Techniki antystresowe – sposoby na uspokojenie 

Techniki antystresowe – sposoby na uspokojenie 

28 kwietnia 2022
2.85K
6 min.
0

Przyspieszone bicie serca, napięte mięśnie, ścisk w żołądku, pot pojawiający się na skórze – każdemu znane są reakcje organizmu na stresującą sytuację. W ten sposób przygotowujemy się do walki albo do ucieczki w reakcji na zagrożenie. O ile podczas spotkania z drapieżnym zwierzęciem ta odpowiedź fizjologiczna jest kluczowa dla przeżycia, to w odpowiedzi na telefon od niezadowolonego klienta czy utknięcie w korku może spowodować spore przebodźcowanie organizmu – tym bardziej, jeśli powtarza się często. Organizm będący w ciągłym stresie przestaje działać optymalnie. Jest jednak dobra wiadomość! Istnieją metody uspokajające i techniki antystresowe, z wykorzystaniem których możemy przekonać układ nerwowy, że wszystko jest w porządku i przywrócić organizm do naturalnego, zrelaksowanego stanu.  

Co to są techniki antystresowe? 

Metody uspokajające można podzielić na kilka grup. Należą do nich takie techniki, które pozwalają zająć umysł, dając mu chwilę wytchnienia – tutaj zaliczymy na przykład antystresowe kolorowanki i oddanie się kreatywnej, manualnej albo artystycznej pracy. Antystresowe kolorowanki dla dorosłych cieszą się ogromną popularnością, ponieważ pozwalają na chwilę relaksu, całkowicie angażując myśli. Można je kupić albo ściągnąć z Internetu gotowe szablony i wydrukować.

Innym rodzajem techniki antystresowej będzie medytacja, która co do zasady działa przeciwnie niż poprzednia metoda. Tutaj praca nie polega na odciąganiu umysłu od pojawiających się myśli i emocji, a na ich spokojnej obserwacji. Medytacja pozwala na wytworzenie przestrzeni, w której nie utożsamiamy się z emocjami czy stanami w które wchodzi umysł. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o medytacji, koniecznie zajrzyj do wpisu: „Co to jest medytacja i na czym polega?”.

Kolejną sprawdzoną techniką antystresową jest aktywność fizyczna. Pozwala odciągnąć myśli od obiektu wywołującego niepokój, ale również będzie wywoływać odpowiedź hormonalną wspierającą rozluźnienie. Dla redukcji stresu warto wypróbować takie aktywności fizyczne, jak: tai chi, joga oraz qi gong, ponieważ w tych tradycjach ruch połączony jest z głębokim oddychaniem brzusznym. Taki rodzaj oddechu także może mieć dobry wpływ na proces regulacji emocjonalnej. Warto również pamiętać, że bardzo intensywne ćwiczenia mogą być dla organizmu dodatkowym faktorem stresującym. Chcąc tego uniknąć, lepiej zdecydować się na umiarkowany ruch, na przykład spacer czy lekką gimnastykę.

Wreszcie, jako narzędzie pomagające walczyć ze stresem dobrze będą działać wszelkie antystresowe zabawki czy antystresowe gadżety. Poprzez angażowanie dłoni do ruchu zgniatania i ściskania pomagają one w uwolnieniu napięcia.  

Dla kogo są techniki antystresowe? 

Jeśli zastanawiasz się, dla kogo są techniki antystresowe, to zapewniam Cię, że na pewno są także dla Ciebie, ponieważ właściwie każdy może z nich korzystać w miarę swoich możliwości. Zarówno dorosłe osoby, jak i dzieci doświadczają niepokoju i stresu, z bardzo różnych powodów.

Przygotowane przeze mnie techniki antystresowe sprawdzą się więc również u dzieci. Aby były skuteczne, warto wprowadzić je do codziennego rozkładu dnia. Ważna tutaj będzie regularność i wybranie dla siebie takiej praktyki, do której można wrócić w dogodnym momencie. Aby zadbać o siebie holistycznie, warto pamiętać także o tym, że w trudnym, pełnym stresu czasie, bardzo sobie pomożemy, dbając o zdrową dietę. Prawidłowo odżywiony organizm będzie miał o wiele więcej zasobów do walki ze skutkami stresu, a więcej na ten temat znajdziesz we wpisie: „Co to jest zdrowe odżywianie?”. 

Sprawdzone i skuteczne techniki antystresowe 

Jak znaleźć odpowiednią dla siebie, działającą metodę redukcji stresu? Najlepiej zrobić to poprzez testowanie różnych, sprawdzonych przez innych technik. Na temat stresu wykonano wiele badań naukowych, a ze skutkami stresu na co dzień pracują terapeuci. Poniżej znajdziesz listę technik, z których sama korzystam.

Skuteczne techniki antystresowe: 

  • aktywność fizyczna;
  • techniki oddechowe, w tym oddychanie przeponą; 
  • społeczne wsparcie, kontakt z bliskimi osobami; 
  • medytacja; 
  • kontakt z naturą. 

Natychmiast zadziałać mogą także: 

  • antystresowe gadżety, na przykład zabawki antystresowe;
  • śpiewanie mantr; 
  • przytulanie.

Choć zajęcia takie, jak spacer w lesie, rozmowa z bliską osobą, antystresowa kolorowanka czy ćwiczenia jogi mogą przynieść szybką zmianę stanu psychofizycznego i pomóc w redukcji stresu, nie zawsze są dostępne. Warto zatem znaleźć kilka szybkich i możliwych do wykonania w każdych warunkach ćwiczeń czy technik. 

Ćwiczenie na stres – szybki sposób, by poczuć się lepiej 

Jeśli na co dzień mierzysz się z dużym stresem lub na przykład masz wymagającą pracę, mogą Ci się przydać proste narzędzia które będą wspierać regulację emocjonalną. Poznaj ćwiczenie oddechowe, tzw. oddychanie po kwadracie, które pomoże Ci się szybko uspokoić.  

  1. Usiądź wygodnie i weź świadomy wdech przez nos, odliczając w myślach do 4.
  2. Następnie wstrzymaj oddech na 4 sekundy. Poczuj swoje ciało; uświadom sobie, jak się czujesz.
  3. Wypuść powietrze przez nos, ponownie odliczając do 4.
  4. Powstrzymaj się od ponownego wzięcia wdechu na 4 sekundy.

Powtórz ten cykl 4 razy.

To ćwiczenie możesz wykonywać niemal w każdych warunkach. Wystarczy, że znajdziesz miejsce, w którym przez minutę-dwie będziesz w odosobnieniu. Jeśli masz na to więcej czasu, skorzystaj z relaksacji prowadzonej – na przykład sesji joga nidra. Nagranie takiej prowadzonej relaksacji bez problemu znajdziesz w Internecie. Dobrze zadziała także metoda ogniskowania uwagi na konkretnych partiach ciała – tak zwane skanowanie ciała. Jeśli te konkretne działania Ci nie odpowiadają, szukaj dalej. Może lepiej zadziała kilka minut oddychania przeponą? A może recytowanie sylaby „Om”? A jeśli wolisz mieć bardziej materialne narzędzie, wypróbuj gadżety, na przykład gniotki antystresowe. 

Jak zrobić zabawki antystresowe? 

Antystresowe zabawki, choć kojarzą się z gadżetami dla dzieci, są niekiedy bardzo skutecznym sposobem na szybkie zmniejszenie stresu także dla dorosłych. Niewiele jest osób, które są oporne na relaksującą satysfakcję, którą daje ugniatanie, ściskanie i zgniatanie na przykład folii bąbelkowej. Ten efekt także możesz wykorzystać dzięki własnoręcznie stworzonym gadżetom.

Jak zrobić zabawki antystresowe? Możesz wykorzystać do tego na przykład balon ze spuszczonym powietrzem, który da się ugniatać, lub wsypać do niego mąkę. Inną metodą jest wykorzystanie kulek hydrożelowych dostępnych w każdej kwiaciarni, siatki po owocach lub warzywach (w takich opakowaniach sprzedaje się na przykład cytrusy) oraz przezroczystego balonu. Kulki wystarczy zanurzyć w wodzie, a po około 2 godzinach, gdy nasiąkną, umieścić je w balonie i opleść to wszystko siatką.

W efekcie powstanie zabawka antystresowa, którą możesz mieć ze sobą w każdej sytuacji. To bardzo proste, a już samo zaangażowanie się w manualną pracę tworzenia takiej zabawki może zadziałać relaksująco. Do dzieła! 

Tagi:
zdjęcie Magdalena Daniłoś
Ekspert:

Coach, trenerka i mentorka w obszarze self-care oraz życzliwości dla siebie. Kobieta wysoko wrażliwa, autorka bloga magdalenadanilos.pl; absolwentka filozofii, która żyje myślą stoicką. Pomaga klientom troszczyć się o siebie i własne potrzeby. W swojej pracy bardzo podkreśla ważność obserwacji i akceptacji własnych emocji, myśli i wrażeń, które płyną z naszego ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book