Jak zaplanować budżet domowy?

Jak zaplanować budżet domowy?

22 grudnia 2022
2.76K
6 min.
0

Błędnie zaplanowany budżet domowy można porównać do dziurawego worka z piaskiem – nie ma znaczenia, ile piasku wsypiesz do środka, i tak wszystko ucieknie przez dziurkę. Ten sam schemat dotyczy źle zaplanowanego budżetu domowego. Zbyt duża liczba wydatków – „dziur”, często nieujętych w planie, spowoduje, że wszystkie Twoje oszczędności mogą zniknąć. Pytanie więc brzmi, jak zaplanować budżet domowy, aby mądrze i bezpiecznie zarządzać pieniędzmi, i – od czego warto zacząć – co to jest budżet domowy? Odpowiedzi znajdziesz poniżej, zapraszamy do czytania!

Co to jest budżet domowy?  

Budżet domowy to podstawa do podejmowania odpowiedzialnych decyzji finansowych w przyszłości. Dobrze opisują to słowa Dave’a Ramsey’a – amerykańskiego specjalisty od finansów osobistych: „Budżet to mówienie Twoim pieniądzom, dokąd mają iść, zamiast zastanawiania się, dokąd one same sobie poszły”. No właśnie – planując budżet domowy, przejmiesz pełną kontrolę nad swoimi pieniędzmi, a nie one nad Tobą. Spisując na bieżąco swoje wydatki, łatwo zweryfikujesz, czy możesz sobie pozwolić na nieplanowane zakupy. Ponadto kontrolując wydatki, masz realny wpływ na poprawę swojej sytuacji finansowej. 

Jak podzielić budżet domowy? 

Budżet domowy należy podzielić na przychody i wydatki. W miesięcznych przychodach uwzględnij m.in.:  

  • pensje wszystkich domowników,
  • wpływy z wynajmu nieruchomości,
  • stypendia naukowe,
  • zwroty z podatków,
  • premie. 

Zwróć uwagę, że takie przychody, jak zwrot z podatku czy premia, nie należą do stałych wynagrodzeń. Dlatego warto podzielić je jeszcze na dwie grupy: realne i prognozowane. Nie dopuścisz wtedy do sytuacji, w której zakładane przez Ciebie miesięczne przychody okażą się niższe.  

Natomiast miesięczne wydatki również warto podzielić na 3 grupy: 

  • Wydatki stałe – wydatki, których nie jesteś w stanie uniknąć. Na przykład: 

– czynsz za mieszkanie, 
– koszty transportu, 
– rachunki, 
– wyżywienie,  
– spłata kredytu. 

  • Wydatki okolicznościowe – wydatki, które pojawiają się raz na jakiś czas. Na przykład:  

– wizyta u lekarza, 
– urodziny bliskich,  
– ubezpieczenie samochodu. 

  • Wydatki na przyjemności – wszystkie wydatki, które nie są związane z naszymi podstawowymi potrzebami. Na przykład: 

– zakup nowych ubrań, 
– zakup sprzętu elektronicznego, 
– wyjście do kina. 

Jak zaplanować budżet domowy? 

Dokładna rozpiska dochodów i wydatków pokaże Ci, w jakiej aktualnie sytuacji finansowej jesteś. Kolejnym krokiem jest zastanowienie się, jak zaplanować budżet domowy, aby stworzyć plan działania na najbliższe miesiące. Można to zrobić w prosty sposób, odpowiadając na podstawowe pytania:  

  1. Czy bilans budżetu domowego jest dodatni (przychody przewyższają wydatki), ujemny (wydatki przewyższają przychody), czy może jest równy?  
  1. Czy zauważasz w swoim budżecie domowym potencjał do oszczędności? 
  1. Jakie wydatki najbardziej obciążają Twój budżet rodzinny? 
  1. Co możesz zmienić w swoich wydatkach, aby móc więcej zaoszczędzić? 
  1. W jakim kierunku ma zmierzać Twój budżet? Znajdujesz się w sytuacji, w której potrzebujesz oszczędności, aby spłacić inne zobowiązania, czy chcesz zaoszczędzić pieniądze, aby mądrze je zainwestować? 

Zanotuj i zachowaj swoje odpowiedzi. Warto do nich wrócić w momencie, gdy pojawią się u Ciebie jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jak powinno wyglądać planowanie budżetu domowego. Natomiast jeśli z biegiem czasu zmienisz którąkolwiek z odpowiedzi (a to na pewno się zdarzy!), to nie zapomnij uwzględnić tego w swoim budżecie.  

UWAGA!  

Planowanie domowego budżetu nie może doprowadzić do sytuacji, że wydatki są równe przychodom. Prawidłowe zarządzanie finansami powinno zapewnić Ci tzw. poduszkę finansową, czyli takie środki, po które zawsze możesz sięgnąć w razie nieprzewidzianej sytuacji. Dlatego postaraj się do swojego miesięcznego planu budżetowego dodać pozycję „niespodziewane wydatki”, które zdarzają się praktycznie zawsze. Jeśli nie wydasz całej kwoty, możesz potraktować to jako oszczędności, które zasilą Twój budżet w kolejnym miesiącu.   

Być może zainteresuje Cię także wpis: „Jak oszczędzać pieniądze?”.

Budżet domowy – znajdź dodatkowe źródła dochodu 

Gdy wiesz już, jak zaplanować budżet domowy i jak go prowadzić, Twoje przychody i wydatki zostały głęboko przeanalizowane, a obraz finansów nie jest zadowalający, to nie poddawaj się! Bardzo często w tym momencie wiele osób rezygnuje z planowania budżetu domowego. A przecież problemy są po to, aby je rozwiązywać… 

Jeśli z Twojego budżetu domowego wynika, że potrzebujesz dodatkowych przychodów, zastanów się, gdzie możesz je znaleźć? Może w pracy masz możliwość wzięcia nadgodzin albo w Twoim mieszkaniu zalega sporo niepotrzebnego sprzętu, który możesz sprzedać?  

Budżet domowy w perspektywie rocznej 

Miesięczne przychody i wydatki są bez wątpienia ważne, gdy mowa o planowaniu budżetu domowego, ale poza rozpiską miesięczną warto przyjrzeć się swoim finansom także w perspektywie rocznej. Jest to szczególnie przydatne w sytuacji, gdy oszczędzasz pieniądze w konkretnym celu, np. odkładasz na podróż, którą planujesz zorganizować w grudniu w przyszłym roku. Zdajesz sobie sprawę, że będzie to wydatek rzędu ok. 5 tys. plus opłaty ubezpieczeniowe. Dodatkowo w grudniu są też Święta Bożego Narodzenia, zatem część oszczędności przeznaczysz na prezenty. Dlatego warto tego typu wydatki zaplanować o wiele wcześniej, aby prawidłowo ocenić, kiedy uzbierasz potrzebną sumę pieniędzy.  

Jak zarządzać małym budżetem? 

Zarządzanie budżetem rodzinnym nie jest łatwym zadaniem. Jednak im mniejszy budżet posiadasz, tym większe wyzwanie przed Tobą stoi. Na całe szczęście istnieje książka Jak zarządzać małym budżetem” Moniki i Jarosława Krus. Dzięki niej dowiesz się, jak uporządkować i zaplanować swoje wydatki, by z czasem osiągnąć niezależność finansową – i to bez ryzyka utraty pieniędzy. Ponadto nauczysz się tak dysponować gotówką, aby wystarczyło na wszystkie Twoje podstawowe potrzeby, ponieważ przy małym budżecie, chcąc nie chcąc, musisz z niektórych swoich zachcianek zrezygnować.

Już wiesz, jak zaplanować budżet domowy  

Każde gospodarstwo domowe, małe czy duże, aby mogło się rozwijać, potrzebuje dobrego zarządzania swoimi wydatkami. Istnieją różne sposoby sprawowania pieczy nad budżetem domowym. Niektórzy wolą systematycznie notować swoje wydatki na kartce papieru, inni są fanami aplikacji mobilnych. Jednak, niezależnie od wybranej metody, planowanie budżetu domowego wymaga od nas czasu oraz odrobiny samodyscypliny. Efekty w postaci dużych oszczędności są jednak tego warte. Powodzenia!

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book