Dlaczego warto marzyć i jak marzyć? – 5 kroków

Dlaczego warto marzyć i jak marzyć? – 5 kroków

16 listopada 2021
3.57K
9 min.
2

Czy pamiętasz jeszcze swoje pierwsze marzenie? Co to było? Skąd się wzięło? Czy spełniłeś je, Drogi Czytelniku? A jeśli uważasz, że nigdy nie marzyłeś, to głęboko wierzę, że zaczniesz! Ja jestem marzycielem od zawsze. Wizualizuję sobie swoją przyszłość; wyobrażam różne rzeczy, które będę robił i gdzie, w jakim otoczeniu. Wierzę, że nigdy nic nie powinno stanąć nam na drodze do snucia marzeń i ich realizacji. A Ty? Czy wiesz, dlaczego warto marzyć? Może nie wiesz, jak zacząć marzyć? Czytaj dalej, mam dla Ciebie kilka wskazówek! 

Dlaczego warto marzyć?

Czy myślisz, że marzenia nadają życiu sens? Ja wierzę, jednak więcej sensu nadaje ich realizacja! Dążenie do spełniania swoich marzeń prowadzi zazwyczaj do podążania interesującymi ścieżkami, odkrywania nowych rzeczy, nierzadko przekraczania swoich granic. Spełniając marzenia, możemy się rozwijać. Czy to nie piękne? 

Marzenia a Heksagon Szczęścia

Wrócę do Heksagonu Szczęścia, by posłużyć się przykładem. Wybierzmy z niego obszar „praca”. W tym obszarze możesz wymarzyć sobie swoje przyszłe stanowisko czy zawód. Załóżmy, że chcesz założyć własną firmę. To marzenie pociągnie za sobą następne. Do realizacji każdego marzenia warto mieć plan. Planowanie czasu jest w ogóle bardzo ważnym elementem naszego życia i dotyczy każdego jego obszaru.

Jeśli zaczniesz planować założenie własnej firmy, to okaże się, że realizacja tego marzenia składa się z kilku, może kilkunastu albo nawet kilkudziesięciu kroków. Jednym z kroków może być zebranie określonej sumy pieniędzy. Do tego na pewno przydadzą Ci się kluczowe trzy umiejętności zarządzania finansami. Następnie może się okazać, że będziesz potrzebować jakiejś specjalistycznej wiedzy, zdobyć nowe kompetencje czy umiejętności. Twoje marzenia będą napędzać Cię do działania, a Ty będziesz się rozwijać.

Jak zacząć marzyć?

W Heksagonie Szczęścia jest taki obszar, jak „czas dla siebie”. Piszę o tym, bo to wszystko jest ze sobą powiązane. Jeśli chcesz marzyć, musisz znaleźć czas dla siebie. A czy wiesz, jak to zrobić? Zaczynając każdy swój dzień z gotowym planem. To nawyk z listy „13 nawyków ludzi sukcesu”, dzięki któremu planujesz każdy swój dzień, swoje zadania, obowiązki i właśnie czas dla siebie. Aby było łatwiej, przygotowałem listę kroków, które trzeba wykonać, by zacząć marzyć.

5 kroków, aby zacząć marzyć

  1. Zaplanuj czas tylko dla siebie – pamiętaj, że w tym przypadku całość poświęcisz na marzenia, jednak innym razem możesz ten czas wykorzystać na przeczytanie książki, medytację – cokolwiek chcesz zrobić dla siebie. Proponuję dwie godziny, jednak to od Ciebie zależy, w jaki sposób zarządzasz sobą w czasie i planujesz. Najważniejsze jest to, by zawsze znaleźć czas dla siebie.
  2. Zorganizuj gruby zeszyt z ładną okładką – im więcej kartek, tym lepiej. Poważnie! Możesz zacząć od stu, ale wierzę, że przyda Ci się więcej, kiedy się rozpędzisz. Zastanawiasz się, po co ta ładna okładka? To będzie przecież Twój zbiór marzeń. Niech wygląda marzycielsko! Pamiętaj jednak, że ten zeszyt nie sprawi, że zaczniesz marzyć, ale o tym dalej.
  3. Zorganizuj sobie coś do pisania i podkreślania – a może kilka “cosiów” – pióra, długopisy, mazaki, markery, kredki, zakreślacze, co tylko chcesz. Czymś trzeba zapisać te marzenia, prawda? Wierzę, że będzie ich sporo, więc jeden wkład może nie wystarczyć. Dodatkowo, jeśli jesteś wzrokowcem i lubisz takie rzeczy, to kolorowy tekst czy podkreślenia i zakreślenia pozwolą Ci znaleźć w tym jeszcze większą radość i przyjemność.
  4. Zapewnij sobie ciszę i spokój – kiedy już zaplanujesz w ciągu dnia czy tygodnia ten czas dla siebie, to zadbaj przy tym jeszcze o ciszę i spokój. Zorganizuj to tak, by nic Cię nie rozpraszało i nie przeszkadzało. Wycisz telefon i najlepiej zostaw go gdzieś indziej. Możesz oczywiście dać znać bliskim, że będziesz przez jakiś czas poza zasięgiem. Niech się nie martwią!
  5. Poddaj się refleksji – gdy wszystkie powyższe punkty są już odhaczone, czas na odpowiedzenie sobie na kilka ważnych pytań.

Refleksyjne pytania, które pozwolą Ci tworzyć marzenia

  • Gdyby wszystko było na tym świecie możliwe, to jak wyglądałoby moje życie? 
  • Jak długo chcę żyć?
  • Kim chcę jeszcze w życiu być? 
  • Co chcę jeszcze w życiu zrobić, osiągnąć? 
  • Co chcę jeszcze w życiu zobaczyć? Jakie miejsca odwiedzić? 
  • Jakie umiejętności, kompetencje chcę zdobyć?
  • Kogo jeszcze chcę poznać? 
  • Jakie sytuacje chcę jeszcze przeżyć? 
  • Jakie wyzwania chcę jeszcze podjąć i zrealizować? 

Wszystkie te pytania sprowadzają się do jednego – myślenia o przyszłości; o tym, co jeszcze przed Tobą. W marzeniu bardzo ważne jest pokonanie niewspierających przekonań, jeśli nam towarzyszą. Najczęściej uważamy, że czegoś nie da się zrobić, że coś jest niemożliwe. Skup się więc na tym, czego chcesz, pragniesz czy potrzebujesz. To Ty będziesz spełniać swoje marzenia.

Jak zapisywać marzenia? – 4 etapy

Marzenia warto zapisywać, a proces ten powinien mieć kilka etapów. Wszystkie są równie ważne, dlatego postarałem się szczegółowo opisać każdy z nich. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego jest to tak ważne, to już śpieszę z odpowiedzią. Nie zapamiętasz wszystkich swoich marzeń i kroków, które trzeba wykonać, by je spełnić.

Etap 1: Marzenie

Otwórz swój zeszyt i pomiń pierwszą stronę, którą możemy nazwać tytułową. Na samej górze tej strony zapisz swoje pierwsze marzenie. „Pierwsze” nie znaczy „najważniejsze”. Wszystkie nasze marzenia są tak samo ważne. Gdy to zrobisz, przejdź na kolejną stronę i zrób to samo z kolejnym marzeniem. Tak, pod każdym jednym marzeniem zostaw pustą przestrzeń do samego dołu. Będzie Ci później potrzebna. Polecam formułowanie marzeń w czasie teraźniejszym i w liczbie pojedynczej, na przykład: „Potrafię grać na pianinie” lub „Zdobywam Mount Everest”. W czasie tej jednej sesji postaraj się napisać jak najwięcej marzeń, które przychodzą Ci do głowy, gdy myślisz o przyszłości.

Pamiętaj, by Twoje marzenia były konkretne. Najbardziej konkretne, jak tylko potrafisz. Czyli jeśli chcesz zwiedzić Hiszpanię, nie pisz: „Zwiedzam Hiszpanię”, ale konkretnie, co zwiedzasz w tej Hiszpanii, jakie miejsca. Zbyt ogólne marzenia czasem trudniej się spełnia, dlatego postaraj się wejść na wyższy poziom szczegółowości.

Zachęcam Cię do tego, żeby wyrobić sobie pewien nawyk. Jeśli udało Ci się zajrzeć do wpisu o nawykach, to pewnie już się domyślasz. Chodzi o: „Pracuj codziennie w ogrodzie swoich marzeń”. Potraktuj swój zeszyt jako ogród swoich marzeń i spróbuj każdego dnia, może co kilka dni, wracać do każdego zapisanego tam marzenia i realizować kolejne etapy, o których piszę poniżej. To właśnie na nie zostawiamy tę całą pustą kartkę pod każdym marzeniem.

Etap 2: Powody

Gdy skończysz wypisywać jakąś część swoich marzeń, powróć do pierwszego z nich. Być może będzie to innego dnia, to nie ma znaczenia. W dowolnej chwili możesz rozszerzać swoją listę marzeń i realizować kolejne etapy. Wyobraź sobie jednak, że wracasz do któregoś z marzeń. Pod nim wypisz wszystkie powody, dla których warto je spełnić. Pięć, dziesięć, piętnaście, a może dwadzieścia – wypisz wszystkie, które znajdziesz. Pamiętaj tylko, że będziesz potrzebować jeszcze trochę miejsca na etap numer 3, więc zapobiegawczo postaraj się pisać mniejsze literki lub jedno obok drugiego, by nie zająć za dużo miejsca, jeśli znajdziesz mnóstwo powodów, by spełnić to swoje konkretne marzenie.

Etap 3: Warunki

Gdy już masz za sobą pierwszy i drugi etap, czyli masz już swoje marzenie i znasz powody, dla których warto je spełnić, przyszedł czas na trzeci etap, czyli warunki, które musisz spełnić, żeby to marzenie zrealizować. Podam Ci przykłady, co ułatwi zrozumienie, co mam na myśli. Warunki to wszystko to, co musi się wydarzyć po drodze do realizacji Twojego marzenia. Możesz zapisać, ile czasu będą wymagały przygotowania; czego potrzebujesz, kiedy tego potrzebujesz; czy i ile będzie to kosztować; czy są potrzebne do tego jakieś umiejętności, których jeszcze nie masz. Zastanów się nad tym dobrze!

Etap 4: Plan

Ostatnim etapem jest zapisanie planu na realizację danego marzenia. Plan to naprawdę bardzo ważna rzecz. Wyobraź więc sobie, jak będzie wyglądała droga, którą pokonasz. Wykorzystaj do tego etapu wszystko to, co przyniósł trzeci etap – wesprzyj się tym, czego potrzebujesz i co się musi wydarzyć. Jeśli potrzebujesz jakichś środków finansowych, to zaplanuj ich oszczędzanie – ile musisz odkładać i przez jaki czas, by móc odhaczyć ten warunek? Jeśli potrzebujesz jakiejś umiejętności, to jak ją zdobędziesz; ile razy w tygodniu/miesiącu i jak długo będziesz praktykować, by ją nabyć na odpowiednim poziomie?

I tak robisz z każdym marzeniem. Praca w ogrodzie swoich marzeń obejmuje przechodzenie przez wszystkie cztery etapy przy każdym zapisanym przez Ciebie marzeniu.

Marzenia się przenikają, ale nie zawsze spełniają

W pewnym momencie zauważysz, że Twoje marzenia się przenikają, wzajemnie uzupełniają w jakiś sposób. To normalne. Bardzo często jedno marzenie może wynikać z drugiego, więc kiedy spełnisz jeden warunek, być może odhaczysz go w kilku miejscach. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie nasze marzenia uda nam się spełnić. Mimo tej świadomości chcę i będę dalej marzył, bo czuję, że marzenia nadają mojemu życiu sens. Wierzę, że Twojemu też zaczną.

Mam nadzieję, że zmieniłem nieco Twoje podejście do marzeń i samego procesu. Wierzę, że wiesz już, dlaczego warto marzyć, i że zechcesz prowadzić swoją własną listę i realizować kolejne jej podpunkty. Daj znać, jak Ci idzie, jeśli podejmiesz się pracy w ogrodzie swoich marzeń. Życzę Ci spełniania marzeń!

Tagi:
zdjęcie Fryderyk Karzełek
Ekspert:

Trener i mentor; twórca szkoleń – m.in. „Zrób ze swojego życia Arcydzieło” czy „Leadership” oraz autor książek, takich jak: “Heksagon Szczęścia”, “Problemy są dobre”, “Sprzedaż naturalna” czy “Obudź się”. Jest założycielem Heksagon Group, w której skład wchodzi kilka marek. Jedną z nich jest Heksagon PRO, w ramach której stworzył stanowisko doradcy rozwoju osobistego. Jego celem jest wspieranie w świadomym planowaniu i realizowaniu rozwoju.

2 odpowiedzi na “Dlaczego warto marzyć i jak marzyć? – 5 kroków”

  1. Piotr Stacherżak pisze:

    Zeszyt 200 stronicowy kupiony. Pora na spotkanie sam na sam w ogrodzie swoich marzeń

  2. Piotr Stacherżak pisze:

    Zeszyt 200 stronicowy kupiony. Pora na spotkanie sam na sam w ogrodzie swoich marzeń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book