Nawyki ludzi sukcesu – 13 nawyków

Nawyki ludzi sukcesu – 13 nawyków

15 listopada 2021
9.26K
9 min.
0

Każdy z nas ma jakieś nawyki. Jedne nas wspierają, drugie negatywnie wpływają na nasze życie. Jednak często wyzwaniem okazuje się już samo rozpoznanie tych, które mamy, a następnie przefiltrowanie ich według kryteriów: wspierające i niewspierające. Pomocne mogą okazać się tak zwane nawyki ludzi sukcesu, które warto wdrożyć i które nawzajem się uzupełniają. Zanim jednak przejdziemy do tej listy, zacznijmy od podstaw. Czym są nawyki? Skąd się biorą nawyki? Jak budować dobre nawyki? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w dalszej części.

Co to są nawyki i skąd się biorą?

Nawyki to pewne przyzwyczajenia – zautomatyzowane sposoby reagowania i zachowania. Tworzą się poprzez powtarzanie ich. Dzielą się na: poznawcze, językowe, ruchowe i myślowe. Niektóre z nich wyrabiamy sobie świadomie, inne z kolei mogą wyrabiać się nieintencjonalnie. Niektóre z nich pojawiają się jako efekt wychowania przez opiekunów, inne mogą wynikać z naszych nieuświadomionych potrzeb. Być może już masz jakieś nawyki ludzi sukcesu, o których nie wiesz?

Jak zmienić nawyki i je budować?

Chcąc zmieniać swoje nawyki, warto zastanowić się najpierw, dlaczego chcemy to zrobić. Uargumentowanie chęci takiej zmiany może pomóc nam wytrwać w postanowieniu i nie poddawać się, gdy na początku spotkają nas niepowodzenia. Następnie warto zdecydować, które nawyki chcemy zmienić, a najłatwiej zrobić to poprzez zastępowanie ich innymi – wspierającymi nawykami. Ignorowanie pewnych swoich nawyków i próba wyeliminowania ich z dnia na dzień może okazać się karkołomnym przedsięwzięciem, które znacząco wpłynie na nasze samopoczucie i może nawet zniechęcić do dalszego wprowadzania zmian.

Istnieje obiegowa opinia, że wprowadzanie nowego nawyku może trwać od 20 do 70 dni. W praktyce czas ten zazwyczaj zależy od tego, jak bardzo nie lubimy tej czynności, która ma stać się naszym dobrym nawykiem. Najważniejsze są: systematyczność, uważność i determinacja.

Nawyki ludzi sukcesu

Odpowiednie nawyki pozwalają nam zachować życiowy balans, realizować swoje cele i spełniać marzenia, żyć w zgodzie ze sobą, otaczającymi nas ludźmi i światem. Opracowałem listę „13 nawyków ludzi sukcesu” na podstawie 13 cnót Benjamina Franklina, wierząc, że wdrażanie i bieżące praktykowanie ich pozwoli każdemu z nas dokonać pozytywnych zmian w każdym z obszarów swojego życia. Poniżej znajdziesz krótki opis każdego z nich.

1.  Zaczynaj każdy dzień z gotowym planem

Wielu z nas nie planuje dnia, dlatego że nie czuje takiej potrzeby. Niestety, każda niezaplanowana minuta, godzina, a nawet dzień mogą zostać zmarnowane, a spontaniczne planowanie zazwyczaj pochłania więcej czasu i nie jest tak skuteczne, jak byłoby, gdyby stało się naturalną częścią naszej codzienności. Tracimy przez to bezcenną wartość, jaką jest czas, natomiast każda stracona chwila przepada na zawsze. Tak wcale nie musi być! Wprowadzając w swoje życie nawyk rozpoczynania każdego dnia z gotowym planem, dajesz sobie szansę na efektywnie zarządzanie sobą w czasie i możliwość realizowania wszystkich swoich celów.

Aby dowiedzieć się więcej o planowaniu, zajrzyj do wpisu: „Planowanie czasu – dlaczego jest ważne?”.

2.  Bądź panem swoich emocji

Nikt nie może bez Twojej zgody wywołać u Ciebie negatywnych emocji, takich jak smutek, żal czy złość. Na wszystkie emocje, które odczuwasz, dajesz sobie przyzwolenie. Jeżeli tylko chcesz, możesz to zmienić, wprowadzając do swojego życia nawyk panowania nad swoimi emocjami. Świadoma kontrola pozwoli Ci zachować dobre samopoczucie, równowagę i spokój.

3.  Praktykuj uważność

W dzisiejszym świecie nie mamy zbyt wiele czasu na zatrzymanie się. Tracimy przez to umiejętność uważnego patrzenia na to, co wokół nas. Wprowadzając do swojego życia nawyk uważności, dajesz sobie możliwość dostrzegania tego, co dzieje się wokół Ciebie – zarówno dobrego, jak i złego. Dzięki temu będziesz bardziej uważny na ludzi i ich sprawy, a przede wszystkim skoncentrujesz się na sobie. Uważność pozwoli Ci również dostrzec i docenić to, co umyka w ciągłym biegu.

Polecam Twojej uwadze także wpis, który może okazać się pomocny: „Jak ćwiczyć koncentrację?”.

4.  Myśl o swoich pieniądzach

Finanse są ważne, ponieważ to one zapewniają nam godne życie. Jeżeli chcesz wprowadzić pozytywne zmiany, musisz myśleć o swoich finansach – nauczyć się zarabiać, wydawać, a następnie pomnażać swoje pieniądze poprzez inwestycje. Pozbądź się negatywnych przekonań na Ich temat. Jeśli zaczniesz postrzegać je jako szansę na lepsze jutro, to nawyk ten pomoże Ci także działać w innych aspektach życia.

W temacie pieniędzy mogą Cię zainteresować takie wpisy, jak: „Jak oszczędzać pieniądze?”, „Jak inwestować pieniądze?” oraz „Zarządzanie finansami – najczęściej popełniane błędy”.

5.  Pracuj codziennie w ogrodzie swoich marzeń

Niektórzy uważają, że marzenia są dla dzieci i tylko one mają do nich prawo. Natomiast bez marzeń nasze życie nie miałoby żadnego nadrzędnego celu. Określanie marzeń pozwala nadawać życiu sens. Dlatego dokładnie definiuj, czego tak naprawdę pragniesz. Im większa precyzja, tym większe szanse na ich spełnienie. Dzięki wdrożeniu tego nawyku, będziesz efektywniej pracować nad swoimi marzeniami, które z utopijnych wizji przekształcisz w realny cel.

W tym miejscu polecam Twojej uwadze wpis: „Dlaczego warto marzyć i jak marzyć? – 5 kroków”.

6.  Bądź życzliwy dla świata

Świat jest lustrzanym odbiciem nas samych. Otrzymujemy od niego to, co mu dajemy, dlatego tak ważne jest, by nastawiać się do niego pozytywnie i podchodzić do życia z otwartością oraz empatią. Warto wypracować w sobie nawyk życzliwości, który sprawi, że z uśmiechem na ustach oraz pogodą ducha będziemy rozpoczynać każdy dzień. Pozytywne nastawienie i udane relacje z ludźmi realnie wpłyną na Twoje szczęście.

7.  Bądź zdyscyplinowany i wytrwały

Kiedy podejmujemy nowe wyzwanie, zazwyczaj chcemy natychmiast widzieć efekty naszych działań. Z każdym kolejnym dniem motywacja często zaczyna spadać. Dlatego tak istotne jest, żeby nauczyć się dyscypliny i wytrwałości. Zasada „małą łyżką, ale wciąż” sprawdzi się najlepiej. Dlatego naucz się cierpliwie czekać na swoje efekty. Ten nawyk jest najprawdopodobniej najtrudniejszym ze wszystkich. Jeżeli popracujesz nad jego wdrożeniem, zauważysz rezultaty w każdym z obszarów swojego Heksagonu Szczęścia.

8. Wyznaczaj czas na indywidualne myślenie i rozwój

Rozwój nie dzieje się samoistnie i wymaga od nas ogromnej dyscypliny oraz wytrwałości. Jeśli chcesz osiągać maksimum swoich możliwości i pracować efektywniej, zapanuj nad swoim myśleniem poprzez wyznaczanie sobie czasu na tę czynność. To pozwoli Ci efektywniej się rozwijać. Jeżeli nie chcesz przegapić ważnych dla siebie chwil i pragniesz żyć świadomie, to znajdź czas na indywidualne myślenie w ramach swojej „złotej godziny” i daj sobie przestrzeń na to, aby codziennie uczyć się czegoś nowego.

9.  Najpierw zrozum

Często zastanawiamy się, dlaczego ludzie nas nie rozumieją. Zazwyczaj doszukujemy się przyczyn nie w sobie, ale w innych. Zapominamy, że aby być zrozumiałym dla odbiorcy, musimy najpierw zrozumieć samych siebie. To od nas zależy, jak postrzegają nas inni ludzie, a także jak my odbieramy otaczającą nas rzeczywistość. Często słuchamy, ale nie słyszymy. Nie próbujemy analizować tego, co ktoś do nas mówi oraz dlaczego tak, a nie inaczej. Dlatego tak ważne jest otwarcie umysłu i aktywne słuchanie. Niestety, jest to o wiele trudniejsze niż się wydaje. 

10.  Podnoś samoocenę i asertywność

Jeśli chcesz mieć kontrolę nad tym, co dzieje się w Twoim życiu, zacznij najpierw od pracy nad sobą. Poczucie niskiej samooceny oraz brak asertywności mogą przełożyć się na każdy obszar Twojego Heksagonu Szczęścia. Bardzo ważne jest więc zbudowanie poczucia własnej wartości oraz wyuczenie zachowań  asertywnych. Dzięki pracy nad tym nawykiem, będziesz stawać się bardziej skuteczny w działaniach, robić tylko to, czego chcesz i potrzebujesz.

W tym miejscu polecam Twojej uwadze wpisy: „Co to jest asertywność i jak ją ćwiczyć?”, „Jak budować pewność siebie?” oraz „Poczucie własnej wartości – jak je zbudować?”.

11. Żyj proaktywnie

Praktycznie każdego dnia marnujemy energię na przejmowanie się sprawami, na które nie mamy wpływu. Skupianie się na nich nie tylko powoduje rozproszenie w działaniu, ale również tworzy wokół nas negatywną aurę. Wykorzystuj swoją witalność i potencjały do pięknego, harmonijnego życia. Dzięki poznaniu i zrozumieniu tego nawyku, będziesz rozsądniej dysponować własną energią i reagować tylko tam, gdzie faktycznie możesz coś zmienić.

12.  Dbaj codziennie o swoje zdrowie

Ze zdrowiem jest tak, że najczęściej doceniamy je dopiero wtedy, kiedy je tracimy. Zaburzenie w tym obszarze zawsze negatywnie wpływa na nasze życie. Często uważamy, że dobre samopoczucie jest równoznaczne ze wspaniałym zdrowiem. Tracąc czujność, zazwyczaj zaniedbujemy aktywność fizyczną, zdrową dietę czy badania profilaktyczne. Dobre zdrowie fizyczne nie wystarczy, konieczne jest również właściwe podejście do własnej psychiki. Dbaj codziennie o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne oraz pamiętaj o profilaktyce, by cieszyć się długim życiem w doskonałej kondycji.

Przydatne wpisy w tym temacie: „Jak dbać o zdrowie?”, „Dobre nawyki, które warto wdrożyć – sen, dieta i ruch” czy „Dlaczego sen jest ważny?”,

13.  Stosuj zasadę „win-win” i synergię

Jeżeli chcesz działać szybciej i efektywnej, zacznij dążyć w relacjach do wygranej dla obu stron, a nie tylko dla siebie. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o to, by obie strony dostały to, czego chcą, ale o strategię, dzięki której wykorzystasz swoje oraz czyjeś mocne strony do osiągnięcia wspólnego celu. Dzięki pracy nad tym nawykiem, poczujesz komfort w relacjach. Ponadto będziesz w stanie niwelować słabe strony zarówno swoje, jak i innych, co przełoży się na satysfakcjonujące stosunki z otoczeniem i samym sobą.

W tym miejscu polecam Ci wpisy: „Jak budować relacje z ludźmi?” oraz „Jak rozpoznać toksyczną relację?”.

Nawyki ludzi sukcesu – wdrażaj stopniowo i ciesz się rezultatami

Jeśli planujesz zmiany, zacznij od małych kroków. Nie próbuj zmieniać wszystkich swoich niewspierających nawyków na nawyki ludzi sukcesu z dnia na dzień. Spróbuj zastępować jedne drugimi, tymi wspierającymi, które będą ułatwiać Ci życie i sprawiać, że będziesz spokojniejszym, szczęśliwszym i bardziej spełnionym człowiekiem. Pamiętaj, że proces ten wymaga czasu i wytrwałości, dlatego… może warto zacząć od nawyku siódmego – „Bądź zdyscyplinowany i wytrwały”?

A jeśli potrzebujesz dodatkowej motywacji i lubisz pracę grupową, to zapraszam Cię do Klubu 555, gdzie szczegółowo omawiam wszystkie nawyki ludzi sukcesu – co tydzień inny, a przez 7 dni, gdy skupiamy się tylko na jednym z nich, każdego dnia podchodzimy do tematu z nieco innej perspektywy. Możesz również rozpocząć swoją przygodę z budowaniem dobrych nawyków od mojej playlisty „91 dni z nawykami”, dostępnej na platformie YouTube. Daj znać w komentarzu, jak mają się Twoje nawyki!

Tagi:
zdjęcie Fryderyk Karzełek
Ekspert:

Trener i mentor; twórca szkoleń – m.in. „Zrób ze swojego życia Arcydzieło” czy „Leadership” oraz autor książek, takich jak: “Heksagon Szczęścia”, “Problemy są dobre”, “Sprzedaż naturalna” czy “Obudź się”. Jest założycielem Heksagon Group, w której skład wchodzi kilka marek. Jedną z nich jest Heksagon PRO, w ramach której stworzył stanowisko doradcy rozwoju osobistego. Jego celem jest wspieranie w świadomym planowaniu i realizowaniu rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book