Jak budować pewność siebie?

Jak budować pewność siebie?

09 listopada 2021
5.18K
10 min.
1

Pewność siebie wciąż jeszcze bywa kojarzona z negatywną cechą charakteru. Ludzie czasem mawiają, że ktoś jest „zbyt pewny siebie” i często to ich odstrasza. Niektórzy postrzegają pewność siebie jako permanentny stan poczucia siły, wielkości i odwagi. Tylko pomyśl, jak bardzo bylibyśmy zmęczeni, idąc przez życie z nieustannie podniesioną gardą. Zdrowe poczucie własnej wartości nie jest toksyczne dla naszego otoczenia ani nas samych. Pewność siebie w rzeczywistości pozwala nam na docenianie siebie i swoich umiejętności, a także dążenie do wyznaczonych celów czy śmiałe wyrażanie własnej opinii. Będąc pewnym siebie, łatwiej być asertywnym. Można więc śmiało stwierdzić, że cecha ta powinna opisywać każdego z nas. Dlaczego nie zawsze tak jest? Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak budować pewność siebie i iść przez życie, wierząc w swój potencjał.

Po czym poznać pewność siebie?

Czy wiesz, jak wygląda osoba pewna siebie? Wyróżniają ją postawa, język, gesty i spokój. Spokój ten wynika ze świadomości siebie, a ta z kolei wiąże się bezpośrednio z poczuciem własnej wartości i pewnością siebie w wybranym obszarze. Osoba pewna siebie nie musi dowodzić tego krzykiem, prośbą czy próbą zwrócenia na siebie uwagi. Cała jej postawa mówi o tym, jakie ma poczucie własnej wartości, jaką świadomość siebie i pewność siebie. Wie, kim jest i co ją definiuje, dzięki czemu byle pierdoła nie wyprowadza jej z równowagi.

Patrząc na kogoś, kto zna swoje zasoby, możemy zobaczyć wyprostowaną sylwetkę ciała, lekko uniesioną głowę, otwarte ramiona, uśmiech czy spokój na twarzy. Ktoś taki wypowiada się z dużą swobodą, zadaje pytania i nie wstydzi się tego, że czegoś nie wie lub nie potrafi. Dlaczego? Bo nie próbuje sprawić, by wszyscy go kochali, akceptowali i zachwycali się nim. Nie potrzebuje tego, ponieważ zna swoją wartość, silne i słabe strony, i akceptuje to!

Taki człowiek wyraża się o sobie z szacunkiem i potrafi pokazać swoje mocne strony, dlatego że jest ich świadomy; nie wstydzi się swoich błędów czy porażek. Wyciągnął z nich lekcje i może ruszać dalej. Z tego bierze się ów spokój, który emanuje z takiego człowieka, a którego zdarza nam się zazdrościć.

Skąd bierze się pewność siebie?

Zacznijmy od tego, że najpewniej już możesz być pewnym siebie człowiekiem. Naprawdę! W Twoim życiu są obszary, w których masz doświadczenie, w związku z czym czujesz się pewnie. Ufasz sobie, parkując tyłem, że nie zrobisz niczego głupiego, bo masz za sobą tysiąc bezbłędnych wykonań tego manewru. Może z łatwością pieczesz jabłecznik, nie podważając swoich kompetencji, bo doskonale wiesz, jak to robić i zawsze robisz to dobrze. Ze spokojem prowadzisz zebranie zespołu, bo jest dla Ciebie rutyną i doskonale orientujesz się w tym, co może się wydarzyć.

Sytuacja ma się nieco inaczej, kiedy robimy coś nowego, coś nieznanego. To może powodować poczucie dyskomfortu i sprawiać, że nasz wewnętrzny krytyk zaczyna nam szeptać do ucha czarne scenariusze. To wszystko wynik obawy przed niepowodzeniem. Czasem poddajemy się po pierwszej próbie, uznając, że się do czegoś nie nadajemy. Być może pozbawiamy się w ten sposób możliwości awansu, wspaniałych relacji, zwiększenia swoich kompetencji – wszystko z obawy przed porażką. Zasłaniamy się brakiem pewności siebie, gdy tymczasem ta jest kontekstowa. Dotyczy obszarów i wynika z doświadczenia, które zdobywamy dzięki niepowodzeniom.

Czy pamiętasz swoje pierwsze razy? Jeśli pierwsze niepowodzenia nie zniechęciły Cię, to dzisiaj wszystkie te działania wychodzą Ci zdecydowanie łatwiej. Kolejne powtórzenia pozwoliły na zbudowanie zaufania do siebie w tej dziedzinie i nabranie doświadczenia. Prawda?

Co wpływa na poczucie pewności siebie?

Na naszą pewność siebie czy próby jej budowania wpływa wiele czynników. Są to między innymi: poczucie własnej wartości, środowisko, otoczenie, znajomi, rodzina, głos wewnętrzny czy przekonania wdrukowane nam przez innych. Pewność siebie można budować wewnętrznie, niemniej czynniki zewnętrzne mogą być ogromnym wsparciem lub przeszkodą w tym procesie. Warto zadbać również o to, by nasze otoczenie nam sprzyjało.

Jak być bardziej pewnym siebie?

Pewność siebie budujemy krok po kroku. Zacznij od tego, by określić obszary, w których jest Ci ona potrzebna. Tak naprawdę nie potrzebujesz jej zawsze i wszędzie, bo po co Ci pewność siebie na przykład w prowadzeniu odrzutowca? Pamiętaj, że pewność siebie nabywamy poprzez praktykę, a ta będzie Cię kosztowała czas i wyciąganie wniosków z kolejnych lekcji. Więc zdecyduj, gdzie potrzebujesz pewności siebie. Tony Robbins podaje taki przykład – trzech mówców postanowiło udoskonalić swój warsztat i jeden z nich postanowił robić wystąpienia raz w miesiącu, drugi – raz w tygodniu, a trzeci – codziennie. Jak myślisz, który z nich miał po roku większą szansę, by być mówcą doskonałym? Oczywiście, ten z największą liczbą powtórzeń.

Co obniża pewność siebie?

Gdybym zapytała Cię, co obniża Twoją pewność siebie, jest duża szansa, że usłyszałabym, że robią to ludzie wokół Ciebie. Prawda jest jednak taka, że najczęściej im na to pozwalamy i sami obniżamy swoją pewność siebie, poprzez zaniżone poczucie własnej wartości. Przez to, zamiast skupić się na celu i świadomości tego, kim i gdzie jesteśmy, walczymy o zmianę wyroku, głaski i bycie „pomidorówką”, którą lubi niemal każdy.

Choć oczywiście zdarza się, że ktoś podkopuje naszą pewność siebie, to jednak czasem niepotrzebnie zakładamy, że ma rację i wie lepiej. Zwłaszcza, jeśli jest dla nas kimś zupełnie obcym. Pamiętaj, że masz prawo popełniać błędy, uczyć się, próbować i testować. Nie każda opinia jest warta brania jej sobie mocno do serca, a konstruktywna krytyka to nie koniec świata! Analizuj komunikaty i zastanawiaj się, czy możesz wyciągnąć z nich coś dobrego dla siebie

Jak budować pewność siebie?

Często ludzie pytają mnie, jak budować pewność siebie. Zawsze odpowiadam: „Wychodź ze swojej strefy komfortu i podejmuj świadomy dyskomfort”. Czyli wystawiaj się na sytuacje, które sprawią, że Twoje ego będzie szalało z niepokoju. Takie sytuacje z krokiem będą Cię wzmacniały i sprawiały, że zwiększy się Twoje zaufanie do samego siebie i Twoja pewność siebie w danym temacie. 

Ja od lat wychodzę ze swojej strefy komfortu. Za każdym razem, gdy odczuwam rodzaj podniecenia i lęk, słyszę w głowie dwa głosy. Jeden mówi: „Tak! Zrób to”, a drugi szepcze: „To nie jest dobry moment, nie jesteś gotowa”. Najczęściej w takich sytuacjach, nim mój wewnętrzny strach, Gerard, zdąży się rozpędzić w snuciu czarnych wizji, ja już jestem w sytuacji, której za wszelką cenę chciał uniknąć.

Dlaczego warto wychodzić poza strefę komfortu?

Dlaczego? Uczymy się i rozwijamy POZA strefą komfortu. Jeśli robisz coś, co wychodzi Ci z łatwości, przyjemnością i pozostajesz w bezpiecznej przystani ochów i achów, to znaczy, że zaczynasz umierać. Jesteś w strefie CiF – Ciepło i Fajnie. Nie rozwijasz się, więc za moment zaczniesz się zwijać, tracić swoją przewagę i – chcąc nie chcąc – wystawiasz się na DUP. Po CiF zawsze jest DUP. I albo będziesz na tę nową sytuację przygotowany, bo wzmacniasz i rozwijasz siebie, albo znajdziesz się w tyle.

Jesteśmy stworzeni do bycia w dyskomforcie. XXI wiek sprawił, że szukamy wygody, a kolejne udoskonalenia sprawiają, że stajemy się coraz słabsi. Nikt nie każe Ci polować na mamuta, walczyć z najeźdźcami czy przetrwać srogiej zimy w szałasie, ale jeśli chcesz czuć się szczęśliwy, silny i sprawczy, zacznij robić to, co trzeba, a nie tylko to, co wygodne i proste.

Dlaczego pewność siebie jest ważna? 

Być może zastanawiasz się, co daje pewność siebie. Dzięki świadomości, pewności siebie, a więc także zaufaniu do siebie, możesz realizować swoją życiową misję, swoje powołanie, realizować swoje cele; robić to, czego pragniesz, a nie to, co łatwe i akceptowalne. Dzięki temu, że znasz swoje mocne i słabe strony, możesz zarządzać sobą w procesach, czasie czy projektach. Możesz żyć w zgodzie ze sobą, realizować swój potencjał.

Pewność siebie będzie przydatna w życiu codziennym, a także kluczowych momentach Twojego życia. Mając zaufanie do siebie, będziesz mógł podejmować świadome decyzje, oparte na Twoich potrzebach, a nie lękach.

Zdarzyło Ci się nie zrobić czegoś dlatego, że Twój wewnętrzny sabotażysta powiedział, że się nie nadajesz, że się ośmieszysz, że inni negatywnie Cię ocenią? Jeśli nie masz zbudowanego poczucia własnej wartości, czyli sam nie doceniasz i nie akceptujesz siebie, będziesz szukać aprobaty na zewnątrz, stając się chorągiewką, która zmienia kierunek bez własnej woli – zgodnie z życzeniem wiatru.

Ćwiczenia na pewność siebie

Pewność siebie i poczucie własnej wartości możesz budować i wzmacniać, wykonując pewne ćwiczenia.

  1. Codziennie, myjąc zęby, zatrzymaj się na chwilę i spotkaj ze sobą w lustrze. Podziękuj sobie za to, kim jesteś, powiedz do siebie coś miłego. Na przykład: „Basiu, dziękuję ci za to, że jesteś, za Twoją odwagę i to, że się nie poddajesz. Lubię cię i kocham cię”. Na początku to może być trudne, a nawet może Ci się wydawać, że to, co mówisz, jest kłamstwem. Nie poddawaj się. Zdrowe poczucie własnej wartości wynika przede wszystkim z tego, co o sobie myślisz i co czujesz.
  2. Wypisuj swoje sukcesy i to, co one o Tobie mówią. Z jednej strony: prawo jazdy. Z drugiej: niezależność, determinacja, upór, dążenie do celu (zwłaszcza, jeśli nie powiodło się za pierwszym, drugim czy trzecim razem). Rozpisz to dla 10 sukcesów, po czym przeczytaj tylko prawą stronę.
  3. Wykorzystaj pozycje mocy, które pozwolą Ci poczuć swoją siłę. Najlepiej, jeśli zakorzenisz je w sobie podczas faktycznych sukcesów i momentów, w których będziesz czuć się na fali. Ręce uniesione w geście zwycięzcy, dłonie oparte o biodra, uniesiona broda. Dodaj do tego okrzyk, a poczujesz swoją siłę. Możesz to poćwiczyć przed lustrem, mówiąc do siebie, na przykład swoje imię. Powiedz to w taki sposób, by wzbudzić respekt, szacunek i pokazać, kim jesteś i jak chcesz, by Cię traktowano. Ćwicz koniecznie z otwartą klatką piersiową, w pozycji stojącej.

Budowanie i wzmacnianie pewności siebie to bardzo ważna część procesu rozwoju osobistego. Dzięki niej próbujemy nowych rzeczy, rozwijamy się i osiągamy swoje cele. Poczucie pewności siebie wiąże się również z asertywnością, jednak o tym innym razem! Jeśli czujesz, że temat ten stanowi dla Ciebie wyzwanie i wciąż nie bardzo wiesz, jak się za to zabrać, zapraszam Cię do obejrzenia i wysłuchania mojego materiału na YouTube – „Jak budować pewność siebie krok po kroku”.

Tagi:
zdjęcie Barbara Lech
Ekspert:

Trenerka narzędzia MindSonar® i persolog®, Reiss Profile® Master oraz dyplomowany coach z ponad 10 tysiącami godzin pracy w gabinecie; autorka książek, szkoleń i unikalnych programów oraz narzędzi rozwoju osobistego. Pomaga ludziom zbudować w sobie pewność siebie i asertywność. A także tak zarządzać sobą w czasie, by mieć go również dla siebie.

Jedna odpowiedź do “Jak budować pewność siebie?”

  1. ola 1819 pisze:

    Albo ja jestem głupia albo psychologowie są naiwni . Jak ma mi pomóc gadanie przed lustrem np jestem silna, ładna… Nie każdy ma tyle siły w sobie by być super i pewnym siebie. Jeśli człowiek nie ma szansy na lepsze jutro to ciężko być pewnym siebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book