Mały Książę – cytaty o miłości, przyjaźni i samotności 

Mały Książę – cytaty o miłości, przyjaźni i samotności 

10 kwietnia 2023
33.06K
8 min.
0

„Mały Książę” to nie tylko obowiązkowa lektura szkolna, ale i uniwersalna opowieść o przyjaźni, miłości oraz samotności. Antoine de Saint-Exupéry stworzył książkę, która wzrusza i przekazuje najcenniejsze wartości w piękny sposób. Prostata wyrazu sprawiła, że „Mały Książę” stał się popularny na całym świecie, a po książkę sięgają czytelnicy w każdym wieku. Poniżej przedstawiamy najlepsze cytaty z „Małego Księcia” – o miłości, przyjaźni, odpowiedzialności oraz radzeniu sobie z samotnością.  

Najpiękniejsze cytaty z „Małego Księcia” 

Książka „Mały Książę” jest pełna złotych myśli i cytatów. Wyzwaniem jest więc wybrać te najlepsze. Wiele z nich pada z ust zarówno głównego bohatera – Małego Księcia, jak i postaci, które spotyka na swojej drodze.

Mały Książę – cytaty, które są najbardziej znane

Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. 

Przyjaźń poznaje się po tym, że nic nie może jej zawieść, a prawdziwą miłość po tym, że nic nie może jej zniszczyć. 

Zamiast tępić zło, lepiej szerzyć dobro. 

Idąc prosto przed siebie, nie można zajść daleko… 

– Na pustyni jest się samotnym. 

– Równie samotnym jest się wśród ludzi. 

Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich pamięta o tym. 

Nieważne jest w moich oczach, czy człowiek będzie mniej, czy więcej posiadał. Ważne jest, czy będzie mniej, czy bardziej człowiekiem. 

Żyć możesz tylko dzięki temu, za co mógłbyś umrzeć. 

Zawsze się wydaje, że w innym miejscu będzie lepiej. 

Jeśli będziesz przychodził przykładowo o czwartej, zacznę być szczęśliwy już o trzeciej. 

Zastanawiam się – rzekł – czy gwiazdy świecą po to, żeby każdy mógł pewnego dnia znaleźć swoją? 

Cytaty o przyjaźni – Mały Książę i Lis

Opowiadanie o Małym Księciu, który przemierza cały świat, aby znaleźć prawdziwego przyjaciela, potrafi wzruszyć nawet dorosłych. Duet bohaterów – Mały Książę i Lis – w swoich rozmowach podejmuje temat przyjaźni. Dokładna lektura pozwala dostrzec ukryty pośród ich słów sekret – jak nauczyć się oswajania nieznajomego, zaprzyjaźnienia się z nim. Efektem ich relacji jest powstanie jednych z najpiękniejszych cytatów o przyjaźni w historii literatury. 

Cytaty Małego Księcia i Lisa

Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać. 

Doznanie przyjaźni daje wielkie zadowolenie, nawet jeżeli pisana ci śmierć. Jestem bardzo zadowolony, że zaprzyjaźniłem się z lisem. 

– Jeśli chcesz mieć przyjaciela, oswój mnie! 

– A jak to się robi? – spytał Mały Książę.  

– Trzeba być bardzo cierpliwym. Na początku siedzisz w pewnej odległości ode mnie, ot tak, na trawie. Będę spoglądać na ciebie kątem oka, a ty nic nie powiesz. Mowa jest źródłem nieporozumień. Lecz każdego dnia będziesz mógł siadać trochę bliżej… 

Teraz jesteś dla mnie tylko małym chłopcem, podobnym do stu tysięcy małych chłopców. Nie potrzebuję ciebie. I ty mnie nie potrzebujesz. Jestem dla ciebie tylko lisem, podobnym do stu tysięcy innych lisów. Lecz jeżeli mnie oswoisz, będziemy się nawzajem potrzebować. 

Nawet w obliczu śmierci przyjemna jest świadomość posiadania przyjaciela. 

Niektórzy pojawiają się znienacka. Mieszają, mącą w naszych sercach. A potem znikają bez pożegnań. Żadne czary, tylko nasza naiwność pozwala byle komu się oswoić. 

Krótkie cytaty o przyjaźni z Małego Księcia 

Ponadto w Małym Księciu znajdziesz kilka bardzo krótkich, ale ważnych cytatów o przyjaźni: 

Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to, co oswoiłeś. 

Kiedy pozwalasz się oswoić, musisz liczyć się ze łzami. 

Pewnego przyjaciela poznaje się w niepewnym momencie. 

Tylko rzeczy oswojone nadają się do poznania. 

Straciłeś dla mnie tyle czasu, że poczułem się ważny. 

Mały Książę i Róża – cytaty o miłości 

W historii Małego Księcia równie pięknie, jak przyjaźń, jest pokazana miłość. Miłość pomiędzy Małym Księciem i Różą. Jego lojalność, oddanie i wierność Róży są symbolem trudnej, ale pełnej zrozumienia miłości. Książka uczy czytelnika szacunku, szczerego oddania i troski o swoją drugą połówkę. Postawa Małego Księcia stała się inspiracją dla zakochanych, którzy stracili wiarę w miłość. Natomiast dziecinna naiwność Księcia nie jest niczym złym, wręcz przeciwnie – przypomina, że jednymi z najpiękniejszych wartości w miłości są zaufanie i poczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka.

Najpiękniejsze cytaty o miłości zawarte w książce „Mały Książę”

Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem. 

Muszę poznać dwie lub trzy gąsienice, jeśli chcę zawrzeć znajomość z motylem. 

Powinienem był oceniać ją według czynów, nie zaś według słów. Ogarniała mnie swym zapachem i blaskiem. Nie powinienem był nigdy uciekać! Dlaczegóż nie odgadłem czułości ukrytej w drobnych podstępach. Kwiaty są tak pełne sprzeczności! Byłem zbyt młody, żeby umieć ją kochać! 

Zrób mi tę przyjemność. Uwielbiaj mnie mimo wszystko. 

Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku. 

Kochasz, ponieważ kochasz. Kocha się bez przyczyny. 

Jedynie sercem można wszystko jasno poznać. To, co najważniejsze skrywa się przed wzrokiem. 

Jesteście piękne, lecz próżne – powiedział im jeszcze. Nie można dla was poświęcić życia. Oczywiście moja róża wydawałaby się zwykłemu przechodniowi podobna do was. Lecz dla mnie ona jedna ma większe znaczenie niż wy wszystkie razem, ponieważ ją właśnie podlewałem. Ponieważ ją przykrywałem kloszem. Ponieważ ją właśnie osłaniałem. Ponieważ właśnie dla jej bezpieczeństwa zabijałem gąsienice (z wyjątkiem dwóch czy trzech, z których chciałem mieć motyle). Ponieważ słuchałem jej skarg, jej wychwalań się, a czasem jej milczenia. Ponieważ… jest moją różą. 

Jeśli kochasz różę, która mieszka na gwieździe, to oglądanie nieba nocą przepełnia cię słodyczą. Wszystkie gwiazdy kwitną. 

Jeśli chcesz odejść, to idź. Nie przeciągaj pożegnania, bo to męczące. 

„Mały Książę” – cytaty o samotności 

Sentencje z „Małego Księcia” dotyczą również uczucia samotności. Na pewno dużą popularność zyskały cytaty o „oswajaniu” Lisa, ale czy czytając je, zastanawiasz się, co tak naprawdę oznaczają? Szczere, prawdziwe intencje dziecka, które wylądowało na pustyni, przejmują czytelnika podczas lektury, jednak w realnym świecie bardzo często ludzie pomijają zawarte w treści wskazówki, czego skutkiem jest poczucie smutku i samotność.

Najpopularniejsze cytaty o samotności z „Małego Księcia”

– Gdzie są ludzie? – podjął wreszcie rozmowę Mały Książę. – Trochę tu samotnie na tej pustyni… 

– Wśród ludzi też jest samotnie – odrzekła żmija. 

Ludzie nie dysponują już wystarczającą ilością czasu, żeby coś poznać. Kupują gotowe wyroby u sprzedawców, a ponieważ nie ma sklepów z przyjaciółmi, ludzie nie mają przyjaciół. 

Ludzie – rzekł Mały Książę – wpadają w wartki prąd czasu, nie pamiętając już, czego szukają. Machają więc gorączkowo rękami, kręcąc się w kółko. 

Sześć lat minęło już od chwili, kiedy mój przyjaciel odszedł ze swoim barankiem. Próbuję opisać go po to, aby nie zapomnieć. To bardzo przykre zapomnieć przyjaciela. A przecież nie każdy dorosły ma przyjaciela. 

Znasz już najlepsze cytaty z „Małego Księcia” 

Mamy nadzieję, że powyższa lista cytatów z książki „Mały Książę” pomoże Ci dostrzec to, co najważniejsze w życiu. Jeżeli chcesz choć na chwilę oderwać się od codzienności, to sięgnij po lekturę autorstwa Antoine de Saint-Exupéry i rozpocznij podróż po wyjątkowym świecie Małego Księcia. Fenomenem tej książki jest to, że z każdym jej przeczytaniem czytelnik znajduje inne sentencje, cytaty, które wpływają w pewnym stopniu na jego życie. I to jest cudowne! A jaki fragment „Małego Księcia” zapadł Tobie najbardziej w pamięci? Podziel się swoimi cytatami w komentarzu. 

Zachęcamy również do zapoznania się z innymi wpisami: 

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book