Książki o rozwoju osobistym – 5 książek na początek

Książki o rozwoju osobistym – 5 książek na początek

09 listopada 2021
5.11K
6 min.
1

Zaczynając przygody z nowymi wyzwaniami, często poszukujemy informacji i wskazówek, od czego zacząć czy jakich błędów nie popełnić. W przypadku rozwoju osobistego, książki okazują się bardzo dobrym sposobem na wprowadzenie w temat lub rozwinięcie go. Na dodatek, dziś można je mieć przy sobie w telefonie i czytać gdziekolwiek tylko chcemy. Wygoda, praktyczność i rozwój – wszystko w jednym! Co roku jednak wychodzi wiele książek o tej tematyce, więc kiedy myślisz sobie: „Książka o rozwoju osobistym”, to pewnie nie masz przed oczami żadnej konkretnej. Jeśli szukasz czegoś dobrego, to przedstawiam Ci moje polecane książki o rozwoju osobistym. Naprawdę warto się nimi zainteresować!

„Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” – Dale Carnegie

Dlaczego „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” to polecana pozycja dla każdego, kto interesuje się rozwojem osobistym? Bardzo trudno będzie nam osiągać cokolwiek w życiu – zarabiać pieniądze, szukać dobrej pracy czy cieszyć się życiem bez obecności drugiego człowieka w naszym życiu.

Dlatego warto wiedzieć, jak być nietuzinkowym człowiekiem; jak przyciągać do siebie właściwych ludzi, którzy w danym momencie naszej drogi są nam potrzebni. Warto mieć świadomość, kogo potrzebujemy jako partnera biznesowego i jako przyjaciela. Być może zastanawiasz się, jak znaleźć właściwych ludzi i mieć grono sprawdzonych przyjaciół lub jak zyskać popularność? Czym zaskarbić sobie zaufanie drugiego człowieka? Ta książka udzieli odpowiedzi na wszystkie te pytania. Dzięki niej dowiesz się także, jak stawać się z czasem dobrym sprzedawcą. Dlatego, że sprzedaż jest nieodłącznie związana z ludźmi i z relacjami z nimi. Ta książka ułatwi Ci poruszanie się w biznesie, w gronie przyjaciół, na imprezach i spotkaniach, gdziekolwiek się nie znajdziesz. A dodatkowo bardzo sprawnie i przyjemnie się ją czyta!

„Fenomen poranka. Jak zmienić swoje życie” – Hal Elrod

Dlaczego drugą pozycją książkową, z którą warto się zapoznać na drodze rozwoju osobistego, jest „Fenomen poranka”? Ta książka może naprawdę zmienić Twoje życie. Zastanów się nad jedną rzeczą. Jeśli chcesz pracować nad sobą, to najpewniej zaczniesz od pracy nad swoim charakterem, a więc i nawykami. Od czego zacząć zmianę swojego życia na lepsze? Być może właśnie od tego bardzo prostego nawyku, jakim jest wczesne wstawanie. Hal Elrod opowiada o tym, jak poranne wstawanie zmieniło jego życie, ale też podaje całkiem sporo sposobów na to, jak można wykorzystać czas, który zyskasz poprzez to, że wcześniej wstajesz. Książka ta może okazać się kluczowa w kwestii zmiany Twoich nawyków, ale przede wszystkim – zmiany całego Twojego życia. 

Jeśli chcesz, możesz też zacząć swoją przygodę z porannym wstawaniem z bezpłatnym e-bookiem: „Jak zacząć wstawać rano”. To praktyczny poradnik samodyscypliny, w którym zebrane są wyjaśnienia, wskazówki i sugestie. Dzięki nim wstawanie rano może okazać się dla Ciebie dużo łatwiejsze i przyjemniejsze.

„Zasady zwycięzców. Tak spełniają się twoje marzenia” – Bodo Schäfer

Ten niemiecki autor jest w Polsce być może nieco mniej znany, jednak warty poznania! Książka jest podzielona na 30 części. Rozwój osobisty to również zarządzanie sobą w czasie i planowanie, dlatego dzięki tej książce możesz zaplanować swój czytelniczy miesiąc i codziennie pochłaniać jedną część. Przyjemne z pożytecznym! A tak na marginesie, jeśli planowanie nie jest jeszcze nieodłączną częścią Twojego życia, to zapraszam Cię do mojego wpisu „Planowanie czasu – dlaczego jest ważne?”.

Każda z części w książce kończy się podsumowującymi radami i zadaniami do realizacji, a co ciekawe – każdy dzień jest poświęcony jednemu elementowi Twojego rozwoju. Książka spodoba się zwłaszcza tym, którzy lubią historie. Nie jest napisana jednym ciągiem liter – jest przejrzysta i w miarę dynamiczna. Przyjemnie się czyta. Być może właśnie te zasady zwycięzców wesprą Cię w spełnianiu swoich marzeń i realizacji celów.

„Reguła 5 sekund” – Mel Robbins

Być może zastanawiasz się, jak zacząć? I nie chodzi tylko o to, jak zabrać się za swój rozwój osobisty, ale też za wszystkie inne rzeczy w życiu. Chyba żadna książka tego tak doskonale nie obrazuje, jak książka Mel Robbins pod tytułem „Reguła 5 sekund”.

Najczęściej, kiedy podejmujemy decyzje o robieniu czegoś i nie przystępujemy od razu do działania, pojawiają się różnego rodzaju wątpliwości – „Czy ta decyzja była dobra?” , „Czy to właściwy moment?”. Mel Robbins przekonuje, jak w 5 sekund przełamać ten fatalny nawyk odkładania czegokolwiek na później. Dzięki tej książce sprawniej poradzisz sobie z prokrastynacją. Aby ją pokonać, trzeba po prostu przełamać swoje niewspierające nawyki, odkładanie spraw na później, pokonać strach i przestać się martwić. Czyli zrobić te wszystkie rzeczy, które – niestety – na co dzień hamują nas przed robieniem tych, które są dla nas najważniejsze. 

„Siedem nawyków skutecznego działania” – Stephen Covey

Czas na pozycję, uznawaną przez niektórych za najważniejszą książkę traktującą o rozwoju osobistym. Covery to człowiek, który zmienił podejście wielu ludzi do rozwoju, zmienił jego postrzeganie. Dzięki niemu dziś nie patrzymy na niego już jak na jeden wielki zbiór manipulacji, tylko przez pryzmat tego, że żeby mieć wyniki, trzeba najpierw stać się człowiekiem, który ma właściwe nawyki. W tej książce znajdziesz 7 fundamentalnych nawyków, których zdobycie i wdrożenie zmieni Twoje życie na lepsze. 

Pamiętaj, że „jedynie dobro, tkwiące u podstaw, da moc wszelkim stosowanym przez nas technikom”. Goethe powiedział, że to, co najważniejsze, nie może być na łasce tego, co jest mniej ważne, więc spraw, aby rzeczy najważniejsze – między innymi dzięki tej książce  – znalazły w Twoim życiu odpowiednie miejsce i sprawiły, że Twój rozwój osobisty wejdzie na wyższy poziom.

Mam nadzieję, te 5 książek, od których warto zacząć swój rozwój osobisty, przybliży Cię do zrozumienia siebie, różnych procesów i pozwoli efektywniej wprowadzać zmiany, dzięki którym Twoje życie będzie jeszcze lepsze! Pamiętaj jednak, że książki o rozwoju osobistym to nie wszystko. Rozwój jest procesem, który powinien trwać przez całe życie. Warto, by był rozsądnie i świadomie zaplanowany. Jeśli chcesz zweryfikować swoją obecną sytuację i zasięgnąć opinii osoby, której rolą jest wspieranie w procesie rozwoju, to polecam Ci darmową, 20-minutową konsultację z doradcą rozwoju osobistego. Ta chwila może wszystko zmienić.

Tagi:
zdjęcie Fryderyk Karzełek
Ekspert:

Trener i mentor; twórca szkoleń – m.in. „Zrób ze swojego życia Arcydzieło” czy „Leadership” oraz autor książek, takich jak: “Heksagon Szczęścia”, “Problemy są dobre”, “Sprzedaż naturalna” czy “Obudź się”. Jest założycielem Heksagon Group, w której skład wchodzi kilka marek. Jedną z nich jest Heksagon PRO, w ramach której stworzył stanowisko doradcy rozwoju osobistego. Jego celem jest wspieranie w świadomym planowaniu i realizowaniu rozwoju.

Jedna odpowiedź do “Książki o rozwoju osobistym – 5 książek na początek”

  1. Kamil Nowicki pisze:

    Wielkie dzięki za to zestawienie! Kilka pozycji znam i cenię, o innych nie słyszałem, ale chętnie sięgnę w takim razie, skoro polecasz. Od siebie dodam, że dużo dobrego dla siebie można wyciągnąć także z książki o negocjacjach Pawła Gołembiewskiego, szczególnie jeżeli ktoś lubi ten temat. Biblia Negocjacji polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book