Planowanie czasu – dlaczego jest ważne?

Planowanie czasu – dlaczego jest ważne?

08 listopada 2021
4.51K
7 min.
0

Każdy z nas mniej lub bardziej poważnie traktuje planowanie czasu. Niektórzy planują pewne elementy swojego dnia czy tygodnia, inni zaś mają nawet jakąś wizję swojego przyszłego życia, do której dążą. Robimy to, jednak czy wiemy, dlaczego planowanie jest ważne i czy robimy to dobrze? Nasze życie można ująć w ramach sześciu równoważnych obszarów Heksagonu Szczęścia. W każdym z nich pełnimy pewne role, mamy jakieś cele, zadania czy marzenia. Wierzę, że zachowanie równowagi we wszystkich tych sferach jest kluczowe do pełni szczęścia. Jak jednak dążyć do tego, nie planując?

Wierzę też, że rozwój osobisty, który jest jednym z tych obszarów, powinien trwać przez całe nasze życie i że jest pewnym procesem. A świadomy i celowy rozwój, to zaplanowany rozwój. Ciężko jest rozwijać wszystkie obszary swojego życia na raz, prawda? Gdy chcemy za dużo i za szybko, zazwyczaj zyskujemy odwrotny efekt do zamierzonego. Dlatego w dalszej części postaram się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego planowanie czasu jest ważne, z czego się składa i jakie są jego zalety. Sprawdź!

Planowanie czasu

Wiesz, dlaczego czas jest najbardziej sprawiedliwą rzeczą na świecie? Doba każdego człowieka, każdego z nas, niezależnie od tego, gdzie mieszkamy na świecie, ma 24 godziny. Czasu nie da się ani pożyczyć, ani naciągnąć, ani go w jakiś sposób magazynować. Czas jest najbardziej niezależnym elementem w naszym życiu. Nie da się nim w żaden sposób zarządzać. Zarządzać możemy swoją karierą, finansami, zdrowiem, relacjami i czasem dla siebie oraz swoim rozwojem osobistym. Czyli wszystkimi sześcioma obszarami Heksagonu Szczęścia. Co więcej, nie tylko nie możesz zarządzać czasem, ale też nie możesz go zaplanować. Możesz zaplanować wyłącznie swoje działania w czasie, a więc zarządzać sobą. Wiem, że utarło się mówienie, że „planujemy czas”, więc będę go używał. Jednak chcę Cię utożsamiać powoli z tym, że tak naprawdę planując cokolwiek, zarządzasz sobą w czasie, a nie swoim czasem.

Co to jest planowanie?

Planowanie czasu to proces, podobnie jak rozwój osobisty. W procesie tym ustalamy nasze cele, odpowiednie działania i priorytety. Sam proces planowania następuje na skutek decyzji. Wyobraź sobie, że decyzja to taka pionowa kreska, która oddziela dwa stany – obecny stan od tego stanu, którego chcesz. Jeżeli dziś czujesz, że nie satysfakcjonuje Cię Twoja obecna sytuacja, możesz zmienić swoją sytuację na taką, która będzie Cię zadowalać. A to dzięki planowaniu, czyli na skutek podjęcia decyzji.

Jak podejmujemy decyzje?

Przejdźmy teraz do podejmowania decyzji. Większość z nas jest poddawana cały czas różnym bodźcom. Często więc nie mamy czasu na zastanowienie się i zapisanie pewnych istotnych rzeczy. Ten moment przed decyzją jest procesem myślowym, który może trwać naprawdę krótko. Im częściej będziesz to robić, tym ten proces będzie krótszy. Powinien obejmować odpowiedzenie sobie na kilka pytań: Co będę robić? Kiedy? Jak? Gdzie? Z kim? Kto będzie coś musiał zrobić? 

Jeżeli obecny stan Ci nie odpowiada, to warto zdecydować, co się musi stać, żeby było tak, jak tego chcesz. Im lepiej będziesz znać swoje wartości, role, talenty; wiedzieć, co jest Twoją misją i wizją życia, tym łatwiej będzie Ci zaplanować swoje dni, miesiące, lata i w ogóle całe życie. Ich nieznajomość prowadzi do niemożności podejmowania świadomych i dobrych dla siebie decyzji.

Najczęściej popełniane błędy w planowaniu

Możesz zaplanować działania w każdym z obszarów swojego życia. Jest jednak jedna rzecz, o której często zapominamy… Czy wiesz, jaki jest najczęściej popełniany błąd w planowaniu? Przeplanowujemy albo planujemy tylko jeden czy dwa obszary naszego życia w danym momencie. Dlaczego? 

Gdzieś do 25 roku życia poświęcamy się edukacji, relacjom i dbamy o czas dla siebie. Zdrowie, praca czy kariera nie zaprzątają wówczas naszej głowy. Potem pojawia się drugi okres w naszym życiu, który trwa gdzieś do 35-40 roku życia. Co jest najważniejsze wtedy? Kariera, czyli praca, i relacje. Te dwie rzeczy są w tym momencie zazwyczaj dla nas najważniejsze. W tym przedziale wiekowym, dla niektórych z nas, pojawia się także czas dla siebie. Jednak zazwyczaj po czterdziestce czy pięćdziesiątce zaczyna się coś, na czym musimy się skoncentrować – podupadanie na zdrowiu czy gorsza kondycja. Trudno dłużej ignorować ten obszar, jeśli wysyła nam sygnały, że potrzebuje naszej uwagi. Chodzi jednak o to, że sygnały te zmuszają nas niejako do podjęcia działania, a kto lubi przymus? Ja nie. A Ty?

Jak brak planowania wpływa na życie?

Pamiętaj, że planowanie pozwala ruszyć do przodu. Dlatego po spisaniu wszystkich rzeczy, które są dla Ciebie ważne i które chcesz zrealizować, zacznij przygotowywać plan działania. Jeżeli tego nie zrobisz, to nadal będziesz planować, ale coś zupełnie odwrotnego i to nieświadomie. I to w każdym obszarze swojego życia! Przykład?

  • Jeżeli nie planujesz finansów, to nieświadomie planujesz biedę. 
  • Jeśli nie planujesz swojej kariery, to planujesz wypalenie zawodowe albo bezrobocie. Wypalenie często kończy się bezrobociem. 
  • Jeżeli nie planujesz swojego zdrowia świadomie, to planujesz nieświadomie problemy zdrowotne; chorobę, przedwczesną śmierć. 
  • Jeśli nie planujesz swoich relacji, to planujesz samotność.
  • Jeżeli nie planujesz swojego czasu dla siebie, to planujesz frustrację, nudę, a nawet depresję. 
  • Jeżeli nie planujesz czasu na swój rozwój osobisty, to planujesz nieświadomie stanie w miejscu. Planujesz brak rozwoju w obszarze duchowym, emocjonalnym i intelektualnym. Ten obszar tak naprawdę nie daje żadnych symptomów niedoboru, dlatego też jest tak ważny. Być może tego nie widzisz, ale on również wpływa na pozostałe obszary Twojego życia.

Zalety planowania czasu

Czy domyślasz się, jakie zalety niesie za sobą planowanie czasu? Planowanie pozwala na kontrolowanie tego, co robimy, kiedy robimy i dlaczego. W ten sposób nie działamy przypadkowo ani chaotycznie. Nie musimy się śpieszyć, a więc redukujemy też potencjalny stres. Dzięki planowaniu ograniczamy marnotrawstwo czasu i błądzenie po omacku. Planując, ustalamy cele, które stale nam towarzyszą i motywują do działania. Wszystko to przekłada się na naszą większą koncentrację, a więc i skuteczność i efektywność działania.

Skuteczność planowania 

Pokażę Ci teraz pewną pułapkę. Czy działanie, które podejmujesz, zawsze będzie skuteczne? Nie zawsze, ale jest to lepsze niż nicnierobienie, bo jeżeli popełniasz błąd, to dajesz sobie szansę. Jeżeli nie robisz nic – nie dajesz sobie żadnej szansy. Żeby coś zmienić w swoim życiu, trzeba najpierw podjąć decyzję. To jest naprawdę ważne, a jednak na początku może być nieprzyjemne. Warto przetrzymać ten etap, kiedy dopiero zaczynasz planować i musisz się jeszcze do tego przyzwyczaić. Z tego wszystkiego teraz trzeba wyciągnąć wnioski – połączyć wszystkie fakty. Kiedy to zrobisz, będziesz już bardzo blisko zarządzania sobą w czasie tak, by było to efektywne i skuteczne. Jak Ci się to podoba? Zachęcam Cię również do zajrzenia do kolejnego wpisu z tej serii, aby dowiedzieć się więcej: „Jak planować czas?”.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz wskazówek, wsparcia czy dodatkowej motywacji, możesz wykorzystać darmową, 20-minutową konsultację z doradcą rozwoju osobistego z mojego zespołu. Opowiesz mu o swojej obecnej sytuacji, a on spojrzy na nią z perspektywy trzeciej osoby. Pozwoli Ci to zestawić swoje własne spostrzeżenia z wnioskami kogoś z zewnątrz. Dobrze jest czasem porozmawiać z kimś, kto nas nie zna. Być może dowiesz się czegoś, co dotychczas Ci umykało. Może właśnie od tej decyzji zacznie się zmiana Twojego życia na lepsze. Kto wie? Sprawdź! Tymczasem, jeśli jeszcze go nie masz, zachęcam Cię do pobrania darmowego e-booka o porannym wstawaniu:

Tagi:
zdjęcie Fryderyk Karzełek
Ekspert:

Trener i mentor; twórca szkoleń – m.in. „Zrób ze swojego życia Arcydzieło” czy „Leadership” oraz autor książek, takich jak: “Heksagon Szczęścia”, “Problemy są dobre”, “Sprzedaż naturalna” czy “Obudź się”. Jest założycielem Heksagon Group, w której skład wchodzi kilka marek. Jedną z nich jest Heksagon PRO, w ramach której stworzył stanowisko doradcy rozwoju osobistego. Jego celem jest wspieranie w świadomym planowaniu i realizowaniu rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book