Co to jest coaching i na czym polega?

Co to jest coaching i na czym polega?

15 sierpnia 2022
1.07K
7 min.
0

Jak poznać siebie? Jak wyeliminować krytyczne głosy w naszej głowie, które powstrzymują nas przed rozwojem i dążeniem do wyznaczonych celów? Odpowiedź na te pytania jest jedna – coaching. Co to jest coaching i na czym polega? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Co to jest coaching?

Coaching to jeden z najlepszych sposobów, aby udoskonalić swoje kompetencje i ciągle rozwijać się – zarówno w obszarze zawodowym, jak i prywatnym. Techniki, które są zazwyczaj wykorzystywane w profesjonalnym coachingu, opierają się na psychologii – w szczególności na zagadnieniach z zakresu motywacji, sposobów uczenia się i rozwiązywania problemów.

Coaching to odblokowanie potencjału osoby do maksymalizacji własnej wydajności. To pomaganie im w nauce, a nie uczenie ich.

Sir John Whitmore

Jak powstał termin coachingu? Może Cię to zaskoczyć, ale angielskie słowo coaching pochodzi od słowa Kòcs. Jest to nazwa jednej z węgierskich miejscowości, w której produkowano wygodne pojazdy czterokołowe i dwuosiowe, nazywane koczi – popularne niegdyś w całej Europie. Słowem coaching nazywano zaś samą usługę przewozu pasażerów. Można więc stwierdzić, że coaching to transport osób z miejsca, w którym się znajdują, do miejsca, do którego chcą dotrzeć. Termin coaching, traktowany już jako dyscyplina lub zawód, jest stosunkowo nowy. Pierwsze zastosowanie coachingu – w kontekście biznesowym – zostało zainicjowane w latach 80. przez Sir Johna Whitmore’a, jednego z pionierów coachingu i współzałożyciela firmy Performance Consultants.  

Pojęcie coachingu w XXI wieku 

Wpływ na podejście wielu osób do coachingu miała również książka „Wewnętrzna Gra” Timothy’ego Gallwey’a. Autor sugeruje w niej, że to, co blokuje nas przed osiągnięciem celu, sukcesu, to tylko i wyłącznie czynniki wewnętrzne, a nie zewnętrzne. Swoją teorię przedstawia na przykładzie trenera tenisa, który jest w stanie pomóc swoim podopiecznym poprawić poziom gry, dzięki odwróceniu uwagi od krytycznego głosu w głowie, który mówi: „Nie w ten sposób! Skoncentruj się na swoich rękach! Ustaw to inaczej!”.

Odwracając uwagę od pewnych lęków ukrytych w głębi siebie, ciało może przejąć kontrolę nad sportowcem. Gallwey, prosząc ludzi o skupienie się na wysokości odbicia, odwrócił uwagę od ich wewnętrznych obaw i nakłonił do przejęcia kontroli przez ciało. Gra w tenisa od razu poprawiła się, a zawodnicy poczuli się zrelaksowani. Teoria Gallwey’a nie dotyczy tylko i wyłącznie gry w tenisa. Dowodzi również, że ludzie, chcąc pozbyć się swoich obaw i problemów, powinni poszukać rozwiązań w głębi siebie

Aby wydobyć z ludzi to, co najlepsze, musimy wierzyć, że tam jest najlepsze.

Sir John Whitmore 

Ważnym zadaniem coachingu jest więc pomoc ludziom w wyciszeniu wewnętrznych lęków i przejęciu kontroli przez ciało i podświadomość. W niektórych przypadkach wystarczy jedynie odwrócić uwagę, a czasami przeanalizować wszystkie „czarne scenariusze”, aby pozbyć się strachu.  

Kim jest coach?  

Teraz już wiesz, na czym polega coaching, przejdźmy więc zatem do roli coacha. Jego zadaniem jest odnalezienie potencjału w swoim rozmówcy i zmotywowanie go do działania. Coach, za pomocą dokładnej rozmowy i obserwacji, pomaga w znalezieniu najlepszego rozwiązania na wewnętrzne blokady klienta. Profesjonalny coach prowadzi rozmowy dotyczące życia prywatnego, jak i zawodowego nie tylko indywidualnie, lecz także grupowo. Nie należy mylić go jednak z zawodem trenera, bowiem nie wydaje on rozkazów ani poleceń. Coach najczęściej jest określany jako osobisty przewodnik czy opiekun.  

Ze względu na specyfikę pracy, coach powinien: 

  • aktywnie słuchać rozmówcy, 
  • być otwarty na problemy ludzi, 
  • wzbudzać zaufanie, 
  • wykazywać się cierpliwością, 
  • systematycznie poszerzać swoją wiedzę w zakresie psychologii.  

Jak zostać coachem? 

Jak zostać coachem? Wiele osób w zawodzie coacha widzi prosty i szybki sposób na zarobek. To duży błąd. Coachem nie może zostać każdy, a na pewno nie ktoś, kto nie traktuje tego jako pasji. W dzisiejszych czasach, jeśli chcesz wyrobić godną zaufania markę, musisz odpowiednio przygotować się do nowej roli. Na rynku jest obecnie wiele szkoleń, kursów, a nawet studia dotyczące coachingu. Na pewno uzyskane dyplomy i certyfikaty wzbudzą większe zaufanie wśród klientów, którzy o wiele chętniej oddadzą się w ręce wykształconego profesjonalisty. 

Ile kosztuje coaching?  

Pewnie zastanawiasz się, ile kosztuje coaching? Jedno spotkanie coachingowe, trwające 60-120 minut, kosztuje średnio 100–500 zł. Można jednak trafić na ceny rzędu 3 czy 4 tys. zł. W zależności od celu i charakteru klienta oferowane są zwykle pakiety, które składają się z ok. 4-10 sesji. Warto więc dokładnie zastanowić się, czy wierzysz w coaching i czy jesteś gotowy na taką formę spotkań rozwojowych.   

Ceny coachingu zależą również od jego rodzaju. Na przykład coaching biznesowy jest zwykle droższy od life coachingu. Ceny różnią się także w zależności od tego, ile dany coach pracuje na rynku, jakie ma doświadczenie, wykształcenie i umiejętności.

W czym pomaga coaching?  

Coaching wspiera klienta w procesie nauki, zachęca do samodzielnego analizowania trudności, które mogą pojawić się na ścieżce rozwoju, a także motywuje do realizacji celów i zmiany podejścia do życia. Bez wątpienia przynosi on korzyści zarówno na polu prywatnym, jak i zawodowym. A poznane i wypracowane rozwiązania i cele z powodzeniem możesz wykorzystać w przyszłości! 

Profesjonalny coaching pomoże Ci m.in.:  

  • osiągnąć ważne cele życiowe, 
  • zmienić nastawienie do konkretnych sytuacji, 
  • podjąć trudne decyzje, 
  • odkryć swoje mocne strony, 
  • znaleźć rozwiązania w trudnej sytuacji, 
  • pokonać wewnętrzne lęki, 
  • odnaleźć się w nowej roli życiowej, zawodowej czy rodzinnej, 
  • doświadczyć pozytywnych emocji, 
  • zyskać więcej motywacji do działania. 

Rodzaje coachingu  

Coaching z roku na rok jest coraz bardziej popularny, czego skutkiem jest jego zróżnicowanie. Aktualnie na naszym rodzimym rynku mamy kilkanaście rodzajów coachingu. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze:  

  • Coaching biznesowy 

Motywuje do rozwoju kompetencji zawodowych oraz pobudza kreatywność

  • Coaching menedżerski 

Wspiera poszukiwanie możliwości rozwoju oraz eliminację przeszkód, z którymi zmaga się pracownik lub które sam stwarza. 

  • Coaching kariery 

Wspiera w poszukiwaniu odpowiedniej ścieżki edukacji lub kariery. 

  • Coachingi branżowe 

Koncentruje się na tematyce konkretnej branży biznesowej, np. coaching dla prawników, nauczycieli czy lekarzy. 

  • Coaching sportowy 

Rozwija motywację zawodników, buduje pozytywne nastawienie zawodnika do treningów. 

  • Coaching grupowy 

Wykorzystuje pojedyncze doświadczenia członków grupy oraz ich kompetencje, aby rozwiązać uniwersalne problemy poszczególnych osób. 

  • Coaching życiowy 

Poprawia jakość życia w konkretnym obszarze oraz wspiera rozwój osobisty

  • Coaching zdrowia 

Wspiera proces leczenia klienta poprzez zwiększenie motywacji. 

Co to jest coaching i na czym polega?  

Coaching to fantastyczna metoda pracy nad sobą, dzięki której usprawnisz proces podejmowania decyzji i działania – zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Niestety, coaching w Polsce jest nadal niedoceniany. Większość osób krytykuje go, wyobrażając sobie coacha, jako osobę, która głosi górnolotne hasła i przekonuje, że wszyscy jesteśmy zwycięzcami! 

Zapamiętaj – profesjonalny coach nie powie Ci, że to właśnie Ty jesteś zwycięzcą. Prawdziwy specjalista zapyta Cię: „Kim jesteś?” i pomoże Ci znaleźć odpowiedź na to pytanie. Mamy nadzieję, że wiesz już, co to jest coaching i na czym polega, co pozwoli Ci bardziej świadomie poszukać wsparcia.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book