Co to jest rozwój osobisty?

Co to jest rozwój osobisty?

10 listopada 2021
2.03K
7 min.
0

Rozwój osobisty to temat zyskujący w ostatnich latach na popularności. Kiedyś „moda na rozwój osobisty”, a dziś powoli „rozwojowy styl życia”. Rozumienie idei rozwoju osobistego, jego właściwe zaplanowanie i samodyscyplina to elementy, które wspierają nas i usprawniają naszą drogę do osiągnięcia szczęścia, spełnienia i równowagi w życiu. W dalszej części wpisu znajdziesz omówienie podstawowych kwestii dotyczących rozwoju osobistego, które mogą Cię ciekawić i które warte są poznania i zrozumienia.

Definicja rozwoju osobistego

Czy wiesz, jak brzmi definicja rozwoju osobistego? Czy w ogóle istnieje jakaś jedna, ogólnie przyjęta? Po przejrzeniu kilku pierwszych wyników w wyszukiwarce Google, można powiedzieć, że większość definicji zgadza się na pewno w jednym. Rozwój osobisty to proces, który trwa przez całe nasze życie. Począwszy od dzieciństwa, aż do późnej starości. A proces ten dotyczy kilku sfer: duchowej, emocjonalnej, intelektualnej, społecznej i fizycznej. Wszystkie są komplementarne. Każda z nich jest równie istotna dla wszystkich obszarów naszego życia.

Na czym polega rozwój osobisty?

Rozwój osobisty polega na codziennym stawaniu się lepszą wersją siebie od dnia poprzedniego. Dzieje się to poprzez pracę nad sobą we wszystkich wspomnianych wcześniej sferach – uczenie się nowych umiejętności, nabywanie potrzebnych kompetencji, budowanie dobrych nawyków, właściwe zarządzanie sobą w czasie, osiąganie równowagi i harmonii we wszystkich obszarach swojego życia, i wiele, wiele więcej.

Od czego zacząć rozwój osobisty?

Zatem od czego zacząć przygodę z rozwojem osobistym? Na początek dobrze jest zdiagnozować swoją obecną sytuację życiową i zastanowić się, czego potrzebujesz i pragniesz. Odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie masz cele i marzenia. A następnie określić, co się z nimi wiąże i w jaki sposób możesz je zrealizować. Może coś się musi stać, by dojść do konkretnego momentu? Na tej liście warto ująć również swoje wyzwania i to, co chcesz zmienić. Nie tylko w sobie, ale i swoim życiu. Świadomość potrzeb i kierunku, w którym chcesz zmierzać, jest kluczowa. Pozwoli Ci właściwie wybierać kolejne produkty czy usługi dostępne na rynku w ramach rozwoju osobistego.

Inwestycja w rozwój osobisty

Wydawane na swój rozwój osobisty środki można nazwać inwestycją, która zwraca się wyłącznie pod warunkiem świadomej i właściwie zaplanowanej ścieżki. Wyzwanie nie polega na tym, by wydać na siebie jak najwięcej. Chodzi o to, by upewnić się, że wybrane przez Ciebie sposoby i narzędzia rozwojowe są dla Ciebie właściwe. Co to znaczy? Właściwe to takie, które realnie spełniają Twoje potrzeby i oczekiwania, co do przyszłej zmiany. Tę z kolei warto zaplanować przed wejściem na drogę rozwoju osobistego.

Sposoby na rozwój osobisty

Rozwój osobisty można realizować na wiele sposobów, a te z kolei dzielą się na bezpłatne i płatne. Poniżej znajdziesz listę możliwości dla obu wariantów.

Bezpłatne narzędzia rozwojowe

Wiele osób udostępnia swoją wiedzę zarówno zupełnie bezpłatnie, jak i odpłatnie. Można ją znaleźć w różnych formatach – do posłuchania, do obejrzenia czy do poczytania. W zależności od tego, co bardziej Ci odpowiada i w jaki sposób organizujesz swój czas na rozwój, możesz wybrać jedną formę lub więcej. Dodatkowo, w Internecie możesz znaleźć ciekawe darmowe kursy czy warsztaty. Pozwolą Ci nabyć nowe umiejętności i rozwijać się w różnych dziedzinach.

Wśród darmowych narzędzi rozwoju osobistego można znaleźć:

 • materiały audio (podcasty);
 • materiały wideo (np. YouTube, Vimeo, TED konferencje);
 • transmisje na żywo (np. webinary, Facebook, Instagram);
 • kursy, szkolenia, warsztaty i webinary;
 • rozwojowe aplikacje mobilne;
 • blogi;
 • artykuły branżowe.

Płatne narzędzia rozwojowe

Często ci sami twórcy, specjaliści czy eksperci, którzy udostępniają swoją wiedzę nieodpłatnie, oferują też ciekawe płatne materiały. Można je znaleźć w tych samych formach, co w przypadku darmowych narzędzi, ale nie musi tak być. Możesz więc trafić na darmowy e-book i płatny e-book, na darmowy webinar i płatny webinar, ale też na darmowy e-book i płatny webinar, który jest rozszerzeniem wiedzy zawartej w e-booku. Płatne materiały zazwyczaj rozszerzają darmową wiedzę, dlatego mogą okazać się niezwykle przydatne, pod warunkiem świadomego ich wyboru.

Wśród płatnych narzędzi rozwoju osobistego można znaleźć:

 • kursy, szkolenia, warsztaty i webinary;
 • konferencje;
 • książki (e-booki, audiobooki i druki);
 • rozwojowe aplikacje mobilne.

Rozwój osobisty jest dla każdego, o czym świadczy wiele dostępnych możliwości – zarówno płatnych, jak i bezpłatnych. Dla tych, którzy mają jasno sprecyzowane cele i wiedzą, jakie umiejętności chcą rozwijać, dostępne są formy rozszerzające darmową wiedzę. Warto więc świadomie dysponować swoim budżetem na rozwój osobisty i wybierać produkty oraz usługi sprawdzonych coachów czy ekspertów. To zwiększa gwarancję, że przełożenie pozyskanej wiedzy teoretycznej na praktykę da realne efekty, spełniające nasze potrzeby i oczekiwania.

Rozwój osobisty w czasie pandemii

Pandemia mocno ograniczyła pracę z coachami i mentorami oraz szkolenia czy konferencje na żywo – stacjonarne. Jako że trudne czasy wymagają nowych rozwiązań, dość szybko pojawiły się wersje online, które czasem są nawet tańsze. Zmiany te prawdopodobnie zostaną z nami na dłużej. Wybór pomiędzy wersją online a wersją stacjonarną będzie zależał więc wyłącznie od naszych potrzeb i możliwości. Przy stabilnym łączu internetowym i z użyciem zwykłego laptopa czy nawet smartfona, możemy rozwijać się w zaciszu własnego domu. Czy nawet gdziekolwiek indziej, gdzie chcemy i lubimy.

Choć tych czasów nie możemy nazwać najłatwiejszymi i najprzyjemniejszymi, to z pewnością zmieniły nieco oblicze rozwoju osobistego. Wielu z nas, podczas życia w zamknięciu, zyskało więcej czasu dla siebie, ale i uświadomiło sobie pewnie wyzwania, trudności i potrzeby. Wiedza ta być może dla wielu z nas okazała się zbawieniem i pozwoliła na wykonanie pierwszego, ważnego kroku w stronę wejścia na drogę rozwoju osobistego i zmiany czegoś w swoim życiu.

Rozwijanie się jest dla każdego

Pamiętaj, że niezależnie od swojego wieku i możliwości finansowych możesz się rozwijać, a nawet powinieneś, drogi Czytelniku! Brak rozwoju to stanie w miejscu, a stojąc w miejscu – cofasz się. Warto także pamiętać, że ta kwestia dotyczy również dzieci. Kolekcjonowane podczas wczesnej i późnej młodości przekonania oraz doświadczenia zabieramy ze sobą do dorosłego życia. Właśnie dlatego warto od najmłodszych lat budować w dzieciach wspierające przekonania, dobre nawyki i potrzebę pogłębiania samoświadomości. Te elementy pozwolą im być w przyszłości szczęśliwymi ludźmi, wykorzystującymi maksimum swoich możliwości i potencjału.

Jeśli chcesz, możesz zweryfikować swoją obecną sytuację życiową i upewnić się, co do znalezionych przez siebie wyzwań, trudności. W tym celu możesz umówić się na zupełnie bezpłatną, 20-minutową konsultację z Doradcą Rozwoju Osobistego Heksagon PRO. Rolą doradcy jest przeprowadzenie analizy i wskazanie elementów, nad którymi można pracować w celu realizacji swoich celów czy marzeń. Sprawdź, ile może zmienić w Twoim życiu jedna rozmowa.

Tagi:
Autor:

Z pisaniem i redakcją tekstów związana hobbystycznie już od wielu lat, zawodowo Specjalistka ds. treści internetowych i redaktorka naczelna portalu „Obudź się”. Ukończyła studia magisterskie na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, choć dziennikarskie doświadczenia skłoniły ją jednak do pójścia w stronę marketingu. Od roku spełnia się zawodowo w firmie szkoleniowej, dzięki której zgłębia tajniki rozwoju osobistego. Prywatnie miłośniczka książek, muzyki, zwierząt i zachodów słońca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book