Kto to introwertyk? – poznaj tę cechę osobowości

Kto to introwertyk? – poznaj tę cechę osobowości

13 czerwca 2022
1.07K
6 min.
0

Nie lubi przebywać wśród ludzi. Jest nieśmiały w kontaktach z innymi. Nie zabiera głosu, kiedy nie musi tego robić. Większość z nas może właśnie w ten sposób postrzega introwertyków. Wynika to ze stereotypów, które nas otaczają, i może prowadzić do negatywnych konsekwencji. Działając intuicyjnie, zdarza się, że przypinamy komuś krzywdzącą łatkę. Natomiast prawda jest taka, że zarówno introwertycy, jak i ekstrawertycy potrzebują czasu spędzanego w samotności, a nasza pewność siebie i przejawiane zachowania zależą od sytuacji, w których się znajdujemy. Jednak istnieją pewne charakterystyczne różnice, które możesz dostrzec u osób o wysokim współczynniku introwersji. Poznaj tę cechę osobowości i dowiedz się, kto to introwertyk, aby lepiej rozumieć takie osoby, a może i samego siebie!

Introwertyzm – definicja

Sformułowanie „introwertyzm” po raz pierwszy zostało użyte przez Carla Gustava Junga. W swojej pracy Psychological Types zaznacza, że różnimy się między sobą ukierunkowaniem uwagi. Jak słusznie zauważył, niektórych z nas do działania napędza uznanie i docenienie przez otoczenie, a innych motywują czynniki wewnętrzne jak na przykład potrzeba ciekawości. O motywatorach możesz przeczytać więcej we wpisie: „Reiss Motivation Profile – sprawdź, co Cię motywuje”. U introwertyka uwaga, myśli, uczucia i czyny dotyczą jego wnętrza. Dlatego zwykle takie osoby cechuje stała i powtarzalna postawa. Trzeba zaznaczyć, że każdy z nas używa obydwóch mechanizmów, jednak skłaniamy się bardziej w jedną lub drugą stronę.

Można powiedzieć, że tę cechę osobowości determinują zarówno nasze geny, jak i doświadczenia zbierane w trakcie życia. Uważa się, że introwertycy mają więcej receptorów w organizmie, co bezpośrednio przekłada się na ich zamiłowanie do świata wewnętrznego.

Kto to introwertyk?

Kto to introwertyk? Po czym można go poznać? Jakie postawy są dla niego charakterystyczne? Zapewne nikt z nas nie jest w pełni introwertykiem bądź ekstrawertykiem. Na tę cechę naszej osobowości składa się mnóstwo innych czynników. Możemy przejawiać zachowania charakterystyczne dla introwersji z różnym natężeniem. Poznajmy cechy introwertyka!

Cechy introwertyka

  • Według pięcioczynnikowego modelu osobowości wielkiej piątki introwertykowi przypisuje się nieśmiałość, bierność czy powściągliwość1.
  • Introwertycy odznaczają się wysoką samotnością społeczną2. Oznacza to, że otacza ich mniejsza liczba przyjaciół.
  • Większość introwertyków unika objęcia nieformalnego przywództwa w zespole3. Zdarzają się sytuacje, w których introwertyk może przejąć kontrolę – na przykład, gdy posiada większą wiedzę lub kompetencje niż pozostali. Jednak zazwyczaj rezygnuje z tego przywileju. Dzieje się tak, ponieważ spodziewa się, że zadania i sytuacje grupowe będą nieprzyjemne i pełne negatywnych emocji. Woli uniknąć potencjalnego ryzyka, niż się na nie narażać.
  • Introwertycy mają tendencję do używania konkretnych słów i są bardziej precyzyjni podczas formułowania wypowiedzi4. Osoby o tej cesze preferują ostrożny styl językowy. W związku z tym rozmowa między dwoma introwertykami zwykle obejmuje głębsze omówienie jednego tematu, niż chaotyczne poruszenie wielu wątków.
  • Osoby o wysokim współczynniku introwersji cechuje zamiłowanie do spędzania czasu w samotności. Czasem mogą odczuwać zmęczenie i przytłoczenie nadmiernymi interakcjami z innymi ludźmi i potrzebować po nich odpoczynku oraz czasu na regenerację. W związku z tym, proces nawiązywania relacji trwa u nich znacznie dłuższej, niż w przypadku osób ekstrawertycznych. Jeżeli dopiero kogoś poznają, mogą zachowywać się bardzo powściągliwie.
  • Introwertyka wyróżnia umiejętność obserwacji, słuchania i długotrwałego trwania w stanie skupienia.
  • Osoby o tej cesze mają również skłonność do analizowania, tworzenia wielu scenariuszy możliwego przebiegu wydarzeń, a także refleksyjności. Zwykle skupiają się na własnym wnętrzu, myślach i doznaniach.

Jak introwertyk okazuje uczucia?

Jak zachowuje się zakochany introwertyk? Przede wszystkim jest cierpliwym słuchaczem, dobrym obserwatorem i potrafi w pełni skoncentrować się na emocjach drugiej osoby. W związku z tym, że uwaga introwertyka jest skierowana mocno do wewnątrz, gdy traktuje on priorytetowo drugą osobę, dzieli się z nią swoim zainteresowaniem. W początkowej fazie nawiązywania relacji romantycznej, introwertyk może sprawiać wrażenie zamkniętego w sobie i mało zaangażowanego. Jednak gdy poczuje się pewniej, zazwyczaj bardzo dba o jej rozwój. Dlatego nie należy wywierać na nim presji, gdyż może przynieść to odwrotny skutek do zamierzonego.

Czy introwertyk może być z ekstrawertykiem?

Ta kwestia budzi wątpliwości wśród wielu osób. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ odpowiedź brzmi: tak! Introwersja i ekstrawersja różnią się głównie ukierunkowaniem uwagi. Nie jest to przeszkoda, która uniemożliwia zbudowanie satysfakcjonującej relacji. Co więcej, może to być nawet bardzo budujący związek, ponieważ druga strona uczy nas zupełnie innych zachowań i form spędzania czasu. Dzięki temu jesteśmy bardziej otwarci na nowe doświadczenia. Kluczem do udanej relacji jest zrozumienie drugiej osoby. Introwertyk może potrzebować więcej chwil spędzanych w samotności, lecz nie oznaczają one znudzenia drugą połówką.

Kto to introwertyk? Czy ja jestem introwertykiem? Lepiej być introwertykiem czy ekstrawertykiem?

Z introwersją związane są zarówno dobre, jak i trudne aspekty. Tak samo jest w przypadku ekstrawersji. Gdy postrzegamy siebie w błędny sposób, możemy mieć trudności, aby odnaleźć się w środowisku czy nowej roli. Skoro jesteśmy nieśmiali, to jak mamy wygłosić przemówienie publiczne? A każdy z nas ma przecież ogromny potencjał. Wiele cech i zachowań jesteśmy w stanie nabyć podczas procesu rozwoju osobowości.

Bycie introwertykiem nie może nas więc odgórnie z niczego wykluczać czy ograniczać. Takie przekonania mogą stłamsić możliwości introwertyka, który najprawdopodobniej wpisze się w narzucony schemat, nawet jeśli jest on całkowicie błędny. Dlatego to, jak myślimy o osobowości, ma kluczowe znaczenie. Zatem prawidłowa odpowiedź na pytanie: „Kto to introwertyk?” brzmi – jest to osoba, która posiada pewien zbiór cech, a nie tożsamość, która go definiuje. Nie oceniajmy więc swojej osobowości. Każdy z nas jest po prostu inny. Najważniejsze jest poznanie i zaakceptowanie siebie oraz pokonywanie granic, które są dla nas źródłem ograniczeń. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat typów osobowości, to zajrzyj koniecznie do wpisu: „Test osobowości persolog – zrozum siebie i innych”.

Przypisy
  1. Gerrig Richard J., Philip Zimbardo, Psychologia i życie, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012. 
  2. Eric W. Dolan, Study finds lonely people tend to be introverted and neurotic and somewhat less agreeable and conscientious, Social Psychology, January 19, 2020.
  3. Christian Jarrett, Introverts may miss leadership chances because they overestimate how stressful it will be, 2017.
  4. Christian Jarrett, Introverts use more concrete language than extraverts, 2019.
  5. The Conversation, Introvert or extrovert, normal or abnormal: the problem with personality types, Social Psychology, July 30, 2014.
Tagi:
Autor:

Pisaniem zajmuje się od czasów szkolnych, kiedy to zaczęła prowadzić swój pierwszy pamiętnik, ale od niedawna dotyka ważnych tematów. Ukończyła zarządzanie zasobami ludzkimi na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Obecnie studentka, a zarazem pasjonatka psychologii. Prywatnie wielbicielka książek poszerzających światopogląd, tańca, artystycznej fotografii oraz ludzi w swoim otoczeniu. Ucieka w góry, gdy tylko ma chwilę wolnego czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book