Reiss Motivation Profile – sprawdź, co Cię motywuje

Reiss Motivation Profile – sprawdź, co Cię motywuje

16 maja 2022
4.35K
6 min.
0

Każdy z nas ma w życiu pasje, cele, plany i marzenia; czegoś chcemy, pragniemy czy potrzebujemy. Czy wiesz jednak, dlaczego nie zawsze realizujemy te rzeczy skutecznie i efektywnie? Dlaczego nie dążymy do tego wszystkiego z dużą motywacją, siłą i chęcią do działania? Każdy z nas podejmuje codziennie w swoim życiu różne decyzje, czy jednak wiemy, dlaczego są takie, a nie inne? Co tak naprawdę nami kieruje? Każdego z nas co innego motywuje, każdy ma jakieś motywatory, czyli potrzeby, które wpływają na podejmowane przez nas decyzje i skuteczność realizacji różnych zamierzeń. Często szukamy po omacku i „na czuja” wybieramy te, które wydają nam się prawdziwe i wspierające. By nie tracić czasu, stworzono test Reiss Motivation Profile ®. To naukowa metoda badawcza, która pozwala zweryfikować to, co nas motywuje, a dokładnie sprawdza natężenie aż 16 uniwersalnych motywatorów! 

Test Reiss Motivation Profile ® 

Temat wewnętrznej motywacji i naturalnych potrzeb człowieka był zgłębiany przez wielu psychologów od początku XX wieku. Ich analizy były oparciem, a tak naprawdę punktem wyjścia, dla twórcy RMP – profesora Stevena Reissa, amerykańskiego psychologa, cenionego m.in. za stworzenie nowych metod diagnostycznych i za badania naukowe w obszarach zaburzeń lękowych, rozwoju czy właśnie wewnętrznej motywacji.  

Test Reiss Motivation Profile składa się ze 128 stwierdzeń i nie zajmuje więcej, niż 25 minut. Po jego wypełnieniu otrzymasz raport, tzw. Profil Motywacyjny RMP. Po wykonaniu testu dostaniesz dostęp do raportu, w którym znajdziesz omówienie 16 motywatorów. Są one uniwersalne dla każdego człowieka, jednak u wszystkich jednostek różnią się swoim natężeniem. Do tych motywatorów należą: 

 • Władza – potrzeba przywództwa i wywierania wpływu. 
 • Niezależność – potrzeba autonomii. 
 • Ciekawość – potrzeba zdobywania wiedzy. 
 • Uznanie – potrzeba akceptacji. 
 • Porządek – potrzeba planowania i struktury w działaniu. 
 • Gromadzenie – potrzeba zbierania i przechowywania rzeczy. 
 • Honor – potrzeba lojalności wobec zasad. 
 • Idealizm – potrzeba angażowania w sprawy społeczne. 
 • Kontakty społeczne – potrzeba częstych kontaktów z ludźmi. 
 • Rodzina – potrzeba wychowywania dzieci i troska o najbliższych. 
 • Status – potrzeba przynależności do elitarnej grupy. 
 • Rewanż/Odwet – potrzeba konkurowania i współzawodnictwa. 
 • Piękno – potrzeba doznań estetycznych. 
 • Jedzenie – potrzeba delektowania się posiłkami. 
 • Aktywność fizyczna – potrzeba wysiłku fizycznego. 
 • Spokój – potrzeba stabilności emocjonalnej i bezpieczeństwa. 

W raporcie, oprócz wykresu z potrzebami, znajdziesz omówienie swoich wyników. Dla każdego motywatora są tam wskazówki do pracy nad nim, dzięki którym możesz jak najlepiej wykorzystać swoje naturalne talenty. Poznasz także swoje silne strony i konkretne przykłady tego, co może Cię motywować przy konkretnej potrzebie, oraz informacje na temat tego, jak z tym motywatorem postrzegasz siebie i innych. Większość motywatorów jest dwubiegunowa, oznacza to, że bez względu na to, czy masz dużą, czy małą potrzebę czegoś, jest to dobre. Ważne, by wiedzieć, co z tym dalej zrobić i jak wykorzystać potencjał tej wiedzy. 

Co daje test Reiss Motivation Profile ®? 

Reiss Motivation Profile ® nie tylko pozwala sprawdzić, co nas motywuje i czego potrzebujemy, aby czuć satysfakcję, motywację i chęć do działania, ale także to, co zupełnie na nas nie działa i czego nie potrzebujemy. Dzięki Profilowi Motywacyjnemu RMP zrozumiesz, jakie środowisko pracy jest dla Ciebie sprzyjające, a jakie nie. Jakie cele możesz przed sobą stawiać, aby Cię motywowały i napędzały do działania. Zrozumiesz, co jest tą siłą napędową, która pcha Cię naprzód. Poznasz także swoje życiowe wartości i odkryjesz, jak postrzegają Cię ludzie wokół. Dodatkowo łatwiej będzie Ci określić swoją strefę komfortu, dzięki czemu będziesz bardziej świadomie podejmować decyzje i tworzyć sobie wspierające otoczenie. 

Jak działają nasze motywatory? 

Wysokie i niskie wartości motywatorów pokazują nam, które mają największe znaczenie w kwestii tego, jak się zachowujemy i jakie decyzje podejmujemy, a które najmniejsze. Wyjaśnię Ci to na przykładzie kilku motywatorów. Wyobraź sobie, że masz najwyższy dodatni wskaźnik na motywatorze „spokój”. To oznacza, że potrzebujesz poczucia bezpieczeństwa i stabilności emocjonalnej. Jeśli wiesz, że tego potrzebujesz, możesz tak zarządzać swoim życiem, aby to sobie zapewnić.  

Możesz znaleźć pracę, która daje stabilne zatrudnienie i dobre zarobki. Pozwolą Ci one spokojnie zabezpieczać swoje codzienne życie i przyszłość, dzięki oszczędnościom. Jeśli na dodatek masz wysoko motywator „kontakty społeczne”, to wiesz, że potrzebujesz wokół siebie ludzi. Praca z domu, w której prawie z nikim się nie kontaktujesz, nie będzie dla Ciebie najlepsza. Z kolei, jeśli masz niski poziom motywatora „władza”, to awansowanie na stanowiska zarządzające może Cię unieszczęśliwiać i wcale nie motywować do działania. Nawet pomimo tego, że awans zwykle wiąże się z podwyżką, która odpowiada na potrzebę bezpieczeństwa. 

Z motywatorami możesz pracować także w inny sposób. Załóżmy, że zależy Ci na tym, aby włączyć aktywność fizyczną do swojego życia i zadbać o szczupłą sylwetkę, ale Twoja potrzeba aktywności fizycznej ma bardzo niski wskaźnik, jak mój. Jeśli spojrzysz na swoje inne motywatory, to może uda Ci się wykorzystać któryś tak, aby motywował Cię do ruchu? Mając wysoki wskaźnik motywatora „piękno” i „niezależność”, nie skupiaj się na aktywności fizycznej jako takiej, ale efektach, które dzięki niej osiągniesz. Będziesz się czuć atrakcyjnie, a dobra kondycja i zdrowe ciało zapewnią Ci niezależność fizyczną na długie lata. Wykorzystując swoje motywatory jako dźwignię, możesz osiągnąć rezultaty tam, gdzie do tej pory ich nie było. Dziś możesz mnie spotkać na siłowni, basenie i codziennych spacerach. Wcześniej… Zostawmy to lepiej.  

Reiss Motivation Profile – droga do większej samoświadomości 

Czy rozumiesz już, dlaczego warto znać swoje motywatory i na jak wiele aspektów Twojego życia wpływają? Oprócz nich, warto również poznać swój typu osobowości, dzięki testowi osobowości persolog®. Samoświadomość jest bardzo kluczowym elementem rozwoju osobistego. Dzięki temu rozumiemy siebie lepiej i działamy w zgodzie ze sobą i swoimi potrzebami. Wiedząc, czemu reagujemy i działamy tak, a nie inaczej, możemy dać sobie więcej wyrozumiałości. Możemy tak planować swoje dni, miesiące czy lata, aby realizować swoje cele, plany i marzenia. Czuć dzięki temu szczęście, satysfakcję i wdzięczność do siebie. Czy to nie piękne? Może już czas na efekty? 

Tagi:
zdjęcie Barbara Lech
Ekspert:

Trenerka narzędzia MindSonar® i persolog®, Reiss Profile® Master oraz dyplomowany coach z ponad 10 tysiącami godzin pracy w gabinecie; autorka książek, szkoleń i unikalnych programów oraz narzędzi rozwoju osobistego. Pomaga ludziom zbudować w sobie pewność siebie i asertywność. A także tak zarządzać sobą w czasie, by mieć go również dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book