Test osobowości persolog – zrozum siebie i innych 

Test osobowości persolog – zrozum siebie i innych 

12 maja 2022
6.39K
10 min.
0

Na pewno zdarzyło Ci się kiedyś trafić na ludzi, których – choć mówili w Twoim języku – kompletnie nie udało Ci się zrozumieć. Czy wiesz, w jaki sposób do nich mówić, aby rozumieli to, co chcesz przekazać? Czy chcesz wiedzieć, jak się zachować, aby każdy czuł się dobrze w Twoim towarzystwie? Sekretem skutecznej komunikacji jest samoświadomość, a także wiedza na temat tego, jak działają i komunikują się inni. Gdy wiesz, w jaki sposób funkcjonują różne typy osobowości, rozumiesz ich motywacje i wartości, to nawiążesz nić porozumienia niemal z każdą osobą, którą spotkasz na swojej drodze. W zdobyciu wiedzy o sposobie myślenia innych, może pomóc Ci test osobowości persolog ®, który wyróżnia 4 typy osobowości (D I S K). Poznanie tych profili wpłynie na Twoją skuteczność w komunikacji, a zastosowanie wiedzy w praktyce pozwoli Ci unikać konfliktów i niemal zawsze dochodzić do kompromisu i porozumienia. 

Różne typy osobowości  

Nie od dziś wiadomo, że każdy z nas działa inaczej. Różnimy się od siebie między innymi motywatorami, talentami, predyspozycjami, otwartością na zmiany czy temperamentem. Dzięki tej odmienności możemy tworzyć zespoły, które się wzajemnie uzupełniają. Jednak nasze indywidualne różnice nie muszą być widoczne na pierwszy rzut oka.  

W pędzie dnia codziennego zazwyczaj działamy intuicyjnie i podświadomie. Nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób chcemy coś przekazać innym. Jeżeli ktoś ma zupełnie odmienny typ osobowości od Twojego, może być Wam trudno osiągnąć porozumienie, mimo tego, że będziecie mieć wspólny cel. Jednak wystarczy, że będziesz osobą świadomą tych różnic. Kiedy wiesz, że każdy człowiek ma specyficzny profil osobowości, potrafisz również dopasować do niego swój styl rozmowy. Łatwiej będzie Ci zabierać głos na spotkaniach. Bez trudu utrzymasz uwagę drugiej osoby. Zaczniesz lepiej rozumieć innych i budować z nimi wartościowe relacje. 

Znaczenie typu osobowości

Każda codzienna sytuacja może działać na naszą korzyść lub wręcz przeciwnie. To od Ciebie zależy, czy wykorzystujesz potencjał swoich naturalnych zdolności czy z nimi walczysz. Na co konkretnie może mieć wpływ Twój typ osobowości? 

 • Łagodzenie lub zaostrzanie konfliktów. Kłótnie towarzyszą nam na co dzień. Są naturalnym elementem ludzkiego życia. Niemożliwe jest ich całkowite wyeliminowanie. Jednak warto się zastanowić nad tym, jak reagujesz w sytuacjach kryzysowych. Gdy jesteś osobą świadomą tego, w jakie pułapki myślenia wpadasz w stanie awaryjnym, możesz zapobiegać ich konsekwencjom. Możesz nauczyć się odpowiednio zareagować i u źródła zminimalizować ryzyko wystąpienia konfliktu. 
 • Wybór ścieżki kariery. Niektórzy z nas lepiej czują się w schematycznej i spokojnej pracy, a dla innych taka praca to katorga. Może wolą pracę, w której ciągle się coś dzieje, albo taką, w której mogą rywalizować z innymi. Wiedza o tym, jaki jest Twój typ osobowości oraz jego mocne i słabe strony pomoże Ci w wyborze takiej ścieżki kariery, która będzie odpowiednia dla Ciebie. Z kolei jeśli rekrutujesz ludzi do swojej firmy – persolog® podpowie Ci, jaki pracownik będzie najbardziej odpowiedni na dane stanowisko pracy.  
 • Rozumienie siebie i innych. Test osobowości persolog ® pomoże Ci też zrozumieć, dlaczego podejmujesz takie, a nie inne decyzje, oraz dlaczego podejmowanie decyzji jest dla Ciebie łatwe bądź – odwrotnie – ogromnie trudne Poznasz swoje schematy myślenia, odkryjesz mocne strony i przestaniesz od siebie wymagać rzeczy, które Cię nie uszczęśliwiają. Znajdziesz sposoby pracy, które są najskuteczniejsze dla Ciebie, dzięki czemu zaczniesz osiągać swoje cele szybciej. Zaczniesz żyć z pełną świadomością i akceptacją siebie. 

Co daje test osobowości persolog ®? 

Dlaczego warto przyglądać się sobie i innym? Między innymi dlatego, by szanować różnice pomiędzy ludźmi i móc wykorzystać swoje naturalne zdolności w praktyce. Co może się zmienić w Twoim życiu, dzięki poznaniu swojego typu zachowań/osobowości? 

 • Dzięki znajomości 4 typów zachowań będziesz wiedzieć, jak komunikować się z ludźmi w różnych sytuacjach i relacjach. Nauczysz się przewidywać pewne reakcje i zachowania osób w Twoim otoczeniu. 
 • Poznasz motywy i zachowania innych, co ułatwi Twoje kontakty z nimi. Poprawi się Twoja asertywność i pewność siebie, ponieważ zaczniesz przypuszczalnie przewidywać czyjeś reakcje lub oczekiwania. 
 • Będziesz zarządzać sobą w czasie zgodnie z potrzebami Twojego typu osobowości i zrealizujesz wszelkie postanowienia efektywnie i skutecznie. Nauczysz się planować w taki sposób, aby móc zrealizować swoje cele. 
 • Dowiesz się, jak zadbać o swoje relacje i zaczniesz dostrzegać potrzeby bliskich Ci osób. 
 • Zrozumiesz, jakie miejsce pracy jest dla odpowiednie dla Twojego typu osobowości. 
 • Jeżeli jesteś na stanowisku kierowniczym, test osobowości persolog ® pomoże Ci tworzyć zaangażowane zespoły, które się wzajemnie uzupełniają. Zauważysz potencjał swoich pracowników oraz nauczysz się, jak zmniejszać ryzyko wystąpienia konfliktów i napięć. 
 • Jeżeli jesteś członkiem zespołu, będziesz wiedzieć, jak dopasować swoje zachowanie do osoby, z którą rozmawiasz, aby Wasza współpraca układała się zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. 
 • Zaczniesz odczuwać większą satysfakcję i spełnienie ze swojej pracy i relacji z innymi ludźmi. 

4 typy osobowości według persologa® 

Czasem, mimo najszczerszych chęci, trudno nam rozszyfrować sposób zachowania innych. Jednak, gdy poznasz typy osobowości według persologa®, łatwiej będzie Ci zrozumieć, jakimi wartościami mogą kierować się Twoi rozmówcy, co ich motywuje, w jaki sposób działają i dlaczego. Dzięki tej wiedzy nauczysz się przemawiać w ich języku i dochodzić szybciej do porozumienia. 

Warto zaznaczyć, że nie ma dobrego ani złego typu osobowości. Po prostu są one odmienne, tak jak ludzie, którzy nas otaczają. Każdy z tych profili jest wyjątkowy i potrzebny do tego, abyśmy mogli się rozwijać, współpracować i osiągać wspólne cele. 

Dominujący

Osoby bardzo zorientowane na cel, realizację zadań i osiąganie konkretnych wyników. Szybko się nudzą i denerwuje ich marnowanie czasu na zbędne rzeczy. Podchodzą stanowczo do większości rzeczy. Lubią konkrety, a komunikacja z nimi powinna być uporządkowania. Reagują w sposób zdecydowany, ponieważ zazwyczaj wiedzą, czego chcą. Rzadko pytają, co mogą, natomiast z naturalnością przychodzi im wydawanie poleceń innym. Osoba dominująca postrzega otoczenie jako męczące i stresujące, dzięki czemu wytycza jasne granice, które dla niektórych osób mogą być trudne do przyjęcia. Komunikuje się w bardzo prosty sposób.

Wypowiedzi, które formułuje, są zwięzłe, składają się z małej liczby słów, przez co mogą przypominać wydawanie poleceń. Gdy taka osoba zleca komuś zadanie, zazwyczaj oczekuje, że będzie ono wykonane natychmiast. Lubi kontrolować i sprawdzać, dzięki czemu łatwo jej zarządzać innymi. Wymaga zarówno od siebie, jak i od otoczenia. Ten typ osobowości wyróżnia: niecierpliwość, nastawienie na rywalizację, szczerość, odwaga, pewność siebie i bezpośredniość. Pytania, po których poznasz osobę o dominującym typie osobowości: Co inni mogą mi dać? Co ja z tego będę mieć? Co się wydarzy? 

Inicjatywny

Priorytetem osób o tym typie osobowości jest spontaniczność i zabawa. W ich przypadku występuje bardzo mocne zorientowanie na drugiego człowieka i relacje, jednak zazwyczaj są one powierzchowne, ponieważ osoby inicjatywne potrzebują ludzi, aby w ich otoczeniu błyszczeć. Inicjatywni niezwykle szybko się nudzą. Dlatego, chcąc dostarczać sobie kolejnych bodźców, przebywają w nowych miejscach i wciąż nawiązują nowe kontakty, niekoniecznie dbając przy tym o pielęgnowanie dotychczasowych. Ilość kontaktów, które nawiązują osoby o inicjatywnym typie zachowań, nie zawsze przekłada się na jakość. Świetnie sprawdzają się w inspirowaniu i motywowaniu innych. Świetnie sprawdzają się jako motywatorzy i źródła inspiracji. Posiadają naturalną siłę przekonywania.

Cechuje ich emocjonalność, rozmowność, optymizm i uśmiech, a otoczenie postrzegają jako przyjemne. Po czym poznać osoby inicjatywne? Często się spóźniają, ponieważ wydaje im się, że na jednym ogniu można upiec nie jedną, ale dziesięć pieczeni. Zdarza się, że – w zależności od emocji i aktualnego nastroju – zmieniają często zdanie albo zapominają o umowach czy ustaleniach. Od innych oczekują zaangażowania i otwartości. W pracy najczęściej spotkasz ją przy ekspresie do kawy. Pytania, które najczęściej zadaje ten typ osobowości dotyczą innych: Kto tam będzie? Kim się stanę dzięki temu? 

Stały

Osoby o tym typie osobowości są bardzo przyjacielskie. Cenią sobie współpracę z innymi i spokój. Lubią rutynę i najchętniej pracują w określonym, stałym środowisku; nad rzeczami, które są powtarzalne i schematyczne. Przejawiają natomiast średnią tolerancję na ryzyko. Jedną z ich głównych potrzeb jest bezpieczeństwo. By mogły być efektywne, muszą zaspokoić tę potrzebę i wiedzieć, czego się mogą spodziewać. Wśród wartości osób stałych można wyróżnić: wierność, lojalność, budowanie sprzyjającego środowiska, skromność, gotowość do pomocy, wytrwałość, cierpliwość, solidność, wrażliwość. Osoby te są często wycofane, uległe i niechętnie mówią o tym, co naprawdę myślą.

Misją osób o tym profilu osobowości jest wspieranie innych. Postrzegają one otoczenie jako przyjemne, jednak bywają powściągliwe i lekko wycofane, gdy nie czują się bezpiecznie. Zawsze możemy na nich liczyć, jednak – przyzwyczajeni do takiego stanu rzeczy – często ich nie doceniamy. Bardzo głęboko przeżywają konfliktowe sytuacje i długo noszą je w sobie. Najlepsze, co możesz powiedzieć osobie o tym typie osobowości, jest proste stwierdzenie: „Dobrze, że jesteś”. Osoby o profilu stałym najczęściej zadają sobie pytanie: Co inni mają z tego, że ja na tym świecie jestem? Jak mogę Ci pomóc?  

Krytyczny

O krytycznym również można powiedzieć sumienny czy też analityczny. Osobę o tym typie osobowości charakteryzują bardzo wysokie standardy i zorientowanie na szczegóły. Cechy charakterystyczne tego profilu to: samodyscyplina, ostrożność, logika, analityczne myślenie i precyzja. Osoba krytyczna postrzega otoczenie jako stresujące, przez co do wielu rzeczy podchodzi z dystansem. Jest bardzo dokładna i zawsze przygotowana. Nie chce, aby ktoś wytknął jej błąd, dlatego dba o wszystkie szczegóły, a tym samym dostrzega nawet niewielkie niedociągnięcia u innych. Nadmierne zamiłowanie do detali może wprowadzić taką osobę w pułapkę perfekcjonizmu.

W relacjach przejawia zdystansowanie i powściągliwość. Bywa postrzegana jako upierdliwa przez osoby w swoim otoczeniu. Ten typ osobowości najczęściej zadaje pogłębiające pytania, dzięki którym otrzymuje dodatkowe informacje: Dlaczego? A powiesz mi więcej? Jakie masz dane? Na jakiej podstawie są wysnute te wnioski?

Test osobowości persolog ® – zwiększ swoją samoświadomość 

Czy dostrzegasz w sobie charakterystyczne cechy pewnych typów osobowości? Pamiętaj, że żaden człowiek nie reprezentuje tylko jednego typu. Każdy z nas ma w sobie każdy z nich, ale mogą one występować w różnych konfiguracjach i z różnym nasileniem. Nie zawsze łatwo nam rozpoznać cechy naszej osobowości, ponieważ nie muszą być one widoczne na pierwszy rzut oka. Zazwyczaj właśnie tak jest i pewne kategorie zachowań przeplatają się ze sobą. Dlatego, aby rozwiać domysły i zrozumieć lepiej swój sposób działania, został opracowany test osobowości persolog ®. Pozwala on rozszyfrować sposób komunikacji, a przez to dostrzec bariery, które mogą Ci przeszkadzać w porozumieniu z innymi. Zwiększ swoją samoświadomość, aby lepiej rozumieć siebie i innych. Zobaczysz, że warto! 

Współpraca merytoryczna: Wiktor Tokarski

Tagi:
zdjęcie Barbara Lech
Ekspert:

Trenerka narzędzia MindSonar® i persolog®, Reiss Profile® Master oraz dyplomowany coach z ponad 10 tysiącami godzin pracy w gabinecie; autorka książek, szkoleń i unikalnych programów oraz narzędzi rozwoju osobistego. Pomaga ludziom zbudować w sobie pewność siebie i asertywność. A także tak zarządzać sobą w czasie, by mieć go również dla siebie.

Pod redakcją:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book