Książki rozwojowe, które mogą zmienić Twoje życie

Książki rozwojowe, które mogą zmienić Twoje życie

10 lutego 2022
2.83K
5 min.
0

Czytanie to jeden ze sposobów na codzienny rozwój, który nie musi wymagać dużego nakładu czasu, a jednocześnie – jeśli lubisz czytać – świetnie sprawdzi się jako forma spędzania czasu dla siebie. Czy wiesz, że stale wychodzą nowe książki rozwojowe? Być może zastanawiasz się, które są warte przeczytania; które wniosą coś wartościowego do Twojego życia? Nie wiem, jak wyobrażasz sobie książkę o rozwoju osobistym, ale myślę, że moje propozycje przypadną Ci do gustu. Poznaj trzy książki rozwojowe, które mogą zmienić Twoje życie. Zmieniły moje i wierzę, że pomogą też Tobie w drodze Twojego rozwoju osobistego. Wszystkie te książki coś łączy – nakierowują na szukanie odpowiedzi na arcyważne pytania, niezbędne każdemu z nas do budowania szczęśliwego życia.

„Kawiarnia na końcu świata. Opowieść o sensie życia” – John Strelecky

Kawiarnia na końcu świata” to historia człowieka, który w wyniku zbiegu okoliczności znalazł się w miejscu, które zmieniło jego życie, pozwalając na znalezienie odpowiedzi na trzy kluczowe pytania, które powinien zadać sobie każdy z nas. Jednym z nich jest pytanie: „Dlaczego tu jesteś?”, które pozwoli Ci odnaleźć swój sens istnienia.

To krótka książka – ma zaledwie 130 stron i to mocno rozstrzelonym drukiem. Czyli można ją w zasadzie przeczytać w dwie, może trzy godziny. Jednak niesie za sobą niezwykłe przesłanie i bardzo głęboko dotyka serc czytelników. Dla tych, którzy lubią dynamizm i treściwość, ta książka może okazać się wyzwaniem. Nie jest też zbyt skomplikowana. Po prostu ją przeczytaj. Podejdź do niej bez osądzania po okładce, po tytule i zobacz, jak wpłynie na Twoje postrzeganie swojego życia.

„Wielka piątka” – John Strelecky

Druga książka, która również może zmienić Twoje życie, jest tego samego autora, co pierwsza na tej liście – Johna Strelecky’ego. Jest w bardzo niewielkim stopniu powiązana z pierwszą i zatytułowana: „Wielka piątka”. Opowiada historię Thomasa Derale’a, który jest wyjątkowym liderem. Jego firmy bardzo dobrze prosperują, a prowadzi je zupełnie inaczej, niż większość liderów. Jednak w wieku 55 lat dowiaduje się, że pozostało mu niewiele czasu na Ziemi.

Bohaterowi książki, w pewnym momencie jego życia, zostaje zadanie jedno pytanie: „Czy ten dzień dzisiaj będzie warty skatalogowania?”. A czy Twoje dni są warte zapamiętania? Książka namawia do pomyślenia o tym, jak to zrobić, żeby każdy dzień nie był po prostu kolejną zbitką 24 godzin. Tylko żeby coś wydarzyło się w nim takiego, co sprawi, że staniesz się odrobinę lepszym, mądrzejszym, bardziej dojrzałym człowiekiem. Ale to nie wszystko! „Wielka piątka” to Twoje pięć największych marzeń, które powinieneś spełnić, zanim z tego świata odejdziesz. Mało tego, autor książki namawia do tego, żebyśmy tymi marzeniami dzielili się z innymi. Jeżeli połączysz sens istnienia z „Kawiarni na końcu świata” z wielkimi marzeniami, to wszystko zacznie układać się w całość!

„Dobrze zaprojektowane życie” – Bill Burnett, Dave Evans

Znając swój sens istnienia, do którego odnalezienia namawia „Kawiarnia na końcu świata”, i mając swoich pięć wielkich marzeń, jak bohater „Wielkiej piątki”, pozostaje tylko jedno. Ostatnia książka, która nosi tytuł „Dobrze zaprojektowane życie” spina w całość wszystko to, co zmieni Twoje życie. Autorzy – Bill Burnett i Dave Evans – przekonują do tego, że żeby cokolwiek wystąpiło w naszym życiu, trzeba to po prostu zaprojektować. Najpierw podejmujemy decyzję, później robimy plan, projekt i wreszcie przystępujemy do działania. Żeby dobrze zaprojektować życie, trzeba najpierw poznać swój sens istnienia i swoją wielką piątkę. Kiedy już to masz – wtedy warto wziąć do ręki książkę „Dobrze zaprojektowane życie” i zacząć je projektować w sposób unikalny, indywidualny i tylko dla siebie. Pomóc Ci w tym mogą zawarte w niej ćwiczenia.

Książki rozwojowe – daj im szansę

Być może nie wierzysz jeszcze, że te książki rozwojowe faktycznie mogą zmienić Twoje życie, kiedy wdrożysz w życie płynące z nich przesłania i wskazówki. Zobacz jednak, że naprawdę łączą się w całość. W ostatniej książce znajdziesz takie oto zdanie: “Dobrze zaprojektowane życie to takie, które ma sens”. Czy nie jest to powrót do początków, do pierwszej książki? Pytanie o sens: „Dlaczego tu jestem?”. Pomyśl o tym! Część z tych książek znajdziesz w naszym sklepie.

Aby dobrze zaprojektować swoje życie, potrzeba jeszcze takiej umiejętności, której brakuje wielu z nas. Umiejętności zarządzania sobą w czasie, którą często mylimy z umiejętnością „zarządzania czasem”. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o czasie, procesie decyzyjnym i planowaniu, to zajrzyj do pierwszego wpisu z tej serii Planowanie czasu – dlaczego jest ważne?”, który wprowadzi Cię w tę tematykę. Powodzenia!

Tagi:
zdjęcie Fryderyk Karzełek
Ekspert:

Trener i mentor; twórca szkoleń – m.in. „Zrób ze swojego życia Arcydzieło” czy „Leadership” oraz autor książek, takich jak: “Heksagon Szczęścia”, “Problemy są dobre”, “Sprzedaż naturalna” czy “Obudź się”. Jest założycielem Heksagon Group, w której skład wchodzi kilka marek. Jedną z nich jest Heksagon PRO, w ramach której stworzył stanowisko doradcy rozwoju osobistego. Jego celem jest wspieranie w świadomym planowaniu i realizowaniu rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book