Jak zarabiać więcej? – 3 kroki do zwiększenia dochodów

Jak zarabiać więcej? – 3 kroki do zwiększenia dochodów

15 listopada 2021
6.33K
6 min.
0

Pieniądze wciąż jeszcze bywają tematem tabu. Jedni sądzą, że „gentlemani nie rozmawiają o pieniądzach”, a inni, że rozmawiają o nich tylko ci, którzy mają ich dużo. Czasem zdarza się nam od kogoś usłyszeć, że pieniądze nie są najważniejsze i że w życiu liczą się przecież inne rzeczy. Błędne przekonania często zniekształcają rzeczywistość, dlatego mam nadzieję, że znasz już koncepcję Heksagonu Szczęścia. Jeśli wiesz już, że finanse są równie ważnym obszarem Twojego życia, co pozostałe, to czas dowiedzieć się, jak zarabiać więcej pieniędzy.

Do czego służą pieniądze?

Zamiast jednak rozwodzić się nad tym, dlaczego mówimy albo nie mówimy o pieniądzach, zadajmy sobie jedno, kluczowe pytanie: „Jak zarabiać dużo pieniędzy?”. Czy nie uważasz, że każdy chciałby dzisiaj więcej zarabiać? Wolę używać jednak słowa „więcej” niż „dużo”, dlatego że dla każdego z nas „dużo” może mieć inną wartość. Tak czy inaczej – pieniądze są nośnikiem wartości. Zazwyczaj do otrzymania jakiejś wartości będą nam potrzebne, by za nią zapłacić – prosta wymiana. 

Zarabianie pieniędzy polega tak naprawdę na dawaniu wartości innym. Za to otrzymujemy zapłatę. Pracując, wytwarzamy lub dajemy innym jakąś wartość, niekoniecznie materialną, coraz częściej jest ona wirtualna. Następnie, za pomocą pieniędzy, płacimy za pożywienie, potrzebne leki, odzież; dzięki nim możemy utrzymywać mieszkanie czy samochód, rozwijać się.

Jednak bardzo często, może z obawy przed oceną innych lub niechęcią do przyznania się przed samym sobą, mówimy, że pieniądze nie są dla nas ważne albo że nie są najważniejsze. Co ciekawe, to przecież nie jest tak, że tylko chcąc żyć na bardzo wysokim poziomie musimy mieć pieniądze. Nawet utrzymanie najniższego poziomu życia kosztuje. Dlaczego więc tak często wzbraniamy się przed tym, by mówić, że pieniądze są ważne, potrzebne i że chcemy zarabiać więcej? 

Systemy zarabiania pieniędzy

Aby zwiększyć swoje dochody, warto zacząć od zadania sobie jeszcze jednego pytania: „Jak zwiększać wartość tego, co daję ludziom, którzy będą gotowi mi za to płacić?”. Jest kilka systemów zarabiania pieniędzy, między innymi:

  • system pracowniczy – na przykład praca na etacie, umowa zlecenie;
  • system indywidualny – własna działalność gospodarcza;
  • franchising – bycie franczyzobiorcą wymaga przygotowania wcześniej środków finansowych;
  • multi-level marketing – wymaga pasji, zaangażowania, wytrwałości, cierpliwości, ogromnej dawki samodyscypliny i zrozumienia, jak ten system działa.

Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że stając się ekspertem w jakiejś dziedzinie, można po latach generować naprawdę konkretne dochody. Jednak będą one stale uzależnione od tego, ile czasu masz do dyspozycji i jak wysokie masz kompetencje. Stanie się ekspertem to proces, który może zająć nawet kilka dobrych lat. A skoro jest to proces, to pewnie już domyślasz się, czego wymaga. Zaraz do tego dojdziemy!

Jak zarabiać więcej pieniędzy?

Gdybym mógł cofnąć się w czasie i być znowu 25-letnim Fryderykiem, kończącym studia i mającym przed sobą zawodową karierę, i wiedziałbym to, co wiem dziś – zacząłbym od bardzo szczegółowego planu.

Tak więc, chcąc zarabiać więcej, warto zwrócić uwagę na dwie ważne kwestie. Po pierwsze – warto zrozumieć, jaką wartość chce się dawać innym; poznać swoje możliwości, umiejętności, mocne i słabe strony. Po drugie – kiedy już znasz odpowiedź na pierwsze pytanie i wiesz, jakie kompetencje chcesz rozszerzać, zdobywać, z jakiej dziedziny chcesz się rozwijać – przychodzi czas na planowanie. O planowaniu pisałem więcej przy okazji tematu „Planowanie czasu – dlaczego jest ważne?”.

Jeżeli chcesz naprawdę dużo zarabiać i uzależnić te dochody wyłącznie od siebie, to zostań ekspertem. Jeżeli chcesz kierować ludźmi, zostać managerem, liderem – poszukaj drogi do swojej firmy. Ta droga może być różna, może stanowić dla Ciebie nie lada wyzwanie i wymagać wyjścia poza strefę komfortu; porzucenia bezpiecznego etatu i wypłynięcia na głębokie, nieznane wody.

Twoje wymarzone dochody 

Pozostaje jeszcze jedna kwestia. Kiedy już dowiesz się, jaką wartość chcesz dawać innym i zaczniesz planować drogę do celu, przyjdzie czas na udzielenie sobie jeszcze jednej odpowiedzi. Odpowiedzi na pytanie: „Ile chcę zarabiać?”. Wielu ludzi wie tylko, ile muszą zarabiać, żeby wystarczyło na wszystko do następnej wypłaty. Tymczasem warto ustalić trzy rzeczy. Po pierwsze – jaki powinien być Twój minimalny dochód; po drugie – jaki powinien być Twój optymalny dochód i po trzecie – jaki powinien być Twój wymarzony dochód. 

3 kroki, by zarabiać więcej

Podsumowując, są trzy bardzo ważne kroki, które zdecydują o tym, że zaczniesz naprawdę dobrze zarabiać. 

  1. Zastanów się, jaką wartość chcesz dawać ludziom. Znajdź to, co potrafisz robić dobrze i co lubisz. Zastanów się, co przyniesie Ci pieniądze i zacznij stawać się w tym ekspertem. 
  2. Zaplanuj swoją karierę. Jeśli zdecydujesz, że chcesz być ekspertem w jakiejś wąskiej dziedzinie, zaplanuj proces stawania się nim. Na przykład rozplanuj, że co roku będziesz rozwijać inną kompetencję w danej dziedzinie, zdobywać inną umiejętność. Cokolwiek, co sprawi, że finalnie powiesz: “Jestem ekspertem w tej dziedzinie”. Tak, jak pisałem, to proces, który należy zaplanować. Pamiętaj o tym!
  3. Wylicz swoje dochody. Jak bez tego chcesz zacząć zarabiać więcej, jeśli nie wiesz, ile to jest “więcej”? Dobrze jest mieć cel, do którego dążymy i motywować się postępującymi zmianami.

Pamiętaj, że nawet wykonanie tych trzech kroków bardzo skrupulatnie nie musi zapewnić Ci sukcesu. By zrealizować cel, potrzeba wytrwałości, samodyscypliny, dobrych nawyków i oczywiście znajomości siebie, swoich możliwości, potencjałów i umiejętności. Jeśli chcesz zaplanować ten proces najlepiej, jak to możliwe, możesz wykorzystać 20-minutową, zupełnie bezpłatną konsultację z jednym z moich doradców rozwoju osobistego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o konsultacji, kliknij tutaj i zobacz naszą krótką animację. Być może okaże się, że ta krótka rozmowa zmieni Twoje życie. Kto wie? 

Polecam Twojej uwadze także inne wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Tagi:
zdjęcie Fryderyk Karzełek
Ekspert:

Trener i mentor; twórca szkoleń – m.in. „Zrób ze swojego życia Arcydzieło” czy „Leadership” oraz autor książek, takich jak: “Heksagon Szczęścia”, “Problemy są dobre”, “Sprzedaż naturalna” czy “Obudź się”. Jest założycielem Heksagon Group, w której skład wchodzi kilka marek. Jedną z nich jest Heksagon PRO, w ramach której stworzył stanowisko doradcy rozwoju osobistego. Jego celem jest wspieranie w świadomym planowaniu i realizowaniu rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book