Co to jest hipnoza i jak działa?

Co to jest hipnoza i jak działa?

26 grudnia 2022
2.29K
7 min.
0

„Hipnoza? Nie! Mnie się nie da się zahipnotyzować!” – też tak myśleliśmy. Okazuje się jednak, że większość ludzi codziennie doświadcza stanu hipnozy. Gdybyśmy nie byli podatni na hipnozę, Netflix by zbankrutował! Kto z nas nie zapomniał o całym świecie, dając się bez reszty wciągnąć w akcję serialu? Siadasz na kanapie o 22, a tu nagle 3 nad ranem. To doświadczenie jest zaskakująco bliskie temu, co przeżywamy w transie hipnotycznym. Wbrew obiegowym opiniom, hipnoza nie jest magią czy zjawiskiem nadprzyrodzonym. To naturalny, dostępny dla każdego stan umysłu, który otwiera ogrom możliwości. Jakich? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co to jest hipnoza i jak działa. 

Co to jest hipnoza? 

Hipnoza wciąż jest owiana tajemnicą i najczęściej wywołuje mieszankę fascynacji i lęku. Zazwyczaj boimy się tego, czego nie znamy lub nie rozumiemy. Zacznijmy więc od wyjaśnienia, co to jest hipnoza. Choć jest to zjawisko znane od niepamiętnych czasów i obecne niemal w każdej kulturze, to nie daje się zamknąć w prostej i wyczerpującej definicji. Już sama nazwa może sprowadzić nas na manowce. Termin hipnoza pochodzi od greckiego słowa hypnos, czyli sen. Tymczasem umysł w transie hipnotycznym jest czujny, a zmysły i wrażenia wyostrzone. Twórca tej nazwy dr James Braid sam później odkrył, że hipnoza niewiele ma wspólnego ze snem i chciał zmienić nazwę na monoideizm. Jednak było już za późno. Termin hipnoza zdążył już mocno utrwalić się w świadomości i funkcjonuje do dzisiaj. 

Jak działa hipnoza?

Hipnoza to stan głębokiego skupienia na jednej rzeczy, w którym jesteśmy szczególnie podatni na sugestie. Umysł pracuje wtedy w częstotliwościach alfa (jak w głębokim zamyśleniu) i theta (jak tuż przed zaśnięciem lub w medytacji). To sprawia, że sugestie są akceptowane, a nie analizowane. Nie tracimy zupełnie świadomości (inaczej to byłby sen), ale otwieramy się na komunikację i współpracę z podświadomością. Proces uczenia jest wtedy szybszy i bardziej efektywny.  

Jak wejść w stan hipnozy? 

Stan transu hipnotycznego można osiągnąć samodzielnie lub z pomocą innej osoby. Wyszkoleni specjaliści używają hipnozy do wywołania korzystnej zmiany. Wtedy mówimy o hipnoterapii. Hipnoterapeuta ma do dyspozycji wiele technik, pomagających w osiągnięciu zamierzonych celów, takich jak wprowadzanie symboli i metafor, opowiadanie historii czy użycie bezpośrednich sugestii zmian. 

Co daje hipnoza?  

Hipnoza pozwala dotrzeć do potencjału ukrytego w podświadomości. Możliwości jej zastosowania są niemal nieograniczone. Starożytni Egipcjanie używali jej zarówno w leczeniu, jak i w walce z wrogami. Współczesne zastosowania także mogą zaskoczyć. Sądy korzystają z pomocy hipnoterapeutów, by odblokować pamięć osoby pokrzywdzonej lub świadka. Ludzie biznesu poddają się hipnozie, by podkręcić sprzedaż, a sportowcy – aby zaprogramować umysł na osiąganie jak najlepszych wyników. Hipnoza pomaga kobietom rodzić bez bólu, artystom rozwijać kreatywność, a studentom szybciej się uczyć i lepiej koncentrować. Być może hipnoza nie jest dla każdego, ale każdy znajdzie w niej coś dla siebie. 

W czym pomaga hipnoza? 

  • Stres 
  • Problemy w relacjach 
  • Odchudzanie 
  • Bezsenność 
  • Stany lękowe i fobie 
  • Uzależnienia (palenie papierosów, alkoholizm) 
  • Zaburzenia odżywiania 
  • Niska samoocena 
  • Strach przed wystąpieniami publicznymi 
  • Kontrola gniewu 
  • Leczenie traum 
  • Poprawa stanu zdrowia fizycznego i mentalnego 
  • Samorozwój i lepsza jakość życia 

Najpopularniejsze rodzaje hipnoz  

Metody wprowadzania w hipnotyczny trans przez lata zmieniały się i udoskonalały. Można długo wymieniać kolejne nurty i odłamy. Skupmy się jednak na tych podstawowych. Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę, uwzględniającą najistotniejsze różnice. 

  • Hipnoza regresyjna to emocjonalna podróż w przeszłość w poszukiwaniu prawdziwych źródeł problemów. Umożliwia przypomnienie sobie wydarzeń z okresu wczesnego dzieciństwa lub nawet z poprzednich żyć. Pomaga poznać przyczyny i pozbyć się nieuzasadnionych na poziomie świadomym bólu i blokad. 
    Hipnoza Ericksonowska wzięła swoją nazwę od Miltona H. Ericksona. Był to amerykański psychiatra, specjalizujący się w hipnozie klinicznej. To dzięki niemu hipnoza została uznana za legalną metodę terapeutyczną. Używał konstrukcji językowych, aby dopasować się do świata wewnętrznego pacjentów, rozpraszać świadome myślenie i docierać do zasobów nieświadomości. Kładł duży nacisk na budowanie relacji i współpracę z pacjentem. W tym nurcie terapeuta podąża za wskazówkami zawartymi w odpowiedziach zahipnotyzowanej osoby i korzysta z ukrytych zasobów jej osobowości.  
  • Hipnoza transgresyjna skupia się na przekraczaniu barier biologicznych i osobowych. Pozwala wychodzić poza granice dotychczasowych doświadczeń. Jest podobna do technik szamańskich. 
  • Hipnoza dynamiczna to nowa metoda hipnotyczna stworzona przez profesora Stefano Benemeglio.  Zamiast słów stosuje się dyskretne ruchy rąk i ciche pomruki. Wykorzystuje się w niej znajomość genetycznych kodów i mowy ciała pacjenta. Zwraca uwagę na nieświadome gesty, które często mogą powiedzieć więcej niż słowa. Zdradzają nie tylko osobowość i emocje, ale także zamiary.     

Autohipnoza – techniki autohipnotyczne  

Autohipnoza to samodzielne wprowadzenie się w stan hipnozy za pomocą wypowiadanych w myślach słów lub tworzonych wyobrażeń. Może pojawić się spontanicznie podczas monotonnej jazdy samochodem czy długiego spaceru, gdy głęboko się zamyślimy, nie zwracając uwagi na to, co dzieje się wokół. Kontrolowanie jej przebiegu nie jest łatwe i wymaga wprawy. Autohipnoza przypomina medytację. Uczy uważności, wsłuchiwania się w siebie i pomaga pozbyć się napięć. Jednak to coś więcej. Nie tylko oczyszcza umysł z natłoku myśli, ale także zaszczepia w nim sugestie. 

Istnieje wiele technik, dzięki którym możesz wprowadzić się w stan autohipnozy. Do najpopularniejszych należą: 

  • Techniki oddechowe 
  • Wizualizacja 
  • Medytacja 
  • Trening autogenny Schultza 
  • Trening Jacobsona 

Ile kosztuje hipnoza?  

Ceny hipnoterapii wahają się między 400 a 850 zł za sesję. Dużo czy mało? Odpowiedź zależy nie tylko od zasobności naszego portfela, ale także od efektów. Wprowadzanie zamian w życiu, choćby z pozoru tak błahych, jak zmiana nawyków żywieniowych, wymaga czasu, energii i wytrwałości. Psychoterapia najczęściej trwa wiele miesięcy lub nawet lat. Natomiast hipnoza kusi obietnicą szybkich efektów. Hipnoterapia często zamyka się w 3 sesjach, a pozytywne zmiany można odczuć już po pierwszym spotkaniu.  

Czy hipnoza jest bezpieczna?  

Hipnoza to metoda w pełni naturalna, która wykorzystuje wrodzony potencjał samouzdrawiania. Nie odkryto żadnych skutków ubocznych hipnozy. Tym, co budzi największe obawy, jest zazwyczaj utrata kontroli. Udowodniono jednak, że jest to dalekie od prawdy. Hipnoterapeuta jest jedynie towarzyszem, pomaga wejść w stan zmienionej świadomości i prowadzi przez różne doświadczenia. 

Osoba poddawana hipnozie: 

  • ma pełną kontrolę i jest świadoma swojego otoczenia; 
  • wyraźnie słyszy słowa wypowiadane przez terapeutę i zazwyczaj po wyjściu z transu wszystko pamięta; 
  • sama decyduje, którą sugestię chce przyjąć, a którą odrzucić; 
  • nie może utknąć w tym stanie na zawsze, nawet jeśli hipnoterapeuta ją opuści, wybudzi się naturalnie; 
  • nie może być zmuszona do robienia rzeczy niezgodnych z jej wartościami.  

Oczywiście, jak każde narzędzie, w niepowołanych rękach hipnoza może być użyta w niewłaściwy lub nieefektywny sposób. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto sprawdzić, jakie szkolenia ukończył hipnoterapeuta, jakie ma doświadczenie i wykształcenie bazowe oraz jakie są opinie jego klientów. Warto pamiętać, że zarejestrowani hipnoterapeuci są zobowiązani do przestrzegania zasad poufności. 

Już wiesz, co to jest hipnoza, ale czy to naprawdę działa? 

Henry Ford powiedział: Jeśli sądzisz, że potrafisz, to masz rację. Jeśli sądzisz, że nie potrafisz – również masz rację. 

Podobnie jest z hipnozą. Hipnoterapia jest dobrze zbadaną formą pracy terapeutycznej, a wyniki potwierdzają jej wysoką skuteczność. Ale to, czy zadziała, w dużej mierze zależy od Twojego nastawienia, otwartości i wiary w możliwość zmian. Nie ma sensu płacić za coś, czego się boisz lub w co nie wierzysz. Są inne sposoby, aby osiągnąć upragnione rezultaty. Oczywiście efektywność i tempo zmian zależą także od umiejętności terapeuty i stosowanych technik. Jednak kluczowym elementem układanki jesteś Ty. Bo proces hipnoterapii jedynie uwalnia moc, którą masz w sobie. Zmiany nie dokona za Ciebie żadna magiczna siła ani żaden cudotwórca. Możesz zrobić to tylko Ty.  

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book