Jak odpoczywać w naturze? 

Jak odpoczywać w naturze? 

04 lipca 2022
1.11K
6 min.
0

Natura i odpoczynek. Te dwie zmienne są niezbędne dla naszego dobrego samopoczucia. Jednak łączy je również inna cecha – oba te czynniki są nadal przez nas niedoceniane. Kontakt z naturą jest dla człowieka naturalnym i podstawowym sposobem opuszczania własnej głowy i nabierania dystansu do swoich myśli i sytuacji dnia codziennego. Kiedy wychodzisz na spacer, kierujesz swoją uwagę na wiele nowych bodźców i tym samym odcinasz się od problemów, które zaprzątają Twój umysł. Również faktem jest, że wiele kreatywnych pomysłów pojawia się podczas kontaktu z naturą. Jakie są inne korzyści z przebywania na świeżym powietrzu? Jak odpoczynek w naturze wpływa na nasze zdrowie psychiczne? Czy systematyczny kontakt z naturą może poprawić nasze samopoczucie i poziom odczuwanego szczęścia? Jak odpoczywać w naturze, aby czerpać z tego najwięcej korzyści?

Jak odpocząć psychicznie? 

Masz do wyboru siedem rodzajów odpoczynku1. Jednym z nich jest przebywanie w naturze, co jest ważną potrzebą dla wielu ludzi. Co więcej, często okazuje się niezbędnym czynnikiem w utrzymaniu zdrowia emocjonalnego, psychicznego i fizycznego2. Z kolei odpoczynek dotyczy głównie naszego zdrowia psychicznego. Na poziom zdrowia psychicznego wpływa wiele czynników. Z pewnością możemy tu wyróżnić ilość posiadanych pieniędzy, zapewniających bezpieczeństwo, oraz rodzaj pracy, którą wykonujemy. Jednak krytycznym i niedocenianym czynnikiem w dbaniu i wspieraniu swojego zdrowia psychicznego może mieć właśnie związek z naturą. 

Jak odpocząć psychicznie? Przede wszystkim należy regenerować się regularnie. Nasz umysł odpoczywa, podczas takich aktywności, jak: 

  • czas spędzony bez telefonu i ciągłych obrazów czy bodźców, na które musi reagować – zatem wystarczy tylko, albo aż, wyłączyć telefon; 
  • spacer; 
  • przyjęcie pomocy lub poproszenie o nią; 
  • jakościowe i pełnowartościowe jedzenie, najlepiej przygotowane samodzielnie; 
  • zamknięcie oczu i wyciszenie, które można osiągnąć również przez wykonanie ćwiczeń oddechowych, medytacji
  • zwrócenie uwagi na swoje potrzeby; 
  • akceptacja swoich emocji, dzięki refleksji i zapytaniu siebie: Jak się czuję?
  • rozmowa z kimś bliskim. 

Ważne, aby wybrać aktywności, z którymi czujesz się najlepiej. Nie próbuj wszystkiego naraz, lecz staraj się wykonywać małe kroki w kierunku zmian – szczególnie, gdy jesteś dopiero na początku drogi, której celem jest zadbanie o swoje zdrowie psychiczne. Niezależnie od tego, który sposób chcesz wypróbować na początku, znajdź najbardziej skuteczny dla siebie i zacznij odpoczywać w przyrodzie. Jeśli chcesz bardziej zgłębić temat, koniecznie zajrzyj do wpisu: „Jak odpoczywać? – sztuka odpoczynku”.

Dlaczego powinniśmy odpoczywać w naturze? 

Według badania Mental Health Foundation, osoby, które mają dobrą relację z naturą, czują się szczęśliwsze. Czas spędzony na świeżym powietrzu może nieść za sobą mnóstwo pozytywnych emocji i skutków, takich jak: spokój, radość, kreatywność i poprawa koncentracji. Dzięki temu, uczymy się dostrzegać i doceniać mniejsze rzeczy, a przez to uważamy, że nasze życie jest bardziej wartościowe2

Wyobraź sobie, że codziennie przez 30 dni wychodzisz na 30-minutowy spacer. Co taki niewielki nawyk może zmienić w Twoim życiu?1 

  • poprawi się Twój nastrój dzięki wydzielanym endorfinom; 
  • pomoże zadbać o wagę; 
  • wzmocni system odpornościowy; 
  • pobudzi organizm do procesów trawiennych; 
  • poprawi układ sercowo-naczyniowy; 
  • osobom w starszym wieku pomoże zachować mobilność. 

Czy to za mało powodów, by chociaż spróbować? 

Przyroda ma uspokajające działanie i wpływa na nas kojąco. Z kolei codzienny spacer na świeżym powietrzu pomaga osiągnąć większy spokój i rozluźnienie, niż chodzenie po bieżni czy uprawianie aktywności fizycznych na dworze. Dlatego najlepiej przebywać na świeżym powietrzu jak najczęściej. Jak odpoczywać w naturze? Najlepiej, jeżeli znajdziesz swoje ulubione miejsce o przyjemnych skojarzeniach, w którym zawsze odnajdziesz spokój i równowagę. 

Jak kontakt z naturą wpływa na nasze zdrowie psychiczne? 

W 2021 r. fundacja Mental Health Foundation przeprowadziła badanie, które udowodniło, że kontakt z naturą ma korzystny wpływ na nasze zdrowie psychiczne2. Na podstawie odpowiedzi ankietowanych wysnuto następujące wnioski: 

  • aż 65% badanych doświadcza pozytywnych emocji podczas przebywania na świeżym powietrzu, takich jak: spokój, radość, podekscytowanie, zdziwienie; 
  • 70% badanych dorosłych zgodziło się, że przebywanie na świeżym powietrzu poprawia ich nastrój; 
  • 49% badanych stwierdziło, że przebywanie blisko natury pomaga im lepiej radzić sobie ze stresem; 
  • 45% osób zadeklarowało, że odwiedzanie terenów zielonych, takich jak np. parki, pomogło im lepiej radzić sobie w trakcie trwania pandemii Covid-19; 
  • 62% odczuło korzyści płynące ze spędzania czasu na wsi; 
  • 65% osób deklaruje, że spędzanie czasu nad wodą ma pozytywny wpływ na ich zdrowie psychiczne; 
  • 57% odczuło poprawę samopoczucia, spędzając czas w swoim ogrodzie; 
  • 30% ankietowanych zgodziło się, że oglądanie lub jedynie słuchanie odgłosów natury w filmach dokumentalnych wpłynęło pozytywnie na ich kondycję psychiczną; 
  • 38% respondentów deklaruje, że chciało znacznie częściej odpoczywać w naturze. 

Przytoczone dane nie pozostawiają wątpliwości. Kontakt z naturą wpływa pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne. Dlatego może warto zaryzykować i spróbować odpoczywać w naturze, aby korzystać z tego, jak wiele nam oferuje? 

Jak odpoczywać w naturze? 

Dla każdego z nas pod słowem natura kryje się coś innego. Wiąże się to z naszymi osobistymi doświadczeniami i postrzeganiem. Dlatego nie ma jednej odpowiedzi na to, jak odpoczywać w naturze. Każdy z nas powinien odkryć, co wpływa na niego najbardziej uspokajająco i regenerująco. Jedni z nas mogą chcieć słuchać codziennego śpiewu ptaków z okna, a na innych kojąco działa obserwowanie i pielęgnowanie rosnących ziół w swojej kuchni. Oglądanie zdjęć pięknych miejsc to również czas postrzegany przez nasz umysł jako ten w naturze!  

Możemy odpoczywać na terenach zielonych, takich jak parki, lasy lub łąki czy też zanurzać się niebieskie przestrzenie, takie jak rzeki czy plaże. Natura to również drzewa na miejskich ulicach, prywatne ogrody, działki czy też rośliny domowe. Co więcej, nawet oglądanie dokumentalnych filmów przyrodniczych wpływa korzystanie na nasze zdrowie psychiczne. Po prostu wybierz miejsce, w którym najbardziej chcesz odpocząć. 

Wcale nie trzeba daleko szukać czy wyjeżdżać, by zapewnić sobie codzienny kontakt z naturą. Czasem, zupełnie niepotrzebnie, uważamy, że potrzeba nam wielkich zmian. Na przykład postanawiamy sobie, że od teraz codziennie będziemy spacerować przez 60 minut. Tymczasem na początek wystarczy jeden mały krok. Nawet 5 minut niewielkiej aktywności, takiej jak chociażby pielęgnowanie kwiatów, przyniesie lepsze rezultaty niż planowanie wielkiej rewolucji, która pozostanie jedynie w sferze wyobraźni. A jeśli chcesz poznać proste techniki relaksacyjne, zajrzyj do wpisu: „Techniki relaksacyjne – 6 sposobów na odprężenie”.

Przypisy
  1. M. Daniłoś, J. Warchoł, A. Krachało, J. Romanowska, W. Strąg, Odważ się odpoczywać, 2022. 
  2. Nature. How connecting with nature benefits our mental health, Mental Health Foundation, 2021.
Tagi:
Autor:

Pisaniem zajmuje się od czasów szkolnych, kiedy to zaczęła prowadzić swój pierwszy pamiętnik, ale od niedawna dotyka ważnych tematów. Ukończyła zarządzanie zasobami ludzkimi na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Obecnie studentka, a zarazem pasjonatka psychologii. Prywatnie wielbicielka książek poszerzających światopogląd, tańca, artystycznej fotografii oraz ludzi w swoim otoczeniu. Ucieka w góry, gdy tylko ma chwilę wolnego czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book