Jak rozwijać kreatywność w domu? – sprawdzone sposoby

Jak rozwijać kreatywność w domu? – sprawdzone sposoby

21 marca 2022
3.01K
9 min.
0

Kreatywność jest wpisana w ludzką naturę. Wykorzystujemy ją i ćwiczymy już od pierwszych dni życia. Niestety, przy obecnym pędzie i pod naporem sztywnych reguł i zasad, nasza zdolność kreacji czasem zostaje zablokowana. Dotyczy to głównie dorosłych. Dzieci zwykle nie mają z nią większych problemów. Dlatego właśnie kreatywność dla dorosłych staje się obszarem, o który warto świadomie zadbać. Jak ćwiczyć oraz jak rozwijać kreatywność w domu – to zagadnienia, którym przyjrzymy się poniżej. Zaproponuję też ćwiczenia na kreatywność, wśród których z pewnością znajdziesz coś dla siebie, a zacznę od podstawowej kwestii – dlaczego kreatywność jest ważna? Jeśli jednak ominął Cię pierwszy artykuł dotyczący tego tematu, koniecznie zajrzyj do wpisu „Co to jest kreatywność i jak ją rozwijać?”. Zapraszam!

Dlaczego kreatywność jest ważna?

Chociaż zwykle kojarzymy kreatywność z artystami bądź wybitnymi jednostkami, to pewien stopień kreatywności jest (a przynajmniej powinien być) wpisany w codzienne życie każdego człowieka. Kreatywność – czyli, krótko mówiąc, zdolność tworzenia nowych idei lub rzeczy – okazuje się niezbędna do przetrwania. 

Dowody na to sięgają wiele epok wstecz – w końcu na przestrzeni dziejów człowiek musiał się nieustannie przystosowywać do nowych warunków. I choć dzisiaj większość wyzwań na szczęście nie obejmuje walki o swoje życie w sensie dosłownym, to kreatywność wciąż ułatwia nam funkcjonowanie. Ma też niemały wpływ na naszą satysfakcję. Ludzki mózg jest stworzony do uczenia się i do kreacji. Kreatywność jest jedną z cech, która odróżnia nas od zwierząt i świadczy o naszej szczególnej godności w dziele stworzenia.

Kto nie idzie do przodu, ten się cofa – tak powiedział swojego czasu J. W. Goethe. Istnieje bardziej żartobliwa forma tej myśli, która mówi: Kto się nie rozwija, ten się zwija. Większość z nas czuje to intuicyjnie. Przeważnie lubimy oglądać piękne dzieła i fascynują nas nowoczesne rozwiązania technologii. Gdy zaś sami stworzymy coś nowego, czujemy radość i często chcemy się podzielić efektami naszej pracy z innymi.

Jak rozwijać kreatywność?

Możliwości rozwijania kreatywności jest wiele. To świetna wiadomość, bo oznacza, że nie ważne, gdzie się znajdujemy, zawsze możemy zrobić coś, co będzie ją ćwiczyć. Najważniejsze to znaleźć na nią przestrzeń w naszym życiu. Nawet jeśli na początku będziemy się musieli trochę zmuszać do „twórczych czynów”, może się okazać, że po jakimś czasie będzie nam trudno się bez nich obejść. 

Wśród czynników rozwijających kreatywność można wymienić między innymi:

  • nowe doświadczenia,
  • podejmowanie kolejnych wyzwań,
  • zdobywanie nowej wiedzy,
  • obserwacja otoczenia,
  • inspirujące rozmowy z innymi.

Jeżeli przyjrzymy się dzieciom, łatwo dostrzeżemy ich naturalną zdolność do twórczego i radosnego przeżywania kolejnych dni. Zachwycają się wieloma rzeczami dookoła i chętnie podejmują próby wykonania najróżniejszych zadań osobiście. Nie poddają się po jednej próbie (albo nawet przed nią), tylko wytrwale dążą do celu. Dorośli mogą się od nich wiele nauczyć! Startując z tej perspektywy, zobaczmy, jak ćwiczyć kreatywność, gdy jesteśmy już mniej lub bardziej od nich starsi.

Sprawdzone sposoby na rozwijanie kreatywności

Kreatywność możemy rozwijać zarówno w domu, jak i poza nim; w pojedynkę lub z innymi. W efekcie daje nam to nieograniczony wachlarz możliwości. Teraz przeanalizujmy jednak, co kreatywnego można robić w domu, w którym zazwyczaj spędzamy większość czasu w okresie jesienno-zimowym czy podczas choroby.

Jak ćwiczyć kreatywność poprzez nowe doświadczenia?

Wystawiając się na zupełnie dla nas nowe warunki, uruchamiamy szereg zdolności, które już posiadamy. Nowym doświadczeniem może być np.:

  • inny rodzaj sportu, do którego jesteśmy przyzwyczajeni – jeździsz na rowerze stacjonarnym? Świetnie! Spróbuj go jednak od czasu do czasu zamienić na coś innego. Może spróbujesz tańca albo jogi? Internet jest pełen filmów instruktażowych. A jeśli zaangażujesz do nowej aktywności swoich bliskich, możesz dodatkowo wzmocnić Wasze więzi i świetnie się przy tym bawić; 
  • nawet jeśli nie masz ochoty zmieniać swoich nawyków, zawsze możesz pomyśleć o poszerzeniu pola działalności. Jeżeli już ćwiczysz – znajdź dla siebie nowe ćwiczenia i/lub sprzęty. Jeśli lubisz gotować – poszukaj zupełnie nowych przepisów. A może nałogowo czytasz książki kryminalne? Daj szansę innym gatunkom lub autorom – możesz się zdziwić, jak bardzo są interesujące.

Nowe wyzwania motorem kreatywności

Nie musisz od razu wybierać się na Mount Everest. Nowe wyzwania adaptujesz do swojej sytuacji i zdolności. Lepiej jest podnosić sobie stopniowo poprzeczkę nawet o milimetr, niż utknąć na parę lat przy jednej wysokości. Poza tym nikt też nie wszedł na Mount Everest bez wcześniejszego przygotowania.

Jak ćwiczyć kreatywność w domu poprzez nowe wyzwania? Jeżeli masz z czymś problem – np. z wyrażaniem swojej opinii – poszukaj możliwości, które pozwolą Ci w tej sferze się rozwinąć. Pewnie w tym momencie trudno byłoby Ci wyjść od razu na scenę przed setki osób. Ale dlaczego by nie zacząć od otwarcia się na nowe znajomości? Zapisz się na jakiś kurs online lub dołącz do nowej grupy na portalu. Zobaczysz, że z każdym kolejnym, przerażającym Cię komunikatem publicznym, będzie Ci coraz łatwiej. Po jakimś czasie możesz poszukać klubów dyskusyjnych w Twojej okolicy. Kto wie, może na końcu tej drogi staniesz się światowym mówcą?

Nowa wiedza jako bodziec do kreatywności

Zdobywanie nowej wiedzy zdecydowanie wpływa pozytywnie na kreatywność. Tak naprawdę nowe wynalazki czy też dzieła zawsze w jakiś sposób nawiązują do poprzednich. Nic nie istnieje w „oderwaniu” od przeszłości. Tak pracuje nasz umysł. Ucząc się nowych rzeczy, tworzymy kolejne połączenia neuronowe w mózgu. Wytrwałość sprawia, że te połączenia się utrwalają. Im więcej połączeń, tym większe pole do tworzenia nowych konceptów. 

Dlatego pamiętaj, że mózg, jak i kreatywność, też należy ćwiczyć! Według badań najwięcej połączeń neuronów istnieje w mózgu u dzieci, które mają około 6 lat. Po tym czasie dochodzi do naturalnej selekcji i eliminacji tych połączeń, które nie są używane. Im mniej aktywizujemy naszą głowę, tym większa ilość neuronów zostaje usunięta.

Co kreatywnego można robić w domu?

Mózg najłatwiej przyswaja treści, które nas interesują lub wywołują w nas silne emocje, dlatego warto kierować się swoimi upodobaniami. Jeśli jednak potrzebujesz inspiracji na to, jak rozwijać kreatywność w domu, to proponuję:

  • sztukę: malowanie/rysowanie/origami/ręczne robótki;
  • muzykę: granie na instrumentach/śpiewanie/ komponowanie;
  • języki obce: nauka nowych języków lub wchodzenie na wyższy poziom w tych, które już trochę znamy; ale też nauka o tych językach;
  • pisanie: tekstów/poezji/pamiętnika – możesz założyć bloga na interesujący Cię temat, wziąć udział w konkursie literackim albo pisać opowiadania dla własnej przyjemności – wybór należy do Ciebie;
  • filmy: zapoznaj się z kinem danego kraju lub twórczością konkretnego reżysera lub aktora – zobacz jak się rozwijali, poszukaj odniesień w innych produkcjach; możesz też sam(a) spróbować swoich sił i stworzyć krótkie filmiki lub vlogi (wideologi). Media społecznościowe stoją obecnie przed nami otworem. Dobrze jest z nich aktywnie korzystać i rozwijać dzięki nim własne kompetencje. Gdy spróbujesz czegoś nowego, być może odkryjesz pasję, o której nie miałaś(-eś) wcześniej pojęcia.

Rozwój kreatywności poprzez obserwację otoczenia

Ten punkt może być szczególnie istotny, jeśli zastanawiasz się, co kreatywnego robić podczas kwarantanny czy po prostu choroby. Zrób sobie trening uważności i spójrz na życie oczami ciekawskiego dziecka:

  • przyjrzyj się przedmiotom w swoim mieszkaniu – jakie mają kolory, tekstury? Zastanów się, jak mogły być stworzone. Kto je stworzył? Czy był(a)byś w stanie wykonać takie sam(a)? Może spróbujesz?
  • wyjrzyj przez okno – co i kogo widzisz? Zastanów się, czym żyją osoby, na które patrzysz – dlaczego tak pędzą lub przeciwnie – z trudem chodzą? Poćwicz swoją kreatywność i puść wodze fantazji – wymyśl historię z udziałem tych postaci;
  • zamknij oczy i – jeśli chcesz – włącz relaksującą muzykę i ćwicz kreatywność z użyciem wizualizacji. Wyobraź sobie miejsca, w których chciał(a)byś się znaleźć lub rzeczy, które chciał(a)byś osiągnąć. Pomyśl, co możesz zrobić już teraz, aby to, co pojawia się w Twojej głowie, mogło się urzeczywistnić. Walt Disney kiedyś powiedział, że „jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać”. Widzisz, jak cenna jest kreatywność?

Kreatywność inspirowana rozmowami

Pomyśl o tym, ile rzeczy już wiesz i ile doświadczenia posiadasz. A teraz uświadom sobie, że każdy człowiek ma swój niepowtarzalny bagaż zdolności i doświadczeń. Ludzie zostali stworzeni do życia we wspólnotach. Potrzebujemy siebie nawzajem. Nasze talenty się uzupełniają. Z tego powodu tak dużo możemy zyskać, rozmawiając z innymi. Kiedy siedzimy sztywno „w naszej głowie”, w pewnym momencie możemy dojść do przysłowiowej „ściany”. Świeże spojrzenie na sprawy z zewnątrz może być dla nas przełomowe. Dlatego zasięgnij od czasu do czasu do skarbnicy, jaką są Twoi krewni lub przyjaciele, a nawet nieznajomi. Oprócz nowych podejść i myśli, do wygrania tu są też ciekawe znajomości i wspólne doświadczenia. Może to sposób na to, jak rozwijać kreatywność wspólnie?

Odważ się rozwijać kreatywność

Kreatywność to wspaniała cecha, która ułatwia i upiększa nam życie. Nie jest tylko dla wybrańców i możemy, a nawet powinniśmy, ją świadomie ćwiczyć. Mam nadzieję, że wiesz już, jak rozwijać kreatywność. Czasami wszystko, czego potrzebujemy, to opuścić naszą strefę komfortu. Uwierzyć, że mamy potencjał czynienia wspaniałych rzeczy i odważyć się na nie. Apetyt rośnie w miarę jedzenia i tak też jest z kreatywnością. Jeżeli chcesz być osobą kreatywną, musisz wejść na nowe ścieżki i konsekwentnie podążać przed siebie. Ja już jestem przekonana o mocy kreatywności. A Ty? Wchodzisz w to? Jeśli znasz jakieś inspirujące ćwiczenia na kreatywność, zachęcam Cię do podzielnia się nimi w komentarzu!

Przypisy
  1. Vetulani I., Mózg: fascynacje, Wydawnictwo Homini, wyd. I
Tagi:
Autor:

Copywriterka i portugalistka. Kocha słowo pisane. Kiedy nie pisze, uczy j. polskiego jako obcego oraz j. portugalskiego. Czasem tłumaczy (PT ‹› PL). Uwielbia zdobywać nową wiedzę i dzielić się nią z innymi. Jeśli chcesz ją poznać lepiej – pod tym linkiem masz taką okazję: copykatkaspace.wordpress.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book