Jak kontrolować emocje i uwolnić te zablokowane?

Jak kontrolować emocje i uwolnić te zablokowane?

12 grudnia 2022
1.89K
6 min.
0

Emocje są znane każdemu z nas. W pierwszych latach naszego życia głównie płaczemy, a później krzyczymy, piszczymy i tupiemy, kiedy odczuwamy różne trudne emocje, których do końca nie potrafimy nazwać. Z dobrymi, wspierającymi emocjami pracuje nam się dużo łatwiej. Właściwie czasem nie zwracamy na nie większej uwagi. Co jednak, kiedy to żal, smutek czy złość bierze górę? Czasem dajemy się ponieść trudnym emocjom, a czasem robimy wszystko, aby ich nie czuć, dusząc je w sobie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak kontrolować emocje i uwolnić te zablokowane w ciele.

Jak kontrolować emocje?

Emocje, podobnie jak własne myśli, można nauczyć się kontrolować. Stosując pewne zasady, możesz przejąć kontrolę nad emocjami na długo przed wystąpieniem ich przyczyny, źródła. Poniżej znajdziesz listę porad, dzięki której dowiesz się, jak kontrolować emocje.

Kontroluj sytuację

Unikaj wydarzeń, które wyzwalają u Ciebie niechciane emocje. Jeśli wiesz, że wpadasz w ogromną złość, jesteś nerwowy, np. gdy gdzieś się spieszysz, to nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę. Postaraj się obudzić o poranku, wyjść z domu parę minut wcześniej. Dopiero wtedy zauważysz, że nie przeszkadzają i nie denerwują Cię korki, piesi czy kolejki w sklepach.

Ten sposób pozwoli Ci na kontrolę emocji, jeszcze zanim się pojawią. Dla ułatwienia możesz zrobić sobie listę stresogennych sytuacji i zastanowić, co związanego z nimi jest w Twojej strefie wpływu.

Dopasuj się do sytuacji

Nie wymagaj od siebie za dużo. Postaraj się dopasować do sytuacji, aby nie czuć zdenerwowania, które może wyniknąć z konkretnego zdarzenia. Wyobraź sobie, że dzisiaj wpadają do Ciebie znajomi. Ty chcesz wszystko przygotować idealnie. Musisz jednak wiedzieć, że zawsze coś może pójść coś nie tak. Stawiając sobie wysoko poprzeczkę, np. chcąc ugotować jakieś nowe dania pierwszy raz, narażasz się na niepotrzebne nerwy. Zmień sytuację. Znajdź takie przepisy na potrawy, które będziesz w stanie wykonać, albo zrób to, co najlepiej znasz i co zawsze świetnie Ci wychodzi.

Zmień punkt widzenia

Jeśli porównujesz się z ludźmi wokół siebie i czujesz się z tego powodu coraz gorzej, lepiej przestań to robić. Zmień perspektywę. Najlepszym sposobem jest skupienie się na swojej pracy czy swoim rozwoju – po prostu na sobie samym, pomijając niepotrzebne emocje związane z porównywaniem się do innych. Ewentualne patrzenie na innych ludzi powinno Cię motywować i inspirować do działania. Możesz osiągnąć to, czego pragniesz. Idziesz własną drogą i możesz zajść do miejsca Twoich marzeń. Na wszystko jednak potrzeba czasu, cierpliwości i włożonego wysiłku.

Zmień tok myślenia

Za wieloma trudnymi emocjami stoją nasze niewspierające przekonania, które tylko i wyłącznie je napędzają. Jesteś podekscytowany, gdy czekasz na coś dobrego od dłuższego czasu; czujesz złość, gdy coś idzie nie po Twojej myśli; ogarnia Cię smutek, gdy masz styczność ze stratą. Zmieniając swój tok myślenia, możesz zmienić sposób, w jaki wpływa na Ciebie konkretna sytuacja. Spróbuj jeszcze raz ocenić wydarzenia, które doprowadzają do trudnych emocji. Zastanów się, co tak naprawdę sprawia, że czujesz się w ten sposób i czy jest to słuszne.

Trzymaj emocje pod kontrolą

Emocje to nieodłączna część naszego codziennego życia. Ważne jest jednak to, aby nie oddać im nad sobą kontroli. Niezależnie od tego, jak się czujesz – czy śmiejesz się z mema, którego wysłał do Ciebie kumpel, czy odczuwasz złość z powodu ogromnego korku, przez który spóźnisz się do pracy, postaraj się ciągle kontrolować swoje emocje. Wpływają one bowiem na Twoje samopoczucie i na to, jak jesteś postrzegany w oczach bliskich Ci osób.

Oddychaj

Powyższe sposoby na opanowanie emocji może nie były dość oczywiste, jednak ten sposób z pewnością jest. Jeśli już czujesz, że emocje przejmują nad Tobą kontrolę, po prostu spróbuj się zrelaksować i wyciszyć. Najprostszym narzędziem, które pozwoli Ci to osiągnąć, jest świadomy oddech. Pooddychaj świadomie i głęboko przez kilka minut, aż poczujesz ulgę. Jeśli przydadzą Ci się także inne techniki, koniecznie zajrzyj do wpisów: „Techniki relaksacyjne – 6 sposobów na odprężenie” oraz „Techniki antystresowe – sprawdzone sposoby na uspokojenie”.

Jak wyłączyć emocje?

Niektórym z nas zdarza się zastanawiać nad tym, jak wyłączyć emocje. Dzieje się to zwłaszcza wtedy, kiedy czujemy dużo trudnych emocji i nie potrafimy sobie z nimi poradzić. Tych z nas, którym marzy się taka wizja, odpowiedź na to pytanie nie pocieszy, bowiem emocji nie da się wyłączyć. Nikt z nas nie posiada magicznego przycisku, po którego naciśnięciu nie czujemy smutku, żalu czy stresu. Choć wiele osób próbuje tłumić swoje emocje, to jest to droga donikąd. Tłumienie emocji wpływa w znacznym stopniu na budowę relacji społecznych – i to w negatywny sposób. Emocje należy kontrolować i ciągle nad nimi pracować.

Jak uwolnić zablokowane emocje?

Kolejną wartą poruszenia kwestią jest problem uwięzionych w ciele emocji. Wielu z nas bardzo często stara się puścić w niepamięć trudne doświadczenia życiowe. To duży błąd, ponieważ nasz umysł pamięta wszystko. Nie należy więc więzić swoich emocji. Mogą one wywierać negatywny wpływ na jakość naszego samopoczucia, ale i życia. Uwięzione w ciele emocje mogą dawać psychosomatyczne objawy, na przykład różne bóle fizyczne.

Podejście Bradley’a Nelsona

Dr Bradley Nelson – chiropraktyk, ekspert bioenergoterapii i psychologii, na podstawie prowadzonych przez siebie doświadczeń, stworzył listę 60 emocji, które zapisują się w ciele człowieka w wyniku konkretnych zdarzeń. Opracowana przez dr. Nelsona w latach 90. metoda o nazwie „kod emocji” umożliwia odnalezienie konkretnych emocji w ciele i ich uwolnienie. Metoda ta opiera się na rozmowie z ciałem przy celowym pominięciu świadomego umysłu. Wykorzystuje się do tego test kinezjologiczny (mięśniowy), którego autorem jest George Goodheart. Polega to na tym, że pod wpływem wypowiedzenia prawdy, ciało ulega na kilka sekund wzmocnieniu, a jeśli człowiek skłamie – ciało słabnie z powodu blokowanych emocji.

Podejście Alexandra Lowena

Natomiast Alexander Lowen, amerykański psychiatra, psychoterapeuta i twórca analizy bioenergetycznej, uważa, że aby odblokować swoje emocje, należy przede wszystkim zacząć od pozwolenia sobie na przeżywanie ich. Jednym z ćwiczeń, które zwykle poleca dr Lowen swoim pacjentom, jest uderzenie pięściami w łóżko lub w poduszkę. Dzięki temu można pozbyć się stresu i uwolnić napięcie z ramion oraz przywrócić im swobodę. Metody Lowena polegają w głównej mierze na pracy z napięciem ciała i oddechem. Rekomenduje też terapię krzyku z twarzą skierowaną do poduszki. Krzyk w tym przypadku jest silnym emocjonalnym rozładowaniem, które pomaga rozluźnić się i wprowadzić dobry nastrój.

Dobre efekty dają też rozluźniające ćwiczenia, np. joga, która nie tylko łagodzi napięcia, ale także powoduje większą świadomość własnego ciała.

Już wiesz, jak kontrolować emocje i uwalniać te zablokowane w ciele

Jak widzisz, temat emocji jest dość rozległy, a same emocje są całkiem skomplikowanym zagadnieniem, wokół którego wciąż toczy się wiele badań. Mamy nadzieję, że ten wpis odpowiedział na Twoją potrzebę dowiedzenia się, jak kontrolować emocje oraz uwalniać te, które są zablokowane w ciele. Pamiętaj, że w razie potrzeby możesz skorzystać z pomocy specjalisty – psychologa lub psychoterapeuty. Nie bagatelizuj wahań nastrojów i wybuchów różnych emocji. Dbaj o siebie!

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book