Książki psychologiczne, które warto przeczytać

Książki psychologiczne, które warto przeczytać

22 sierpnia 2022
648
6 min.
0

Książki dobrze sprawdzają się jako narzędzia rozwoju osobistego. Jednak z każdej kategorii tematycznej jest ich tak wiele, że ciężko nam się czasem zdecydować. Z pomocą przychodzimy my i nasza lista, która oczywiście nie wyczerpuje wszystkich wartościowych pozycji, ale pokazuje, od czego warto zacząć! Poznaj książki psychologiczne, które warto przeczytać i które mogą zmienić Twoje życie.

Polecane książki psychologiczne

Książki o psychologii mogą dotyczyć wielu obszarów: podejścia do życia, relacji (przyjacielskich, miłosnych, rodzinnych), uczuć i emocji w ogóle, podejścia do samego siebie czy otaczającego nas świata. Poniżej przygotowaliśmy książki psychologiczne, które dotyczą różnych sfer życia, z którymi warto jest się zapoznać. Dzięki nim możesz zastanowić się nad sensem swojego życia, a może nawet go odnaleźć; poprawić swoje relacje z ludźmi czy dowiedzieć się więcej o sobie i swoich emocjach.

12 życiowych zasad. Antidotum na chaos – Jordan B. Peterson

Współczesny świat jest pełen niespodzianek i zagrożeń, których nie spodziewaliby się nasi przodkowie. Jordan B. Peterson jest poważanym, kanadyjskim psychologiem, który w swojej książce zawarł 12 życiowych zasad, które pomogą Ci nadać sensu swojemu życiu we współczesnym świecie. Poruszane w nich kwestie dotyczą m.in. samodyscypliny, odpowiedzialności, wolności czy podejmowania ryzyka. W książce nie brakuje także nawiązań do mitologii, starożytnych prawd i anegdot z życia autora. Wszystko to podane jest w sposób humorystyczny, a jednocześnie pouczający.

Po co ci emocje. O przewadze płynącej z odczuwania – dr Leon Windscheid

Każdy z nas odczuwa różne emocje, prawda? A więc i Ty! Ale czy wiesz, dlaczego je odczuwasz? Po co je odczuwasz? Czy wiesz, jak obchodzić się ze swoimi emocjami i jak je odczytywać? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w książce „Po co ci emocje”, napisanej przez doktora psychologii – Leona Windscheida. Dodatkowo, wiedza i wskazówki w niej zawarte pozwolą Ci lepiej radzić sobie nie tylko z Twoimi emocjami, ale także otaczających Cię osób. Zrozumiesz, że odczuwanie jest Twoją największą siłą, z której możesz świadomie korzystać. Przy okazji dowiesz się również, jak mają się utrwalone przez lata poglądy dotyczące emocji w starciu z nowymi odkryciami naukowymi.

Psychologia miłości – Bogdan Wojciszke

Miłość nieustannie inspiruje artystów, którzy malują, piszą wiersze czy komponują piosenki. W życiu każdego z nas, prędzej czy później, pojawia się ktoś, kto budzi takie uczucie. „Psychologia miłości” to jedna z najlepiej sprzedających się książek psychologicznych o tej tematyce. Psycholog prof. Bogdan Wojciszke wskazuje w swojej książce trzy elementy miłości: intymność, namiętność i zobowiązanie. Do samego tematu podchodzi od strony naukowej, bazując na najnowszych odkryciach psychologii. Ta psychologiczna książka o miłości pozwoli m.in. Ci zrozumieć, jakie mechanizmy rządzą naszymi emocjami, zachowaniami i myślami oraz co odróżnia kobiety i mężczyzn, jeśli chodzi o odczuwanie i przejawianie miłości. Tymczasem polecamy Twojej uwadze wpis: „Samotność w związku – jak sobie z nią radzić?”.

O miłości – Zbigniew Lew-Starowicz

Pozostając jeszcze w temacie miłości, kolejną książką psychologiczną z tej tematyki jest właśnie „O miłości”. Każdy z nas kocha trochę inaczej, a sama miłość może mieć różne oblicza – może być gwałtowna czy nieodwzajemniona. Czy wiesz, jak odróżnić miłość, jako czyste uczucie, od pożądania? Co zrobić, aby miłość nie wygasła? Czym różni się zakochanie kobiety od zakochania mężczyzny i czym grozi patrzenie na miłość przez różowe okulary? Na te pytania i inne znajdziesz odpowiedź właśnie w tej książce.

Człowiek w poszukiwaniu sensu – Viktor E. Frankl

„Człowiek w poszukiwaniu sensu” to lektura dla osób o mocniejszych nerwach. Jest to swego rodzaju autobiografia i pamiętnik autora – doktora Frankla, który spędził 5 lat w obozach koncentracyjnych. W pierwszej części książki dzieli się on swoimi obozowymi doświadczeniami. Opowiada o tym, jak przetrwał, poszukując sensu życia, i do czego byli zdolni inni ludzie, próbując uczynić to samo. W drugiej części znajdziesz psychoterapeutyczne metody, które opracował na bazie swoich doświadczeń, tuż po tym, jak odzyskał wolność. Autor wierzy, że życiem człowieka rządzi poszukiwanie sensu i celu. A czy Ty już wiesz, jaki jest sens Twojego życia?

Inteligencja emocjonalna – Daniel Goleman

Znaczenie wpływu inteligencji emocjonalnej na życie każdego człowieka było swego czasu pomijane. Sądzono bowiem, że największy sukces mogą osiągać ci ludzie, którzy mają wysoko rozwinięty intelekt. Najnowsze badania pokazują jednak, że kluczową rolę w naszym życiu odgrywa inteligencja emocjonalna, czyli tak naprawdę szeroko pojęta samoświadomość. Im więcej o sobie wiemy, im lepiej siebie rozumiemy, kontrolujemy swoje emocje, potrafimy utrzymywać poziom motywacji i samodyscyplinę w dążeniu do celu oraz im lepiej odnajdujemy się w relacjach społecznych, tym większe prawdopodobieństwo, że odniesiemy życiowy sukces. A jak jest u Ciebie?

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – Dale Carnegie

Ostatnia z propozycji jest właściwie klasykiem, który pojawia się w wielu zestawieniach polecanych książek. Relacje są nieodłączną częścią naszego życia i trudno jest w ogóle wyobrazić sobie życie bez naszych bliskich, sąsiadów, współpracowników czy przyjaciół. W jaki sposób jednak zdobywać tych przyjaciół i sprawiać, że ludzie będą chętnie utrzymywać z nami relacje? Ta książka, choć wydana po raz pierwszy została w 1936 roku, zawiera szereg podstawowych reguł społecznych, które od tamtego czasu nie uległy zmianie. Przeczytaj ją i dowiedz się, jak podnieść jakość swoich relacji. A w międzyczasie polecamy Twojej uwadze wpis: „Jak budować relacje?”.

Książki psychologiczne, które zmieniają życie

Mamy nadzieję, że polecane przez nas książki psychologiczne okażą się dla Ciebie wartościowe i pozwolą Ci dowiedzieć się więcej nie tylko o sobie, ale i o innych ludziach, co przełoży się na jakość Twojego życia i odczuwaną z niego satysfakcję. Jeśli również masz jakieś warte uwagi książki, poruszające zagadnienia z różnych obszarów psychologii, koniecznie podziel się nimi w komentarzu!

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book