Książki o medytacji – sposób na uważność i relaks 

Książki o medytacji – sposób na uważność i relaks 

29 września 2022
2.54K
6 min.
0

Życie na każdym kroku stawia przed nami nowe wyzwania. W codziennym pędzie, natłoku informacji, często zapominamy o najważniejszym – o sobie samym. Pomijamy swoje potrzeby na rzecz „ważniejszych” dla nas spraw. To duży błąd. Dobre samopoczucie oraz spokój ducha to elementy, bez których codziennie funkcjonowanie jest bardzo trudne. Dlatego znajdź czas dla siebie, usiądź wygodnie w swoim fotelu i wybierz jedną z moich propozycji czytelniczych. Przygotowałam dla Ciebie książki o medytacji, które mogą zmienić Twoje życie. Sprawdź!

Obudź się. Jak praktykować uważność w codziennym życiu – Jon Kabat-Zinn

W ostatnich latach na znaczeniu zyskały takie nurty, jak bycie tu i teraz oraz minimalizm. Konsumpcjonizm powoli odchodzi (na całe szczęście!) do lamusa. Okazuje się, że można żyć prościej, korzystać z chwili i nie czuć wyrzutów sumienia, że tracimy czas – poświęcając go sobie… Właśnie o zatrzymaniu się na chwilę i zanurzeniu w sobie, w swoim otoczeniu pisze w książce „Obudź się. Jak praktykować uważność w codziennym życiu” Jon Kabat-Zinn, jeden z najsłynniejszych zwolenników nurtu mindfulness. 

Autor wskazuje czytelnikom, jak nauczyć się medytować oraz odpowiada na ponadczasowe pytania, które zadajemy sobie na co dzień. W życiu bardzo często zatapiamy się w negatywnych myślach, które nas obezwładniają. Książka ta udowadnia, że można wyjść z tych schematów, zacząć dostrzegać pozytywne aspekty życia i czerpać inspirację z rzeczy, sytuacji, które nas otaczają. To idealna lektura zarówno dla tych, którym filozofia mindfulness nie jest obca, jak i dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z medytacją. 

Gdziekolwiek jesteś, bądź – Jon Kabat-Zinn

Wciąż się gdzieś spieszymy. Do pracy. Na zajęcia. Po zakupy. Do kosmetyczki. Pytanie – czy potrafimy zatrzymać się, choć na chwilę, w tym szalonym pędzie życia? Nadmiar informacji, które napływają do nas z każdej strony, i liczba atakujących nas bodźców powodują, że bardzo często poddajemy się presji otoczenia. Powoli zatracamy się w tym wszystkim, aż nie jesteśmy w stanie rozpoznać tego, co jest prawdą, a co manipulacją. Sami sobie podcinamy skrzydła i wiarę w siebie. 

Każdy z nas może to jednak zmienić. Jak to zrobić? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w drugiej książce dr. Jona Kabat-Zinna – „Gdziekolwiek jesteś, bądź”. Na okładce lektury widnieje informacja, że jest to „Poradnik uważnego życia” i… to prawda! Autor prowadzi czytelnika – krok po kroku – poprzez kolejne strony książki, wskazując to, co jest ważne w życiu oraz to, co niepotrzebnie pochłania naszą energię. 

Ostrzegam! Ta lektura może spowodować zmiany w człowieku (pozytywne zmiany!). Zmusza bowiem do refleksji i zastanowienia się nad sensem życia. Nakłania też do medytacji, dzięki której człowiek może się wyciszyć i docenić to, co ma.  

Cud uważności – Nhat Hanh Thich

Medytować można wszędzie! Najważniejsza jest w tym uważność. Nhat Hanh Thich, autor kolejnej wartej uwagi książki o medytacji – „Cud uważności” – odsłania przed swoimi czytelnikiem jej tajniki. Medytacja to cudowne lekarstwo na problemy, które dotykają współczesnego człowieka. I choć większości kojarzy się z siedzeniem na macie w pozycji kwiatu lotosu czy leżeniem na plecach i wsłuchiwaniem się w śpiew ptaków, to książka przełamuje te stereotypy. Lektura udowadnia, że medytować można nawet wtedy, gdy myjemy naczynia czy robimy kawę. Ważne jest to, aby w 100% skupić się na wykonywanej czynności. Nie należy natomiast myśleć w tym samym czasie o innych obowiązkach czy zaległościach. 

Kompletna medytacja. Trening przebudzonego życia – Deepak Chopra

Medytacja nie jest sposobem na uspokojenie umysłu. Jest to sposób na wejście w spokój, który już tam jest – pogrzebany w myślach 50,000, które przeciętny człowiek myśli każdego dnia.

Deepak Chopra

Życiem każdego z nas rządzą schematy, a także nasze nawyki – zarówno te, o których wiemy, jak i te, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy. Niestety, dodatkowo rządzi nami też stres, presja otoczenia. Chcemy mieć więcej pieniędzy, piękny dom, chcemy być lepsi od innych. Goniąc za popularnością, prestiżem i bogactwem, zapominamy o najważniejszym… o poczuciu szczęścia. Tak naprawdę nie wiemy, czym ono jest, dlatego ciągle do niego dążymy. Człowiek żyje w pewnej pętli, szuka rozwiązań i odpowiedzi tam, gdzie ich nie ma. To, czego potrzebuje, to przebudzenie. Czym jest owe przebudzenie? Dowiesz się tego z książki pt. „Kompletna medytacja. Trening przebudzonego życia”.  

Autor, Deepak Chopra, zachęca czytelników, aby przebudzenie stało się ich stylem życia. Książka ta jest cudownym przewodnikiem po praktykach medytacji. Możesz dowiedzieć się z niej, jakie korzyści zyskasz dzięki medytacji – zarówno w sferze fizycznej, jak i mentalno-emocjonalnej. W lekturze znajdziesz również prostą i dokładną drogę, aby przejść na nowy poziom świadomości. W efekcie czego nauczysz się czerpać z życia pełnymi garściami. 

Zachwyć się! Naucz się medytować od wielkich filozofów – Marcin Fabjański

Co łączy Buddę, Epikura i Marka Aureliusza? Każdy z nich prowadził radosne, pełne medytacji życie, zanim jeszcze pojawiły się kursy mindfulness. Obecnie, w codziennym bałaganie, o wiele łatwiej jest się poddać problemom, które nas przygnębiają i wpędzają w choroby psychiczne, jak i fizyczne. Na całe szczęście powstają książki o medytacji, takie jak „Zachwyć się! Naucz się medytować od wielkich filozofów”, dzięki którym możemy dowiedzieć się, jak uporządkować mętlik w swojej głowie.  

Autor, Marcin Fabjański, uzupełniając książkę o cytaty filozofów i opisy swoich doświadczeń, sprawia, że lektura ta nie jest typowym podręcznikiem do medytacji. Książka udowadnia nam, że medytacja to nasze życie. Nie chodzi w niej tylko o wykonywanie ćwiczeń w dziwnych pozach. „Zachwyć się! Naucz się medytować od wielkich filozofów” zachęca czytelnika do tego, aby docenić to, co już osiągnął. Zmienić swoje podejście do życia, zacząć praktykować „obserwację uśmiechu”, dzięki której jesteśmy w stanie skupić się na tym, co dzieje się w nas dobrego. 

Czas na medytację – Christophe André

Medytacja to droga do spokojnej, ale równie skutecznej rewolucji w swoim życiu. Medytując, uczymy się, jak cieszyć się chwilą oraz stawiać czoła trudnościom życiowym. W książce „Czas na medytację” Christophe André, francuski psychiatra i psychoterapeuta, wykorzystując własne doświadczenia oraz opierając się na badaniach naukowych, udowadnia, jak korzystna dla naszego zdrowia jest medytacja. Aby jednak osiągnąć rezultaty z prowadzonej medytacji, należy skoncentrować się na systematycznej pracy.

W książce tej znajdziesz aż 17 ćwiczeń, bowiem medytacja to ciągła praktyka. Autor dokładnie tłumaczy, jak zacząć medytować i jak doskonalić swoją technikę. 

Książki o medytacji – czytaj i medytuj 

Mam nadzieję, że wyżej polecane książki o medytacji, zachęcą Cię do jej praktykowania – szczególnie jeśli masz tendencje do negatywnego myślenia o sobie, uwielbiasz mieć wszystko perfekcyjnie przygotowane, a odpoczynek wydaje Ci się czasem straconym. A jeśli mowa już o praktyce, zerknij na mój kanał na YouTube, gdzie wspólnie możemy pomedytować. Natomiast jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat samej medytacji, zachęcam Cię do przeczytania moich pierwszych wpisów na blogu: „Jak medytować?oraz „Co to jest medytacja i na czym polega?”.

Tagi:
zdjęcie Magdalena Daniłoś
Ekspert:

Coach, trenerka i mentorka w obszarze self-care oraz życzliwości dla siebie. Kobieta wysoko wrażliwa, autorka bloga magdalenadanilos.pl; absolwentka filozofii, która żyje myślą stoicką. Pomaga klientom troszczyć się o siebie i własne potrzeby. W swojej pracy bardzo podkreśla ważność obserwacji i akceptacji własnych emocji, myśli i wrażeń, które płyną z naszego ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book