Cytaty o dzieciach – istota dzieciństwa ujęta w słowach 

Cytaty o dzieciach – istota dzieciństwa ujęta w słowach 

19 czerwca 2023
6.09K
7 min.
0

Niewielu dorosłych pamięta, że wciąż istnieje świat pełen miłości, ciepła, dobroci i nieskończonego szczęścia – świat widziany oczami dziecka. To właśnie dzieci, małe anioły, udowadniają nam, dorosłym, że najpiękniejsze momenty życia wydarzają się poza sferą pieniędzy, kariery czy sławy. Dziecięca radość z odkrywania nieznanego sprawia, że każdy dzień to zupełnie nowa przygoda, a życie nabiera barw, kiedy cieszą nas nawet najdrobniejsze chwile. Zebrane poniżej złote myśli, aforyzmy i cytaty o dzieciach, doskonale podkreślają istotę najpiękniejszego okresu w życiu każdego człowieka – dzieciństwa. Podziel się nimi ze swoimi dziećmi, drogi rodzicu – one również mogą się z nich sporo nauczyć.  

Każde dziecko zanurza się w swojej rodzinie jak w zupie i powoli nasiąka tym, co je otacza: wrzaskiem, lękiem, ciągłym biegiem donikąd lub spokojem, bajkami, słońcem albo jeszcze czym innym. Różne są zupy. Potem, kiedy skończy się dzieciństwo, córka albo syn pójdzie w świat i zacznie nasiąkać innymi ludźmi oraz innymi miejscami, ale najważniejsze jest pierwsze, domowe nasiąknięcie.

Wiesława Bancarzewska

Inspirujące cytaty o dzieciach – dzieciństwo niejedno ma imię 

Nigdy nie byłeś dzieckiem, jeśli nie wskoczyłeś równomiernie do kałuży, budząc śpiące wróżki i wysadzając je tysiącem kropel światła w niebo.
Fabrizio Caramagna 

Odkrycia małego dziecka są jak kamienie kosztowne – najtrwalsze, najpewniejsze i najświetniejsze ze zdobyczy.
Kazimierz Przerwa-Tetmajer 

Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się – ze wszystkich sił – tego, czego pragnie.
Paulo Coelho 

Dzieci bardziej niż inni potrzebują mieć zupełną pewność, że są kochane przez tych, którzy mówią, że je kochają.
Michel Quoist 

Dzieciństwo jest dobre dlatego, że każdy dzień zaczyna życie na nowo, bez ciężaru dnia wczorajszego.
Anna Kamieńska 

Każde dziecko jest dowodem, że Bóg nie znudził się człowiekiem, że nie uprzykrzyli Mu się jeszcze ludzie. 
Rabindranath Tagore 

Dzieci nie myślą ani o tym, co było, ani o tym, co będzie, ale cieszą się chwilą obecną, tak, jak mało kto potrafi.
Jean de La Bruyere 

Każdego ranka świat jest kartką białego papieru i czeka na dzieci, przyciągnięte jego jasnością, aby zaimpregnować je swoimi kolorami.
Fabrizio Caramagna 

Gdyby na wielkim świecie zabrakło uśmiechu dziecka, byłoby ciemniej i mroczniej niż podczas nocy bezgwiezdnej i bezksiężycowej.
Julian Ejsmond 

Kiedy patrzymy na świat oczami dziecka, wszystko wydaje się magiczne i niezwykłe. Pozwólmy, aby nasza ciekawość, chęć przygody i zdumienie światem nigdy się nie skończyło.
Akiane Kramarik 

Nie ma idealnych rodziców i nie ma idealnych dzieci. Jest za to mnóstwo idealnych momentów na bycie razem.
Dave Willis 

Życia nie da się przed nikim zasłonić, a tym bardziej przed dzieckiem. Nie ma takiej kurtyny, żeby można było zasłonić. Dziecko nawet przez kurtynę widzi.
Wiesław Myśliwski 

Obserwuj oczy dziecka, ich świeżość, promienną witalność, żywotność. Przypominają lustro, ciche, ale przenikliwe: tylko podobne oczy mogą dotrzeć do głębi wewnętrznego świata.
Osho 

Krótkie cytaty o dzieciństwie i o dzieciach

Nauczenie dzieci liczyć jest ważne, ale nauczenie ich tego, co się liczy, jest jeszcze ważniejsze.
Bob Talbert

Sprzątanie w domu, w którym dorastają dzieci, jest jak odśnieżanie chodnika, zanim przestanie padać.
Phyllis Diller 

Jestem zdania i to całkiem poważnie, że nigdy dzieci nie mogą zrobić rodzicom takiego wstydu, jak rodzice dzieciom.
Jan Kurczab 

W swoich dzieciach widzimy siebie, lecz takich, którzy mogą dokonać lepszych wyborów niż my sami. Cassandra Clare 

Kiedy staramy się uczyć nasze dzieci wszystkiego o życiu, nasze dzieci uczą nas, że życie jest wszystkim. Angela Schwindt 

Dzieci nie mają przeszłości, a to cała tajemnica magicznej niewinności ich uśmiechu.
Milan Kundera 

Trzy rzeczy zostały z raju: gwiazdy, kwiaty i oczy dziecka.
Dante Alighieri 

Dzieci i zegarki nie mogą być stale nakręcane. Trzeba im także pozwolić chodzić.
Jean-Paul Sartre 

Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich pamięta o tym.
Antoine de Saint-Exupery 

Dziecko, bawiąc się, doznaje po raz pierwszy w życiu radości twórcy i władcy.
Antoni Kępiński 

Spójrz w oczy dziecka – zobaczysz Boga.
Phil Bosmans 

Są tylko dwa niewyczerpane dziedzictwa, które musimy mieć nadzieję przekazać naszym dzieciom: korzenie i skrzydła.
Harding Carter 

Dzieci najuważniej słuchają, kiedy mówi się nie do nich.
Eleonora Roosevelt 

Wszystkie dzieci rodzą się artystami; trudność polega na tym, że dorastają.
Pablo Picasso 

Jeżeli chcesz, aby twoje dzieci były inteligentne, czytaj im bajki. Jeżeli chcesz, aby były bardziej inteligentne, czytaj im więcej bajek.
Albert Einstein 

Dziecko poszukuje dziecka w każdym, kogo spotka. Jeżeli znajdzie je w dorosłym, osoba ta spodoba mu się bardziej niż inne.
William Saroyan 

Nie indoktrynuj własnych dzieci. Naucz je myśleć samodzielnie, naucz je oceniać dowody i naucz je nie zgadzać się z tobą.
Richard Dawkins 

Dłuższe sentencje o dzieciach 

Dziecko jest pergaminem szczelnie zapisanym drobnymi hieroglifami, których część tylko zdołasz odczytać, a niektóre potrafisz wytrzeć lub tylko zakreślić i własną zapełnisz treścią.
Janusz Korczak 

Człowieka, który patrzy w oczy dziecka, uderza przede wszystkim ich niewinność: owa przejmująca niezdolność do kłamstwa, do zakładania maski czy chęci bycia kimś innym, niż jest.
Anthony de Mello 

Dzieci nie pojawiają się na świecie z załączoną instrukcją obsługi. Samemu trzeba nauczyć się, jak radzić sobie z każdym z nich, a gdy ci to zaczyna wychodzić, one postanawiają wyprowadzić się z domu.
Richard Paul Evans 

Zbyt często dzieci są karane za bycie ludźmi. Nie pozwalamy dzieciom mieć gorszych dni, swoich humorków, nie przyzwalamy im mówić lekceważącym tonem, być niegrzecznymi. Tymczasem my dorośli sami zachowujemy się w ten sposób! Nikt z nas nie jest idealny.
Rebbeca Eanes 

Jeśli dziecko musi zachować swoje wrodzone poczucie cudu przy życiu, potrzebuje towarzystwa co najmniej jednej osoby dorosłej, aby się nim dzielić, odkrywając z nim radość, podekscytowanie i tajemnicę świata, w którym żyjemy.
Rachel L. Carson 

Niech dzieci będą wolne. Zachęcaj je do biegania na zewnątrz, gdy pada deszcz (…). A gdy trawa łąk będzie mokra od rosy, niech biegną po niej i depczą ją bosymi stopami. Niech odpoczywają spokojnie, gdy drzewo zaprasza je do spania w swoim cieniu. Niech krzyczą i śmieją się, gdy słońce obudzi je rano.
Maria Montessori 

Jeśli umiecie diagnozować radość dziecka i jej natężenie, musicie dostrzec, że najwyższą jest radość pokonanej trudności, osiągniętego celu, odkrytej tajemnicy. Radość tryumfu i szczęście samodzielności, opanowania, władania.
Janusz Korczak 

Istnieją dwa rodzaje dotyku, które pamięta się przez całe życie: pierwszy raz, kiedy ukochana osoba muśnie twoją dłoń, i ten, kiedy twoje nowo narodzone dziecko chwyci cię za palec. W obu przypadkach jesteście ze sobą związani już na wieczność.
Alyson Richman 

Daj się zaczarować urokom dzieciństwa!  

Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat. Dzieci to niesamowite istoty, nie ma co do tego wątpliwości. Sprawiają, że ludzie wokół nich stają się lepsi, odzyskują uśmiech i radość. Bycie rodzicem, opiekunem, nie jest jednak łatwym zadaniem. Choć przy pociechach chwil szczęścia nie sposób zliczyć, pojawiają się także momenty pełne stresu i nerwów. Niech zebrane przez nas cytaty o dzieciach, będą dla Ciebie nie tylko inspiracją, ale również wsparciem w chwilach zwątpienia. Dzieciństwo to fundament naszego dorosłego życia, a szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko. 

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book