Jak manifestować marzenia? 5 technik
Czy można pragnąć czegoś tak bardzo, że z czasem to wydarza się w życiu? Z pewnością sama „wiara” nie wystarczy. Nie można sobie czegoś po prostu wymarzyć. Jednak można się na to otworzyć i stworzyć sytuacje, które będą sprzyjać naszym celom i marzeniom. Właśnie tutaj z pomocą przychodzi manifestacja – przeciwieństwo bierności, a działanie i zbudowanie wiary w osiągniecie lepszej przyszłości. Ten artykuł wyjaśni, jak działa manifestacja i w jaki sposób z niej korzystać, wykorzystując 5 technik, a tym samym stworzyć odpowiednie warunki do zmiany swojego życia. Czyli w skrócie – jak manifestować marzenia?
Manifestacja – co to w ogóle znaczy?
Kiedy ktoś manifestuje, to wyobraża sobie swoją przyszłą rzeczywistość. Najczęściej precyzyjnie wizualizuje wszystko, czego chce, jakby już to posiadał. Można uprościć, że prawdopodobnie do najczęstszych wizji należą te o sukcesie zawodowym, określonej kwocie pieniędzy, utracie wagi czy związku z idealnym partnerem. Mechanizm ten wykorzystuje prostą zależność – wzbudza gamę przyjemnych emocji, od zadowolenia po euforię, które mogą być ogromną motywacją. To niezwykle istotne, ponieważ aby manifestacja spełniała swój cel i dawała korzyści, musi iść w parze z działaniem. Właśnie z tego powodu może okazać się ona nieskuteczna u osób, które mają zewnętrzne umiejscowienie kontroli – przekonanie, że o ich przyszłości decyduje los, przypadek, siła wyższa, a same przyjmują bierną postawę.
Samospełniająca się przepowiednia a manifestacja
Samospełniającą się przepowiednią określamy psychologiczne zjawisko, znane także jako efekt Pigmaliona. Oznacza ono przekonania, często nieuświadomione, które wpływają na nasze zachowanie. W skrócie – wyobrażamy sobie jakiś scenariusz w głowie, a następnie zaczyna się on realizować w rzeczywistości.
Przykładowo: jeśli nauczyciel ma wysokie oczekiwania wobec wybranego ucznia i uważa go za inteligentnego, to może to wpłynąć na sposób, w jaki go traktuje – dając mu coraz trudniejsze zadania dodatkowe, wspierając go i motywując do nauki. Zachowanie nauczyciela może prowadzić do większego zaangażowania ucznia i częstszej nauki. Jak wiemy, wytrwała praca przynosi efekt, zatem z czasem pojawiają się osiągnięcia naukowe i wysokie oceny, spełniając tym samym początkowe oczekiwania nauczyciela. Tak samo działa efekt placebo – kiedy przy przyjmowaniu leku pacjent wierzy, że on mu pomaga, rzeczywiście można zaobserwować poprawę parametrów zdrowotnych.
Manifestując działamy świadomie, aby przyciągnąć do swojego życia pewne rzeczy lub zdarzenia, a samospełniająca się przepowiednia często bywa konsekwencją naszych nieświadomych oczekiwań i myśli. Dlatego właśnie kluczowa jest świadomość wpływu swoich przekonań na innych ludzi oraz na własne zachowania. Nad przekonaniami możemy pracować, tak, aby wspierały nas na drodze do osiągnięcia marzeń i stanowiły podporę, nie przeszkodę. O nich przeczytasz więcej we wpisie: Jak zmienić przekonania i czym one właściwie są?.
Jaka musi być manifestacja, by przyniosła efekt?
Możemy wyróżnić kilka umiejętności, które zdecydowanie wspomagają manifestację, ale również wpływają korzystnie na ogólny dobrostan psychiczny. Do tej grupy należą:
- Otwartość: chęć próbowania nowych rzeczy i podejmowania kolejnych wyzwań, a także poszukiwania nieszablonowych sposobów na osiągnięcie swoich celów.
- Inicjatywa: to działanie i bycia proaktywną osobą. Inicjatywa jest przeciwieństwem bierności i czekania. Opiera się na dostrzeganiu, tworzeniu i wykorzystywaniu okazji.
- Motywacja wewnętrzna: kiedy chcemy coś zrobić dla siebie, a nie dla zewnętrznych nagród, jak pieniądze czy prestiż, to energię czerpiemy z wewnątrz, a tym samym spada ryzyko, że na którymś etapie zabraknie nam energii i chęci.
- Pragnienie samodoskonalenia: wiąże się z potrzebą samorealizacji i chęcią ulepszania swojego życia. Jeśli wyraźnie widzimy korzyści w przyszłości, potrafimy odroczyć małe przyjemności dla istotniejszego celu i właściwie poukładać priorytety.
- Wiara w siebie: kiedy nie wierzymy w swój sukces, możemy podświadomie siebie sabotować lub prokrastynować, co utrudnia skuteczne działanie. Możemy także czuć, że się zwyczajnie oszukujemy lub bujamy w obłokach, dlatego wiara w siebie jest fundamentem, o który należy zadbać.
- Odporność psychiczna: czyli nic innego jak wytrzymałość i zdolność do niepoddawania się pomimo przeszkód i trudności, które się pojawiają.
Jak manifestować swoje marzenia?
Manifestacja polega głównie na klarownej wizji stanu, który chcemy osiągnąć, oraz otwarciu się na zmiany, a następnie konsekwentnym dążeniu do realizacji poszczególnych kroków. Manifestacja ma pełnić funkcję motywacyjną, wprawiać w pozytywny nastrój i nadawać sens podejmowanym codziennie wysiłkom. Zatem jak manifestować skutecznie? Poniżej znajdziesz 5 technik, popartych badaniami naukowymi. (Nakama & Oshio, 2013).
Precyzyjne określenie celu
Jak brzmią cele większości ludzi? Nieprecyzyjnie. „Chcę być szczęśliwą osobą, zarabiać więcej pieniędzy, schudnąć…”. Sztuką jest odpowiedzieć na to, co dokładnie kryje się pod tymi pojęciami. Spójrzmy z innej perspektywy. Jeśli ktoś dostanie 100 zł brutto premii albo schudnie 300 gramów, to można powiedzieć, że jego manifestacja się spełniła – zarobki wzrosły, a waga spadła. Jednak z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że nie taki rezultat był tym wymarzonym. Tak samo dla każdego człowieka pod pojęciem „szczęście” będą kryć się diametralnie inne pragnienia i potrzeby. Jedni będą przez to rozumieć założenie rodziny, inni aktywne zwiedzanie świata, a kolejni wolność finansową, dzięki której będą mogli zrezygnować z wykonywania pracy.
Kluczowe dla manifestacji jest precyzyjne określenie przyszłości. Aby to zrobić, najlepiej zapisać swoje cele, a następnie określić czas, w jakim chcemy je zrealizować, oraz kroki, które muszą zostać podjęte, aby wizja stała się rzeczywistością. Im więcej szczegółów, tym lepiej.
Kiedy nie mamy precyzyjnego celu, pozostałe techniki manifestacji mogą nie działać. Wówczas po prostu nie wiemy, co by nas uszczęśliwiło, więc wykonujemy ruchy, które nie poprawiają obecnej sytuacji lub jeszcze gorzej – zastygamy, nie robiąc nic. Warto zacząć od zbadania swoich potrzeb i wartości. Kiedy już to wiemy, ustalenie celów oraz wytrwanie w nich, przyjdzie z dużo większą łatwością.
Afirmacje
Pozytywne afirmacje to frazy lub stwierdzenia, które powtarzamy w myślach lub na głos, aby ukierunkować myśli na coś pozytywnego. Chociaż nie ma jeszcze wielu badań nad afirmacjami, uważa się, że celowe procesy myślowe – takie, jak afirmacje – mogą z czasem stać się automatyczne (Paulhus i Coue, 1993). Tak więc, mówiąc sobie coś pozytywnego – na przykład: „Jestem wystarczający” – zaczynamy o tym myśleć częściej i ostatecznie w to wierzymy. Jeśli chcesz poznać techniki formułowania skutecznych afirmacji, zajrzyj do wpisu: Co to jest afirmacja i co daje?.
Wizualizacja
Do manifestacji dobrze używać różnych zmysłów – afirmacje oddziałują na słuch, wizualizacja angażuje wzrok. Możemy wyobrażać sobie wymarzony scenariusz, oddając się marzeniom tuż przed zaśnięciem, ale też warto stworzyć tablicę marzeń, czyli wydrukowane bądź wycięte zdjęcia tego, czego pragniemy. Tablicę najlepiej trzymać w widocznym miejscu i często na nią spoglądać. Dzięki tej metodzie cele stają się bardziej namacalne.
Plan działania
Kiedy cel jest już konkretny i naprawdę istotny, czyli wart wysiłku, to kolejną techniką jest podzielenie go na niewielkie kroki. Każde małe działanie, możliwe do podjęcia każdego dnia, prowadzi do życia, którego pragniemy. Jednocześnie dzięki temu budujemy w sobie sprawczość i odpowiedzialność. Na początku sięganie po wielkie marzenia może wydawać się tak przytłaczające, że już na starcie rezygnujemy. Dlatego warto wykorzystać tę technikę i podzielić duży proces na etapy. Opisana metoda pozwala zwiększyć prawdopodobieństwo, że spróbujemy. W praktyce można codziennie zadawać sobie pytanie: „Co mogę zrobić dziś, aby zbliżyć się do swojego marzenia?”. Być może przydatny dla Ciebie będzie proces realizacji marzeń zaproponowany przez Fryderyka Karzełka we wpisie: Dlaczego warto marzyć i jak marzyć? – 5 kroków.
Dziennik
Pisanie ma ogromną moc. Kiedy przelewamy swobodnie chaotyczne myśli na papier, możemy dowiedzieć się o sobie więcej, wyłapując fakty, na które dotychczas nie zwracaliśmy uwagi. Ponadto badania wykazały, że pisanie o trudnych emocjach i zdarzeniach pomaga je przeżyć, a ostatecznie poprawić samopoczucie, nabrać dystansu oraz dokonać autorefleksji. Inną zaletą tej metody jest dokumentowanie swoich postępów, które czasem tak łatwo nam bagatelizować.
Jak manifestować marzenia? Już wiesz!
Każdy cel czy marzenie osiąga się poprzez proces uczenia się, samodoskonalenia, popełniania błędów, autorefleksji, wyciągania wniosków i ciężkiej pracy. Dlatego osiągnięcie czegoś to coś więcej niż tylko intensywne myślenie o tym. Manifestowanie pragnień nie oznacza po prostu siedzenia i wyobrażanie sobie, że wszystko w życiu magicznie się układa. Owszem, proces pobudzania wyobraźni pomaga, jednak to od realnych kroków zależy przyszłość. Jedynie podejmując działanie, możemy zamienić swoje myśli w rzeczywistość. Manifestacja niesie ze sobą ogrom korzyści, pod warunkiem, że będziemy z niej właściwie korzystać. Wiesz już, jak manifestować marzenia, zatem do dzieła!
Bibliografia:
- Tchiki, D. (2023). 4 Science-Based Tips to Manifest Your Dreams Learn quick, easy, effective ways to reach your dreams. Psychology Today.
- Tchiki, D. (2021). How to Manifest a Goal Got a big dream that you’re not sure how to bring to life? Check out these tips. Psychology Today.
- Travers, M. (2022). 2 Reasons Why Manifesting Won’t Work2. It fails to understand locus of control. Psychology Today.
Dodaj komentarz