Relacje z ludźmi – zdrowe i toksyczne

Relacje z ludźmi – zdrowe i toksyczne

15 listopada 2021
1.14K
6 min.
0

Każdy z nas jest wyjątkowym i niepowtarzalnym człowiekiem. Różnimy się wyglądem, charakterem, upodobaniami, talentami, pochodzeniem i doświadczeniem życiowym. Jak budować wartościowe i zdrowe relacje z ludźmi w takim bogactwie niejednolitości? Da się, pod warunkiem, że ich fundamentem będą: szczerość, zaufanie, życzliwość i zdolność wybaczania. Umiejętność budowania relacji oraz rozróżniania tych zdrowych od toksycznych jest przejawem wysoko rozwiniętej inteligencji emocjonalnej. To my decydujemy, które z nich podtrzymywać, a które zakończyć. Aby to było możliwe, konieczna jest świadomość samego siebie. Warto również wiedzieć, jak rozróżnić zdrowe relacje od toksycznych relacji.

Zdrowe relacje z ludźmi

Wspierające, zdrowe relacje są nieocenionym elementem naszego spełnionego życia. Dzięki nim czujemy się bezpiecznie i realizujemy potrzebę wzajemnego uczenia się siebie. Obdarzając się zaufaniem, czujemy szczerość wzajemnych intencji, a wtedy możemy spodziewać się czegoś dobrego. Motywacja, pomocna dłoń, przysługa, dobra rada, życzliwość, ratunek, wstawiennictwo, serdeczność, akceptacja, porozumienie – to wszystko wpisuje się w relacje, o które warto i trzeba dbać. One są źródłem naszego dobrego samopoczucia, wspaniałej energii i uśmiechu na twarzy. Zdrowe relacje powodują otwarcie się na świat i ludzi. Wzbogacają wewnętrznie i sprawiają, że nasza osobowość nabiera szlachetnego blasku. 

Wejście w relację z drugim człowiekiem wymaga pozostawania w świadomej relacji z samym sobą. Konieczna jest znajomość siebie, swoich potrzeb i oczekiwań. Najlepszym sposobem na zrozumienie własnego ja jest poszukiwanie odpowiedzi na kluczowe pytania: „Kim jestem?”, „Czego potrzebuję?”, „Co jest dla mnie ważne?”, „Czym chcę się dzielić z innymi?”, „Co chcę dostawać od innych?”. Taka wiedza poszerzy horyzonty, uporządkuje oczekiwania i pozwoli wytyczyć właściwy kierunek nawiązywania i pielęgnowania relacji. Przyjrzyj się ludziom, z którymi jesteś w relacjach. Czy to, co jest między Wami, satysfakcjonuje Cię? Wspaniale uskrzydla? Jeśli tak, to otocz te więzi wewnętrznym ciepłem, troską i opieką. Niech nabierają mocy przetrwania, gdyby życiowe burze i zawieruchy wystawiały je na poważne próby. Trzeba pamiętać, że nieporozumienia i konflikty są nieuniknione, ale umiejętność ich rozwiązywania jest warunkiem, aby nie ucierpiały pod względem jakości.

Toksyczne relacje z ludźmi

Przytłaczające, toksyczne relacje potrafią zniszczyć to, co ważne, wartościowe i szlachetne. Nasza obecność w nich powoduje zmęczenie, przygnębienie, zniechęcenie, frustrację i bezsilność. Określając je jako toksyczne, przywołujemy skojarzenie z czymś trującym, zabójczym, niszczycielskim, krzywdzącym, niebezpiecznym i nierzadko mocno patologicznym. Takie relacje zaburzają funkcjonowanie naszego organizmu, mogą prowadzić do utraty zdrowia psychicznego i fizycznego, a nawet życia. Warto wyostrzyć swoją czujność, bo to, co pozornie poprawne, może w sposób niezauważalny działać na nas destrukcyjnie.

Jak jeszcze rozpoznać, że jesteś w toksycznej relacji? Jeżeli podczas kontaktów z innym człowiekiem lub na samą myśl o nim czujesz zaniepokojenie, pocą Ci się ręce, drży głos, gwałtowniej bije serce i czujesz przytłaczający Cię dyskomfort – to znaczy, że nie jest dobrze. Co robić? Uciekać bez oglądania się za siebie? Unikać kontaktów? Zatracać się w poświęcaniu się dla innych? Myśleć, aby tylko gorzej nie było? A może walczyć jak na ringu bokserskim, bez wizji dobrego zakończenia dla obu stron? Żadna z tych opcji nie jest dobra i wymaga indywidualnego podejścia do problemu. 

Pozostając w toksycznych relacjach, robimy sobie krzywdę. Jeśli dajemy przyzwolenie na to, by nas wykorzystywano, poniżano, obrażano, wyzywano, wpędzano w poczucie winy lub odbierano nam radość życia, to jesteśmy na najlepszej drodze do utraty pewności siebie i poczucia własnej wartości. A stąd już niedaleko do bierności, braku aktywności życiowej i poczucia bezsensu. Bez konkretnego programu naprawczego trudno będzie cokolwiek zmienić. Trzeba zdiagnozować, najlepiej przy wsparciu specjalisty, które relacje ratować, a które wyeliminować na zawsze ze swojego życia. Dla własnego dobra. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pewności siebie, to kliknij tutaj, by przeczytać nasz wpis o niej.

Jakie są moje relacje z ludźmi?

Zadanie sobie pytania: „Jakie są moje relacje?” jest pierwszym krokiem postawionym we właściwym kierunku. Świadomość jakości relacji z innymi i samym sobą wymaga głębokich refleksji. Odpowiedzi nie zawsze będą oczywiste i jednoznaczne. Nasze relacje są niezwykle różnorodne – mają wiele wymiarów pod względem długości trwania, zażyłości, intensywności uczuć, częstotliwości kontaktów, wzajemnych oczekiwań, wspierania się i zaufania. Są jak żywy organizm – pełne energii, siły i chęci do życia albo schorowane, cierpiące, zniedołężniałe, ułomne, okaleczone, dysfunkcyjne i umierające.

W swojej ocenie nie idź na skróty, nie uogólniaj, nie lekceważ żadnych niepokojących sygnałów – postaw na szczerość w rozmowie z samym sobą. Zastanów się, na kogo spośród osób ze swojego otoczenia możesz liczyć również w sytuacji kryzysu, z kim najchętniej spędzasz czas i komu się zwierzasz, a kto Cię obraża i lekceważy, z kim wchodzisz w konflikty. W relacjach międzyludzkich najważniejsza jest umiejętność komunikowania się. Od pozyskania tej kompetencji należałoby rozpocząć proces porządkowania i uświadamiania sobie tego, co łączy nas z innymi ludźmi, a co dzieli. Rozmawiajmy ze sobą, bo to przynosi oczekiwane efekty. Nie oceniajmy i nie krytykujmy. Budujmy mosty, a nie mury.

Tony Robbin powiedział: Jakość naszego życia sprowadza się do jakości naszych związków z innymi ludźmi. Relacje rodzinne, przyjacielskie, koleżeńskie, partnerskie, zawodowe, sąsiedzkie – one wszystkie budują nasze życie. Nikt inny, tylko my sami jesteśmy za nie odpowiedzialni. Uniwersalnym sposobem na dobre relacje są życzliwość, chęć zrozumienia, dążenie do win-win i synergii. Więcej o dobrych nawykach, wśród których są także te pomagające w budowaniu dobrych i długotrwałych relacji, znajdziesz w naszym wpisie: „Nawyki ludzi sukcesu – 13 nawyków”.

Dbaj o swoje relacje i o siebie

Jeśli relacje nie spełniają Twoich wymagań i zamiast budować rujnują, nie zamiataj problemu pod dywan. Oczekiwanie na zmiany jest ryzykiem, bo one bez Twojego udziału najprawdopodobniej się nie wydarzą. Weź sprawy w swoje ręce. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, skorzystaj z konsultacji z doradcą rozwoju osobistego. Umów się z nim na przeprowadzenie analizy Twojej aktualnej sytuacji życiowej. Poznasz źródła swoich problemów, a następnie zgłębisz sposoby ich rozwiązywania. Przy wsparciu doradcy nauczysz się skutecznej komunikacji i dowiesz się, jak Twoje relacje przekładają się na pozostałe obszary Heksagonu Szczęścia. Rozmowa ta kosztować będzie Cię 20 minut z Twojego dnia, a może odmienić Twoje życie. Warto sprawdzić, prawda? A jeśli szukasz wspierającej społeczności, to poznaj Klub 555. Relacje w nim nawiązane być może zostaną z Tobą na całe życie.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book