Zaburzenia psychosomatyczne – poznaj je bliżej

Zaburzenia psychosomatyczne – poznaj je bliżej

25 maja 2023
1.58K
4 min.
0

Psychika ma ogromny wpływ na nasz stan zdrowia. Silne emocje, stresujące sytuacje i traumy z przeszłości — każdy z nas próbuje sobie z nimi poradzić. Nieprzerobione mogą wywołać zaburzenia psychosomatyczne. Czym są zaburzenia psychosomatyczne i jak sobie z nimi poradzić? Czytaj dalej!

Pamiętaj, że poniższy artykuł nie stanowi podstawy do diagnozowania siebie lub innych ludzi. Potraktuj zawarte poniżej treści jako informacje i ciekawostki. Jeżeli zauważysz, że towarzyszą Ci wskazane w artykule objawy, skorzystaj z pomocy psychologa lub psychoterapeuty.

Czym są zaburzenia psychosomatyczne?  

Zaburzenia psychosomatyczne to problemy zdrowotne, które mają swoje podłoże w stanie psychicznym pacjenta. Oznacza to, że przyczyną nie jest fizyczna choroba, lecz czynniki psychologiczne, emocjonalne lub społeczne. Zaburzenia psychosomatyczne są odpowiedzialne za różne objawy somatyczne, np. ból głowy, ból brzucha czy zaburzenia trawienia. 

Przyczyną zaburzeń psychosomatycznych są m.in. silne uczucia i stres, a także niewłaściwe sposoby radzenia sobie z emocjami. Niektóre osoby mają tendencję do wyrażania swojego stresu i problemów emocjonalnych w postaci bólu fizycznego, co prowadzi do pojawiania się objawów somatycznych.

Jak powstają zaburzenia psychosomatyczne? 

Zaburzenia psychosomatyczne powstają, gdy stres i silne emocje wywołują objawy fizyczne (które nie są związane z żadnym schorzeniem!).

Najczęstsze przyczyny zaburzeń psychosomatycznych to:

  • trudne emocje,  
  • nadmierna odpowiedź układu nerwowego, 
  • przewlekły stres, 
  • niewłaściwe sposoby radzenia sobie z emocjami, 
  • czynniki genetyczne i biologiczne, 
  • czynniki społeczne. 

Bardzo ważne jest to, aby zrozumieć, że przyczyny zaburzeń psychosomatycznych są złożone i zwykle związane z wieloma aspektami. Leczenie zaburzeń psychosomatycznych może obejmować terapię psychologiczną, terapię poznawczo-behawioralną, farmakoterapię oraz interwencje medyczne, takie jak leczenie bólu i innych objawów somatycznych. 

U kogo pojawiają się zaburzenia psychosomatyczne? 

Tak naprawdę zaburzenia psychosomatyczne mogą pojawić się u każdej osoby, niezależnie od wieku, płci, pochodzenia czy statusu społecznego. Istnieją jednak pewne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko ich wystąpienia u niektórych osób. 

> Osoby, które doświadczają silnego stresu, lęku lub depresji, są bardziej narażone na rozwój zaburzeń psychosomatycznych. Ponadto, osoby, które mają trudności w radzeniu sobie ze stresem i emocjami, np. ze względu na brak wsparcia społecznego lub niskie poczucie własnej wartości, również są bardziej narażone na rozwój zaburzeń psychosomatycznych. 

> Istnieją również choroby i objawy, które wiążą się ze stanami psychosomatycznymi, np. bóle głowy, bóle brzucha, problemy z trawieniem, problemy z oddychaniem, zmiany skórne czy choroby serca i układu krążenia. Osoby z tymi chorobami, schorzeniami i objawami mają większe ryzyko rozwoju zaburzeń psychosomatycznych. 

> Zaburzenia psychosomatyczne mogą również pojawić się u osób z chorobami autoimmunologicznymi, które wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego, czy chorobami przewodu pokarmowego, które mogą prowadzić do problemów emocjonalnych i psychicznych. 

Jak poradzić sobie z zaburzeniami psychosomatycznymi? 

Niestety, nie ma jednego lekarstwa na to, aby poradzić sobie z zaburzeniami psychosomatycznymi — do każdego przypadku należy podejść indywidualnie, ponieważ każdy z pacjentów ma inne potrzeby i sytuację. Oto kilka ogólnych wskazówek, które mogą pomóc w wyleczeniu zaburzeń psychosomatycznych: 

  1. Znajdź wsparcie — porozmawiaj szczerze z bliskimi, przyjaciółmi lub terapeutą o swoich emocjach i dolegliwościach fizycznych. Czasem tzw. wygadanie się i odrobina zrozumienia może przynieść ulgę. 
  1. Wprowadź zdrowe nawyki — zdrowe odżywianie, regularna aktywność fizyczna i sen są podstawą dla zdrowia psychicznego i fizycznego.  
  1. Odpocznij — chwila relaksu w ciągu dnia może pomóc Ci zminimalizować poziom stresu, co z kolei może zmniejszyć objawy psychosomatyczne. Wypróbuj medytację lub po prostu znajdź czas na zrobienie rzeczy, które lubisz. 
  1. Zmniejsz poziom stresu — stres jest jednym z najczęstszych czynników wywołujących zaburzenia psychosomatyczne. Znajdź więc sposób na zmniejszenie poziomu stresu w swoim życiu (np. zapisz się na terapię, wygospodaruj czas dla siebie, zmniejsz ilość obowiązków, stosuj techniki relaksacyjne). 
  1. Terapia — wizyta u terapeuty może pomóc Ci w identyfikacji i zmniejszeniu negatywnych myśli i emocji, które przyczyniają się do zaburzeń psychosomatycznych. Dzięki niej nauczysz się zdrowych sposobów radzenia sobie ze stresem i emocjami.  
  1. Leki — w zaawansowanych przypadkach pomocne będą leki przeciwlękowe i antydepresyjne. Zmniejszą one objawy somatyczne. O przepisaniu leków decyduje specjalista, który ma do tego uprawnienia.

Pamiętaj jednak, że każdy przypadek zaburzeń psychosomatycznych jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Nie stawiaj sobie samodzielnie diagnozy. Skonsultuj się z doświadczonym specjalistą, aby pomógł Ci w ewentualnym rozpoznaniu zaburzeń i wtedy w znalezieniu odpowiedniej metody leczenia. 

Zadbaj o swój dobrostan

Psychika potrafi wpłynąć na Twoje zdrowie (i to mocniej niż Ci się wydaje). Jeśli podejrzewasz u siebie zaburzenia psychosomatyczne, udaj się do specjalisty. Dzięki niemu dowiesz się, jaka jest najlepsza droga, aby rozwiązać swoje problemy i zniwelować ilość stresu w swoim życiu. Nie poddawaj się! Twoje dobro jest najważniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book