Oura Ring – wyższy poziom monitorowania organizmu

Oura Ring – wyższy poziom monitorowania organizmu

27 października 2022
4.02K
8 min.
1

Większość dostępnych urządzeń do monitorowania stanu naszego organizmu ma obecnie formę zegarków bądź bransoletek. Ciekawą alternatywą dla nich jest Oura Ring, czyli coraz popularniejszy pierścień, który w swoim małym gabarycie kryje misterną technologię. Technologię pozwalającą mierzyć jakość snu, efektywność treningów oraz obserwować różne parametry funkcjonowania naszych organów. Jak działa Oura Ring, do czego konkretnie może nam służyć oraz gdzie i jak go kupić – czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Oura Ring – co to jest? 

Oura Ring to pierścień, który działa z wykorzystaniem AI, czyli sztucznej inteligencji. Aby pokazywać wiarygodne dane, najpierw musi zebrać jak najwięcej informacji o użytkowniku. Proces ten trwa ok. dwóch tygodni. Gdy dane zostaną zebrane, skomplikowany algorytm Oura Ring jest gotowy do przydzielania odpowiednich punktów (readiness score). Mogą one wskazać np. czy dobrze spaliśmy lub czy podejmujemy wystarczającą aktywność fizyczną. 

Jeśli podejmiesz decyzję o zakupie Oura Ring, pamiętaj, aby przez początkowy okres dwóch tygodni sprawdzać wspomniany readiness score wieczorem, a nie rano. Pozwoli nam to skontrolować, czy jesteśmy podatni na „efekt placebo”. Zwykle właściciele tego pierścienia sprawdzają swoje wyniki od razu rano, gdy mogą one być jeszcze na dość niskim poziomie. A przez zaniżone wyniki podświadomie nastawiają się na trudny dzień. Kontrolując pomiary wieczorem, mamy większą szansę zobaczyć, czy zarejestrowane dane realnie odzwierciedlają nasz performance.  

W jaki sposób Oura Ring pobiera dane? 

Jeśli chodzi o pomiary, Oura Ring ma sporą przewagę nad wspomnianymi już zegarkami czy opaskami. Zawdzięcza to umiejscowieniu na palcu, gdzie łatwiej zmierzyć prawidłowo puls. Dzieje się tak, ponieważ arterie na wewnętrznej stronie palca są większe i znajdują się bliżej skóry niż te na nadgarstku. To z kolei pozwala na dokładniejsze odczyty.  

Innym atutem pobierania danych z palca jest fakt, że są one najbardziej oddalonym punktem obwodowego układu krwionośnego, więc łatwiej na nich zarejestrować nawet najmniejsze zmiany temperatury – natychmiastowo i bardzo dokładnie. 

Pomiar snu 

Czy Oura Ring może zastąpić test PSG? PSG, czyli polisomnografia, to bardzo zaawansowane badanie, które z pewnością jest znane większości osób cierpiących na chroniczne zaburzenia snu. Trudno mówić, aby jakakolwiek technologia dostępna obecnie na rynku mogła je zastąpić.  

Musimy być świadomi, że każda technologia, używana przez standardowego konsumenta, jest obarczona pewnym zakresem błędu. Dlatego też nawet najczulsze urządzenie – a do takich można zaliczyć obecnie Oura Ring – nie może zwolnić z procesu diagnostycznego i badania PSG. Zwłaszcza jeśli mowa o poważniejszych problemach ze snem. 

Oura Ring – przegląd funkcji 

Oura Ring to bardzo intuicyjne i proste w obsłudze urządzenie. Poniżej znajdziesz krótki przewodnik po najważniejszych funkcjach i możliwościach, jakie daje Oura. Dane zbierane przez pierścień można wyświetlić w specjalnej aplikacji do Oura Ring (dostępna tylko po angielsku).

Na wstępie aplikacji pojawia nam się: 

 • Activity goal progress, czyli nasza aktywność z danego dnia; 
 • Readiness – wskaźnik „gotowości do dnia”; 
 • oraz Sleep, czyli punkty za nasz sen. 

Readiness score 

Readiness score to punkty, które uwzględniają reakcje organizmu oraz poziom aktywności. Pomagają one określić, w jakim stopniu jesteśmy przygotowani do radzenia sobie z bieżącymi stresorami. Możemy obserwować, jak ten wskaźnik wyglądał u nas w dniach poprzednich i analizować, jak nasz stan się zmienia, w zależności od różnych sytuacji.  

Wynik „gotowości” mieści się w przedziale 0-100. Punkty uwzględniają takie obszary, jak: 

 • HRV balance – równowaga HRV (Heart Rate Variability – czyli wskaźnik zmienności rytmu serca);
 • body temperature – temperatura ciała;
 • respiratory rate – liczba oddechów w ciągu nocy na minutę;
 • recovery index – indeks odpoczynku między aktywnościami;
 • sleep balance – balans snu, czyli kontrola tego, czy wystarczająco śpimy; 
 • activity balance – aktywność minionego dnia;
 • heart rate variability – zmienność rytmu serca;
 • resting heart rate – rytm serca w czasie spoczynku;
 • midpoint – punkt przedstawiający, w którym momencie w ciągu nocy nasze serce było najbardziej spokojne. Prawidłowy wskaźnik powinien być pomiędzy 1:00 a 3:00. Dzięki temu pomiarowi można stwierdzić, czy jesteśmy zsynchronizowani z naszym naturalnym rytmem dobowym. Jeśli midpoint wskazywałby na 6:00 rano, byłby to wniosek, że serce pracowało za mocno. Mogłaby to być dla nas wskazówka, że np. zjedliśmy coś za późno i nasz organizm musiał to strawić, przez co odpoczynek organizmu (w tym serca) był zaburzony.  

Sleep – punkty za sen 

Oto poszczególne wskaźniki Oura Ring, składające się na generalną punktację i ocenę naszego snu: 

 • time in bed – całkowity czas spędzony w łóżku;
 • sleep efficiency – efektywność snu;
 • resting heart rate – pomiar odpoczynku serca;
 • REM sleep i deep sleep – podział na fazy snu;
 • latencja – szybkość zasypiania;
 • timing – prezentujący, o której godzinie poszliśmy spać i czy ten czas był zrównany z naszym naturalnym rytmem dobowym;
 • sleep stages – wykres danych z całej nocy;
 • movement – wskaźnik przebudzeń. 

W aplikacji można znaleźć wynik total sleep i restfulness – całkowity czas snu i jego ogólnej efektywności.  Jeśli sen jest słabej jakości, to dostaniemy od Oura informację, jak go poprawić. Na przykład poprzez powiadomienia na telefonie, że zbliża się odpowiedni dla nas czas na spanie.

Oura Ring dostarcza mnóstwo danych. Nie należy się przejmować, jeśli któryś z terminów jest nam obcy. Aplikacja sama nam podpowie, jak usprawnić obszary, które tego wymagają. Dodatkowo, na stronie Oury jest świetny blog, gdzie znajdziemy wiele treści, które pozwolą nam pogłębić interesujące nas zagadnienia.

Activity goal progress 

Panel pokazuje aktywność – co robimy, jaką aktywność podejmujemy, ile czasu jesteśmy nieaktywni, ile robimy kroków itd. Trzeba mieć jednak na uwadze, że – póki co – badanie aktywności nie jest najlepszą stroną Oura Ring. Użytkownicy zauważają, że liczba kroków nie jest precyzyjnie mierzona, co zdarza się także dostępnym na rynku zegarkom i opaskom. 

Niemniej pierścień daje względny obraz oraz informację, czy nasza aktywność jest dobra i wystarczająca. Zaś sami twórcy Oura podobno pracują nad usprawnieniem tych funkcji, więc jest nadzieja na bardziej dokładne wyniki w przyszłości. 

Inne ciekawe funkcje Oura Ring

 1. Add tag – aplikacja daje nam możliwość rejestrowania dodatkowych informacji. Na przykład jeśli danego dnia zauważymy u siebie katar, możemy to zaznaczyć, a następnie obserwować, jak przeziębienie wpływa na nasz organizm. 
 1. Take a moment – „usiądź na chwilkę” to funkcja przypominająca o medytacji i uspokojeniu organizmu. Pozwala na zrobienie na przykład „mindful meditation”. Wybieramy ścieżkę dźwiękową, podłączamy słuchawki, a Oura Ring w tym czasie mierzy pracę naszego serca i kontroluje, czy ta medytacja jest efektywna. 
 1. Trends – trendy, czyli dzienne/tygodniowe/miesięczne wykresy i inne dane, pokazujące jakąkolwiek aktywność. Na przykład deep sleep – weryfikujący, czy nasz sen się poprawia czy pogarsza na przestrzeni czasu.

Oura Cloud – chmura do magazynowania danych  

Oura Cloud to przestrzeń na przechowywanie danych użytkownika. Zakres danych magazynowanych w chmurze można w dowolnym momencie powiększyć bądź zmniejszyć. Chmura oferuje różne opcje. Można dzięki niej na przykład porównywać różne wykresy i dane. 

Garść praktycznych informacji o Oura Ring 

Oura Ring – gdzie kupić?

Aby uniknąć nabycia podróbki, najlepiej jest kupić urządzenie prosto od producenta – przez stronę główną Oura Ring, w zakładce „Shop now”. 

Czy są różne modele Oura Ring? 

Tak, pierścień jest dostępny w różnych wzorach i kolorach. Można zakupić wersję srebrną, złotą, czarną; płaską lub z wybrzuszeniem. 

Oura Ring – cena 

Cena Oury to 314 €, czyli ok. 1500 zł.  

Czy są różne rozmiary Oura Ring? 

Tak. Przed zakupem zdecydowanie warto zamówić pakiet plastikowych imitacji Oura Ring, dzięki którym można przetestować różne możliwości i wybrać najlepszą dla siebie. Zestaw ten jest dostępny w cenie ok. 5 €.  

Najlepiej dopasować Oura Ring na palec serdeczny lub środkowy, bo wtedy, w razie zmiany masy naszego ciała, zawsze można go przesunąć na mniejszy palec. 

Ładowanie

Oura potrzebuje zasilania. W zestawie jest stacja ładująca (USB), na którą należy położyć pierścień. Jedno pełne naładowanie wystarcza średnio na 6 dni. 

Czy Oura Ring jest wodoodporny? 

Tak. Można się z nim spokojnie kąpać. 

Czas dostawy

Dostawa zajmuje ok. 2-3 tygodnie. 

Ciekawostka – strona internetowa Heads up health 

Na koniec, skoro już mówimy o monitorowaniu swojego zdrowia, warto też wspomnieć o świetnej stronie Heads up Health, która pozwala na synchronizację danych z różnych urządzeń (zegarek/telefon/Oura Ring). Zbierane tam dane są uśredniane i wyświetlane na pulpicie. Stronę można modyfikować według własnego uznania, a nawet dołączać tam testy z różnych badań i wizyt lekarskich. W ten sposób można łatwo zgromadzić najważniejsze informacje w jednym miejscu i swobodnie je analizować. 

Pamiętaj, że wszelkie gadżety mogą pomagać nam w dbaniu o swoje zdrowie na różnych płaszczyznach, ale nie zastąpią doraźnych działań. Zajrzyj do wpisu: „Jak dbać o zdrowie?”, aby poznać podstawy i sprawdź inne wpisy z kategorii „zdrowie”.

Tagi:
zdjęcie Wojciech Strąg
Ekspert:

Biohacker, kwalifikowany trener personalny i dietetyk sportowy. Jego celem jest wspieranie ludzi w dbaniu o prawidłowe nawyki i podejście. Wierzy, że aby osiągnąć maksimum swoich możliwości, trzeba rozwijać jednocześnie swój umysł, ciało i ducha. Połączenie wszystkich znanych nam metod z różnych gałęzi nauki i duchowości pozwala w pełni realizować siebie, swój potencjał i stawać się lepszą wersją siebie.

Jedna odpowiedź do “Oura Ring – wyższy poziom monitorowania organizmu”

 1. Rena pisze:

  Czy z aplikacji Oura Ring można korzystać bez subskrypcji i mieć dostęp do danych lub czy można wyświetalać dane w Apple Health bez żadnych dodatkowych kosztów subskrypcyjnych? Nie ma nigdzie o tym informacji. Prośba o odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book