3 składniki miłości i 5 jej faz – poznaj lepiej to uczucie
Każdy z nas odczuwa emocje – takie jak radość, smutek czy złość. Jednak niektóre z naszych uczuć są bardziej złożone i niejednoznaczne – przykładowo, kiedy jednocześnie odczuwamy skrajną radość i ból. Właśnie takim, słodko-gorzkim zjawiskiem, którego pragnie każdy z nas, jest miłość. O miłości wspominaliśmy już przy okazji wpisu: „Co to jest miłość i skąd się bierze?”, a teraz rozszerzymy nieco temat. Poniższy wpis dostarczy szerszych odpowiedzi na pytania: „Co to jest miłość?”, „Po czym rozpoznać to uczucie?”, „Czy kochać można się nauczyć, czy to jedynie ulotny stan, który pojawia się spontanicznie?”. Czytaj dalej, aby poznać 3 składniki miłości i jej fazy.
Co to jest miłość? 3 składniki miłości
Miłość nie przychodzi samodzielnie, tylko wymaga od nas wiedzy i mądrości. Niestety, nadal bardzo popularne jest przekonanie, że miłość jest prosta i pojawia się sama, gdy poznamy odpowiednią osobę. I dlatego wciąż szukamy idealnej drugiej połowy, porównujemy się, wątpimy w przyszłość naszego związku, gdy tylko dostrzeżemy w nim niedoskonałość. Natomiast każda miłość składa się z tych samych (lub podobnych) elementów i faz, przez które przechodzi. Miłość jako uczucie dojrzewa i podlega zmianom. Z czego dokładnie się składa? Bogdan Wojciszke1 wyróżnia 3 składniki miłości.
Intymność
Intymność to emocjonalna więź i bliskość z drugą osobą. Jak można ją rozpoznać? Opiera się na:
- pragnieniu dbania o dobro partnera;
- przeżywaniu szczęścia w obecności partnera;
- szacunku w stosunku do drugiej osoby;
- przekonaniu, że można liczyć na drugą osobę w potrzebie;
- wzajemnym dzieleniu się przeżyciami (dzięki rozmowie), jak i rzeczami materialnymi (np. posiłkiem);
- dawaniu i otrzymywaniu uczuciowego wsparcia;
- uważaniu drugiej osoby za ważną część własnego życia.
Jak zbudować intymność? Przede wszystkim należy pamiętać o szczerej i codziennej rozmowie. Dbanie o ten składnik miłości skupia się wokół otwartości i chęci poznania drugiej osoby. Narasta, gdy partnerzy spędzają ze sobą czas, słuchają się z zainteresowaniem oraz są gotowi do udzielenia sobie wzajemnie wsparcia i pomocy.
Namiętność
Namiętność jest składnikiem miłości, na który mamy najmniejszy wpływ. Pojawia się na skutek neuroprzekaźników, które wywołują pozytywne, przyjemne i gwałtowne emocje. Po czym rozpoznać, że kieruje nami namiętność? Ten element dominuje, kiedy odczuwamy:
- zachwyt;
- pożądanie;
- radość, która może być połączoną również z bólem;
- niepokój;
- zazdrość;
- silną tęsknotę.
Namiętność jest uczuciem nierealistycznym, ponieważ wiąże się z idealizowaniem drugiej osoby. Sprawia, że jesteśmy rozproszeni, stale myślimy o partnerze czy partnerce, a nasze życie staje się zdezorganizowane. Często można usłyszeć, że osoby zakochane zapominają o podstawowych rzeczach – jak na przykład zjedzenie posiłku. Dlatego też namiętność jest składnikiem miłości, który przemija najszybciej, ponieważ na dłuższą metę mógłby po prostu nam zagrażać. Ten wyjątkowy stan można porównać z uzależnieniem. Gdy namiętność zanika, mogą pojawić się objawy odstawienia – depresja, rozdrażnienie, obsesyjna tęsknota za wcześniejszymi doznaniami.
Jak zwiększyć namiętność w swoim związku? Należy zadbać o częste kontakty i bliskość fizyczną. Prostą praktyką, która może pogłębić namiętność, jest długotrwałe patrzenie sobie w oczy, jednak jest to składnik miłości, który w najmniejszym stopniu możemy kontrolować.
Zaangażowanie
Zaangażowanie to najtrwalszy składnik miłości, ponieważ pozostaje w pełni pod naszą kontrolą, przez co często, w późniejszych fazach związku, na nim opiera się cała miłość. Upraszając, oznacza świadome podjęcie decyzji – wybieram ten związek i pozostanę przy mojej drugiej połówce, nawet w najgorszych trudnościach.
Co wyróżnia zaangażowanie?
- świadomość partnerów i podjęcie decyzji o byciu razem na dobre i na złe;
- chęć przekształcenie relacji miłosnej w trwały związek i działanie, aby ten cel osiągnąć;
- dbanie o utrzymanie związku pomimo występowania różnych przeszkód.
Jakie czynniki podtrzymują zaangażowanie partnerów?
- dodatni bilans zysków i strat – kiedy pozostawanie w związku jest atrakcyjniejsze niż rozstanie, zwykle decydujemy się w nim pozostawać;
- mała atrakcyjność innych, potencjalnych relacji;
- bariery przeszkadzające zerwaniu związku:
- bariery nieformalne – własny system wartości czy naciski rodziny i przyjaciół;
- bariery formalne – związek zalegalizowany jako małżeństwo, wspólny kredyt.
Na jakim etapie jest Twoja miłość? 5 typowych faz związku
Gdy czas upływa, związek podlega zmianom. Niektóre z opisanych składników miłości zaczynają wygasać, a w ich miejsce pojawiają się inne. Na podstawie obserwacji tych zmian, można wyróżnić 5 typowych faz związku miłosnego. Warto zaznaczyć, że im wcześniejsza faza, tym krócej trwa i szybciej następuje kolejna.
Zakochanie – pierwsza faza miłości
To intensywny stan uczuć, napędzany namiętnością. Partnerzy odczuwają wówczas krótkotrwałe, silne uczucie szczęścia. Może pojawić się nieoczekiwanie, dlatego często mówi się o miłości od pierwszego wejrzenia. Gwałtowne uczucia napędzają pragnienie jak najczęstszych kontaktów z ukochaną osobą. Faza zakochania jest bardziej skoncentrowana na tym, kto kocha, niż na tym, kto jest kochany.
Romantyczne początki – druga faza miłości
Jeżeli zakochanie spotyka się ze wzajemnością, partnerzy spotykają się częściej i rozwija się intymność. Dzięki połączeniu jej z namiętności czujemy silne, pozytywne emocje, dzięki którym często podejmujemy decyzję o rozwijaniu relacji i podjęciu „kolejnego kroku”. Większość związków, które nawiązujemy (szczególnie w młodości), nigdy nie wykracza poza fazę romantycznych początków. Zwykle miłość romantyczna przemija, ponieważ brakuje wystarczającego zaangażowania, a kiedy związek dzieje się „sam” – niestety – zmierza prostą drogą do swojego końca.
Miłość kompletna – trzecia faza miłości
Miłość kompletna zawiera w sobie wszystkie 3 składniki miłości. Do głosu, oprócz intensywnych emocji, zaczyna dochodzić realizm i rozsądek. Jest najbardziej zadowalającą fazą związku, która zaczyna się zwykle małżeństwem lub wspólnym zamieszkaniem. Wraz z upływem czasu, związek w tej fazie zaczyna się stabilizować. Badania wykazują pewną zależność – im dłużej trwa małżeństwo, tym słabsza jest miłość romantyczna pomiędzy partnerami. Z tego powodu, gdy kończy się faza miłości kompletnej, następuje również stopniowy zanik namiętności.
Miłość przyjacielska – czwarta faza miłości
Miłość przyjacielska jest oparta na intymności i zaangażowaniu. To najdłuższa spośród jeszcze satysfakcjonujących faz udanego związku. Czy można ją utrzymać na dłużej? Tak! Pod warunkiem, że partnerzy wykażą odpowiednie chęci i umiejętności. Chęci zazwyczaj nie brakuje, gorzej wygląda kwestia umiejętności. Podstawowym problemem, który partnerzy mają do pokonania w fazie związku przyjacielskiego, jest powstrzymanie spadku intymności, a więc utrzymanie wzajemnego przywiązania, lubienia się, zaufania, chęci pomagania i otrzymywania pomocy i wsparcia.
Związek pusty i jego rozpad – piąta faza miłości
Zanik intymności doprowadza miłość do fazy związku pustego, którego jedynym elementem jest zaangażowanie – czyli podtrzymywanie argumentów, które pozwalają utrzymać związek. Ten typ jest zwykle pozostałością po poprzednich, szczęśliwszych fazach związku. Niestety, związek pusty przestaje być dla partnerów atrakcyjny i często prowadzi do rozstania. Jednak wcale nie musi tak być. Partnerzy mogą wiele zrobić, by podtrzymywać uczucie miłości – głównie poprzez dbanie o intymność i unikanie zagrażających jej pułapek.
Znasz już 3 składniki miłości i jej fazy. Co dalej? Kochaj!
Miłość jest skomplikowanym uczuciem, które ciężko wpasować w sztywne schematy. Każdy związek jest inny, ponieważ tworzą go ludzie o zupełnie odmiennych cechach. Rozwój i przebieg relacji zależy głównie od starań osób, które go tworzą. Jeśli chcemy utrzymać związek na dłużej, musimy włożyć w to wiele wysiłku i mądrości, która nie kojarzy nam się ze spontanicznym uczuciem romantycznej miłości, który wpajano nam od dzieciństwa. Niesie to jednak optymistyczny wniosek: miłość to sztuka i umiejętność, której, na szczęście, można się nauczyć.
Przypisy- B. Wojciszke - Psychologia miłości (2010)
- E. Fromm - O sztuce miłości (2001)
- Laura Mucha - No właśnie, miłość. Co nauka mówi o tym, jak, kogo i dlaczego kochamy (2020)
Dodaj komentarz