3 składniki miłości i 5 jej faz – poznaj lepiej to uczucie

3 składniki miłości i 5 jej faz – poznaj lepiej to uczucie

06 lipca 2023
718
8 min.
0

Każdy z nas odczuwa emocje – takie jak radość, smutek czy złość. Jednak niektóre z naszych uczuć są bardziej złożone i niejednoznaczne – przykładowo, kiedy jednocześnie odczuwamy skrajną radość i ból. Właśnie takim, słodko-gorzkim zjawiskiem, którego pragnie każdy z nas, jest miłość. O miłości wspominaliśmy już przy okazji wpisu: „Co to jest miłość i skąd się bierze?”, a teraz rozszerzymy nieco temat. Poniższy wpis dostarczy szerszych odpowiedzi na pytania: „Co to jest miłość?”, „Po czym rozpoznać to uczucie?”, „Czy kochać można się nauczyć, czy to jedynie ulotny stan, który pojawia się spontanicznie?”. Czytaj dalej, aby poznać 3 składniki miłości i jej fazy.

Co to jest miłość? 3 składniki miłości 

Miłość nie przychodzi samodzielnie, tylko wymaga od nas wiedzy i mądrości. Niestety, nadal bardzo popularne jest przekonanie, że miłość jest prosta i pojawia się sama, gdy poznamy odpowiednią osobę. I dlatego wciąż szukamy idealnej drugiej połowy, porównujemy się, wątpimy w przyszłość naszego związku, gdy tylko dostrzeżemy w nim niedoskonałość. Natomiast każda miłość składa się z tych samych (lub podobnych) elementów i faz, przez które przechodzi. Miłość jako uczucie dojrzewa i podlega zmianom. Z czego dokładnie się składa? Bogdan Wojciszke1 wyróżnia 3 składniki miłości. 

Intymność 

Intymność to emocjonalna więź i bliskość z drugą osobą. Jak można ją rozpoznać? Opiera się na: 

 • pragnieniu dbania o dobro partnera; 
 • przeżywaniu szczęścia w obecności partnera; 
 • szacunku w stosunku do drugiej osoby; 
 • przekonaniu, że można liczyć na drugą osobę w potrzebie; 
 • wzajemnym dzieleniu się przeżyciami (dzięki rozmowie), jak i rzeczami materialnymi (np. posiłkiem); 
 • dawaniu i otrzymywaniu uczuciowego wsparcia; 
 • uważaniu drugiej osoby za ważną część własnego życia. 

Jak zbudować intymność? Przede wszystkim należy pamiętać o szczerej i codziennej rozmowie. Dbanie o ten składnik miłości skupia się wokół otwartości i chęci poznania drugiej osoby. Narasta, gdy partnerzy spędzają ze sobą czas, słuchają się z zainteresowaniem oraz są gotowi do udzielenia sobie wzajemnie wsparcia i pomocy

Namiętność 

Namiętność jest składnikiem miłości, na który mamy najmniejszy wpływ. Pojawia się na skutek neuroprzekaźników, które wywołują pozytywne, przyjemne i gwałtowne emocje. Po czym rozpoznać, że kieruje nami namiętność? Ten element dominuje, kiedy odczuwamy: 

 • zachwyt; 
 • pożądanie; 
 • radość, która może być połączoną również z bólem; 
 • niepokój; 
 • zazdrość; 
 • silną tęsknotę. 

Namiętność jest uczuciem nierealistycznym, ponieważ wiąże się z idealizowaniem drugiej osoby. Sprawia, że jesteśmy rozproszeni, stale myślimy o partnerze czy partnerce, a nasze życie staje się zdezorganizowane. Często można usłyszeć, że osoby zakochane zapominają o podstawowych rzeczach – jak na przykład zjedzenie posiłku. Dlatego też namiętność jest składnikiem miłości, który przemija najszybciej, ponieważ na dłuższą metę mógłby po prostu nam zagrażać. Ten wyjątkowy stan można porównać z uzależnieniem. Gdy namiętność zanika, mogą pojawić się objawy odstawienia – depresja, rozdrażnienie, obsesyjna tęsknota za wcześniejszymi doznaniami. 

Jak zwiększyć namiętność w swoim związku? Należy zadbać o częste kontakty i bliskość fizyczną. Prostą praktyką, która może pogłębić namiętność, jest długotrwałe patrzenie sobie w oczy, jednak jest to składnik miłości, który w najmniejszym stopniu możemy kontrolować. 

Zaangażowanie 

Zaangażowanie to najtrwalszy składnik miłości, ponieważ pozostaje w pełni pod naszą kontrolą, przez co często, w późniejszych fazach związku, na nim opiera się cała miłość. Upraszając, oznacza świadome podjęcie decyzji – wybieram ten związek i pozostanę przy mojej drugiej połówce, nawet w najgorszych trudnościach.

Co wyróżnia zaangażowanie? 

 • świadomość partnerów i podjęcie decyzji o byciu razem na dobre i na złe; 
 • chęć przekształcenie relacji miłosnej w trwały związek i działanie, aby ten cel osiągnąć; 
 • dbanie o utrzymanie związku pomimo występowania różnych przeszkód.  

Jakie czynniki podtrzymują zaangażowanie partnerów? 

 • dodatni bilans zysków i strat – kiedy pozostawanie w związku jest atrakcyjniejsze niż rozstanie, zwykle decydujemy się w nim pozostawać; 
 • mała atrakcyjność innych, potencjalnych relacji; 
 • bariery przeszkadzające zerwaniu związku: 
 • bariery nieformalne – własny system wartości czy naciski rodziny i przyjaciół; 
 • bariery formalne – związek zalegalizowany jako małżeństwo, wspólny kredyt. 

Na jakim etapie jest Twoja miłość? 5 typowych faz związku  

Gdy czas upływa, związek podlega zmianom. Niektóre z opisanych składników miłości zaczynają wygasać, a w ich miejsce pojawiają się inne. Na podstawie obserwacji tych zmian, można wyróżnić 5 typowych faz związku miłosnego. Warto zaznaczyć, że im wcześniejsza faza, tym krócej trwa i szybciej następuje kolejna. 

Zakochanie – pierwsza faza miłości 

To intensywny stan uczuć, napędzany namiętnością. Partnerzy odczuwają wówczas krótkotrwałe, silne uczucie szczęścia. Może pojawić się nieoczekiwanie, dlatego często mówi się o miłości od pierwszego wejrzenia. Gwałtowne uczucia napędzają pragnienie jak najczęstszych kontaktów z ukochaną osobą. Faza zakochania jest bardziej skoncentrowana na tym, kto kocha, niż na tym, kto jest kochany. 

Romantyczne początki – druga faza miłości 

Jeżeli zakochanie spotyka się ze wzajemnością, partnerzy spotykają się częściej i rozwija się intymność. Dzięki połączeniu jej z namiętności czujemy silne, pozytywne emocje, dzięki którym często podejmujemy decyzję o rozwijaniu relacji i podjęciu „kolejnego kroku”. Większość związków, które nawiązujemy (szczególnie w młodości), nigdy nie wykracza poza fazę romantycznych początków. Zwykle miłość romantyczna przemija, ponieważ brakuje wystarczającego zaangażowania, a kiedy związek dzieje się „sam” –  niestety –  zmierza prostą drogą do swojego końca. 

Miłość kompletna – trzecia faza miłości 

Miłość kompletna zawiera w sobie wszystkie 3 składniki miłości. Do głosu, oprócz intensywnych emocji, zaczyna dochodzić realizm i rozsądek. Jest najbardziej zadowalającą fazą związku, która zaczyna się zwykle małżeństwem lub wspólnym zamieszkaniem. Wraz z upływem czasu, związek w tej fazie zaczyna się stabilizować. Badania wykazują pewną zależność – im dłużej trwa małżeństwo, tym słabsza jest miłość romantyczna pomiędzy partnerami. Z tego powodu, gdy kończy się faza miłości kompletnej, następuje również stopniowy zanik namiętności. 

Miłość przyjacielska – czwarta faza miłości 

Miłość przyjacielska jest oparta na intymności i zaangażowaniu. To najdłuższa spośród jeszcze satysfakcjonujących faz udanego związku. Czy można ją utrzymać na dłużej? Tak! Pod warunkiem, że partnerzy wykażą odpowiednie chęci i umiejętności. Chęci zazwyczaj nie brakuje, gorzej wygląda kwestia umiejętności. Podstawowym problemem, który partnerzy mają do pokonania w fazie związku przyjacielskiego, jest powstrzymanie spadku intymności, a więc utrzymanie wzajemnego przywiązania, lubienia się, zaufania, chęci pomagania i otrzymywania pomocy i wsparcia.  

Związek pusty i jego rozpad – piąta faza miłości 

Zanik intymności doprowadza miłość do fazy związku pustego, którego jedynym elementem jest zaangażowanie – czyli podtrzymywanie argumentów, które pozwalają utrzymać związek. Ten typ jest zwykle pozostałością po poprzednich, szczęśliwszych fazach związku. Niestety, związek pusty przestaje być dla partnerów atrakcyjny i często prowadzi do rozstania. Jednak wcale nie musi tak być. Partnerzy mogą wiele zrobić, by podtrzymywać uczucie miłości – głównie poprzez dbanie o intymność i unikanie zagrażających jej pułapek. 

Znasz już 3 składniki miłości i jej fazy. Co dalej? Kochaj!

Miłość jest skomplikowanym uczuciem, które ciężko wpasować w sztywne schematy. Każdy związek jest inny, ponieważ tworzą go ludzie o zupełnie odmiennych cechach. Rozwój i przebieg relacji zależy głównie od starań osób, które go tworzą. Jeśli chcemy utrzymać związek na dłużej, musimy włożyć w to wiele wysiłku i mądrości, która nie kojarzy nam się ze spontanicznym uczuciem romantycznej miłości, który wpajano nam od dzieciństwa. Niesie to jednak optymistyczny wniosek: miłość to sztuka i umiejętność, której, na szczęście, można się nauczyć.

Przypisy
 1. B. Wojciszke - Psychologia miłości (2010) 
 2. E. Fromm - O sztuce miłości (2001) 
 3. Laura Mucha - No właśnie, miłość. Co nauka mówi o tym, jak, kogo i dlaczego kochamy (2020) 
Tagi:
Autor:

Pisaniem zajmuje się od czasów szkolnych, kiedy to zaczęła prowadzić swój pierwszy pamiętnik, ale od niedawna dotyka ważnych tematów. Ukończyła zarządzanie zasobami ludzkimi na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Obecnie studentka, a zarazem pasjonatka psychologii. Prywatnie wielbicielka książek poszerzających światopogląd, tańca, artystycznej fotografii oraz ludzi w swoim otoczeniu. Ucieka w góry, gdy tylko ma chwilę wolnego czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book