Postępy w rozwoju osobistym – 3 ważne czynniki

Postępy w rozwoju osobistym – 3 ważne czynniki

17 stycznia 2022
4.29K
7 min.
0

Masz czasem tak, że wracasz do domu z pracy lub siadasz wieczorem po kolacji i nagle przychodzi Ci do głowy myśl: „Muszę coś zmienić w swoim życiu”, „Chcę popracować nad sobą i przejąć kontrolę nad swoim życiem”, a może po prostu: „Nie chcę już stać w miejscu i pragnę zadbać o swój rozwój osobisty”? Z zapałem myślisz, które obszary swojego życia możesz zmienić. Wyobrażasz sobie, co się będzie działo, jesteś pełen entuzjazmu i zapału przez pierwsze dni. No właśnie… Euforia i motywacja zazwyczaj utrzymują się tylko na początku. Co zrobić, aby to zmienić? Jak zaplanować rozwój, aby osiągnąć w nim widoczne efekty? Które 3 czynniki sprawią, że zaczniesz robić postępy w rozwoju osobistym? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedź na te i inne pytania.

Co daje rozwój osobisty? 

Wejście na drogę rozwoju i dbanie o to, aby był świadomy i zaplanowany działa trochę jak rozpoczynanie nowego życia. Dopiero wtedy odkrywasz siebie, poznajesz swój prawdziwy potencjał i przekonujesz się, jak wiele możliwości jest wokół Ciebie i z ilu możesz skorzystać. Ugruntowujesz swoją drogę życiową i łapiesz balans. Rozwój osobisty to Twój klucz do szczęśliwego i spełnionego życia. O podstawowych kwestiach, ale równie istotnych, które dotyczą rozwoju samego w sobie, możesz przeczytać we wpisie „Co to jest rozwój osobisty?”, do którego serdecznie Cię zapraszam.

Jeśli jesteś już na drodze rozwoju osobistego lub dopiero zaczynasz, to wiesz, że to wcale nie jest prosta sprawa. Wymaga dużo samozaparcia, wysiłku, a i tak czasem efekty nie są zadowalające. Dlaczego? 

Być może brakuje Ci 3 podstawowych czynników, które wspierają osiągnięcie sukcesu i umożliwiają postępy w rozwoju osobistym:

Dokładna i szczera analiza tych obszarów pozwoli Ci na lepsze zrozumienie siebie, określenie kierunku rozwoju osobistego oraz systematyczność w kreowaniu zmiany. 

Najważniejsze wartości życiowe – drogowskaz w rozwoju osobistym 

Aby Twój rozwój osobisty i podejmowane w tym kierunku działania były skuteczne, muszą opierać się o Twoje własne wartości życiowe. Jest to jedyny sposób, który pozwala na ustalenie priorytetów oraz skupienie się wyłącznie na tych obszarach, które wpisują się w Twój własny system wartości

Poznanie własnych wartości życiowych pomaga również ugruntować swoją tożsamość i określić: 

  • kim jesteś;
  • co ma największe znaczenie dla Ciebie. 

Jest fundamentem, na którym planujesz dalszą ścieżkę rozwoju i możesz opierać się w każdej sytuacji zwątpienia bądź niepewności. Za każdym razem, gdy nie będziesz wiedzieć, jaką decyzję podjąć, wystarczy, że odwołasz się do swoich wartości i zadasz sobie pytanie: “Co zrobiłaby moja wolność/wrażliwość/uczciwość?”. 

Dzięki tej refleksji wsłuchasz się w siebie i podejmiesz decyzję zgodną ze sobą, co efektywnie wpłynie na postępy w Twoim rozwoju osobistym. Dlatego, chcąc realizować świadomy rozwój osobisty, musisz przede wszystkim określić, jakie wartości życiowe są dla Ciebie najważniejsze. Jeśli jeszcze ich nie zdefiniowałeś, zrób to już teraz. To naprawdę pomocne! Jest w tym jednak pułapka. Przy każdej wypisanej przez siebie wartości, zatrzymaj się i zastanów, czy to naprawdę jest Twoja wartość, czy tylko chcesz, by nią była.

Motywacja i rozwój osobisty

Motywacja to kolejny, kluczowy czynnik w efektywnym procesie rozwoju osobistego. Dzięki niej podejmujesz działania i trzymasz się swojego planu nieustannie, co zapewnia Ci realne postępy. Motywacja bywa jednak często ulotna i sprawia, że większość założeń oraz celów zostaje stłumiona już na samym początku

Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy motywujesz się czynnikami zewnętrznymi, np. chęcią przypodobania się innym. Aby utrzymać poziom motywacji na względnie stałym poziomie, warto określić, na czym polega u Ciebie tzw. motywacja wewnętrzna

Motywacja wewnętrzna 

Są to wszelkie czynniki, które sprawiają, że traktujesz siebie jako źródło i przyczynę podejmowanych działań. Twoja samorealizacja, satysfakcja oraz spełnienie są dla Ciebie źródłem motywacji. 

Dla przykładu, gdy zaczynasz regularnie biegać, motywować może Cię wiele kwestii, np.: 

  • piękno i chęć posiadania szczupłej/wysportowanej sylwetki;
  • uznawanie aktywności fizycznej za jedną ze swoich kluczowych wartości. 

Znając swój wewnętrzny motywator, wiesz, na czym się koncentrować, aby utrzymać większą motywację. 

Jak wzmacniać motywację wewnętrzną?

  • wizualizacja – wyobraź sobie swoje życie po zmianie, a następnie jak będzie wyglądało, jeśli nie zmienisz nic i pozostaniesz w tym samym miejscu.
  • plan działania i metoda małych kroków – jeśli masz gotowy plan działania, to doskonale wiesz, co w danej chwili musisz robić. Dzięki temu nie czekasz na moment, w którym nastąpi duży przypływ motywacji, tylko konsekwentnie wykonujesz swoje zadania. Ważne, abyś podzielić je na mniejsze kroki. Zbyt skomplikowane zadanie może odstraszyć i zniechęcić już na samym początku. Jeśli jeszcze nie planujesz, to zajrzyj do wpisu „Planowanie czasu – dlaczego jest ważne?” i dowiedz się, dlaczego warto zacząć to robić.
  • nagrody – nasz mózg lubi nagrody, dlatego za każdym razem, gdy zrealizujesz np. swój plan dnia, podziękuj sobie i nagródź się za to. Może to być wieczorne wyjście na pizzę, kubek gorącej herbaty lub coś, co sprawia Ci przyjemność. Dzięki temu będziesz mieć większą motywację do dalszego działania, a ośrodek nagrody skutecznie Ci w tym pomoże. Mózg będzie dążyć do ponownego uczucia przyjemności. 

Aby poznać swoje wewnętrzne motywatory i zadbać o motywację w działaniu, wystarczy zrobić test Reiss Motivation Profile®. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, kliknij w „test RMP”. 

Samodyscyplina w rozwoju osobistym 

Problem z samodyscypliną jest dość powszechny. Mózg ma tendencję do rozleniwiania się i wybierania najprostszych oraz najłatwiejszych rozwiązań. Na szczęście jest również neuroplastyczny, co oznacza, że można go wytrenować. 

Taki trening mentalny odbywa się każdego dnia. Chociażby automatyczne sięganie po telefon zaraz po przebudzeniu jest efektem nawyku, wyrobionego w ramach treningu mentalnego. Nastawienie kilku drzemek również. 

W związku z tym, trening mentalny można odwrócić i „nauczyć” nasz mózg dowolnej aktywności, np.: 

  • regularnego wstawania o danej godzinie (coś o tym wiem i Ty też, jeśli jesteś ze mną w Klubie 555 na żywo);
  • automatycznego sięgania po zdrowe przekąski;
  • regularnego spacerowania wieczorem.

Wystarczy przygotować odpowiedni plan działania oraz nawyki, których chcemy się nauczyć i na bieżąco monitorować postępy. Po pewnym czasie mózg uzna te czynności za automatyczne. Powstaną nowe połączenia, a ich wykonywanie stanie się zwykłą codziennością – bez początkowego trudu i wysiłku. 

Problem z samodyscypliną i brak świadomości, na czym polega Twoja motywacja wewnętrzna oraz jakie są Twoje najważniejsze wartości życiowe sprawiają, że Twoje postępy w rozwoju osobistym mogą nie być zadowalające. Przeanalizuj wszystkie 3 czynniki, zwiększ swoją świadomość w tym obszarze i zobacz, jak szybko zauważysz pierwsze postępy. Do dzieła! A jeśli potrzebujesz wsparcia, nakierowania lub zweryfikowania, czy właściwie udało Ci się zidentyfikować swoje wyzwania, możesz skorzystać z bezpłatnej, 20-minutowej konsultacji z doradcą rozwoju osobistego. Powodzenia!

Tagi:
zdjęcie Fryderyk Karzełek
Ekspert:

Trener i mentor; twórca szkoleń – m.in. „Zrób ze swojego życia Arcydzieło” czy „Leadership” oraz autor książek, takich jak: “Heksagon Szczęścia”, “Problemy są dobre”, “Sprzedaż naturalna” czy “Obudź się”. Jest założycielem Heksagon Group, w której skład wchodzi kilka marek. Jedną z nich jest Heksagon PRO, w ramach której stworzył stanowisko doradcy rozwoju osobistego. Jego celem jest wspieranie w świadomym planowaniu i realizowaniu rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book