Co oznaczają sny i skąd się biorą?

Co oznaczają sny i skąd się biorą?

20 października 2022
1.35K
7 min.
0

Jak często zdarza Ci się śnić i o czym są najczęściej Twoje marzenia senne? O przeszłości, przyszłości czy o tym, co obecnie dzieje się w Twoim życiu? A może wręcz przeciwnie – Twoje sny to zupełna fantastyka, której często nie rozumiesz? Każdy z nas może śnić w trochę inny sposób, pamiętać mniej bądź więcej szczegółów, miewać koszmary albo i nie. Są nawet tacy ludzie, którzy twierdzą, że nigdy nic im się nie śni, a przynajmniej nigdy tego nie pamiętają. Jednak jak to się dzieje, że w ogóle śnimy? Czy wierzysz, że sny są prorocze? A może ciekawi Cię, co oznaczają niektóre symbole w snach? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, skąd się biorą i co oznaczają sny.

Skąd się biorą sny?

Choć sny są tematem zainteresowania badaczy od naprawdę wielu lat, wciąż pozostają pewną zagadką. Dziś wiemy, że za nasze marzenia senne odpowiedzialny jest hipokamp. To taki element w naszym mózgu, który jest głównie odpowiedzialny za pamięć – pełni istotną rolę w transportowaniu informacji z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej. W tym miejscu warto dodać, że ludzie mają dwa hipokampy – jeden dla lewej półkuli mózgu i drugi dla prawej.

Marzenia senne występują głównie podczas fazy REM, choć – jak wynika z najnowszych badań – zdarzają się także w fazie n-REM. Sny w tej pierwszej fazie snu są zwykle bardzo emocjonujące, kolorowe, dużo się tam dzieje, natomiast sny w tej drugiej fazie są podzielone na krótkie odcinki i skupiają się wokół tematyki naszych codziennych zmartwień.

Podczas fazy REM nasz mózg pracuje na wysokich obrotach, a sama faza pojawia się cyklicznie – pierwszy raz po około 90 minutach snu i trwa przez około 10 minut, a następnie wraca jeszcze średnio 3-4 razy. Im dłużej śpimy, tym dłuższe są kolejne cykle tej fazy. Co ciekawe, w jej trakcie nasze gałki poruszają się pod powiekami, co jest dostrzegalne dla obserwujących nas osób. Więcej o samym śnie i fazach snu znajdziesz we wpisie: „Co to jest sen?”.

Jak zapamiętać sen?

Możemy założyć, że w ciągu nocy mamy kilka snów, z których możemy nie zapamiętać ani jednego. Czasem pamiętamy tylko jeden sen, ale zależne jest to głównie od tego, jak intensywnie przeżywaliśmy dane marzenie senne. Szansa na zapamiętanie jest większa, kiedy wybudzimy się w trakcie snu w fazie REM. Warto w tym miejscu dodać, że to wcale nie jest tak, że zapominamy, o czym śniliśmy – po prostu nie zapamiętaliśmy tego.

Jeśli chcesz zapamiętać sen:

  • tuż po przebudzeniu postaraj się przypomnieć sobie jak najwięcej szczegółów, nie wstając z łóżka. Zebrane informacje możesz zapisać w jakimś notatniku czy senniku. Czynność tę możesz powtarzać, aby wzmocnić efekt;
  • przed pójściem spać, możesz afirmować zapamiętanie snu, czyli powtarzać do siebie w myślach: „Rano będę pamiętać swój sen”. O afirmacji i jej działaniu możesz przeczytać więcej we wpisie: „Co to jest afirmacja i co daje?”;
  • unikaj gwałtownego wybudzania ze snu – nagła pobudka nie sprzyja zapamiętywaniu tego, o czym śniliśmy;
  • ćwicz pamięć w ciągu dnia. Jak? Analizuj dogłębnie elementy swojego otoczenia i staraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów.

Prorocze sny – czy przewidujemy przyszłość?

Zapewne zdarzyło Ci się śnić o jakimś swoim marzeniu czy widzieć w wizjach sennych spełniające się obawy, co do jakiejś nadchodzącej sytuacji. Może któryś z Twoich snów faktycznie okazał się „proroczym” snem, jednak mówi się, że przyciągamy to, o czym myślimy i co sobie wyobrażamy. Jeśli intensywnie o czymś myślisz, to możesz też o tym śnić. Zatem można uznać to za zbieg okoliczności bądź samospełniającą się przepowiednię, a nie faktyczne przewidywanie przyszłości.

Co oznaczają sny?

Pewnie wielokrotnie zdarzyło Ci się zastanawiać, co oznaczają sny, które śnisz. W starożytności wierzono, że marzenia senne to wizje bogów bądź innych istot pozaziemskich, a także naszych zmarłych krewnych. Był to czas, kiedy wierzono w prorocze sny i bardzo poważnie podchodzono do tej kwestii. Sny pozostawały w sferze religii przez kilka epok. Był nawet moment, kiedy zaczęto wierzyć, że to nie bogowie zsyłają marzenia senne, a demony. Dopiero w XIX wieku zaczęto bardziej naukowo podchodzić do tej kwestii i prowadzić pierwsze badania.

Czy nazwisko Freud coś Ci mówi? To znany austriacki psychiatra i neurolog żydowskiego pochodzenia, który uważał (w dużym skrócie), że sny odzwierciedlają nasze ukryte pragnienia, myśli i emocje. W jego teorię wierzono do lat 70. XX wieku. Z kolei Jung wierzył, że w snach przekazywana jest wiedza poprzednich pokoleń, ale też że same sny pozwalają nam dotrzeć nie tylko do swoich potrzeb, ale i wewnętrznych konfliktów. Dziś bardzo popularne są senniki, w których można znaleźć znaczenie tematyki snu czy pojawiających się w nim symboli.

Co oznaczają sny? Poznaj znaczenie najpopularniejszych symboli

Jest pewna lista symboli czy wydarzeń, które co jakiś czas pojawiają się w marzeniach sennych wielu ludzi. Być może zastanawia Cię, czy to może być przypadek, że tyle osób na całym świecie śni o podobnych rzeczach. Myślę, że możemy założyć, że pewne obawy czy lęki są wspólne dla znacznej części populacji, nic więc dziwnego, że pojawiają się w snach.

Wśród najczęściej pojawiających się w snach symboli, wydarzeń czy sytuacji, są:

  • Ciąża: symbol spełnienia marzeń i realizacji planów, dobra nowina, nadchodzące zmiany – zwykle coś pozytywnego.
  • Dziecko: własne – symbol nachodzących dobrych wydarzeń, poród – nadejście nowego etapu w życiu, zwykle pełnego radości i szczęścia.
  • Pies: symbol zaufania, wierności, przyjaźni.
  • Zęby: wypadające zęby mogą zwiastować pozbycie się kłopotów czy problemów, zwiastun poprawy;
  • Pieniądze: symbol nadchodzących wydatków lub po prostu zamartwianie się o swoją sytuację finansową.
  • Szczury: jeśli pojawiają się w domu – mogą zwiastować dostatek i bogactwo.
  • Buty: zgubienie – utrata szansy na awans, podwyżkę lub w ogóle pracy; nowe buty – wizja sukcesu i szansy na polepszenie naszej sytuacji; stare buty – przestroga, aby nie dać się oszukać.
  • Uciekanie przed kimś/czymś: symbol negatywnych przeczuć, chęć uniknięcia jakiegoś zagrożenia.
  • Burza z piorunami: symbol nadchodzących wyzwań, trudności w drodze do celu oraz problemów, na które nie mamy wpływu.
  • Pocałunek w usta: z nieznajomym – symbol przygody, poczucia wolności, swobody i niezależności.
  • Chodzenie po wodzie: może być symbolem tego, że kontrolujemy swoje emocje lub realizujemy cele pomimo napotykanych trudności.
  • Wypadki (drogowe, lotnicze): symbol przestrogi, ostrzeżenie przed lekkomyślnością bądź nadejściem problemów.
  • Śmierć: symbol zmiany, która wywróci całe życie do góry nogami; wewnętrzna zmiana, nadejście nowego.
  • Wojna: symbol złości, gniewu, trudności w codziennym życiu, zarówno prywatnym, jak i zawodowym; zapowiedź nadchodzącej trudnej sytuacji.
  • Zdrada: jeśli zdradza nas ktoś starszy – brakuje nam poczucia bezpieczeństwa, jeśli zdradzamy żonę/męża z kimś młodszym – być może nie czujemy się w tej relacji najlepiej, czujemy potrzebę oderwania się od rzeczywistości.

Jak widzisz, znaczenie tego, co nam się śni, nie zawsze jest oczywiste. Warto jednak do senników podchodzić z pewnym dystansem i ciekawością. Jeden symbol może mieć kilka różnych znaczeń, w zależności od sennika, na który trafimy. Powyższe objaśnienia stanowią wyłącznie część znaczeń, którą przypisuje się danym symbolom czy wydarzeniom.

Mam nadzieję, że wiesz już nieco więcej na temat tego, co oznaczają sny i skąd się biorą. Jeśli pamiętasz jakiś swój niezwykły sen bądź znasz jakieś ciekawostki, którymi chcesz się podzielić, koniecznie zostaw je w komentarzu! A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat snu, koniecznie zajrzyj do wpisu: „Dlaczego sen jest ważny?”.

Tagi:
Autor:

Z pisaniem i redakcją tekstów związana hobbystycznie już od wielu lat, zawodowo Specjalistka ds. treści internetowych i redaktorka naczelna portalu „Obudź się”. Ukończyła studia magisterskie na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, choć dziennikarskie doświadczenia skłoniły ją jednak do pójścia w stronę marketingu. Od roku spełnia się zawodowo w firmie szkoleniowej, dzięki której zgłębia tajniki rozwoju osobistego. Prywatnie miłośniczka książek, muzyki, zwierząt i zachodów słońca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book