Książki o emocjach dla dorosłych – poznaj te 6 pozycji 

Książki o emocjach dla dorosłych – poznaj te 6 pozycji 

12 września 2022
4.89K
6 min.
0

Skąd masz wiedzieć, czy kogoś kochasz, czy nie? Czy czując smutek, możesz odczuwać fizyczny ból? Co mówi do Ciebie złość, którą odczuwasz w danej chwili? Czy zazdrość jest zła? Wszelkie procesy emocjonalne, zdecydowanie wpływają na jakość Twojego życia. Uczucia takie jak: miłość, lęk, smutek, złość, radość determinują Twój sposób postrzegania siebie i rzeczywistości, która Cię otacza. A stany psychiczne, które na co dzień odczuwasz, mogą pozytywnie lub negatywnie zmienić Twoje życie. Najlepszym potwierdzeniem tej tezy są polecane przeze mnie książki o emocjach. Poznaj sześć pozycji wartych przeczytania.  

Poznaj polecane przeze mnie książki o emocjach dla dorosłych

Poniżej znajdziesz listę sześciu pozycji książkowych, które nie bez powodu leżą na moich półkach. Każda z nich, w znaczący sposób, przyczyniła się do tego, jak dziś postrzegam emocje, jak się nimi opiekuję i jak działam, kiedy odczuwam coś, co jest trudne. Lista ta nie wyczerpuje z pewnością wszystkich wartościowych książek o emocjach, jednak myślę, że te okażą się dla Ciebie równie wartościowe, jak dla mnie.

Emocje zadbane i masz wyje**ne. O trudnej sztuce radzenia sobie z uczuciami – Katarzyna Czyż

Książka ta zdecydowanie przyciąga uwagę swoim tytułem i kolorem okładki. Autorka – Katarzyna Czyż – skupia się w niej na 5 emocjach: strachu, złości, smutku, zazdrości i radości. Każdą z nich szczegółowo opisuje oraz pokazuje podstawowe metody, które pomogą Ci prawidłowo rozpoznać emocje i radzić sobie z nimi, aby poczuć szczęście. W tej książce nie znajdziesz przepisu na osiągnięcie wewnętrznej równowagi, autorka dzieli się jednak swoimi doświadczeniami, zachęca do uprawiania jogi oraz dokładnie przedstawia, jak wyglądał u niej proces „odnalezienia siebie”. W książce znajdziesz również miejsce na własne zapiski – odpowiedzi na zadane przez autorkę pytania. Masz wtedy czas, aby na chwilę się zatrzymać i zastanowić się nad tym, co czujesz.  

Alchemia emocji – Tara Bennett

„Alchemia emocji” to książka o emocjach, która łączy metody zachodniej psychologii z buddyjską praktyką uważności. Autorka – Tara Bennett – przedstawia w niej mapę umysłu, udowadnia, że większość ludzkich problemów można zawrzeć w podstawowych wzorach emocjonalnych, np. strach przed opuszczeniem, wykluczeniem z grupy. Książka wskaże Ci, w jaki sposób możesz wyzwolić się od wzorców i zastąpić je zrozumieniem oraz empatią, wrażliwością wobec swoich zachowań oraz innych ludzi. Możesz to osiągnąć poprzez praktykę – praktykę uważności, która zmieni nie tylko Twoje codzienne nawyki, ale także funkcjonowanie Twojego mózgu (wpływa pozytywnie na kreatywność i wrażliwość). 

Odkryj swoje wewnętrzne dziecko. Klucz do rozwiązania (prawie) wszystkich problemów – Stefanie Stahl

Kłótnie są częścią życia. Każdy ma prawo mieć swoje zdanie, inne spojrzenie na konkretną sytuację, przez co dochodzi do pewnych niezgodności. To całkiem normalne zjawisko. Jednak, gdy kłócisz się z kimś, obrażasz, nie mając wyraźnego powodu do sprzeczki, to znak, że Twoje wewnętrzne dziecko daje się we znaki. Dzięki książce „Odkryj swoje wewnętrzne dziecko. Klucz do rozwiązania (prawie) wszystkich problemów”, rozpracujesz podstawowe schematy, które panują nad Twoim zachowaniem. Poznasz również dwie idee: Dziecka Cienia – osoba o negatywnych przekonaniach, smutna i lękliwa, Dziecka Słońca – szczęśliwy optymista, osoba znająca swoją wartość. Dopiero wtedy, gdy odkryjesz swoje wewnętrzne dziecko, zrozumiesz większość podjętych wcześniej decyzji i swoich zachowań. Rozpoznasz, które potrzeby z okresu dzieciństwa musisz „nadrobić” w dorosłym życiu, aby być szczęśliwym.  

Idea wewnętrznego dziecka to znana teoria psychologiczna. Ukazuje, w jaki sposób Twoje doświadczenia z dzieciństwa wpływają na Twoje obecne wyzwania. Jeśli czujesz, że czegoś Ci brakuje, nie odczuwasz radości, szczęścia, potrzebujesz dużo uwagi – to książka Stefanie Stahl jest dla Ciebie stworzona. Dzięki niej zrozumiesz swoje wewnętrzne dziecko i dowiesz się, jak się nim zająć. Nauczysz się żyć bez blokad i zmartwień! 

Toksyczna pozytywność – Whitney Goodman

Czy bycie pozytywnym może być toksyczne? Autorka – Whitney Goodman – zapewnia, że tak. Potwierdzeniem tego są historie jej pacjentów, którzy – wciśnięci w ramy ciągłego optymizmu – nie potrafili udźwignąć presji otoczenia na bycie szczęśliwym – nie tylko w dobrych, ale i w złych sytuacjach. Jeśli jesteś osobą, która doświadczyła w swoim życiu toksycznej pozytywności, to ta książka jest właśnie dla Ciebie. Dzięki niej zrozumiesz, że w Twoim życiu jest miejsce zarówno na dobre momenty, jak i gorsze chwile. Whitney Goodman wskazuje, że zdrowa pozytywność dopuszcza do siebie również złe emocje. Warto więc poznać swoje uczucia, potrafić je nazwać, przyswoić i z nimi żyć. Nie należy natomiast ulegać popularnej teraz wizji sztucznej pozytywności, ponieważ może Cię ona doprowadzić do frustracji. Pozwól sobie doświadczać dobrych i złych momentów w życiu, ponieważ właśnie to czyni nas ludźmi. 

Jak czytać emocje – Andrea Harrn

Książka „Jak czytać emocje” zgłębi Twoją wiedzę na temat emocji. Autorka – Andrea Harrn – opisuje w niej ludzkie emocje, uczucia oraz cechy osobowości, odwołując się do terapii poznawczo-behawioralnej, teorii uważności i psychologii pozytywnej. W książce znajdziesz również dokładny opis różnych stanów emocjonalnych – uzupełniony o zachodzące rekcje i symptomy. Dodatkowo, każda karta emocji zawarta w książce ma na końcu pytanie, którego celem jest zachęcenie czytelnika do przemyśleń. Jest tam również miejsce na własne notatki. Dzięki temu jesteś w stanie lepiej poznać siebie samego, nazwać swoje emocje i rozpoznać konkretne zachowania. 

Poznaj siebie. Karty emocji – Miller Katarzyna, Olekszyk Joanna

Jak dobrze znasz swoje emocje? Czy potrafisz je nazwać? Te dwa pytania są zwykle dla ludzi bardzo skomplikowane. A emocje są bardzo ważne w naszym życiu! Ukrywanie ich może doprowadzić do różnych objawów psychosomatycznych, a nawet depresji. Książka „Poznaj siebie. Karty emocji”, pomoże Ci w rozpoznaniu swoich emocji. 

W zestawie z książką otrzymasz również talię kart, która składa się z ilustracji przedstawiających konkretne uczucia. Masz dwie możliwości ich wykorzystania. Możesz wylosować kartę i później odszukać o niej informacje w książce lub w trakcie czytania o danej emocji, wybrać do niej odpowiednią kartę. Każdy stan emocjonalny jest dokładnie wyjaśniony. Dowiesz się, po co Ci te uczucia oraz otrzymasz zadanie z tym związane. Właśnie te zadania zobrazują Ci, jakie masz podejście do życia oraz podpowiedzą, co możesz jeszcze zmienić i poprawić, aby czuć świadomiej.

Książki o emocjach dla dorosłych – czytaj i żyj świadomiej

Opisane wyżej książki o emocjach dla dorosłych to – według mnie – najlepsze pozycje dostępne aktualnie na rynku. Jeśli już od dłuższego masz wyzwanie z rozpoznawaniem swoich emocji lub targają Tobą trudne uczucia, to sięgnij po którąś z tych lektur. Dzięki tym książkom zrozumiesz, jak ważny jest spokój psychiczny i jak możesz go osiągnąć. Pamiętaj, że zrozumienie swoich emocji to ważny krok do zmiany. Zmiany na lepsze!  

Tagi:
zdjęcie Magdalena Daniłoś
Ekspert:

Coach, trenerka i mentorka w obszarze self-care oraz życzliwości dla siebie. Kobieta wysoko wrażliwa, autorka bloga magdalenadanilos.pl; absolwentka filozofii, która żyje myślą stoicką. Pomaga klientom troszczyć się o siebie i własne potrzeby. W swojej pracy bardzo podkreśla ważność obserwacji i akceptacji własnych emocji, myśli i wrażeń, które płyną z naszego ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book