Co to jest biohacking?

Co to jest biohacking?

21 kwietnia 2022
1.9K
6 min.
0

Zwykliśmy wierzyć w to, że poziom naszej energii, zdolności umysłowe, kreatywność, odporność na stres czy choroby są nam przekazywane wraz z genami. Od lat wmawiano nam, że jeżeli ktoś jest ospały i ciągle czuje się tak, jakby spoglądał zza mgły, to tak już musi być. A co, jeśli powiem Ci, że wcale nie? Świadomie możesz kontrolować i usprawniać procesy zachodzące w Twoim organizmie. Decydować, jaki poziom energii czy samopoczucie będzie Ci towarzyszyć na co dzień. Możesz wydłużyć swoje życie o 20-30 lat w świadomy sposób. Geny to tylko mała część tego, co kontroluje Twoje życie. Brzmi intrygująco, prawda? George Addair powiedział kiedyś: „Wszystko, czego kiedykolwiek pragnąłeś, jest po drugiej stronie strachu”. Ośmielę się zmienić to powiedzenie na rzecz tego artykułu i zdrowia: „Wszystko, czego kiedykolwiek pragnąłeś, jest po drugiej stronie niewiedzy”. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co to jest biohacking i jak może zmienić Twoje życie. 

Co to jest biohacking? – definicja 

Obecna nauka oferuje nam wiele rozwiązań, które w szybki i skuteczny sposób mogą usprawnić działanie ludzkiego ciała i umysłu. Jest jednak pewien problem, z racji tego, że nasza cywilizacja jest genialna w specjalizacjach, brakuje w niej wiedzy kolektywnej. Kogoś, kto łączy kropki z różnych dziedzin. Kto potrafi z tego ułożyć skuteczny system wykręcający ludzki organizm do szczytu jego możliwości. I tutaj pojawiają się biohackerzy.

Zawsze, kiedy ktoś pyta mnie, co to jest biohacking, odpowiadam, że jest filozofią. Na czym polega? Na świadomym manipulowaniu środowiskiem dookoła siebie – czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Czyli na przykład powietrzem, wodą, dietą, ale też swoim mikrobiomem, deficytami witaminowymi, funkcjami mitochondriów, funkcjami mózgu. A wszystko to przy użyciu na przykład medytacji czy technologii. Biohacking to używanie wszelkich dostępnych środków udowodnionych naukowo, a wszystko po to, żeby poprawić jakość swojego życia i zwiększyć poziom energii. W świadomy sposób możesz manipulować wieloma czynnikami, aby być zdrowszym, żyć dłużej, mieć więcej energii, lepiej spać, mieć lepsze relacje. 

Jak powstał biohacking?

Pewnego razu wiecznie zmęczony i otyły dyrektor firmy z doliny krzemowej wybrał się na wycieczkę do Tybetu, aby nauczyć się medytacji. Wycieczka nie była łatwa. Temperatura spadła do -10 st. C., zamrażając wodę w bukłaku naszego bohatera, a z każdym krokiem hipoksja (niedotlenienie organizmu) dawała się coraz bardziej we znaki. Skończyło się na kompletnym braku siły, ociemnieniu umysłowym i senności.

W końcu wraz z tragarzami bohater udał się do małej górskiej chatki na odpoczynek, gdzie podano mu do rąk herbatę z masłem. Mimo początkowych oporów, zdecydował się ją wypić. Po 5 minutach stało się coś nieoczekiwanego. Odczuł nagły przypływ siły, a jego umysł stał się ostry jak brzytwa. Miał ochotę skakać z radości, ponieważ poczuł się tak, jak jeszcze nigdy wcześniej. Całe to wydarzenie zrodziło w jego głowie więcej pytań niż odpowiedzi. Zainspirowany tym objawieniem wrócił wkrótce do Stanów Zjednoczonych i zaczął się temu dokładnie przyglądać. Potem powstała receptura znanej na całym świecie kawy bulletproof. Kto by pomyślał, że wszystko zacznie się od napoju z masłem?

Dave Asprey, bo o nim mowa, jest uważany dziś za ojca biohackingu i ma rzesze naśladowców na całym świecie. Od tamtego wydarzenia nie przestał hackować ludzkiego ciała i jest w tym bezsprzecznie jednym z najlepszych specjalistów na świecie. 

Oczywiście historia nie kończy się na kawie bulletproof. Od niej się zaczęła. Dziś biohacking jest kompletnie odmiennym tworem niż kiedyś. Do dyspozycji mamy technologię, możliwość manipulowania mitochondriami, dietą, mikrobiomem, układem immunologicznym, aktywnością fizyczną, suplementację, przeróżnego rodzaju terapie: światłem, temperaturą, ciśnieniem, falami elektromagnetycznymi. Lista ciągnie się w nieskończoność. 

Kim jest biohacker?

Podsumowując wcześniejsze informacje, możemy sobie wypracować definicję biohackera. Biohacker to osoba, która potrafi świadomie manipulować czynniki zewnętrznymi i wewnętrznymi. Zna wiele technik biohackingowych i świadomie wprowadza je w swoją codzienną rutynę, przez co może hackować swoją biologię. Gwarantuje mu to dobre zdrowie, wysoki poziom energii, koncentracji i wyciśnięcie z tej cytryny zwanej życiem każdej najmniejszej kropli soku. Po prostu efektywne i skuteczne, a nade wszystko – satysfakcjonujące działanie w każdym obszarze życia.

Techniki biohackingowe

Tajemnica tkwi w łączeniu ze sobą wszystkich technik biohackingowych. Nie muszą to być techniki ekstremalnie drogie lub trudne do zastosowania (choć mogą). Niektóre z nich są naprawdę proste i kosztują okrągłe zero złotych. Przykład? Wyregulowanie swojego rytmu dobowego, czyli ustalenie stałego grafiku na sen już przynosi wiele korzyści zdrowotnych: zmniejsza ryzyko cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia, dyslipidemii czy nawet chorób naczyniowo-sercowych. 

Więcej przykładów? Medytacja. Zmienia budowę naszego mózgu, obniża poziom kortyzolu, reguluje pracę układu naczyniowo-sercowego, poprawia pracę układu immunologicznego. O tej technice dowiesz się więcej z artykułu: „Co to jest medytacja i na czym polega?”. Jeszcze więcej przykładów? Zastosowanie kofeiny w połączeniu z L-Teaniną (wyciąg z herbaty) usuwa efekty uboczne działania kofeiny i podwyższa poziom koncentracji bez efektu ogłupienia – żadnych skutków ubocznych. 

Jak widać, już nawet zastosowanie tylko tych trzech prostych technik może znacznie wpłynąć na nasze zdrowie i poziom energii. I tu wracamy do cytatu z początku: „Wszystko, czego kiedykolwiek pragnąłeś, jest po drugiej stronie niewiedzy”.

Biohacking – zhackuj swoje życie

Wiesz już, co to jest biohacking i znasz 3 techniki biohackingowe. Z Twojej niewiedzy zostało zdmuchnięte maleńkie ziarenko kurzu, Twoja samoświadomość rozszerzyła się o kolejny element. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dzięki biohackingowi podnieść poziom energii i poznać więcej technik oraz szczegółów na temat samego biohackingu, koniecznie zajrzyj do wpisu: „Jak zwiększyć energię? – techniki biohackingowe”.

Tagi:
zdjęcie Wojciech Strąg
Ekspert:

Biohacker, kwalifikowany trener personalny i dietetyk sportowy. Jego celem jest wspieranie ludzi w dbaniu o prawidłowe nawyki i podejście. Wierzy, że aby osiągnąć maksimum swoich możliwości, trzeba rozwijać jednocześnie swój umysł, ciało i ducha. Połączenie wszystkich znanych nam metod z różnych gałęzi nauki i duchowości pozwala w pełni realizować siebie, swój potencjał i stawać się lepszą wersją siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book