Książki rozwojowe, które mogą zmienić Twoje życie
Czytanie to jeden ze sposobów na codzienny rozwój, który nie musi wymagać dużego nakładu czasu, a jednocześnie – jeśli lubisz czytać – świetnie sprawdzi się jako forma spędzania czasu dla siebie. Czy wiesz, że stale wychodzą nowe książki rozwojowe? Być może zastanawiasz się, które są warte przeczytania; które wniosą coś wartościowego do Twojego życia? Nie wiem, jak wyobrażasz sobie książkę o rozwoju osobistym, ale myślę, że moje propozycje przypadną Ci do gustu. Poznaj trzy książki rozwojowe, które mogą zmienić Twoje życie. Zmieniły moje i wierzę, że pomogą też Tobie w drodze Twojego rozwoju osobistego. Wszystkie te książki coś łączy – nakierowują na szukanie odpowiedzi na arcyważne pytania, niezbędne każdemu z nas do budowania szczęśliwego życia.
„Kawiarnia na końcu świata. Opowieść o sensie życia” – John Strelecky
„Kawiarnia na końcu świata” to historia człowieka, który w wyniku zbiegu okoliczności znalazł się w miejscu, które zmieniło jego życie, pozwalając na znalezienie odpowiedzi na trzy kluczowe pytania, które powinien zadać sobie każdy z nas. Jednym z nich jest pytanie: „Dlaczego tu jesteś?”, które pozwoli Ci odnaleźć swój sens istnienia.
To krótka książka – ma zaledwie 130 stron i to mocno rozstrzelonym drukiem. Czyli można ją w zasadzie przeczytać w dwie, może trzy godziny. Jednak niesie za sobą niezwykłe przesłanie i bardzo głęboko dotyka serc czytelników. Dla tych, którzy lubią dynamizm i treściwość, ta książka może okazać się wyzwaniem. Nie jest też zbyt skomplikowana. Po prostu ją przeczytaj. Podejdź do niej bez osądzania po okładce, po tytule i zobacz, jak wpłynie na Twoje postrzeganie swojego życia.
„Wielka piątka” – John Strelecky
Druga książka, która również może zmienić Twoje życie, jest tego samego autora, co pierwsza na tej liście – Johna Strelecky’ego. Jest w bardzo niewielkim stopniu powiązana z pierwszą i zatytułowana: „Wielka piątka”. Opowiada historię Thomasa Derale’a, który jest wyjątkowym liderem. Jego firmy bardzo dobrze prosperują, a prowadzi je zupełnie inaczej, niż większość liderów. Jednak w wieku 55 lat dowiaduje się, że pozostało mu niewiele czasu na Ziemi.
Bohaterowi książki, w pewnym momencie jego życia, zostaje zadanie jedno pytanie: „Czy ten dzień dzisiaj będzie warty skatalogowania?”. A czy Twoje dni są warte zapamiętania? Książka namawia do pomyślenia o tym, jak to zrobić, żeby każdy dzień nie był po prostu kolejną zbitką 24 godzin. Tylko żeby coś wydarzyło się w nim takiego, co sprawi, że staniesz się odrobinę lepszym, mądrzejszym, bardziej dojrzałym człowiekiem. Ale to nie wszystko! „Wielka piątka” to Twoje pięć największych marzeń, które powinieneś spełnić, zanim z tego świata odejdziesz. Mało tego, autor książki namawia do tego, żebyśmy tymi marzeniami dzielili się z innymi. Jeżeli połączysz sens istnienia z „Kawiarni na końcu świata” z wielkimi marzeniami, to wszystko zacznie układać się w całość!
„Dobrze zaprojektowane życie” – Bill Burnett, Dave Evans
Znając swój sens istnienia, do którego odnalezienia namawia „Kawiarnia na końcu świata”, i mając swoich pięć wielkich marzeń, jak bohater „Wielkiej piątki”, pozostaje tylko jedno. Ostatnia książka, która nosi tytuł „Dobrze zaprojektowane życie” spina w całość wszystko to, co zmieni Twoje życie. Autorzy – Bill Burnett i Dave Evans – przekonują do tego, że żeby cokolwiek wystąpiło w naszym życiu, trzeba to po prostu zaprojektować. Najpierw podejmujemy decyzję, później robimy plan, projekt i wreszcie przystępujemy do działania. Żeby dobrze zaprojektować życie, trzeba najpierw poznać swój sens istnienia i swoją wielką piątkę. Kiedy już to masz – wtedy warto wziąć do ręki książkę „Dobrze zaprojektowane życie” i zacząć je projektować w sposób unikalny, indywidualny i tylko dla siebie. Pomóc Ci w tym mogą zawarte w niej ćwiczenia.
Książki rozwojowe – daj im szansę
Być może nie wierzysz jeszcze, że te książki rozwojowe faktycznie mogą zmienić Twoje życie, kiedy wdrożysz w życie płynące z nich przesłania i wskazówki. Zobacz jednak, że naprawdę łączą się w całość. W ostatniej książce znajdziesz takie oto zdanie: “Dobrze zaprojektowane życie to takie, które ma sens”. Czy nie jest to powrót do początków, do pierwszej książki? Pytanie o sens: „Dlaczego tu jestem?”. Pomyśl o tym! Część z tych książek znajdziesz w naszym sklepie.
Aby dobrze zaprojektować swoje życie, potrzeba jeszcze takiej umiejętności, której brakuje wielu z nas. Umiejętności zarządzania sobą w czasie, którą często mylimy z umiejętnością „zarządzania czasem”. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o czasie, procesie decyzyjnym i planowaniu, to zajrzyj do pierwszego wpisu z tej serii „Planowanie czasu – dlaczego jest ważne?”, który wprowadzi Cię w tę tematykę. Powodzenia!
Dodaj komentarz