Cytaty o przyjaźni – więź o wielu twarzach 

Cytaty o przyjaźni – więź o wielu twarzach 

17 kwietnia 2023
1.45K
8 min.
0

Wśród naszych wpisów znajdziesz już cytaty o miłości, z bajek oraz o życiu. Przyszedł więc czas na najpiękniejsze cytaty o przyjaźni! Istoty przyjaźni nie da się opisać słowami, nie da się jej namalować, naszkicować – pozostaje poza zasięgiem naszych oczu. Prawdziwe znaczenie tej więzi poznajemy w momencie, kiedy pojawia się ona w naszym życiu. Jest to jedno z tych uczuć, których musisz doświadczyć, by prawdziwie je zrozumieć.

Przyjaźń ma nieskończenie wiele znaczeń, wiele definicji. Nierzadko nawet wybija się ponad łączące ludzi więzy krwi czy płomienną miłość. Wszystko przemija, a przyjaźń trwa. Choć nie jest niezniszczalna – potrafi również zranić. Pomimo swoich niedoskonałości pozostaje naturalną potrzebą każdego człowieka. Poniższe cytaty o przyjaźni to zbiór złotych myśli, które idealnie przedstawiają niejednoznaczność tego uczucia.  A czym dla Ciebie jest przyjaźń? 

Najpiękniejsze cytaty o przyjaźni – od starożytności po współczesność 

Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić. Nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem.

Albert Camus 

Przyjaźń jest jak słońce, jego istnienie jest niepodważalne, a jego blaskiem najlepiej jest się po prostu cieszyć, a nie na nie patrzeć.

Khaled Hosseini 

Jedyne, co miało jakieś znaczenie, to to, że znalazłem mojego pierwszego przyjaciela, a tym samym zacząłem naprawdę żyć.  

Tove Jansson

Przyjaciel to człowiek, do którego dzwonię po wielu miesiącach milczenia, a nie pyta: dlaczego się nie odzywałaś, tylko mówi: cieszę się, że właśnie dziś słyszę Twój głos.

Roma Ligocka 

Przyjaźń jest najdelikatniejszym kwiatem, który rozwija się z wzajemnych kontaktów międzyludzkich. Jeżeli nie dbamy o niego cierpliwie i niestrudzenie, więdnie i usycha, zanim otworzy wszystkie swoje pączki.

Cyceron 

Przyjaciel staje się fragmentem naszej biografii, jak data urodzenia, pierwsza szkoła czy imiona rodziców.

Janusz Leon Wiśniewski 

Tylko przyjaciel nie jest egoistą; w przeciwnym razie żaden z niego przyjaciel. Jedynie przyjaciel nie jest samolubny, bowiem nie dla siebie, ale dla przyjaciela pragnie wszystkiego, co dobre i piękne.

Sandor Marai 

Gdyby wszyscy moi przyjaciele skoczyli z mostu, ja bym z nimi nie skoczył. Stałbym na dole i czekał, żeby ich złapać.  

Steve Berry

Nie potrzebuję przyjaciela, który zmienia się, gdy się zmieniam i który kiwa głową, gdy skinę głową; mój cień robi to znacznie lepiej.   

Plutarch

Problem w tym, że jeśli ze strachu przed wrogiem otoczysz się murem obronnym, ten mur nie przepuści również przyjaciół.  

Camilla Läckberg

Dzięki przyjaźni staję się spokojniejszy, dzięki spokojowi bardziej przyjazny.

Jan Kochanowski 

Przyjaźń to jest coś niezwykle ważnego, co nie wszyscy w życiu znajdują. Zawsze jest wzajemna – nie tak jak miłość. Można beznadziejnie kochać całe życie, ale nie można beznadziejnie się przyjaźnić.

ks. Jan Twardowski 

W przyjaciołach powinniśmy szukać tego, co w nich najlepsze i obdarzać ich tym, co w nas najlepsze. Wtedy przyjaźń będzie największym skarbem życia.

Ania z Zielonego Wzgórza 

Przyjaciel to człowiek, który wie wszystko o tobie i wciąż cię lubi.

Elbert Hubbard 

Zmarli przyjaciele nie spoczywają w ziemi, ale żyją w naszych sercach; tak Bóg chciał, abyśmy nigdy nie byli sami.

Aleksander Dumas 

Przyjaźń wcale nie jest nienaruszalną więzią. Jest raczej jak olbrzymia, piaszczysta wydma, pozornie potężna i trwała, ale pewnego dnia budzisz się, a jej już nie ma.  

Jeremy Clarkson

Jedną z głównych funkcji przyjaciela jest znosić (w złagodzonej, symbolicznej postaci) krzywdy, jakie chcielibyśmy, ale nie możemy, wyrządzić naszym wrogom.  

Aldous Huxley

W przyjaźni i w miłości dwoje ludzi podnosi razem ręce, aby schwycić coś, czego nie zdołaliby dosięgnąć osobno.

Khalil Gibran 

Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać.  

Antoine de Saint-Exupéry

Przyjaźń z samym sobą jest najważniejsza, bo bez niej nie można zaprzyjaźnić się z nikim innym na świecie.

Eleanor Roosevelt 

Najlepsi przyjaciele – bez względu na to, jacy są albo jak bardzo nas ranią – i tak nimi zawsze będą. Nikt nie jest doskonały. Błędy przyjaciół są do wybaczenia; to właśnie sprawia, że przyjaźń jest prawdziwa.

Jessica Redmerski 

Kiedy krzyczysz, wszyscy cię słyszą. Kiedy szepczesz, tylko ci najbliżsi cię słyszą. Kiedy milczysz, słyszy cię twój najlepszy przyjaciel.

Linda Macfarlane 

Tylko ludzie o wielkim sercu mogą być prawdziwymi przyjaciółmi. Podły i tchórzliwy nigdy nie zrozumie, co oznacza prawdziwa przyjaźń.

Charles Kingsley 

Długie cytaty o przyjaźni

Może, pomyślał, nie ma czegoś takiego jak dobrzy i źli przyjaciele. Może są po prostu tylko przyjaciele, ludzie, którzy będą przy tobie, kiedy ci coś dolega, i pomogą ci, byś nie czuł się zbyt samotny. Może to ludzie, dla których warto przeżywać strach, mieć nadzieję… i żyć. Być może są to ludzie, za których warto umrzeć, kiedy trzeba. Nie ma dobrych przyjaciół. Nie ma złych przyjaciół. Są jedynie ludzie, których pragniesz i z którymi chciałbyś być – ludzie, którzy mają swoje miejsca w twoim sercu.

Stephen King 

Człowieka, który ma przyjaciół, nigdy nie złamią wichry losu. Ma on w sobie dość sił, by pokonać trudności i iść dalej naprzód. Nie sposób rozwinąć się w samotności, z dala od przyjaciół. Można wybrać samotność, ale nie można paść jej ofiarą. Żaden człowiek nie jest samotną wyspą.

Phil Bosmans 

Prawdziwymi przyjaciółmi są ci, którzy nigdy nie opuszczają naszego serca, nawet jeśli na chwilę znikną z naszego życia. Po latach rozłąki bez trudu na nowo podejmujemy przerwaną znajomość. Nawet jeśli umrą, w naszych sercach na zawsze pozostaną żywi.

Jack Canfield 

Przyjaźń – według mojej definicji – zasadza się na dwóch rzeczach – powiedział nagle. – Szacunku i zaufaniu. Oba czynniki są niezbędne. I muszą działać w obie strony. Można do kogoś żywić głęboki szacunek, ale bez zaufania przyjaźń się rozpada.  

Stieg Larsson

Mogli stać się kolegami, ale nie przyjaciółmi, kolegami, gdyż koleżeństwo jest jedynie dzieleniem wspólnej sytuacji; ale nie przyjaciółmi, bo przyjaźń zakłada, że lubimy się za to, co w nas inne, a nie za to, co nam wspólne.

Éric-Emmanuel Schmitt 

Czasami naprawdę wydaje mi się, że nie ma sensu przyjaźnić się z ludźmi. Po chwili odchodzą z twojego życia i pozostawiają po sobie ból, który jest gorszy od pustki, jaką się miało w sercu zanim przyszli.

Lucy Maud Montgomery 

Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół.

Antoine de Saint-Exupéry 

Nie wiemy dokładnie, w którym momencie rodzi się przyjaźń. Kiedy się dzban napełnia kropla po kropli, w końcu jedna z nich przelewa dzban; w ten sposób seria aktów dobroci dotykają serca, aż wreszcie jeden z nich zapali w nim płomień przyjaźni.

Ray Bradbury 

Przyjaźń to jakby romans: kiedy mija urok nowości, rzecz przeradza się w coś wygodnego i przewidywalnego, niczym ulubiony sweter, który wyciągamy z szafy w deszczową niedzielę i od razu jest nam cieplej na sercu.

Jodi Picoult 

Przyjaciół się nie dostaje – nawet nie zawsze się ich wybiera. Przyjaciół się znajduje, jak skarb, jak talizman, jak czterolistną koniczynę. Często myślę, jak to dobrze, że można kochać więcej niż jedną osobę naraz i jak różne są tej miłości piętra i poziomy.

Roma Ligocka 

Przyjaciele mogą sobie pomagać. Prawdziwy przyjaciel jednak to ktoś przy kim możesz być całkowicie wolnym, być sobą i czuć. Albo nie czuć nic. Akceptuje wszystko cokolwiek odczuwasz w danej chwili. Na tym właśnie polega prawdziwa miłość – pozwolić komuś być tym kim naprawdę jest.

Jim Morrison 

Przyjaźń jest najdelikatniejszym kwiatem, który rozwija się z wzajemnych kontaktów międzyludzkich. Jeżeli nie dbamy o niego cierpliwie i niestrudzenie, więdnie i usycha, zanim otworzy wszystkie swoje pączki.

Cyceron 

Wykorzystaj cytaty, aby ubrać w słowa swoje uczucia

Z przyjaźnią jest jak z miłością. Nie istnieje jedna, sprawdzona recepta na długą i udaną relację. Każdy powinien stworzyć swój własny przepis na sukces, każdy jest inny. To właśnie sprawia, że przyjaźń jest uczuciem wyjątkowym i nietuzinkowym. Przyjaciele nie zawsze się ze sobą zgadzają, kłócą się i sprzeczają, ale zawsze potrafią dostrzec piękno w dzielących ich różnicach. Śmiało otwieraj swoje serce na to piękne uczucie, bo przyjaciel to najpiękniejszy skarb, jaki każdy z nas może otrzymać od losu.  

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book