Kto to ekstrawertyk? – poznaj tę cechę osobowości

Kto to ekstrawertyk? – poznaj tę cechę osobowości

23 czerwca 2022
1.38K
7 min.
0

Głośni, zawsze w centrum uwagi, nie potrafią usiedzieć w miejscu. Zdarza się, że w ten sposób, trochę w krzywym zwierciadle, widzimy ekstrawertyków. Mimo tego, że bycie rozmownym nie jest jednoznaczne z byciem ekstrawertykiem, to dużo łatwiej nam rozpoznać u kogoś ekstrawertyczne niż introwertyczne zachowania. O introwertyzmie możesz przeczytać więcej w moim wpisie: „Kto to introwertyk? – poznaj tę cechę osobowości”. Z tego wpisu z kolei dowiesz się, kto to ekstrawertyk, co go wyróżnia, jak zachowuje się w relacjach i czego możesz się po nim spodziewać. Być może rozpoznasz te cechy u siebie i dzięki temu dowiesz się o sobie więcej.

Ekstrawertyzm – definicja

Ekstrawertyzm jest jednym z wymiarów teorii osobowości o nazwie Wielka Piątka. W tej klasyfikacji ekstrawertycy są opisywani jako aktywni, towarzyscy, rozmowni i optymistyczni. Natomiast sama ekstrawersja określana jest za pomocą 6 czynników. Są to:

  • serdeczność w odniesieniu do łatwości nawiązywania nowych kontaktów i przyjaznego nastawienia do innych;
  • towarzyskość jako chęć przebywania wśród ludzi;
  • asertywność lub inaczej dominacja, rozumiana jako przejmowanie inicjatywy, przebojowość oraz skłonność do narzucania swojego zdania;
  • wysoka aktywność – oznacza potrzebę bycia ciągle zajętym i szybkiego tempa życia;
  • poszukiwanie doznań, czyli nic innego, jak otaczanie się wieloma zmiennymi bodźcami. To może być hałas, kolory, nowe osoby;
  • pozytywne emocje i ich ekspresyjne wyrażanie, a także entuzjazm.

Podobnie, jak w przypadku introwertyzmu, termin ekstrawertyzm został wprowadzony przez Carla Gustava Junga. Według autora, ekstrawertyk, to osoba, która kieruje swoją uwagę głównie na zewnątrz. Wyobraźmy sobie, że mamy skalę uwagi. Skrajnie ekstrawertyczna osoba znajduje się na jednym końcu skali, a introwertyczna na drugim. Każdy z nas, znajduje się zazwyczaj gdzieś pośrodku tej linii, z przewagą w jednym lub drugim kierunku. Zatem ekstrawertyk będzie wykazywać przeciwne zachowania do introwertyka.

Kto to ekstrawertyk? – cechy ekstrawertyka

Kto to ekstrawertyk? Po czym można go poznać? Jakie aktywności dodają mu energii, a jakie ją odbierają? Zdarza się, że możemy przejawiać postawy charakterystyczne dla ekstrawertyków tylko w pewnych sytuacjach lub grupach znajomych. Jakie to zachowania? Przekonajmy się.

Cechy ekstrawertyka

  • Czuje przyjemność, otaczając się innymi ludźmi. Bez spotkań i rozmów zaczyna przygasać. Potrafi szybko dostosować się do nowych sytuacji i zyskać aprobatę otoczenia. Zwykle wnosi dużo energii, inspiruje i mobilizuje innych do działania.
  • Dba o relacje z innymi. Często aranżuje spotkania, organizuje urodziny i szuka okazji do świętowania.
  • Lubi nowości. Chętnie rozmawia na nowe tematy, wymyśla nowe rozrywki i aktywności. Stara się często próbować nowych rzeczy.
  • Najczęściej odnajduje się w pracy zespołowej. Zazwyczaj występuje jako przywódca w zespole czy grupie1.
  • Jest przyjazny, rozmowny, pewny siebie i głośny. Potrafi też otwarcie i głośno wyrazić swoje uczucia.
  • Zwykle działa szybko i spontanicznie; zdarza się, że pod wpływem impulsu i emocji.
  • Zwykle woli omówić problem niż samodzielnie go przemyśleć. Zazwyczaj głośno myśli i może zmieniać zdanie na bieżąco, podczas dyskusji z innymi. Jego słowa są bardziej abstrakcyjne i niejasne, niż w przypadku introwertyków2.
  • Zdarza się, że stosuje nadinterpretację pewnych zjawisk i sytuacji. Na przykład, analizując obraz, powie, że przedstawione postacie są w sobie zakochane, zamiast powiedzieć, że zwyczajnie się przytulają3.
  • Doświadcza więcej szczęścia podczas zajęć dających satysfakcję i możliwość zdobycia nagrody. Chce stale osiągać i zdobywać. Dodatkowo motywuje go wykonywanie tych czynności z innymi ludźmi3.
  • Często więcej mówią niż słuchają. Czasem przerywa innym i robi to niejako automatycznie, nie zdając sobie z tego sprawy. Podczas rozmowy może zgubić główny wątek wypowiedzi.
  • Jeśli ma niskie poczucie własnej wartości, bardzo chce być doceniany przez innych. Szuka uznania i pochwał, które będą potwierdzać jego atrakcyjność. Przez to może rzucać się w wir zajęć, aby odwrócić swoją uwagę od złego samopoczucia.
  • Zdarza się, że bierze na swoje barki zbyt dużo, co z czasem zaczyna go coraz bardziej frustrować. Mogą pojawić się u niego oznaki przemęczenia i obniżenie nastroju. Jednak ten stan dosyć szybko przemija.

Ekstrawertyk z introwertykiem – jak się dogadać?

Relacja ekstrawertyka z introwertykiem może nieść za sobą wiele zalet, ale również trudności. Trzeba wykazać się wyrozumiałością, cierpliwością, a przede wszystkim chęcią zrozumienia drugiej strony – jak w przypadku każdej relacji. Jak się dogadać, aby obie strony były zadowolone?

Jeśli jesteś introwertykiem, pamiętaj, że:

  • Ekstrawertycy czerpią energię z przebywania wśród innych ludzi, rozmów, spotkań i poznawania nowych osób. Gdy spędzają czas w ten sposób, czują się pełni chęci do życia – przeciwnie do Ciebie. Znajdźcie odpowiedni balans.
  • Twoja cisza może przytłaczać ekstrawertyka, który zapewne zastanawia się, co zrobił nie tak, że reagujesz w taki sposób. Może nawet interpretować takie zachowanie jako odrzucenie.
  • Druga strona może czuć się zraniona tym, że nie chcesz w danym momencie kontaktu z nią. Wytłumacz jej powody Twojego braku chęci do rozmowy.

Jeśli jesteś ekstrawertykiem, pamiętaj, że:

  • Nadmierna rozmowność i ciągłe przebywanie razem może męczyć introwertyka, który potrzebuje dla siebie więcej czasu, niż Ty.
  • Introwertyk może cenić sobie spokój. Twoja spontaniczność, nowe pomysły na weekendowe wyjazdy i żywiołowość mogą go przytłaczać, a gdy nie jest asertywny – trudno będzie mu powiedzieć Ci wprost, że nie ma ochoty na Twoją propozycję.
  • Jeżeli ciągle szukasz uznania i aprobaty na zewnątrz, introwertyk może czuć się zmęczony przebywaniem w Twoim towarzystwie.

Introwertyk może uspokajać i wyciszać ekstrawertyka, a ekstrawertyk pomóc wychodzić ze strefy komfortu i dodawać introwertykowi pewności siebie. Zatem ekstrawertyk z introwertykiem mogą nawiązać wartościową relację, pod warunkiem, że są uważni na swoje wzajemne potrzeby.

Ekstrawertyk w związku

Dużym komponentem związku jest wspólne spędzanie czasu. U ekstrawertyka i introwertyka forma aktywności podejmowanych w wolnym czasie zazwyczaj skrajnie się różni, tak samo jak zachowania, których możemy się spodziewać po drugiej osobie.

Jak zachowuje się ekstrawertyk w związku?

  • Wypoczywa w ruchu. Spędzanie czasu na kanapie przed telewizorem uważa za nudne, dlatego może wciąż proponować coś nowego swojemu partnerowi. Podczas wakacji woli wypoczywać aktywnie – zamiast leżenia na plaży wybierze pływanie czy chodzenie po górach.
  • Lubi przebywać w centrum uwagi. Wyjście ze znajomymi lub zostanie w domu? Dla ekstrawertyka wybór jest prosty. Taka osoba odpoczywa wśród innych ludzi.
  • Chce spędzać bardzo dużo czasu z drugą połową. Nie potrzebuje czasu dla siebie ani dystansu.
  • Może otwarcie, entuzjastycznie i wylewnie okazywać uczucia.
  • Zdarza się, że tworzy wspólne plany, zanim zapyta, czy druga osoba chce spędzać czas w ten sposób. Na przykład spontanicznie kupi bilety lotnicze lub zaprosi znajomych na wieczór.
  • Może czuć potrzebę głośnego mówienia o swoim związku i dzielenia się wspólnie spędzanym czasem – choćby w postaci publikacji zdjęć na Instagramie czy Facebooku.
  • Ekstrawertyk może pod wpływem chwili powiedzieć słowa, których będzie żałować.

Kto to ekstrawertyk? Już wiesz!

Przypisywanie ludzi do kategorii introwertyków lub ekstrawertyków ma swoich zwolenników i przeciwników. Większość z nas funkcjonuje ambiwertycznie, czyli przejawia zachowania introwertyczne oraz typowo ekstrawertyczne. Zatem kto to ekstrawertyk? Osoba nakierowana na zewnętrzny świat bodźców, aktywności i kontaktów z innymi. Jak rozwijać i pielęgnować tę cechę osobowości? Poszukaj aktywności, którą lubisz, a która będzie wymagała kontaktu z ludźmi lub drugim człowiekiem. Zaplanuj ją i bierz w niej udział. Jednak przede wszystkim postaw na otwartość i uważność na drugiego człowieka. Niezależnie od wszystkiego, nad swoją osobowością możesz pracować i zmieniać ją. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat czterech typów osobowości DISK, zajrzyj do wpisu: „Test osobowości persolog – zrozum siebie i innych”.

Przypisy
  1. Introverts may miss leadership chances because they overestimate how stressful it will be - Christian Jarrett, 2017.
  2. Introverts use more concrete language than extraverts - Christian Jarrett, 2019.
  3. Why are extraverts happier? - Christian Jarrett, 2014.
Tagi:
Autor:

Pisaniem zajmuje się od czasów szkolnych, kiedy to zaczęła prowadzić swój pierwszy pamiętnik, ale od niedawna dotyka ważnych tematów. Ukończyła zarządzanie zasobami ludzkimi na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Obecnie studentka, a zarazem pasjonatka psychologii. Prywatnie wielbicielka książek poszerzających światopogląd, tańca, artystycznej fotografii oraz ludzi w swoim otoczeniu. Ucieka w góry, gdy tylko ma chwilę wolnego czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book