Osoby wysoko wrażliwe – poznaj ich 5 talentów

Osoby wysoko wrażliwe – poznaj ich 5 talentów

21 lutego 2022
4.7K
10 min.
1

Wysoka wrażliwość to ostatnio coraz popularniejszy temat rozmów. I całe szczęście, gdyż szacuje się, że osoby wysoko wrażliwe stanowią 15-20% światowej populacji! A pomimo tego, że stanowią tak pokaźną część ludzkości, przez długie lata były nierozumiane przez pozostałych. Zwiększenie świadomości o cechach osób wysoko wrażliwych okazuje się błogosławieństwem zarówno dla nich samych, jak i dla otoczenia. Ta szczególna grupa ludzi posiada pewne, charakterystyczne dla niej, uzdolnienia, które mogą przynieść wiele dobra. Czy wiesz, co charakteryzuje wysoką wrażliwość?

Co to jest wysoka wrażliwość?

Wysoka wrażliwość to cecha wrodzona. Nie można jej ani specjalnie wypracować, ani usunąć. Co ciekawe, wysoko wrażliwe osoby – w skrócie nazywane WWO lub HSP (z ang.: Highly Sensitive Person) – mogą się całkiem mocno różnić między sobą. Nie wszystkie WWO będą reagować i zachowywać się tak samo. Po pierwsze – dużo zależy od środowiska, w jakim się dana osoba wychowała. Po drugie – znajdziemy wśród nich zarówno introwertyków, jak i ekstrawertyków.

Jednak podstawowym rysem, który odróżnia wysoko wrażliwych od innych, jest intensywność, z jaką ich układ nerwowy przetwarza odbierane bodźce. Przy czym przez bodźce mam tu na myśli wszelkie stymulatory zewnętrzne, takie jak:

  • dźwięki;
  • zapachy; 
  • kolory;
  • dotyk;

oraz wewnętrzne – na przykład:

  • odczuwany ból;
  • poziom przeżywania emocji;
  • reakcja na stres.

Osoby wysoko wrażliwe – podstawowe cechy

Przede wszystkim WWO to prawdziwi mistrzowie empatii. Dzięki wspaniale rozwiniętej intuicji oraz wyczuleniu na jak najmniejsze ruchy, gesty, mimikę – wysoko wrażliwe osoby potrafią świetnie wczuć się w sytuację drugiego człowieka. Zupełnie naturalnie wyłapują również szczegóły w świecie materialnym – np. w tekstach. Dlatego wspaniale sprawdzają się w roli korektorów czy też testerów oprogramowania.

Są niesamowicie podatne na sztukę, muzykę i literaturę. Kontakt z twórczością artystyczną zwykle przeżywają znacznie intensywniej niż osoby o mniejszym stopniu wrażliwości. Dłużej też pozostają pod jej wrażeniem. Można śmiało powiedzieć, że sztuka to coś, co chłoną niemalże całą powierzchnią siebie, to samo dotyczy obcowania z naturą. HSP potrafią rozkoszować się pięknymi widokami. Obserwacja przyrody, zwłaszcza jeśli nie jest zakłócona hałasem przez innych, to dla nich bardzo kojący czas.

Jako następstwo wrodzonych skłonności do analizy, wysoko wrażliwe osoby zazwyczaj potrzebują więcej, niż przeciętny człowiek, czasu na podjęcie decyzji. Nic dziwnego – w końcu muszą przemyśleć „wzdłuż i wszerz” każdy, najdrobniejszy aspekt danej sprawy. W związku z tym, konsekwentnie, cechują je także takie rysy, jak rozwaga i precyzja. WWO postawione w sytuacji wymagającej podejmowania szybkich reakcji, prawdopodobnie będą się czuły bardzo zestresowane i przytłoczone nadmiarem emocji.

Talenty osób wysoko wrażliwych

Wysoka wrażliwość może być źródłem wielu problemów w życiu kogoś, kto został nią naturalnie obdarowany. Już samo intensywne procesowanie impulsów kosztuje ogromne pokłady energii. Ma to bezpośredni wpływ na codzienne funkcjonowanie zarówno tej konkretnej osoby, jak i osób znajdujących się wokół niej. Niemniej jednak ilość, która przychodzi w pakiecie wraz z nią, jest naprawdę pokaźna. To sprawia, że mało które – świadome swoich zdolności – osoby wysoko wrażliwe oddałyby tę cechę, gdyby to było w ogóle możliwe. I właśnie na tych zaletach chcę się skoncentrować.

Osoby wysoko wrażliwe wzbudzają poczucie bezpieczeństwa

WWO cechują się ponadprzeciętnym poziomem empatii. Z tego powodu zwykle bez problemu wyczuwają stany emocjonalne, a nawet fizyczne, innych osób. Dzięki zdolności rejestrowania najdrobniejszych ruchów potrafią odczytywać cudze zachowania i motywacje jak z otwartych książek. Trudno je okłamać, ponieważ bardzo szybko zdają sobie sprawę z fałszywych intencji i nieszczerych zachowań drugiej strony.

Wspomniany „czujnik”, poza zdolnością wykrywania oszustw, równie dobrze działa na płaszczyźnie relacyjnej. WWO – które z natury dążą do budowania głębszych relacji z otoczeniem – są bardzo wyczulone na to, jak inni czują się w ich towarzystwie. Jeśli spostrzegą, że komuś doskwiera dyskomfort, będą się starały taką osobą zaopiekować. Zrobią bardzo dużo, aby inni czuli się lepiej, nawet kosztem samych siebie. 

Ten talent wysoko wrażliwych osób sprawia, że ludzie z reguły bardzo dobrze się przy nich czują. Człowiek, którego lęki czy też niewygoda są zauważone, chętniej i szybciej otwiera się w kontakcie, ponieważ czuje się zrozumiany. Jego potrzeby i/lub obawy są uznane za ważne, a to często okazuje się kluczem do porozumienia. Akceptacja i życzliwość ofiarowane drugiej stronie przez wysoko wrażliwych tworzą nici zaufania i wspaniały fundament pod szczere rozmowy.

Troszcząc się ciągle o innych, można łatwo zapomnieć o sobie. Wysoko wrażliwe osoby powinny szczególnie dbać o swoją higienę psychiczną. Jeśli czujesz, że o Tobie mowa, koniecznie zadbaj o czas na regenerację. Nie pozwól sobie wejść na głowę. Inni ludzie mogą mniej lub bardziej świadomie wykorzystywać Twoją dobroć. Lecz doraźna pomoc a nieustanna „służba emocjonalna”, to dwie zupełnie różne rzeczy. Będąc HSP, prędzej czy później staniesz przed koniecznością nauczenia się stawiania innym granic. Asertywność to jedna z kluczowych umiejętności, która Ci się przyda.  

Wysoko wrażliwe osoby łączą ludzi

HSP, która znajdzie się w miejscu konfliktu, będzie intensywnie odczuwała obecne tam „napięcie”. Osoby wysoko wrażliwe z reguły nie lubią awantur, gdyż są one dla nich niezwykle wyczerpujące emocjonalnie. Dlatego większość WWO wejdzie na wyżyny swoich zdolności, aby jak najszybciej rozluźnić atmosferę i doprowadzić do pokoju między zwaśnionymi stronami. Dzięki ogromnym pokładom empatii, połączonym z niezwykłym taktem, okazują się nieziemskimi mediatorami. Są nawet zdolne pogodzić osoby, które od wielu lat żyją w niezgodzie.

WWO mogą zatracać się w usilnej próbie naprawy cudzych spraw i relacji kosztem siebie. Pomoc w takich sytuacjach jest cenna i wskazana – zwłaszcza jeśli dotyczy bliskich osób. Warto pamiętać, że nie jesteśmy w stanie naprawić całego zła tego świata. Szczególnie jeśli ci, którym pomagamy, nie wykazują najmniejszej chęci zmiany.

Wysoko wrażliwi wszystko, co robią, starają się robić doskonale

Nieprzeciętna uważność na detale sprawia, że prace wykonywane przez wysoko wrażliwe osoby są prawdziwymi dziełami. I to nie tylko sztuki, gdyż to samo może dotyczyć stworzonych przez nie choćby i raportów z Excela. WWO nie są w stanie na jednej płaszczyźnie swojego życia być precyzyjne, a na innej nie. Skrupulatność mają po prostu we krwi. Praktycznie wszystko, co wyjdzie spod ich ręki, jest dopracowane w najmniejszym szczególe i zwraca uwagę swoim kunsztem.

Choć w XXI wieku niemalże wszyscy dążą do doskonałości, dobrze wiemy, że przesada może spowodować bardzo „niemiłe” szkody. Granica pomiędzy dokładnością i perfekcjonizmem jest dosyć cienka. A ten ostatni, jak alarmują psychologowie, na dłuższą metę nie należy do cech przyjaznych zdrowiu. Zatem jeśli czas i siły na to pozwalają, można tworzyć misterne dzieła. Gdy masz ograniczone zasoby (energetyczne lub czasowe), pamiętaj, że świat się nie zawali, jeżeli raz zamiast czegoś fenomenalnego, zrobisz coś „zaledwie” bardzo dobrego.

Osoby wysoko wrażliwe mają dużą intuicję

Kolejna mocna strona wysoko wrażliwych to silnie rozwinięta intuicja. Zdarza się, że instynktownie podejmują dobre decyzje – szczególnie tam, gdzie w grę wchodzi kontakt z drugim człowiekiem. Taka zdolność może być zbawienna również w pracy, w której trzeba decydować się na określoną rzecz lub działanie, dysponując zaledwie wybiórczymi informacjami. Wnikliwy umysł HSP przeanalizuje daną sytuację z wszystkich możliwych stron i podejmie optymalne kroki, nawet w oparciu o szczątkowe dane.

Szybkie wyczuwanie „co się święci” jest rewelacyjną zdolnością, niemniej również w tym aspekcie można się zagalopować. Nadmierna analiza każdego szczegółu może czasami doprowadzić do pochopnych wniosków. Wysoko wrażliwe jednostki, które z natury są nadwydajne mentalnie, mogą nieopatrznie doszukać się niebezpieczeństw tam, gdzie zupełnie ich nie ma. Zatem warto starać się nie nadinterpretować rzeczywistości i zaakceptować, że pewne wydarzenia mogą być zwykłym przypadkiem lub splotem niefortunnych okoliczności. 

Wysoko wrażliwi miewają nieszablonowe pomysły

Ostatni talent wysoko wrażliwych osób, na który chcę zwrócić uwagę w tym zestawieniu to kreatywność. WWO odbierają bodźce ze świata tak intensywnie, że można śmiało powiedzieć, iż wprost „nasiąkają” swoim otoczeniem. A przez to, że ich układ nerwowy niepohamowanie to wszystko procesuje, zyskują bardzo szerokie spojrzenie na świat i życie. Skrzętnie absorbują i analizują cały ogrom informacji, który do nas napływa ze wszystkich stron – zwłaszcza w XXI wieku. To z kolei staje się kopalnią nietypowych rozwiązań.

Ta nieszablonowość w połączeniu z doskonałą intuicją czyni z nich świetnych kandydatów na członków zespołów tworzących nowe rozwiązania. HSP w takim zespole będzie zmieniał utarte ścieżki myślenia i wnosił świeżość do projektów. Pokaże nowe podejście do problemów i pewnie nie jeden raz zaskoczy swoich przełożonych i współpracowników.

Ulepszając świat, trzeba uważać, aby nie zatracić siebie. Nawet najbardziej kreatywny umysł na świecie nie będzie w stanie tworzyć genialnych idei, jeśli jego właściciel bądź właścicielka nie będą dbać o swoje zdrowie. Należy pamiętać o przerwach w pracy. Wysoko wrażliwa głowa podczas tworzenia pracuje na najwyższych obrotach, a więc odpoczynek jest niezbędny.

Wysoka wrażliwość to dar

Lista talentów wysoko wrażliwych osób jest naprawdę długa. Tworzenie atmosfery bezpieczeństwa, dbałość o dobre relacje (swoje i innych), rzetelność i sumienność w wykonywaniu swoich zobowiązań, godna pozazdroszczenia intuicja oraz nieszablonowość, to zaledwie kilka z nich. 

Paradoksalnie, nie tak rzadko zdarza się, że wysoko wrażliwe osoby nie są do końca świadome swoich wyjątkowych zdolności. Dzieje się tak, ponieważ bardzo często to właśnie problematyczne aspekty wysokiej wrażliwości (czyli m.in. kwestie omówione powyżej jako „zagrożenia”) biorą górę. A skupianie się wyłącznie na nich może zablokować cały potencjał, jaki tkwi w tej niezwykłej cesze. 

Niestety, WWO niejednokrotnie padają ofiarami środowisk i ludzi, którzy uważają je za „przewrażliwione” bądź „histeryczne”. Trudno też czerpać ze skarbca wysokiej wrażliwości, jeżeli ktoś żyje w poczuciu, że coś z nim jest nie tak i na siłę stara się upodobnić do innych.

Na temat wysokiej wrażliwości powstało wiele poradników i książek, ale niewiele z nich skupiło się na jednym z najtrudniejszych aspektów życia wysoko wrażliwych osób – pracy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak osoby wysoko wrażliwe mogą wykorzystywać swoje talenty i rozwijać swój potencjał w życiu zawodowym, jakie warunki są dla nich najlepsze i czego warto unikać, koniecznie sprawdź praktycznego e-booka „Wysoko wrażliwi w pracy”.

Tagi:
zdjęcie Magdalena Daniłoś
Ekspert:

Coach, trenerka i mentorka w obszarze self-care oraz życzliwości dla siebie. Kobieta wysoko wrażliwa, autorka bloga magdalenadanilos.pl; absolwentka filozofii, która żyje myślą stoicką. Pomaga klientom troszczyć się o siebie i własne potrzeby. W swojej pracy bardzo podkreśla ważność obserwacji i akceptacji własnych emocji, myśli i wrażeń, które płyną z naszego ciała.

Jedna odpowiedź do “Osoby wysoko wrażliwe – poznaj ich 5 talentów”

  1. xxi market pisze:

    Miałam w pewnym momencie taki czas, że czułam się po prostu zmęczona wszystkim. Wszystkim obiecywałam pomoc i brałam na siebie mnóstwo nieprzyjemnych obowiązków, żeby kogoś uszczęśliwić. Dopiero kiedy zdecydowałam się na terapię (w poradni Psychologgia), udało mi się sobie uświadomić, że próbuję zrobić dla wszystkich coś dobrego kosztem swojego życia. Mam wrażenie, że moja terapeutka czasem musiała być wprost załamana, jak uparcie cały czas twierdziłam, że przecież te wszystkie sprawy (od wyprowadzenia psa sąsiadki do niemal codziennej opieki nad dziećmi koleżanki podczas gdy ta, szła na siłownie czy do kosmetyczki) są doprawdy najważniejsze na świecie. Terapia była dla mnie głównie nauką asertywności i walką z bezzasadnym poczuciem winy. Gdyby nie spotkania w poradni, to tak naprawdę chyba nigdy nie zdałabym sobie sprawy z tego, jak bardzo jestem wykorzystywana. Zawsze trzeba pamiętać też o sobie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book