Plan Rozwoju Osobistego – zaplanuj świadomą zmianę  

Plan Rozwoju Osobistego – zaplanuj świadomą zmianę  

09 maja 2022
3.17K
7 min.
0

Czy nie jest tak, że każdy z nas chciałby być w życiu szczęśliwym? Mieć dobrą pracę, w której się spełnia; czas dla siebie, w którym może skupiać się na swoich potrzebach i pasjach. Mieć wspierające i zdrowe relacje z ludźmi; poczucie bezpieczeństwa związane z odpowiednimi zarobkami i oszczędnościami. A do tego dobre zdrowie, które będzie towarzyszyło przez długie lata, i możliwości rozwijania się na każdej płaszczyźnie, aby każdego dnia stawać się lepszą wersją siebie. Brzmi wspaniale, prawda? I to nie jest utopia. Któregoś dnia, kiedy zrozumiałem, że moje życie nie wygląda tak, jakbym chciał, usiadłem i zrobiłem plan. Jednak wtedy nie był to jeszcze Plan Rozwoju Osobistego.

Zacząłem od wprowadzenia równowagi w jeden obszar swojego życia, który akurat najbardziej kulał – finanse. Następnie, ku mojemu zdziwieniu, w pozostałych obszarach mojego życia sytuacja także się poprawiła. Zacząłem więc planować kolejne rzeczy i szybko zrozumiałem, że stworzenie dobrego planu i trzymanie się go daje dużo lepsze efekty, niż działanie po omacku. Tak właśnie działa mój projekt – Plan Rozwoju Osobistego, oparty o sześć obszarów życia i dopasowany do realnych potrzeb.

Co można zaplanować w życiu? 

W życiu można zaplanować dosłownie wszystko, na co tylko mamy wpływ. Czyli możesz zaplanować swoje wakacje, realizację marzeń, kupno nowego samochodu, zdobycie nowej umiejętności lub doszlifowanie już posiadanej. Możesz zaplanować zbudowanie domu, swój rozwój osobisty i zawodowy. Możesz nawet zaplanować swoje długie życie. Oczywiście nie jesteś w stanie przewidzieć niespodziewanych sytuacji, które mogą zaburzyć ten plan. Jednak możesz zaplanować takie dbanie o swoje zdrowie, aby jak najbardziej zwiększyć prawdopodobieństwo, że będzie Ci długo służyć i pozwoli dożyć później starości z możliwie jak najmniejszą liczbą problemów zdrowotnych.

Co daje planowanie? 

Samo planowanie jest procesem często pomijanym w codziennym życiu. Niektórzy z nas nawet nie robią listy zakupów, nie mówiąc już o planowaniu rozwoju osobistego czy zawodowego. Spontaniczność i pójście na żywioł są dobre, ale nie sprawdzają się zawsze. Na pewno nie wtedy, kiedy chcemy osiągnąć pełnię szczęścia i satysfakcji z życia na każdym jego poziomie. Planowanie daje nam więc jasną wizję drogi do celu, który chcemy osiągnąć; do miejsca, w którym chcemy być.

Być może masz przekonanie, że nie planujesz, bo i tak wszystko nie idzie po Twojej myśli. Wierzę, że żaden powód nie jest dość dobry, aby nie planować ważnych rzeczy w swoim życiu. Co więcej, w trakcie planowania możesz spróbować przewidzieć pewne sytuacje i zastanowić się, co zrobisz wtedy. Zaplanowanie kolejnych kroków działania w mniej lub bardziej awaryjnej sytuacji również ma sens, jeśli poczujesz się dzięki temu pewniej i bezpieczniej.

Na czym polega planowanie?

Wszystko powstaje w trzech etapach – zaczyna się od decyzji, że coś ma powstać; następnie tworzy się tego plan, a na końcu jest realizacja. Planowanie polega na rozpisaniu sobie listy punktów, które mają nas doprowadzić do naszego celu. Jeśli chcemy zarabiać więcej, to zastanawiamy się, ile to jest „więcej” i jak chcemy do tego dojść. Czy potrzebujemy tylko podwyżki, a może awansu? Co będzie trzeba zrobić, aby dostać awans? Jeśli zdobyć nowe umiejętności, to jakie i jak to zrobisz? Będą Ci potrzebne jakieś kursy, szkolenia? Jakie i dlaczego akurat te – czy będą dostatecznie wartościowe?

Kiedy chciałem zbudować dom, najpierw musiałem podjąć taką decyzję. Następnie zatrudniłem architekta, któremu zleciłem stworzenie planu tego domu na bazie oczekiwań, możliwości finansowych, własnych wyobrażeń i potrzeb. Gdy ten etap został zakończony, pozostało zrealizowanie planu. Jak widać, nie wszystko jesteśmy w stanie zrobić sami. Jednak to od nas zależy, czy to się w ogóle zacznie dziać w jakikolwiek sposób.

Plan Rozwoju Osobistego 

Plan Rozwoju Osobistego to mój najważniejszy projekt, który umożliwia zweryfikowanie swojej życiowej sytuacji w każdym z sześciu obszarów Heksagonu Szczęścia: pracy, finansów, permanentnego rozwoju osobistego, czasu dla siebie, relacji i zdrowia, a następnie zaplanowanie drogi do wymarzonego życia, poprzez rozwój intelektualny, emocjonalny i duchowy.

Przychodzimy na świat po to, aby być szczęśliwi. Głęboko w to wierzę, jednak nikt nie mówi nam, jak osiągnąć tę pełnię satysfakcji i szczęścia. Nikt nas tego nigdy nie nauczył i nie pokazał nam, jak ważne są wszystkie obszary życia, jak wzajemnie na siebie wpływają i dlaczego utrzymanie w nich równowagi jest ważne. Często działamy po omacku. Zadowala nas minimum i nie wyciągamy rok po więcej, nawet jeśli jest to w zasięgu naszego wzroku i naszych możliwości.

Plan Rozwoju Osobistego to droga do Twojego wymarzonego życia, którą omówisz i zaplanujesz ze swoim doradcą rozwoju osobistego. Doradca jest jak ten architekt, który stworzył dla mnie projekt domu na bazie tego, co mówiłem, i podpowiadał mi, co jeszcze można zrobić lub co zrobić inaczej, lepiej. W planie tym uwzględnione zostają kursy, szkolenia i warsztaty dopasowane do Twoich realnych potrzeb. Dzięki nim nie tylko rozwiniesz swoje kompetencje miękkie, ale i twarde.

Jak wygląda tworzenie Planu Rozwoju Osobistego?

Tworzenie Planu Rozwoju Osobistego rozpoczyna się od godzinnej rozmowy z dobranym dla Ciebie doradcą rozwoju osobistego. Podczas tej rozmowy możesz przejść przez wszystkie sześć obszarów swojego życia. Opowiedzieć, o swojej aktualnej sytuacji, dostrzeganych wyzwaniach, potrzebach, oczekiwaniach i marzeniach.

Po tej godzinnej rozmowie doradca przygotowuje tak zwaną diagnozę, czyli spisaną analizę tego, o czym rozmawialiście i wniosków na tej podstawie. W diagnozie znajdują się Twoje mocne i słabsze strony, nad którymi możesz pracować, a także umiejętności i kompetencje, które już posiadasz i które przydałyby Ci się w przyszłości do osiągnięcia zamierzonych celów. Następnie, na samym końcu, znajduje się dopasowany do Twoich potrzeb i możliwości Plan Rozwoju Osobistego. Jest to zalecana lista szkoleń, kursów czy warsztatów, które pozwolą Ci nabyć nowe umiejętności, kompetencje – rozwinąć się w sposób, który przybliży Cię do Twoich celów i planów, do bycia jeszcze lepszą wersją siebie.

Zaplanuj lepszą wersję siebie i swoje wymarzone życie z Planem Rozwoju Osobistego 

Jedyną pewną rzeczą w życiu jest zmiana. Zgodzisz się ze mną? Na niektóre rzeczy nie mamy wpływu i zmieniają się wbrew temu, czy tego chcemy czy nie. Jednak pewne zmiany możemy świadomie zaplanować, jak naszą ścieżkę kariery zawodowej czy rozwój osobisty na płaszczyźnie emocjonalnej, duchowej i intelektualnej, a w tym pomoże Ci właśnie Plan Rozwoju Osobistego.

Brak planu zawsze opiera się na tym, że działamy intuicyjnie, wymyślamy kolejne kroki na szybko, do końca nie wiedząc, czy są właściwe. Tracimy czas na zastanawianie się na bieżąco, co zrobić, albo w ogóle biernie czekamy, co przyniesie życie i reagujemy tylko na to, co dostajemy. Czy nie można działać efektywniej i skuteczniej? Można! Weź życie w swoje ręce i zaplanuj takie, jakiego pragniesz, krok po kroku. Możesz to zrobić, możesz uczynić ze swojego życia Arcydzieło, jeśli tylko chcesz. Na co czekasz? Doradca rozwoju osobistego już czeka na Ciebie!

Tagi:
zdjęcie Fryderyk Karzełek
Ekspert:

Trener i mentor; twórca szkoleń – m.in. „Zrób ze swojego życia Arcydzieło” czy „Leadership” oraz autor książek, takich jak: “Heksagon Szczęścia”, “Problemy są dobre”, “Sprzedaż naturalna” czy “Obudź się”. Jest założycielem Heksagon Group, w której skład wchodzi kilka marek. Jedną z nich jest Heksagon PRO, w ramach której stworzył stanowisko doradcy rozwoju osobistego. Jego celem jest wspieranie w świadomym planowaniu i realizowaniu rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book