Jak docenić siebie? – z krytyka w przyjaciela 

Jak docenić siebie? – z krytyka w przyjaciela 

15 czerwca 2023
1.61K
7 min.
1

Docenienie ma ogromną siłę. Dostrzeganie swoich mocnych stron, pozytywnych aspektów swojego życia czy szczęśliwych emocji buduje i wzmacnia naszą odporność psychiczną. Nic więc dziwnego, że nieustannie, mniej lub bardziej świadomie, poszukujemy uznania. Najczęściej wśród naszego najbliższego otoczenia. Najpierw u rodziców, później u partnerów, pracodawców, a w skrajnych przypadkach nawet wśród przypadkowych ludzi. Szukając zauważenia i akceptacji, zapominamy, że to, czego tak uparcie pożądamy, zaczyna się w nas samych. Umiejętność docenienia siebie to fundament autentycznej pewności siebie i poczucia własnej wartości. Kiedy dostrzeżesz w sobie kogoś wyjątkowego, ludzie wokół również to zrobią. W takim razie od czego zacząć? Jak docenić siebie? Zapraszamy do lektury!   

Co to znaczy doceniać siebie? 

Docenienie to uznanie tego, co widzimy, słyszymy i co odbieramy jako wartościowe, pozytywne. Definicja ta nie obejmuje tylko naszego otoczenia, ale także nas samych. Pierwsze podejście do tego tematu może okazać się trudne. Najlepiej zacząć od metody małych kroczków, od dostrzeżenia drobnych rzeczy. Oto kilka wskazówek, jak docenić siebie

  • Zaakceptuj siebie i swoje wady. Pamiętaj, że to, co widzisz w lustrze, w żadnym stopniu nie jest odzwierciedleniem Twojej wartości. Doceń swoje ciało i podziękuj mu za to, jak dobrze Ci służy.  
  • Doceń swoje osiągnięcia. Nie bój się powiedzieć, szczególnie przed samym sobą, że jesteś w czymś dobry. Często ludzie skrywają swoje mocne strony w obawie, że zostaną uznani za zarozumiałych. To duży błąd. 
  • Celebruj swoje sukcesy. Nagradzaj siebie za wykonaną pracę. Zrób wtedy to, co sprawia Ci radość, tak po prostu. Celebracja sukcesów powoduje, że rośniesz w swoich oczach; czujesz, że idziesz do przodu.  
  • Przyjmuj pochwały od innych. Zauważenie Twoich mocnych stron przez innych pozwoli Ci zrozumieć, że, owszem, Ty także je posiadasz i wcale nie musisz się ich wstydzić. 

Dlaczego docenienie siebie jest ważne? 

Jak docenić siebie to jedno. Równie istotne jest postawienie sobie pytania: Po co to robić? Korzyści jest wiele, a te, które tu przytoczymy, to jedynie krople w morzu. Doceniając siebie, łatwiej zbudujesz poczucie własnej skuteczności – czyli świadomość możliwości osiągania celów. W wielu badaniach wykazano, że osoby pewne swoich kompetencji zdecydowanie częściej osiągają sukcesy i realizują marzenia.

Obdarzając się należytym uznaniem, zyskasz lepszy humor. Energia do działania już Cię nie opuści. Ciągłe niezadowolenie z siebie i krytykowanie swoich działań prowadzi do spadków nastroju, które w efekcie mogą doprowadzić nawet do depresji. Jeśli szukasz uznania u innych, zacznij najpierw doceniać siebie. Twoje nastawienie mocno wpływa na nastawienie innych ludzi. Kiedy zaczniesz postrzegać siebie jako swojego przyjaciela, Twoje otoczenie również to dostrzeże.  

Negatywne skutki braku samoakceptacji 

Nieustanne skupianie się na swoich słabych stronach i wytykanie sobie popełnionych błędów prowadzi do obniżonego poczucia własnej wartości, o niej więcej dowiesz się tutaj: Poczucie własnej wartości – jak je budować?. W efekcie brakuje nam pewności przy podejmowaniu decyzji. Krytykujemy każdy wykonany przez siebie krok, a jedyną odczuwaną emocją jest przykrość.

Ludzie zmagający się z brakiem samoakceptacji często stronią od zawierania nowych relacji. Są przekonani, że nigdy nie będą wystarczająco dobrzy, by kogoś sobą zainteresować. Ograniczają swoje życie osobiste. Niestety, to zawodowe również może ucierpieć. Osoby o niskim poczuciu własnej wartości uciekają od nowych wyzwań. Boją się przedstawiać swoje rozwiązania i pomysły. W pracy podcinają sobie skrzydła, jednocześnie pozbawiając się szans na sukces.  

Co utrudnia docenianie siebie? 

Czujesz, że zdecydowanie zbyt często się krytykujesz. Zastanawiasz się, jak docenić siebie, bo wiesz, że to rozwiąże wiele Twoich problemów. Ale już przy pierwszych próbach napotykasz przeszkody. Nic w tym dziwnego. To, co w głównej mierze utrudnia nam docenianie samych siebie, ma podłoże psychologiczne. Są to bariery, których nie przeskoczymy w jeden dzień. Obalenie ich wymaga pracy, jednak efekty będą warte włożonego trudu.

Co może Ci przeszkodzić w docenieniu siebie?

Po pierwsze: niskie poczucie własnej wartości. Kiedy myślisz o sobie źle, wydaje Ci się, że wszyscy wokół są lepsi. Bardzo łatwo zacząć porównywać się z innymi. Nie rób tego. To najszybszy krok do utraty motywacji w pracy nad sobą. Twoje otoczenie może Ci tylko pomóc, nie jest zagrożeniem.

Po drugie: perfekcjonizm. Nakładanie na siebie presji, by spełnić wysokie standardy, skutecznie może odebrać nam radość z drobnych sukcesów. Nieustanne poczucie bycia niewystarczającym zdecydowanie nie pomaga w docenianiu tego, kim się jest. O perfekcjonizmie możesz poczytać więcej tutaj: Jak uwolnić się od perfekcjonizmu?

Po trzecie i ostatnie: doświadczenia z przeszłości. O traumach często nie zdajemy sobie sprawy, mogą to być np.: choroby, zmiany miejsca zamieszkania, problemy rodzinne, śmierć bliskiej osoby czy nawet niepowodzenia w szkole. W rozpoznaniu takich wyzwań może pomóc Ci specjalista – psycholog lub psychoterapeuta.

Jak pracować nad docenieniem siebie? 

Jeśli dotarłeś do tego momentu, pewnie już wiesz, że docenianie samego siebie nie przychodzi łatwo. Warto jednak nad tym pracować. Jak zacząć w końcu dostrzegać i doceniać własną wyjątkowość? Istnieją praktyki, które mogą Ci w tym pomóc, a to tylko niektóre z nich:

  • Ćwicz swoją pewność siebie, pracuj nad samoakceptacją. Trenujemy mięśnie, pracujemy nad kondycją. Wiedziałeś, że tak samo możemy pracować nad pewnością siebie? Więcej na ten temat oraz propozycję ćwiczeń zajdziesz w tym artykule: Jak budować pewność siebie? Do dzieła! 
  • Znajdź swoje mocne strony i umiejętności. Po czym poznać swoje mocne strony? Po tym, że coś nie sprawia Ci trudności. Proste, prawda? W wolnej chwili odpowiedz sobie na kilka pytań: Co lubisz robić, a czego większość ludzi unika? Co robisz szybciej od innych i czy robisz to dobrze? Co robisz inaczej od innych i czy ma to swoje plusy? Odpowiedzi pomogą Ci stworzyć listę tego, za co powinieneś siebie doceniać.  
  • Zmień myślenie i perspektywę. Odłóż na bok niewspierające nastawienie, aby powstało miejsce na zmianę, nad którą pracujesz. Zmiana sposobu myślenia może nie tylko zmienić Ciebie jako osobę, ale również wszystko, co Cię otacza.  
  • Unikanie negatywnych wpływów z zewnątrz. Nasze środowisko może sprzyjać pracy nad sobą lub wręcz przeciwnie – wszystko komplikować. W przypadku negatywnych wpływów otoczenia dobrze jest pamiętać o tym, że nie ponosimy odpowiedzialności za zachowanie innych ludzi.  

Doceniaj siebie – to najlepsze lekarstwo!  

Krytykujesz siebie od lat, ale to nie działa. Spróbuj więc schlebiać sobie i zobacz, co się stanie.

Louise L. Hay 

Odpowiedź na pytanie jak docenić siebie i dlaczego warto to robić, współcześnie powinna rozbrzmieć szczególnie głośno. Świat opanował trend bycia bardziej. Bardziej efektywnym, bardziej profesjonalnym, bardziej wydajnym, bardziej kompetentnym. Oczywiście, nic w tym złego. Pod warunkiem, że w tej pogoni za najlepszą wersją siebie potrafimy docenić wersję obecną – wyjściową – i doceniać wszystkie, nawet te niewielkie, zmiany na lepsze. Umiejętność zebrania całego dobra, które posiadamy, a także naszych mocnych stron i talentów jest ważna, jeśli chcemy poczuć się spełnieni i szczęśliwi w życiu. Samokrytyka przychodzi łatwo. Jednak szkody, które pozostawia na naszej psychice, znacznie trudniej naprawić. Doceniajmy siebie, naprawdę warto!   

A może przyda Ci się pomocna dłoń?

Jeśli czujesz, że masz trudności ze stworzeniem dla siebie planu na stawanie się coraz lepszą wersją siebie każdego dnia, możesz skorzystać z bezpłatnej, 20-minutowej rozmowy z doradcą rozwoju osobistego. Wspólnie omówicie Twoje wyzwania, pragnienia, trudności, cele i marzenia, a jeśli zechcesz – wspólnie dobierzecie narzędzia rozwojowe, które pozwolą Ci zmienić to, co chcesz zmienić, i zdobyć to, czego pragniesz. Czujesz, że to dla Ciebie? Wejdź na stronę i zapisz się na niezobowiązujące spotkanie: https://konsultacja.heksagonpro.pl/obudz-sie/.

Tagi:

Jedna odpowiedź do “Jak docenić siebie? – z krytyka w przyjaciela ”

  1. Wanda Bogacz pisze:

    💞💞💞💞💞💞💞

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book