Książki o wysokiej wrażliwości

Książki o wysokiej wrażliwości

24 października 2022
1.75K
6 min.
0

Czym dla Ciebie jest wysoka wrażliwość? Czy traktujesz ją jako zasób, z którego można czerpać to, co dobre? A może jest to dla Ciebie wyzwanie, z którym musisz się na co dzień uporać? W tym wpisie opowiem Ci o książkach, które pozwolą Ci zwiększyć świadomość o swojej wrażliwości. Na rynku pojawia się coraz więcej pozycji o tej tematyce. Jeśli więc dopiero zaczynasz poznawać zagadnienie wysokiej wrażliwości, to stając przed półką w księgarni, możesz mieć problem z wybraniem odpowiedniej lektury. W związku z tym, przygotowałam dla Ciebie najlepsze książki o wysokiej wrażliwości. Sama mam je na półce i wiem, że są godne polecenia. Sprawdź, jak odkrywać swoją wrażliwość, jak czerpać z niej to, co dobre, i jakie wyzwania stawia przed człowiekiem. 

„Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych” – Christel Petitcollin 

Czy można za dużo myśleć? Tak! Osoby o wysokiej wrażliwości bardzo dobrze znają to uczucie, gdy natłok myśli w głowie nie daje im zasnąć, a nawet utrudnia codziennie funkcjonowanie. Książka „Jak mniej myśleć” autorstwa Christel Petitcollin jest przeznaczona właśnie dla osób, których cechuje wysoka wrażliwość i skłonność do nadmiernego analizowania.

Autorka, na podstawie wieloletniej pracy z osobami, które za dużo myślą, nazywa je w swojej książce „nadwydajnymi mentalnie”. Jest to pojęcie, które określa osoby nadwrażliwe, uczuciowe, empatyczne, których mózgi nie przestają pracować nawet wtedy, kiedy śpią. Lektura świetnie obrazuje, w jakiej sytuacji znajdują się osoby, które walczą z natłokiem myśli. Pozwala również zrozumieć, jak odbudować wewnętrzny spokój i harmonię w życiu. 

„Naucz się kochać wysoką wrażliwość – ćwiczenia” – Elaine N. Aron 

Jeśli mówimy o wrażliwości, to nie można pominąć książki „Naucz się kochać wysoką wrażliwość – ćwiczenia” autorstwa Elaine N. Aron. Autorka stworzyła pojęcie wysokiej wrażliwości i od wielu lat bada cechy związane z nadreaktywnością człowieka na bodźce i emocje. Książka „Naucz się kochać wysoką wrażliwość – ćwiczenia” jest bardzo praktyczną lekturą, napisaną w formie rozdziałów z kategorii poszczególnych obszarów naszego życia. Lektura ta w dużej mierze składa się z ćwiczeń na pograniczu psychoedukacji i coachingu.  

Bardzo polecam tę pozycję osobom, które czują, że chcą zrobić już coś więcej ze swoją wiedzą o wysokiej wrażliwości. Warto poświęcić tej książce troszkę więcej czasu, a ćwiczenia w niej zamieszczone rozbić na kilka miesięcy. Myślę, że wtedy lektura ta przyniesie najlepsze efekty. 

„Wrażliwość. Dar czy przekleństwo?” – Ilse Sand 

Jest to książka, w której zakochałam się od razu po przeczytaniu. Autorka, na podstawie swojego wieloletniego doświadczenia w pracy z osobami wysoko wrażliwymi, zebrała przykłady, które opisała w książce „Wrażliwość. Dar czy przekleństwo?”. Lektura ta nie jest długa, ale nie powinno Cię to zmylić, bowiem jest bardzo treściwa. Case’y opisane w książce są z życia wzięte i świetnie pokazują, jak można rozbić wrażliwość na wyzwania i zmienić je w możliwości. Ta lektura jest genialnym wprowadzeniem teoretycznym do tematu wrażliwości. Polecam ją szczególnie tym osobom, które uważają, że ich wrażliwość jest ich przekleństwem i nie dostrzegają w niej nic dobrego.  

„Kobiety, które czują za bardzo” – Katarzyna Kucewicz 

Książka, jak sama nazwa mówi, jest skierowana głównie do Pań. Katarzyna Kucewicz przybliża czytelnikowi zagadnienia z zakresu kobiecej wysokiej wrażliwości. Ponadto wskazuje na istotną rolę dzieciństwa i masek, które mają ogromne znaczenie w kształtowaniu osobowości dorosłej osoby. Jednak wiele obszarów, o których pisze autorka, równie dobrze może być skierowanych do mężczyzn. Pomogą one Panom lepiej zrozumieć zachowania kobiet, które są wysoko wrażliwe.

Książka ta jest mi szczególnie bliska z dwóch względów. Po pierwsze – jest przedstawiona w polskich realiach, a po drugie – jest napisana bardzo praktycznie. Czytelniczka bądź czytelnik może poznać różne techniki, które pozwalają rozładować napięcie wśród osób przebodźcowanych. Dowiesz się również z niej, jak wysoka wrażliwość może wpłynąć na Twoje życie osobiste i jak wykorzystać ją w życiu zawodowym. Myślę, że ta książka – na chwilę obecną – jest jedną z najlepszych merytorycznie pozycji na rynku książek o wysokiej wrażliwości. 

„Moc Twojej wrażliwości. Dla osób emocjonalnych, empatycznych i wysoko wrażliwych” – Imi Lo 

Jest to książka, która jest doskonałym uzupełnieniem wyżej opisanych propozycji. Autorka Imi Lo porusza tematy nadwrażliwości, empatii i bardzo intensywnego przeżywania emocji. Łamie schematy kulturowe, które sugerują wyciszenie trudnych emocji. To w dalszej perspektywie może doprowadzić do przewlekłego stresu, złego samopoczucia i obniżenia odporności psychicznej. Książka „Moc Twojej wrażliwości. Dla osób emocjonalnych, empatycznych i wysoko wrażliwych” napisana jest praktycznym językiem.  Znajduje się w niej również sporo ćwiczeń coachingowo-psychologiczych, które możesz wykorzystać podczas pracy nad swoją wrażliwością.  

Jeśli masz wyzwanie z pełnym zrozumieniem siebie, sięgnij po tę książkę. Cofając się razem z nią do dzieciństwa, dowiesz się, jak w 100% wykorzystać swój potencjał. W przeciwieństwie do innych lektur o podobnej tematyce, książka ta nie podpowiada, jak żyć i przetrwać, lecz jak się rozwijać! 

E-book „Wysoko wrażliwi w pracy” – Magdalena Daniłoś, Justyna Gościewska, Anna Glińska, Agata Zborała, Barbara Lech   

Zachęcam Cię również do przeczytania e-booka „Wysoko wrażliwi w pracy”, którego jestem współautorką. Lektura ta pomoże Ci rozpoznać swoją wysoką wrażliwość i stworzyć satysfakcjonujące życie zawodowe. Jeśli niektóre sytuacje i zdarzenia odbierasz o wiele intensywniej od innych, dużo analizujesz i zwracasz uwagę na drobnostki, to prawdopodobnie jesteś WWO. To nic złego! Nadmierne analizowanie i brak pewności siebie mogą jednak utrudniać Twoje życie zawodowe. W e-booku „Wysoko wrażliwi w pracy” doradzamy, jak być uważnym na to, co dzieje się z nami i naszą wrażliwością w środowisku zawodowym. Dowiesz się, jak wspierać swoją drogę zawodową, wykorzystując talenty, zasoby i motywatory, które posiadasz! 

Książki o wysokiej wrażliwości – zwiększ świadomość swojej wrażliwości 

Czy wiesz, że osoby wysoko wrażliwe stanowią ok. 15-20% ludzi na świecie? Wielu z nich żyje w nieświadomości, traktując swoją wrażliwość jako problem. Książki o wysokiej wrażliwości, które zamieściłam w moim zestawieniu, pomogą Ci zwiększyć świadomość swojej wrażliwości, tak aby czerpać z niej same korzyści! A jeśli znasz już którąś z powyższych lektur, to zapraszam do podzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach pod tym wpisem.  

Koniecznie sprawdź także polecane książki o emocjach oraz książki o medytacji.

Tagi:
zdjęcie Magdalena Daniłoś
Ekspert:

Coach, trenerka i mentorka w obszarze self-care oraz życzliwości dla siebie. Kobieta wysoko wrażliwa, autorka bloga magdalenadanilos.pl; absolwentka filozofii, która żyje myślą stoicką. Pomaga klientom troszczyć się o siebie i własne potrzeby. W swojej pracy bardzo podkreśla ważność obserwacji i akceptacji własnych emocji, myśli i wrażeń, które płyną z naszego ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book