Jak zmienić nawyki? Siła przyzwyczajeń

Jak zmienić nawyki? Siła przyzwyczajeń

10 lipca 2023
1.6K
6 min.
0

Coraz częściej można spotkać się z teoriami, że człowiek jest sumą swoich nawyków i przyzwyczajeń. Nic w tym dziwnego. Niemal wszystkie nasze działania czy podejmowane decyzje są wypadkową wcześniej wypracowanych schematów. Z części z nich jesteśmy dumni, istnieją jednak też takie, które skutecznie potrafią uprzykrzyć nam życie. Dobra wiadomość jest taka, że nawyki można zmieniać, kształtować je i modyfikować. Proces ten nie jest łatwy. Wymaga systematyczności, regularności i co najważniejsze – powtarzalności. My postanowiliśmy tę drogę nieco Ci ułatwić. Już za chwilę dowiesz się, jak zmienić nawyki trwale i skutecznie. Poznasz praktyczne wskazówki, które pomogą Ci osiągnąć upragniony sukces. Gotowy do działania? Powodzenia!  

Jak zmienić nawyki – sześć kroków do sukcesu!  

Powtarzanie pewnych czynności w określonych sytuacjach stopniowo przekształca się w nawyk. Takie działania często podejmowane są nieświadomie. Robimy coś, nie myśląc o tym. Przykład: ścielenie łóżka od razu po przebudzeniu. Raz utrwalone nawyki, wymagają bardzo niewielkiej motywacji umysłowej i wysiłku do ich wykonania. Brak możliwości zrealizowania danej czynności jest nieprzyjemny i frustrujący. Stąd wynikają trudności w neutralizowaniu złych, niewspierających nawyków i wypracowywaniu nowych, dobrych. Brzmi dość zniechęcająco, ostatecznie nikt nie lubi mierzyć się z frustracją. Pozwól więc, że w sześciu, prostych krokach, przedstawimy Ci, jak zmienić swoje nawyki, by ta zmiana przebiegła niemal bezboleśnie i przyniosła oczekiwane rezultaty.  

Zrozumienie swoich nawyków 

Każde zainicjowane przez nas działanie zostało podjęte z jakiegoś określonego powodu. Każda czynność ma swoje dlaczego. Od tego właśnie powinniśmy zacząć. Zastanów się nad genezą swoich nawyków. Pomyśl, dlaczego to właśnie tę czynności zacząłeś powielać. Zestaw ze sobą korzyści z konsekwencjami. Czy obecne przyzwyczajenia są dobre dla Twojego zdrowia psychicznego i fizycznego? Jeśli nie, pomyśl nad ich alternatywami. Jakie nowe nawyki mógłbyś wprowadzić do swojego życia, aby uczynić je jeszcze lepszym? Zrozumienie tych kwestii to podstawa.  

Określenie celu 

Zrozumiałeś swoje nawyki; wiesz, skąd się wzięły i nad którymi chciałbyś popracować. Czas nakreślić plan działania. Kształtowanie nawyków jest procesem wymagającym przede wszystkim zaangażowania. Określ konkretnie, jaki cel chcesz osiągnąć. Najlepiej pracować nad jednym wybranym przyzwyczajaniem i to na nim skupić całą swoją uwagę. Tylko wtedy osiągnięcie zamierzonych efektów jest w zasięgu Twojej ręki. Daj sobie czas. Zmiana nawyków jest czasochłonna. Są różne teorie na ten temat, ale pamiętaj, że pracujesz nad tym, co do tej pory było Twoją codziennością. Ona nie ulegnie zmianie z dnia na dzień. Postępując w ten sposób unikniesz rozczarowań, a osiągnięte efekty, będą trwałe i solidne.  

Tworzenie zdrowych nawyków 

Stworzenie nowego schematu działania teoretycznie nie jest niczym trudnym. Schody zaczynają się w momencie, kiedy chcemy wykorzystać już istniejące, mocno zakorzenione, złe przyzwyczajenie i przekuć je w zdrowy nawyk. Jak to zrobić? Załóżmy, że chcesz schudnąć, ale Twoim wyzwaniem jest podjadanie. W momencie pojawiania się pewnego bodźca, np. zmęczenia czy nudy, Ty sięgasz po niezdrowe przekąski – Twoją nagrodę. Warto zastanowić się nad jej alternatywą. Może spacer, spotkanie ze znajomymi czy zaopatrzenie się w zdrowsze wersje smakołyków? Przy zmienianiu nawyków kluczowe jest właściwe rozpoznanie bodźca i nagrody. Bodziec stosunkowo łatwo zidentyfikować, znacznie trudniej jest odnaleźć nagrodę, która będzie dla nas dostatecznie atrakcyjna i skutecznie zajmie miejsce niezdrowego przyzwyczajenia. 

Stopniowe wprowadzanie zmian 

Kiedy już zidentyfikujesz drażniące Cię nawyki, naturalnym stanie się fakt, że będziesz chciał się ich jak najszybciej pozbyć. Najlepiej wszystkich jednocześnie. Niestety, nie tędy droga. Skup się na jednym, maksymalnie dwóch przyzwyczajeniach. Wiesz już, że zmiana nawyków, szczególnie tych niekorzystnych, wymaga pracy. Skuteczne i trwałe wprowadzanie zmian opiera się przede wszystkim na świadomym podejmowaniu pewnych działań. Podczas ich wykonywania niezbędne będzie Twoje skupienie. Jeśli chcesz systematycznie pić wodę, ćwiczyć 3 razy w tygodniu, zdrowiej się odżywać, robić przynajmniej 10 tysięcy kroków, a do poduszki przeczytać rozdział książki, to świetnie! Rozłóż jednak tę pracę w czasie. Nakładanie na siebie niepotrzebnej presji to najprostsza droga, aby poczuć się przytłoczonym. Postaw na metodę małych kroków i bądź cierpliwy. Stopniowo wprowadzaj zmiany do swojej codzienności. Rezultaty na pewno pozytywnie Cię zaskoczą.  

Utrzymanie systemu wsparcia 

Podejmując pracę nad zmianą nawyków, ważne jest, by mieć wspierające otoczenie i kogoś, kto będzie nam w tym procesie towarzyszył. Jeśli masz okazję wypracowywać nowe przyzwyczajenia w grupie, która się nawzajem wspiera, motywuje, ale też otwarcie dzieli się swoimi troskami i problemami, to koniecznie z niej skorzystaj! W ten sposób zyskasz potężne narzędzie. Dzięki niemu łatwiej wytrwasz w swoich postanowieniach, a towarzystwo będzie pchało Cię naprzód w momentach zwątpienia. Posiadając dobrych kompanów, możesz wykorzystać również siłę zobowiązania. Wystarczy, że poprosisz swoich bliskich o monitorowanie postępów. Świadomość, że ktoś zainteresuje się Twoimi poczynaniami i zapyta o nie, to doskonały motywator, a jednocześnie pewne zabezpieczenie przed chęcią odpuszczenia w gorsze dni.  

Wyznaczenie nagród 

Nagroda jest jednym z obowiązkowych elementów zmiany nawyków. Podczas wprowadzania zmian nasz mózg musi się nauczyć, że dane zachowanie przynosi korzyść. Nagradzanie siebie za „małe zwycięstwa” ma olbrzymią moc i wywiera, często nieoceniony, wpływ na nasze finalne osiągnięcia. Niestety, rzadko myślimy o nagradzaniu siebie i sprawianiu sobie przyjemności. Tak ukształtowało nas społeczeństwo. To właśnie tutaj leży jedna z głównych przyczyn niepowodzeń w pracy nad zmianą nawyków. Niezależnie od tego, czy nagroda będzie miała charakter materialny, czy bardziej duchowy, pamiętaj, by następowała bezpośrednio po lub w trakcie czynności, którą chcesz utrwalić. Tak mózg tworzy skojarzenia. Dzięki nim wykonywane działanie będzie dla niego czymś pozytywnym i chętniej będzie chciał je powielać. Weźmy za przykład naukę nowych słówek w języku angielskim. Dobrą nagrodą w tym przypadku może być picie ulubionej herbaty podczas powtarzania. Warunkiem jest, że pijesz ją tylko wtedy, aby trwale zespolić tę czynnością z konkretnym działaniem.   

Znasz już wskazówki, jak zmienić nawyki – teraz do dzieła!  

Zmiana nawyków nie jest łatwa. Często stanowi wyzwanie, z którym bardzo trudno jest się nam zmierzyć. Bez wątpienia jednak wypracowane efekty i osiągnięte sukcesy są warte podjęcia tej walki. Zrozum swoje nawyki, określ cel, do którego będziesz zmierzał i stopniowo, powoli go realizuj. Zamieniaj przyzwyczajenia, które Ci przeszkadzają, w te, które uczynią Twoje życie lepszym. Nagradzaj siebie za wykonaną pracę i nigdy nie bój się prosić o wsparcie w tym niełatwym procesie. To klucz do Twojego zwycięstwa. Każda zmiana wymaga czasu i cierpliwości. Bądź konsekwentny i nigdy nie zapominaj, dlaczego zacząłeś. Samodyscyplina to nie jest coś, co przychodzi samo, a każdy z nas ma większe lub mniejsze predyspozycje, aby ją wypracować. A jeśli zastanawiasz się nad nowymi nawykami, koniecznie sprawdź wpis: 13 nawyków ludzi sukcesu.

Tagi:
Autor:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book