Mentoring – co to jest i jak działa? 

Mentoring – co to jest i jak działa? 

15 września 2022
2.57K
8 min.
1

Wiele osób błędnie uważa, że mentoring to dawanie komuś rad. Jednak jest to partnerska relacja, w której mentor i uczeń (mentee) wspólnie pracują nad rozwiązaniem problemów i wspierają się w kolejnych krokach na ścieżce realizacji wyznaczonych celów. W poniższym artykule znajdziesz dokładną odpowiedź na pytania, co to jest mentoring i kim jest mentor? Być może okaże się, że to dobra forma współpracy właśnie dla Ciebie.

Co to jest mentoring? 

Mentoring to relacja, w której bardziej doświadczona osoba kieruje rozwojem zawodowym lub osobistym drugiej osoby. Mentor, poza prowadzeniem rozmowy, poznawaniem konkretnych kompetencji i zachowań swojego podopiecznego, musi zbudować z nim nić zaufania. Dzięki temu uczeń może czuć się bezpiecznie, a co za tym idzie – bardziej otworzyć się przed mentorem. Mentoring osiąga swój cel i ma sens tylko wtedy, gdy mentor słucha swojego podopiecznego z empatią, chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami i refleksjami. 

Obecnie mamy tak łatwy dostęp do książek, webinarów, szkoleń, że nie brakuje nam informacji. To, czego jednak potrzebujemy, to ułożenie tej wiedzy i wskazanie, jak ją wykorzystać. A to można zrobić tylko na drodze osobistej relacji. Dobrze obrazuje to schemat pieczenia ciasta. Potrzebne składniki, czyli wiedza, którą już posiadamy, stanowią potencjał dobrego wypieku. Ważna jednak w tym wszystkim jest również osoba, która je prawidłowo zmiesza i upiecze – właśnie tym jest mentoring. Doświadczenie Twojego mentora wpłynie na Twój rozwój. Wyobraź sobie, że jego sukces to trampolina, dzięki której wyskoczysz i osiągniesz wyższy poziom swoich umiejętności.  

Mentoring może dotyczyć m.in. takich tematów, jak: 

  • rozwój zawodowy;
  • zarządzanie zespołem i relacjami interpersonalnymi;
  • rozwój naukowy;
  • dopasowanie się nowej sytuacji w życiu, nowego stanowiska w pracy;
  • równowaga między życiem prywatnym a zawodowym;
  • zarządzanie relacjami interpersonalnymi w pracy;
  • planowanie emerytury;
  • rozwój sportowy.

Czym nie jest mentoring? 

Jak wcześniej wspomnieliśmy, o mentoringu krążą plotki, które wpływają na postrzeganie tej „działalności” i roli mentora. Poniżej obalamy kilka najpopularniejszych mitów: 

  • „Mentor jest osobą starszą”  

W mentoringu ważne jest doświadczenie mentora i zrozumienie z uczniem. Wiek nie gra tutaj żadnej roli. Zdarzają się przypadki, że osoby starsze korzystają z mentoringu ze strony młodszych osób. 

  • „Mentoring daje korzyści tylko podopiecznym” 

Co istotne, mentoring przynosi również korzyści mentorowi, m.in. poprawia jego umiejętności komunikacyjne i zarządzające oraz wpływa na poczucie spełnienia. 

  • „Mentoring jest tylko dla elity”  

W dzisiejszych czasach każdy z nas może skorzystać z mentoringu. Współczesny mentoring przełamuje bezzasadne hierarchie, nie ma w nim podziału na lepszych czy gorszych podopiecznych. 

  • „Musisz być albo mentorem, albo podopiecznym”  

Często zdarza się, że osoba, która korzysta z usług mentora, sama staje się mentorem. Bycie mentorem nie koliduje również z jednoczesnym byciem czyimś podopiecznym. 

  • „Mój mentor musi myśleć podobnie jak ja”  

Człowiek uczy się najwięcej wtedy, gdy ma styczność z osobami, które mają odmienne poglądy niż on sam. Wpływa to o wiele pozytywniej na jego rozwój osobisty i zmusza do wyjścia z własnej bańki informacyjnej, w której żyje na co dzień. 

Mentor – kto to?  

Mentor to ktoś, kto widzi w tobie więcej talentów i zdolności, niż ty sam w sobie, i pomaga je wydobyć.

Bob Proctor

Słowo mentor pojawiło się już w starożytności, pochodzi z mitologii greckiej. Odyseusz, zanim wyruszył na wojnę trojańską, powierzył mentorowi – Atenie opiekę nad swoją rodziną i domem. Gdy syn, Telemach, wyruszył na poszukiwania ojca, ukazała się mu bogini Atena, która była jego przewodnikiem. W mitologii mentor był więc utożsamiany z bogiem, opiekunem. Pojęcie mentora jako doświadczonego nauczyciela upowszechniło się dopiero w XVII w. we Francji. Wykorzystał je François Fénelon w utworze Les Adventyres de Telemarque. 

Mentor to osoba, która potrafi słuchać i jest obiektywna. Zadaje pytania, które mają zachęcić podopiecznego do spojrzenia na swoje życie i problemy z różnych perspektyw. Dzięki temu jest w stanie znaleźć najlepsze rozwiązanie, choć może wymagać to od niego wyjścia poza swoją strefę komfortu. Celem mentora jest m.in. przygotowanie mentee do kariery zawodowej czy rozwoju swoich umiejętności.  

Dobry mentor powinien: 

  • zadawać mądre i przemyślane pytania, 
  • być pełen empatii, 
  • udzielać konstruktywnych odpowiedzi, 
  • być dobrym słuchaczem, 
  • zachęcać i wspierać swoich podopiecznych. 

Co daje mentoring?  

Relacja mentorska może przynieść ogromne korzyści zarówno dla mentora jak i jego mentee. 

Dla uczącego się: 

  • analiza swoich mocnych i słabych stron;
  • wsparcie mentora w podejmowaniu ważnych decyzji zawodowych i życiowych;
  • odkrywanie swojego potencjału i budowanie własnej wartości;
  • poszukiwanie nowych ścieżek kariery;
  • rozwój motywacji i chęci do samodoskonalenia;
  • poszerzanie kompetencji społecznych i komunikacyjnych. 

Dla mentora: 

  • poczucie, że robi coś wartościowego;
  • rozwój predyspozycji przywódczych;
  • poszerzanie umiejętności komunikacyjnych. 

Mentoring a coaching  

Często zdarza się, że pojęcie mentoringu jest mylone z coachingiem. To błąd. Jak wygląda coaching i mentoring w praktyce?

Rolą coachingu jest pomoc człowiekowi w zwiększeniu jego umiejętności. Coach nie zrobi niczego za klienta. Towarzyszy mu w jego przemianie, korzystając z wiedzy zdobytej na drodze edukacji w zakresie coachingu. Uczy klienta, w jaki sposób może samodzielnie rozwiązywać problemy, które go spotykają w życiu. Zadaje klientowi pytania otwarte i nakłania do refleksji nad jego wyborami. Coach również daje klientowi informację zwrotną na temat zaobserwowanych postępów w jego zachowaniu. Nie musi być on jednak ekspertem w temacie, z którym przyszedł do niego klient. Wystarczy mu wiedza z zakresu coachingu. Jego głównym celem jest motywowanie ucznia do działania i dążenia do zmiany kierunku. Więcej o coachingu możesz przeczytać we wpisie: „Co to jest coaching i na czym polega?”.

Mentoring zaś polega na wsparciu ucznia przez mentora, który posiada większe doświadczenie w danym obszarze. Jest to pewnego rodzaju przekazywanie wiedzy – zarówno życiowej, jak i zawodowej. Mentor nie podaje gotowych rozwiązań, jednak może zasugerować na podstawie swoich przeżyć, jak najlepiej postąpić. Mentoring to relacja pomiędzy uczniem a mentorem, która często przeradza się w przyjaźń. Natomiast w coachingu, zgodnie z Kodeksem Etyki Coacha, zawiązywanie relacji ze swoim klientem jest niedozwolone.  

Rodzaje mentoringu  

Do podstawowych rodzajów mentoringu zaliczamy: 

  • Mentoring indywidualny – tradycyjny mentoring, polegający na indywidualnych spotkaniach w układzie jeden mentor i jeden podopieczny. 
  • Mentoring grupowy – spotkania o charakterze seminaryjnym, szkoleniowym. Jeden mentor współpracuje z większą grupą osób. 
  • E-mentoring – mentoring online, czyli wszystkie spotkania odbywają się poprzez chat. Relacja pomiędzy mentorem a uczniem jest więc uzależniona od dostępnych technologii i charakteru danego mentoringu.  
  • Intermentoring – międzypokoleniowa wymiana doświadczeń, która odbywa się wewnątrz jednej organizacji. Role mentor-uczeń są tutaj odwrócone. 
  • Mentoring biznesowy – jego celem jest rozwój pracowników firmy i kadry zarządzającej. Skupia się na rozwoju kompetencji miękkich (np. przywództwa) oraz twardych (np. know-how organizacji).

Ile kosztuje mentoring? 

Teraz pewnie zastanawiasz się, ile kosztuje mentoring. Kiedyś nie była to płatna „działalność”, czasem taka współpraca oparta była na wymianie usług czy wiedzy. Wielu mentorów pomaga swoim podopiecznym, ponieważ chce przekazać swoją wiedzę dalej, nie oczekując innych profitów.  

Z drugiej strony istnieje mentoring płatny, gdzie spotkania z mentorem kosztują od ok. 500 zł do 2000 zł za godzinę pracy. Stawki te jednak zależą od doświadczenia mentora; dziedziny, w której się specjalizuje i od potrzeb klienta, zatem kwoty te mogą być dużo wyższe.

Co to jest mentoring i jak działa?  

Na mentoring nie należy zdecydować się dlatego, że jest to modne lub może okazać się potrzebne. Musisz mieć cel, który chcesz osiągnąć i konkretne oczekiwania. Na przykład chcesz wprowadzić w życie nowy produkt, poprawić relacje ze swoimi pracownikami lub nauczyć się nowych umiejętności. Od mentora zaś oczekuj opinii, porad, przykładów z własnego życia, a także uporządkowania swojej wiedzy. Tylko wtedy mentoring zadziała, a Ty osiągniesz wyznaczony cel. Jeśli chcesz sprawdzić naszą ofertę mentoringową, koniecznie zajrzyj do naszego sklepu.

Tagi:

Jedna odpowiedź do “Mentoring – co to jest i jak działa? ”

  1. Jolka pisze:

    Widzę, że ten kierunek jest coraz bardziej popularny. Sama zdecydowałam się na studia w tym zakresie na WSKZ. Jestem w trakcie rozglądania się za pracą i muszę przyznać, że jest w czym wybierać.Mam nadzieję, że odnajdę się w nowej pracy i sprawi mi to tyle przyjemnosci co same studia w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book