Książki self-care – zadbaj o siebie kompleksowo

Książki self-care – zadbaj o siebie kompleksowo

05 stycznia 2023
82
8 min.
0

W natłoku otaczających nas obowiązków dbanie o siebie często schodzi na drugi, a nawet trzeci plan. Kolejny cel do osiągnięcia, kolejne zadanie w pracy i kolejne dążenie do spełnienia cudzych oczekiwań… To niekończąca się historia. Musisz jednak wiedzieć, że ideały nie istnieją. W codziennej gonitwie należy znaleźć również czas dla siebie i postawić na self-care. Nie ma jednak jednego sposobu, złotego środka na praktykowanie tej idei. Zastanów się, jak możesz o siebie zadbać, co sprawia Ci w życiu radość i satysfakcję. Dla ułatwienia, przygotowałam dla Ciebie najlepsze książki self-care, które dokładnie poruszają tematykę otaczania opieką siebie i to na kilku płaszczyznach!

Książki self-care – ciało i umysł  

W dzisiejszych czasach coraz częściej spotykamy się z pojęciem „self-care”. Wiąże się ono z nurtem związanym z samodoskonaleniem się. Self-care opiera się więc na działaniach, które poprawią Twoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Co należy zrobić, aby poczuć się lepiej z samym sobą? Poniżej znajdziesz książki self-care, które Ci w tym pomogą.  

„Oddech. Naukowe poszukiwania utraconej sztuki” – Nestor James 

„Czy oddycham prawidłowo?” – każdy z nas powinien zadać sobie to pytanie. Choć oddychanie to jeden z naturalnych odruchów każdego człowieka, to na przestrzeni wieków czynność ta mocno ewoluowała. Z powodu bardzo dynamicznego tempa życia, nasz gatunek powoli traci zdolność do prawidłowego oddychania. Skutkiem tego jest słabsza odporność, złe samopoczucie i problemy z koncentracją. Jeśli jednak chcesz o siebie zadbać i oddychać prawidłowo, to sięgnij po książkę „Oddech. Naukowe poszukiwania utraconej sztuki”. Jest to fantastyczna opowieść o… oddychaniu, w której znajdziesz wiele pomocnych metod. 

Autor książki – Nestor James – swoją wiedzę zyskiwał w trakcie licznych podróży po świecie, szukając odpowiedzi na pytanie: „Jak prawidłowo oddychać?”. Już na samym początku książki pisarz wtajemnicza nas w pewien eksperyment naukowy, w którym sam brał udział. Po kilkukrotnym przejściu zapalenia płuc i wynikających z tego problemów z oddychaniem, Nestor James dołączył do eksperymentu przeprowadzanego przez Stanford University. Badanie polegało na spędzeniu aż 10 dni na oddychaniu wyłącznie ustami (z zatkanymi nozdrzami) i kolejnych 10 na oddychaniu nosem (z zaklejonymi ustami).  

Eksperyment sprawił, że jego chrapanie podczas snu wzrosło o niemal 4820 procent w ciągu 10 dni! Ponadto jego skurczowe ciśnienie krwi osiągnęło wynik 142 i spowodowało średnio 25 sytuacji tzw. bezdechu sennego w ciągu zaledwie jednej nocy. Badanie udowadnia, że oddychanie przez usta nie tylko nasila chrapanie i bezdech senny, ale powoduje również poważne problemy zdrowotne! Dlatego tak ważne jest prawidłowe i świadome oddychanie. 

„Z wielką odwagą” – Brené Brown 

W dzisiejszym świecie bycie wrażliwym wymaga nie lada odwagi. Osoby wysoko wrażliwe o wiele częściej i dokładniej analizują różne sytuacje, które się im przytrafiają. Silniejsze odczuwanie emocji utrudnia im tworzenie relacji, ponieważ pojawia się u nich lęk przed zaufaniem drugiej osobie. Jeśli należysz do osób wrażliwych i empatycznych i uznajesz te cechy za swoje słabości, musisz przeczytać książkę „Z wielką odwagą”. Dzięki tej lekturze zmienisz sposób postrzegania swojej wrażliwości. Zrozumiesz, że nie jest ona powodem do wstydu czy wycofania się z życia społecznego. Bez wątpienia jest to cecha, dzięki której możesz lepiej poznać siebie, ale i drugiego człowieka. 

Autorka – Brené Brown – nie tylko pomaga w zrozumieniu potęgi wrażliwości, ale również dzieli się własnymi historiami i doświadczeniami. Na podstawie konkretnych przykładów podanych w lekturze możesz odnieść się do własnego życia. Warto więc sięgnąć po książkę „Z wielką odwagą” i zacząć odważnie okazywać swoją wrażliwość!

„Wrażliwość. Dar czy przekleństwo? Przewodnik życiowy dla osób wyjątkowo wrażliwych” – Ilse Sand 

Książka „Wrażliwość. Dar czy przekleństwo? Przewodnik życiowy dla osób wyjątkowo wrażliwych” to kolejna pozycja skierowana do osób, które nie potrafią sobie poradzić ze swoją wrażliwością. W dodatku chłoną nastroje innych osób ze swojego otoczenia, a przez częste zamartwianie się czują zmęczenie emocjonalne. Posiadanie wysokiej wrażliwości nie jest jednak karą od losu, a wręcz przeciwnie – darem.   

Dzięki książce Ilse Sand – duńskiej psychoterapeutki, zauważysz prawdziwą wartość swojej wrażliwości i odkryjesz jej siłę. Ponadto dowiesz się, jakim typem wrażliwca jesteś oraz które z dostępnych narzędzi najlepiej pomogą Ci uporać się z Twoimi emocjami. Książka ta to również dobra lektura dla osób, które żyją z osobami wysoko wrażliwymi (WWO). Dzięki temu zrozumiesz ich naturę oraz niektóre zachowania.  

W dzisiejszym świecie, gdzie panuje moda na bycie silnym, pełnym energii i zmotywowanym do działania, osoby wysoko wrażliwe czują się niedopasowane. To duży błąd! Musisz wiedzieć, że swoją wrażliwość możesz wykorzystać na wiele sposobów i żyć w pełnej akceptacji siebie.  

„Odkryj swoje wewnętrzne dziecko. Klucz do rozwiązania (prawie) wszystkich problemów” – Stefanie Stahl 

Kłótnie wpisały się już w schemat naszego życia. Każdy z nas może mieć swoje zdanie, którego chce bronić, co często jest źródłem nieporozumień i kłótni między ludźmi. Nie jest to jednak nic złego. Problem pojawia się w momencie, gdy zaczynasz wszczynać kłótnie lub obrażasz się na kogoś, nie mając żadnego powodu. Jest to wyraźny sygnał, że Twoje wewnętrzne dziecko daje się we znaki. W rozpracowaniu schematów, które panują nad Twoim zachowaniem, pomoże Ci książka „Odkryj swoje wewnętrzne dziecko. Klucz do rozwiązania (prawie) wszystkich problemów”. Dzięki niej poznasz dwie idee: Dziecka Cienia (osoba posiadająca zawsze negatywne przekonania, smutna i lękliwa) oraz Dziecka Słońca (osoba szczęśliwa, znająca swoją wartość, pozytywnie podchodząca do życia). Dopiero gdy odkryjesz, jakim typem jesteś, możesz uwarunkować tym niektóre wcześniej podjęte decyzje.  

Idea wewnętrznego dziecka pokazuje również, jak Twoje przeżycia z dzieciństwa oddziałują na osobę, którą jesteś teraz. Jeśli wyraźnie czujesz, że czegoś Ci brakuje w swoim życiu, nie odczuwasz emocji, tj. radości, spokoju czy szczęścia, to sięgnij po książkę Stefanie Stahl!

„Mózg i serce magiczny duet” – Doty James 

Istnieje pewien niepisany podział wśród ludzi – dzielimy się na tych, którzy podejmują swoje decyzje zgodnie z głosem sercem, czyli robią to, co czują, i tych, u których chłodna analiza zawsze wygrywa. Pytanie więc brzmi: czym lepiej się w życiu kierować – rozumem czy sercem? Doty James – autorka książki „Mózg i serce magiczny duet”, na podstawie własnych przeżyć udowadnia, że najwięcej możemy osiągnąć, łącząc serce i rozum. 

Kierując się sercem, jesteś w stanie zrozumieć własne potrzeby i rozpoznać to, co jest dla Ciebie dobre, natomiast umysł może przeanalizować tę „wiedzę”. Ponadto autorka przekonuje, iż dużą rolę odgrywa również empatia. Utrzymywanie z innymi ludźmi dobrych relacji oraz czerpanie wiedzy z ich doświadczeń bardzo pomaga w rozwoju. Jeśli więc zależy Ci na osiągnięciu wyznaczonych celów i życiu w zgodzie z samym sobą, koniecznie sięgnij po tę książkę! 

„Jak być dobrym dla siebie. Życie bez presji otoczenia, przygnębienia i poczucia winy” – Neff Kristin 

Ciągła presja i rozpowszechnianie fałszywego wizerunku przez otoczenie czy media powoduje, że wiele osób postrzega siebie jako niewystarczających. Chcą, aby ich życie wyglądało jak życie influencerów, którzy żyją bez zmartwień, mają idealne ciało, mnóstwo wolnego czasu, a ich życie to pasmo samych sukcesów. Porównywanie się z innymi oraz zazdrość nie są dobrą drogą, aby osiągnąć spokój.  
 
Książka „Jak być dobrym dla siebie. Życie bez presji otoczenia, przygnębienia i poczucia winy” uświadomi Ci, że nie warto porównywać się do innych osób. Kristin Neff przygotowała specjalny 8-tygodniowy plan, oparty o praktyczne ćwiczenia, dzięki któremu nauczysz się życzliwości do siebie i powstrzymasz swój wewnętrzny krytyczny głos. Naucz się doceniać siebie – bez poczucia winy, straty i wyrzutów sumienia! 

Te książki self-care warto mieć na półce!  

Idea self-care to nic innego, jak troskliwe dbanie o siebie, poświęcanie sobie wystarczającej ilości czasu i otaczanie się opieką. W zależności od charakteru i stylu życia – na każdego z nas podziała coś innego. Dlatego warto mieć w swojej domowej biblioteczce powyższe książki, a opisane w nich zasady oraz techniki wprowadzić do swojego życia, aby czuć się lepiej!  

Zachęcam również do zapoznania się z innymi polecanymi zestawieniami książek: Książki do medytacji – sposób na uważność i relaks, Książki o wysokiej wrażliwości, Książki psychologiczne, które warto przeczytać, Książki o emocjach dla dorosłych

Tagi:
zdjęcie Magdalena Daniłoś
Ekspert:

Coach, trenerka i mentorka w obszarze self-care oraz życzliwości dla siebie. Kobieta wysoko wrażliwa, autorka bloga magdalenadanilos.pl; absolwentka filozofii, która żyje myślą stoicką. Pomaga klientom troszczyć się o siebie i własne potrzeby. W swojej pracy bardzo podkreśla ważność obserwacji i akceptacji własnych emocji, myśli i wrażeń, które płyną z naszego ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book