MBTI – co to jest i w czym pomaga?

MBTI – co to jest i w czym pomaga?

08 września 2022
3.54K
7 min.
0

Czy kiedykolwiek w Twojej głowie pojawiły się wątpliwości: „Kim jestem?”, „Co robię naprawdę dobrze?”, „Jakie są moje mocne strony?”, „W jakiej pracy odniosę sukces?”? Każdy z nas, na pewnym etapie swojego życia, zadaje sobie podobne pytania. Wiążą się one z poszukiwaniem swojej tożsamości i poczucia sensu. By poznać odpowiedzi, zwykle musimy poświęcić wiele czasu na analizę swoich zachowań, motywatorów czy też indywidualnych cech. Niestety, czasem ciężko nam je obiektywnie ocenić i dostrzec. Dlatego coraz popularniejszymi rozwiązaniami stają się testy i kwestionariusze, które – na podstawie naszych odpowiedzi – wskazują nasze talenty, predyspozycje i zalety. Właśnie jednym z takich narzędzi jest test 16Personalities, znany również jako MBTI.

MBTI – co to?

Każdy z nas jest wyposażony w pewne naturalne zdolności. Dlatego jednym z nas z łatwością przychodzi analizowanie danych, podczas gdy inni tracą cierpliwość i motywację już po 15 minutach wykonywania tego typu zadań. Pewne osoby będą musiały włożyć wiele czasu i wysiłku w opanowanie nowej umiejętności, a innym przyjdzie to z zaskakującą lekkością. Od czego to zależy?

Czy ktoś kiedyś w Twojej obecności opisał siebie jako ENFJ lub ISTP? Zaciekawiło Cię, co mogą oznaczać te tajemniczo brzmiące litery? To typy osobowości, oparte na wskaźniku Myers-Briggs, czyli właśnie MBTI.

Jest to narzędzie w formie kwestionariusza samoopisowego. Pomaga zrozumieć własne preferencje komunikacyjne, sposób wchodzenia w interakcje z innymi, poznać swoje mocne i słabe strony, a także predyspozycje zawodowe. Kwestionariusz opracowały dwie kobiety – Isabel Myers i jej matka Katherine Briggs. Powstał na podstawie ich pracy nad teorią typów osobowości, stworzonej przez psychiatrę Carla Gustava Junga. Głównym celem testu MBTI, według jego autorek, jest dopasowanie zawodu do typu osobowości jednostki, co w efekcie przełoży się na zdrowsze i szczęśliwsze życie.

Co to jest osobowość?

Wszyscy różnimy się między sobą i to nie podlega wątpliwościom. Z tego powodu, z niektórymi osobami łatwiej nam nawiązać kontakt i relacje, podczas gdy z innymi, mimo najszczerszych chęci, nie potrafimy się porozumieć. Każdy z nas ma inny sposób przyjmowania informacji, podejmowania decyzji i podejście do życia. Wskaźniki typu Myers-Briggs (MBTI) pomagają poznać własne psychologiczne preferencje i cechy. To może pomóc w zrozumieniu różnic w sposobie działania i myślenia innych. Taki wzgląd pozwala nam być bardziej samoświadomymi osobami. Przekłada się na lepsze kontrolowanie emocji, poprawę stylu komunikacji, a co za tym idzie – na poprawę jakości swojego życia, poziom odczuwanego szczęścia i satysfakcji z życia1.

Jak poznać siebie?

Dziś, każdy człowiek, który chce lepiej poznać siebie, odkryć swoje talenty, mocne strony czy naturalne predyspozycje, może skorzystać z wielu pomocnych poradników czy narzędzi. Jednym z nich może być test 16 osobowości. Natomiast kryje się tutaj pewna pułapka. Test MBTI należy potraktować z przymrużeniem oka. Jako ciekawą informację o sobie, którą można podać w wątpliwość, a nie niepodważalną diagnozę. To bardziej wstęp do poznania siebie. Można wykonać go zupełnie bezpłatnie, online, w języku polskim.

Niestety, od 40% do 75% respondentów otrzymuje inny wynik po ponownym wykonaniu kwestionariusza, dlatego jego wiarygodność może budzić wątpliwości2. Z jednej strony, może być to spowodowane zmianą naszej osobowości. Wraz z wiekiem stajemy się bardziej introwertyczni, niż ekstrawertyczni. Jednak z drugiej strony – trafność narzędzia nadal nie została potwierdzona.

Czy istnieje naukowy odpowiednik MBTI? Jeżeli zależy Ci, aby otrzymać szczegółową i opartą na metodach naukowych diagnozę swoich cech, może zainteresować Cię test MMPI®-2. Jest to Minnesocki Wielowymiarowy Inwentarz Osobowości. Można go wykonać odpłatnie, pod opieką psychologa.

Jakie są typy osobowości?

Żaden typ osobowości nie jest lepszy lub gorszy od innego. Celem MBTI jest dowiedzenie się więcej o sobie i swoich unikalnych cechach, a nie kategoryzowanie czy szeregowanie. Sam kwestionariusz składa się z czterech skal, które koncentrują się na różnych obszarach:

Ekstrawersja (E) – Introwersja (I)

Czy koncentrujesz się na zewnętrznym otoczeniu czy własnym świecie wewnętrznym?

Ekstrawertycy są „zwróceni na zewnątrz”. Zwykle są zorientowani na działanie, cieszą się częstszymi interakcjami społecznymi i czują się pobudzeni po spędzeniu czasu z innymi ludźmi. Z kolei introwertycy są „zwróceni do wewnątrz”. Mają tendencję do myślenia, cieszą się głębokimi i znaczącymi interakcjami społecznymi i czują się naładowani po spędzeniu czasu w samotności.

Wszyscy, do pewnego stopnia, wykazujemy ekstrawersję i introwersję, ale większość z nas ma tendencję do wyboru jednego z tych biegunów.

Poznanie (S) – Intuicja (N)

Skupiasz się na informacjach, które trafiają do Ciebie poprzez zmysły? A może wolisz nadawać im znaczenie i subiektywnie interpretować to, co Cię otacza?

Osoby, które preferują odczuwanie, mają tendencję do przywiązywania dużej wagi do rzeczywistości. Skupiają się na faktach i szczegółach, które popierają ich wnioski. Natomiast Ci, którzy wybierają intuicję, zwracają większą uwagę na wrażenia i odczucia. Lubią myśleć o możliwościach, wyobrażać sobie przyszłość i abstrakcyjne teorie.

Myślenie (T) – Czucie (F)

Skupiasz się na informacjach, które trafiają do Ciebie poprzez zmysły? A może wolisz nadawać im znaczenie i subiektywnie interpretować to, co Cię otacza?

Osoby preferujące myślenie kładą większy nacisk na fakty i obiektywne dane. Podczas podejmowania decyzji są konsekwentni, logiczni i bezosobowi. Ci, którzy wolą czuć, są bardziej skłonni do brania pod uwagę ludzi i emocji.

Ocenianie (J) – Obserwacja (P)

Wolisz podejmować decyzje szybko i zdecydowanie, czy rozważać kilka opcji i możliwości?

Ostateczna skala dotyczy tego, jak radzisz sobie ze światem zewnętrznym. Ci, którzy skłaniają się ku osądzaniu, preferują strukturę i stanowcze decyzje. Z kolei ludzie, którzy skłaniają się ku postrzeganiu, są bardziej otwarci i elastyczni. Co więcej, te dwie tendencje oddziałują na pozostałe skale.

MBTI – co to jest i w czym pomaga?

Warto poznawać siebie i być coraz bardziej samoświadomą osobą. Taka wiedza umożliwia nam lepsze funkcjonowanie w świecie i życie w zgodzie ze sobą – zarówno na gruncie zawodowym, jak i prywatnym. Wyobraź sobie, że odnajdujesz pracę, w której jednocześnie możesz spełniać swoje marzenia i odnosić sukcesy. Wyobraź sobie, że zaczynasz świetnie rozumieć innych, nawiązywać lepsze relacje i bardziej cieszyć się życiem. Znajomość Twoich mocnych stron pozwoli Ci wykorzystać je w praktyce, natomiast wiedza o niedoskonałościach i słabościach jest dla Ciebie okazją do rozwoju. Więc może warto zaryzykować i dowiedzieć się czegoś więcej o sobie?

Co ciekawe, test 16 osobowości (MBTI) jest również kompatybilny z typami osobowości DISK3, o czym możesz przeczytać więcej we wpisie: „Test osobowości persolog – zrozum siebie i innych”. Mam nadzieję, że z dzięki temu wpisowi już znasz odpowiedź na pytanie, co to MBTI i w czym pomaga, a to będzie kolejny, być może przełomowy, krok w Twoim rozwoju.

Przypisy
  1. Think Insights (Lipiec 17, 2022) MBTI – Understand your personality type.
  2. Kendra Cherry - An Overview of the Myers-Briggs Type Indicator (Lipiec 23, 2021).
  3. Steve Pfrenzinger - Myers & Briggs vs. DISC Mental Models: A Detailed Comparison (Kwiecień 01, 2019).
Tagi:
Autor:

Pisaniem zajmuje się od czasów szkolnych, kiedy to zaczęła prowadzić swój pierwszy pamiętnik, ale od niedawna dotyka ważnych tematów. Ukończyła zarządzanie zasobami ludzkimi na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Obecnie studentka, a zarazem pasjonatka psychologii. Prywatnie wielbicielka książek poszerzających światopogląd, tańca, artystycznej fotografii oraz ludzi w swoim otoczeniu. Ucieka w góry, gdy tylko ma chwilę wolnego czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

POBIERZ
BEZPŁATNY
e-book